Šiřinova odpověď, pieta a Nábělkovo deja vu!

ECHO 22. KOLA S HOLDEM KOBEMU BRYANTOVI PLUS VIDEO Jakub Šiřina vystřílel 22 ze svých 28 bodů už do půle, v níž Opava řádila 61 body, a Olomoucko doma i v oslabení složila 94-77. Stalo se v televizní bitvě závěrečného 22. kola základní části Kooperativa NBL, v němž v pěti ligových halách byla v úvodu zápasů uctěna památka v neděli tragicky zesnulého Kobeho Bryanta. V dalších čtyřech duelech Martinem Nábělkem vedená Nová huť v závěru přemohla SLUNETU (91-86) a i bez top skórera Newkirka jí na domácí půdě vrátila smutek z dvojnásobného prodloužení z Ústí. Tuři si dojeli pro lup do Kolína (69-82) a získali už 10. výhru za 11 zápasů. Rozkvět Hradce pokračoval v Brně, kde už i s 9 body nového křídla Filipa Halady zvítězil 82-98. A Děčín se doma v poslední čtvrtině dostal z 12bodové jámy a skolil v závěru ofenzivně zcela vyhaslou Beksu 77-70.

ECHO 22. KOLA S HOLDEM KOBEMU BRYANTOVI PLUS VIDEO  Jakub Šiřina vystřílel 22 ze svých 28 bodů už do půle, v níž Opava řádila 61 body, a Olomoucko doma i v oslabení složila 94-77. Stalo se v televizní bitvě závěrečného 22. kola základní části Kooperativa NBL, v němž v pěti ligových halách byla v úvodu zápasů uctěna památka v neděli tragicky zesnulého Kobeho Bryanta. V dalších čtyřech duelech Martinem Nábělkem vedená Nová huť v závěru přemohla SLUNETU (91-86) a i bez top skórera Newkirka jí na domácí půdě vrátila smutek z dvojnásobného prodloužení z Ústí. Tuři si dojeli pro lup do Kolína (69-82) a získali už 10. výhru za 11 zápasů. Rozkvět Hradce pokračoval v Brně, kde už i s 9 body nového křídla Filipa Halady zvítězil 82-98. A Děčín se doma v poslední čtvrtině dostal z 12bodové jámy a skolil v závěru ofenzivně zcela vyhaslou Beksu 77-70.

Sokolí loupež už s Haladou

Královští sokoli (bez Pekárka) dokázali, že svou akceleraci ze závěru základní části myslí vážně. Už s novým křídlem Filipem Haladou v sestavě (9 bodů za 21 minut) měli v Brně lepší start, za pět minut vedli po dvou trojkách Tresače 5-15 a pět minut před poločasem byli po ztrátách domácích vpředu o dvacet (24-44), přičemž za první půli měli o 20 procent lepší střelbu z pole. Pak ale sami začali ztrácet a domácí (bez Heřmana) ještě v závěru druhé čtvrtiny stáhli na osm. V polovině třetího dějství snížili až na tři body, jenže hradecký trojkovod opět oddálil Sokoly na deset a v závěrčné desítce pustil Kingspan domácí nejblíž na 70-75 sedm minut před koncem.

Sklidil tak druhou výhru v řadě (82-98), díky níž spolu s NH odskočil na sdíleném devátém místě jedenáctému Kolínu už o dvě vítězství. Pod venkovní lup se dokonce triple doublem podepsal srbský rouzehrávač Peda Stamenkovič (11+10 doskoků a 10 asistencí)! Činili se ale i Lošonský (19+9 doskoků), Ondřej Peterka (18), Tresač (17, trojky 8/5) a Sedmák (14). Hosté byli lepší z trojek (11-14) a při poměru útočných doskoků 10-6 byli nesmírně efektivní z druhých šancí (8-14). Za domácí kontrovali Roby (21+7 doskoků, 9f+, TH 11/7), Stegbauer (13), Nehyba (13, trojky 5/4) a Krakovič (12). Tým mmcité1 už nasadil nového estonského křídelníka Kirvese, který odehrál 9 minut s pěti body.

