Šiřinova vojska triumfovala na jihu

ECHO 4. KOLA Pět zápasů čtvrtého kola přineslo několik zásadních výsledků i velkých dramat. V očekávané bitvě o Hrad Špilberk nakonec v samém závěru triumfovali nájezdníci ze Slezska vojevůdce Jakuba ze Šiřiny (78-84). Děčínský forward Matěj Svoboda se stal novým hrdinou Válečníků ze severu, když jim v poslední sekundě vybojoval vítězství 84-85 na Hané.

Královští sokoli doma rovněž v koncovce přemohli Medvědy 87-81, Nymburk na svém kurtu rozstřílel velmi seslabenou Novou huť 115-59 a USK si řekl o výhru nad GBA (86-75) už perfektní první půlí, ovládnutou rozdílem 25 bodů.

Slezané v koncovce dobyli šestkami Špilberk

Domácí Brňané ve šlágru kola více než poločas zdatně maskovali četné absence (chyběli zejména křídlo Madden a podkošoví Puršl s Krakovičem), když je drželo zejména mnohem vyšší procento dvojek. Jakmile ale po 22 minutách vyskočili do až 11bodového vedení, jejich akcie začaly prudce padat. A opavské K-trio (Klečka, Kouřil, Kvapil) spolu s lídrem Šiřinou během šesti minut otočilo z 50-39 na 53-59.

Duo Nečas - Marko pak ještě vrátilo domácím vedení, ale hosté si jej stále brali zpět, až se dramatický zápas přiřítil do finále. V něm hodně rozhodovaly šestky. 90 sekund do konce za stavu 76-77 brněnský Půlpán minul dvě, aby opavský Gniadek ve stejné disciplíně dvakrát uspěl. Poté opět Půlpán proměnil jen jeden ze dvou trestných hodů na 77-79 a na malou chvilku volnější snajpr hostů Jurečka trojkou půl minuty do konce definitivně rozhodl. Domácí Marko vzápětí uspěl z trestné linie jen napůl a Šiřina naopak na druhé straně na sto procent.

Pod opavskou výhru 78-84 se podepsal 20 body a 11 asistencemi, následován Slavíkem (13), Markussonem (12+10 doskoků) a Kouřilem (11). Opavě pomáhaly body zpod koše (32-48) a výraznější podpora náhradníků (14-36). Za domácí se nejvíc prosadili Marko (20+9 asistencí), Mickelson (18+12 doskoků), Půlpán (12) a Nečas (10).

Roman Marko (rozehrávač Basket Brno): ”Zápas nemůžeme hodnotit úplně negativně, máme hodně zraněných hráčů. Museli jsme odehrát utkání v úzké rotaci, mohli jsme i zvítězit, ale rozhodla zkušenost na straně Opavy, jejíž hráči zachovali klid a trefili klíčové střely. Nás limitovaly ztráty, několikrát jsme běželi do rychlého protiútoku a hodili jsme jim míč zpátky. Asi to plyne z naší jisté nezkušenosti, máme hodně mladých kluků. Opava má svoji kvalitu, nicméně jsme byli konkurenceschopní.“

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): ”Myslím, že jsme odehráli dobrý zápas, i v okleštěné sestavě. Důležité bylo, že jsme ze stavu plus 10, když jsme se mohli dostat na koně, o náskok přišli a pak jsme v koncovce nedali pár trestných hodů. Doufám, že se do dalšího utkání uzdravíme.“

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): ”Jsme za výhru moc rádi, protože i když měli domácí hodně zraněných, tak mají spoustu šikovných mladých hráčů, kteří dnes předvedli velice dobrý výkon. V koncovce jsme měli více sil, protože jsme mohli točit početnější sestavu. Výborně zahrál Šiřina a závěr patřil Jurečkovi, který trefil důležitou trojku.“

Rostislav Dragoun (guard BK Opava): ”Od začátku zápasu jsme se trápili, Brno mělo hodně rychlých protiútoků, my jsme se nestíhali vracet. V poločase jsme si řekli, že to musíme víc rozběhat, našli jsme i pár pozic pod košem. V závěru jsme rozhodli dobrou obranou.“

Mistr plný Robinů Hoodů, oslabená NH bez šance

O osudu utkání v Nymburce bylo rozhodnuto už před jeho začátkem, když hosté z Ostravy oznámili rozluku s kanadským křídelníkem Devinem Johnsonem, přijeli bez zraněného rozehrávače Ubilly a volno dostal i veterán Petr Bohačík. Vypadlo z toho drtivé vítězství domácích (115-59), kteří měli neuvěřitelné procento z pole (73, z toho dvojky 32/28), vládli zpod koše (46-24), z trojek (28/16 - 25/7) i na doskoku (37-23). Jejich střelecké pole při trvající absenci Kříže s Gibbsem (nový rozehrávač Ross ještě nebyl k dispozici) vedli Hruban (20, trojky 6/5), Harding (18+9 asistencí), Váňa (18), Gak (14), Tůma (12) a Palyza (10). Jediným dvojciferou z pole 36procentní NH byl Radukič (12).

Domácí už za prvních osm minut trefili šest trojek a další dvě dlouhé dvojky a první čtvrtinu ovládli 28-14. Pak je nasytil guard Harding, který se na poločasovém vedení 54-32 podílel 13 body. A třetí dějství (