Lubomír Peterka (trenér Kingspan Hradec Králové): „Jsem velmi rád, že jsme vyhráli. Čekali jsme těžké utkání, protože Brnu neodpovídá jeho postavení v tabulce. Hraje dobrá utkání. Dnes jsme ale měli dobrý úvod a v průběhu prvního poločasu jsme vedli o dvacet. Brno změnilo obranu na zónu, my jsme bohužel začali zmatkovat a jednoduchými ztrátami jsme domácím nabídli snížení. Tam jsem se trochu obával, protože Brňané byli pokropení živou vodou, ale ve druhém poločase jsme si to pohlídali. Měli jsme také výbornou střelbu za tři body - 53 procent, 14 trojek. Od začátku do konce jsme vedli a následně vyhráli, zaslouženě.“

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Basket Brno): „Mně se to samozřejmě hodnotí hůř. Hosté hráli s velkou přesností na útočné polovině. My jsme dnes nebránili dobře a všude jsme byli o krok později. A celkově poslední měsíc jsme neodehráli dobře. Máme problém na rozehrávce, hodně předržujeme míč a z toho to pramení. V obraně jsme děti. Když člověk vidí, že do koše najíždí Tresač nebo Barač, tak to jsou chlapi a my odpadáme. To stejné bylo dnes na pozici čtyři, kde nás Lošonský ničil v dolním postavení, ve hře jeden na jednoho. Hradec je tak zkušené družstvo, že si utkání pohlídal. Teď nás čeká 12 utkání a musíme zabrat, protože se chceme vyhnout baráži.“

Filip Halada (nové křídlo Kingspan Hradec Králové): „Jsem velmi rád za vítězství. V týmu jsem necelý týden, takže se ještě seznamuju s různými akcemi, ale těší mě, jak jsme dnes vypadali na palubovce. Hlavně na útočné polovině, kde jsme měli vysoké procento trojek. Padalo nám to a na oblouku jsme nebezpeční. V obraně jsme měli trochu problémy, když Brno postavilo zónu. Měli jsme spoustu ztrát. Pak jsem se ale hlavně útokem dokázali vrátit. Měli jsme i dostatečně rozloženou bodovou zátěž, hráli jsme týmově a rotoval míč, což se mi líbilo. Hlavně jsem rád za vítězství. Pro mě je to první vítězství s Hradcem Králové a doufám, že tak budeme pokračovat. Teď nás čeká skupina A2, kde bude každé vítězství důležité.“

Davell Roby (křídlo mmcité1 Basket Brno): „Dnešní začátek byl velmi emotivní, kdy jsme vzdali čest památce Kobeho Bryanta, který výrazně ovlivnil každého, kdo hraje basketbal. Hradec na nás nastoupil tvrdě, dával střely, i když mu už docházel čas. Dokázal si udělat pozice a proměnit trojky. Musíme na sobě zapracovat a příště hrát lépe.“

Nábělek napodruhé Ústí srazil

Ostravu už je nutné brát velmi vážně. Bohužel pro ni to ale nyní bude platit jen pro soupeře ve skupině A2. Nová huť si doma po Olomoucku vyšlápla – dokonce bez ligového top skórera Newkirka a jen se 4 body Petra Bohačíka - i na SLUNETU, které rovněž nasázela přes 90 bodů (91-86) a v součtu s dobytím Brna urvala už třetí výhru za poslední čtyři kola, takže se spolu s Hradcem vzdálila jedenáctému Kolínu již na dvě vítězství. Zároveň platí, že v těchto čtyřech ukáních pokaždé házela přes 30 šestek, což značí přímo buldočí zarputilost při ztékaní podkošového prostoru.

První klíčová část odvety za porážku ve druhém prodloužení v Ústí nastala z pohledu domácích v posledních 3 minutách první půle, kdy z 34-36 i díky trojkám otočili na poločasových 48-39, když jim patřily především body z protiútoků.

Jenže třetí dějství už ovládli hosté (14-26), kteří po 30 minutách vedli 62-65, i díky nulové těžbě NH z útočných doskoků. To už se ale nadechovala ostravská omladina na čele s rozehrávačem Nábělkem, který se včas rozpomněl na svůj finiš snů z Ústí a ve 4. čtvrtině vystřílel 12 ze svých 18 bodů. Právě on trefil i klíčovou trojkou na 80-76 dvě minuty před koncem a v poslední půlminutě proměnil všechny čtyři šestky, jimiž pomohl udržet životodárný několikabodoý náskok.

Na pozici top skórera jej dorovnal 18 body i Šmíd, ovšem dvojciferně pálili také Calloway (13+11 doskoků), všestraně produktivní Radek Pumprla (11+7 asistencí, 6 doskoků, 7f+) a Holsey (11). Klíčovými statistikami byly trestné hody (34/29 – 21/18), doskoky (47-35, v útoku 16-9) a body z brejků (22-16). Za Pandy se prosadili Svejcar (22+8 doskoků, 6 asistencí, 8f+), Houška (18+7 doskoků, trojky 10/4), Čampara (15) a Šotnar (12+9 asistencí).

Děčín v závěru přemohl Vyorala

Tomáš Vyoral na důvěrně známém místě, kde kdysi býval uctívaným hrdinou, přežil třetí čtyřicetiminutovou šichtu za posledních 96 hodin – včetně dvou výjezdů -, tentokát už ale ani svou další velkou produkcí (25 bodů, 11 doskoků a 8f+) oslabenou Beksu (bez Pavloviče s Půlpánem) nespasil. Hosté v Děčíně nevyužili 12bodové vedení z poslední čtvrtiny k rozhodnému úderu a při zmizelé ofenzivě padli potřetí za čtyři zápasy (77-70), když pokaždé sotva překonali kótu 70 bodů. Jejich manko na třetí Svitavy se navíc zvětšilo už na tři vítězství.

Pardubice nejdřív nevyužily desetibodové vedení z úvodu druhé čtvrtiny, jež domácí (bez Pomikálka, Grunta a Landy) ještě do půle vygumovali několika trojkami. Už tady měl lídr Beksy Vyoral na kontě 14 bodů, 8 doskoků a 4 asistence, na domácí straně jej dorovnávali Šiška (14) s Carlsonem (11).

Na přelomu třetí a čtvrté části pak i díky dvěma trojkám Potočka hosté vyskočili do vedení 53-65, ovšem i tím pohrdli. V posledních sedmi minutách je zatížilo 7 ztrát, nebyli dost odolní pod košem a na doskoku, Vyoral v děčínské zóně čelil vždy nejméně dvěma obráncům a jeho tým za posledních 8 minut vsítil pouhých 5 bodů! Domácí si tu dali do batohu Autrey (celkem 20 bodů) se Šiškou (19), kteří Válečníky dotáhli k obratu, jejž ARMEX definitivně docílil v posledních dvou minutách.

Třetím klíčovým střelcem vítězů byl Carlson (16+8 doskoků a 7f+). U hostů Vyorala doplnili Škranc (14) a Švrdlík (11). Děčínu patřily lepší trojky (10-7), dané šestky (17-11) i ztráty (8-13) a přěžil i horší doskok (31-42) a body zpod koše (24-36).

Ken Scalabroni (trenér BK JIP Pardubice): „Byl to po celou dobu velmi vyrovnaný zápas. Měli jsme v první půli solidní moment, když jsme získali vedení, ale domácí nás stáhli. Ve druhé půli jsme začali lépe, získali vedení, ale ve čtvrté čtvrtině hráli domácí lépe. Dávali střely, my ne. A když končí zápas, musíte dávat koše, abyste vyhráli. Hráli jsme solidně, ale ne skvěle, a to dnes nestačilo.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme rádi, že se nám povedlo zápas vyhrát. Po posledních nedobrých výsledcích a hlavně výkonech jsme to potřebovali. Hráli jsme bez Tomáše Pomikálka, věděli jsme, že to bude o to těžší. Odbojovali jsme celých čtyřicet minut a i za nepříznivého stavu, kdy jsme byli minus deset, jsme se nevzdali. A to je nejcennější a musíme na tom dál stavět. Když tým takto bojuje celý zápas, má obrovský charakter a i basketbalová kvalita jde nahoru. A v koncovce se to pak ukázalo. Udělali jsme tam úsek 13-0 a strhli zápas na svou stranu. Jsme za to moc rádi.“

Michal Svoboda (křídlo BK JIP Pardubice): „Bylo to velmi vyrovnané utkání, které rozhodly poslední tři minuty poslední čtvrtiny. Děčín se dostal do laufu, padaly mu střely, které byly těžké, ale padly. My jsme možná začali být nervózní a dělali jsme zbytečné chyby. Domácí to dokázali otočit šňůrou 13-0, a to rozhodlo.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Jsme za výhru rádi, žádné lehké zápasy už nebudou. Pokud chceme jít nahoru tabulkou, musíme vyhrávat hlavně doma. Říkali jsme si, že musíme pohlídat doskok, protože pardubičtí hráči jsou zejména pod košem hodně silní. Podle čísel se nám to nepovedlo, ale podle mě jsme v těch rozhodujících chvílích zabojovali a získali doskok na naši stranu. Z toho pramenily rychlé protiútoky a snadnější body, které nám chyběly, když šly Pardubice přes nás.“

Svitavy 10 z 11!

Tuři se i v Kolíně spolehli především na svou obranu, a i když jim ve druhé i čtvrté čtvrtině místy vynechával útok, díky lepší třetí části zvítězili 69-82 a získali tak už desátu výhru z posledních 11 zápasů. Ta je pro ně o to cennější, že jí dosáhli bez dvou nejužitečnějších hráčů, čerstvě zraněného křídla O´Briena a dlouhodobě absentujícího Matěje Svobody.

Tuři i v Kolíně agresivně naháněli soupeřovy vodiče míče a po šesti domácích ztrátách za prvních pět minut vedli 8-20. Pak jim ale totálně zvlhl střelecký prach, domácí zabojovali a po 14 minutách už vedli 30-25, když si hodně pomáhali trestnými hody. Na druhé straně je zásadně tížilo 14 ztrát.

Svitavy se ale postupně vzpamatovaly, ve třetí čtvrtině si vynutily znovu řadu ztrát domácích a vedeny Crandallem unikly na 47-60. Medvědi ještě v úvodu závěrečného dějství využili nánosu čtyř ztrát hostů ke snížení na čtyři, ale slepené trojky Svetozara Stamenkoviče a Marka už při odskoku Turů na 10 daly zápasu definitivu.

Vítěze táhli Crandall (28+8 doskoků a 7 zisků), Marko (14) a Puršl (12+10 doskoků). Měli víc trojek (2-8), bodů z brejků (11-24), útočných doskoků (11-15) a naopak méně ztrát (23-16), díky čemuž získali o 16 střel víc. Za Kolín, který ještě neměl k dispozci novou podkošovou posilu Američana Gilla, nejvíc pálili Igrutinovič (18+9 doskoků), Durham (18) a Machač (12).

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Zápas nám ukázal rozdíl mezi vrchními patry tabulky a skupinou A2. Připravovali jsme se na velký tlak soupeře pod košem a chtěli jsme se zaměřit na střelbu z perimetru a využít ke skórování rychlých protiútoků. Naše střelba za tři body se pohybovala okolo deseti procent a rychlé protiútoky jsme prohráli 11-24. Byl to, co se týká útoku, jeden z nejméně povedených zápasů za poslední dva měsíce. Musíme se zamyslet a zaměřit se na první utkání skupiny A2, které hrajeme už tuto sobotu.“

Luka Igrutinovič (guard BC GEOSAN Kolín): „Hra soupeře odpovídala jeho postavení v tabulce. Nám se moc nedařilo i přesto, že jsme se důkladně připravovali.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Začátek zápasu byl plně v naši režii. Dobře jsme bránili i řešili clony soupeře. Bohužel jak je již v poslední době zvykem, tak jsme měli velmi nízkou úspěšnost trestných hodů a střelby za tři body. Z toho plynulo, že naše vedení bylo jako na houpačce. Při vší úctě k pivotům Kolína jsme měli mít pod košem výraznou převahu, ale nebylo tomu tak. Není vítězství jako vítězství, za tohle jsme ale rádi.“

Eugene Crandall (guard DEKSTONE Tuři Svitavy): „Do utkání jsme vstoupili přesně podle svých představ, vytvořili jsme velký tlak na míč a získali jsme vedení. To jsme s větším či menším náskokem udržovali po zbytek zápasu. Kolínu patří velký kredit, že se až na závěr dokázal pokaždé do zápasu vrátit. Konec zápasu jsme ale zkušeně zvládli a dosáhli výrazného vítězství.“

Hanáci do půle dostali 61!

Opavský playmaker Jakub Šiřina se královsky rehabilitoval za sobotní propadák ve Svitavách, kde on i kolega z rozehry Klečka nabral šest ztrát, a tým padl rozdílem třídy. Zkušený reprezentant doma proti Olomoucku nastartoval svou motorku už od samého startu, za prvních osm minut vysázel 14 bodů a do poločasu stihl 22 (trojky 6/5) ze svých 28 bodů (k tomu 6 asistencí, 8f+). Byl klíčem při pohodovém vítězství druhého celku tabulky 94-77.

Televizní duel, na jehož začátku byla stejně jako v ostatních halách uctěna památka Kobeho Bryanta, byl napínavý jen během přestřelky v první čtvrtině. Domácí tu trefovali trojky a hosté se snadno dostávali až do koše. Cestu sem ale Opava ve druhé čtvrtce zavřela, Hanáci (bez Douglase, ale už s novým americkým power forwardem Dryem) se tu zmohli jen na pár šestek a tref z pole a Slezané i bez tria forwardů Kvapil, Gniadek, Bratčenkov (další dlouhý Bujnoch měl navíc už do půle tři fauly) smrští trojek (do půle celkem 11) utrhli zápas odskokem až na 61-37!

Palyza s Morganem ve druhé půli ještě dlouho drželi hosty na manku do 15 bodů, ale blíž než na 11 se tým nedostal. Opava se vedle Šiřiny opírala o Švandrlíka (17+8 doskoků, trojky 10/5), Klečku (15+7 doskoků), Jurečku (12, trojky 6/4) a Bujnocha (11). Hanáky sytili pouze Palyza (30+8 doskoků) s Morganem (24+12 doskoků, trojky 7/4), jediným dalším nadpětibodovým střelcem byl centr Josipovič (9). Slezané dominovali v trojkách (17-9), při poměru útočných doskoků 12-10 měli velkou převahu z druhých šancí (18-7) a k tomu byli napřed z brejků (11-2).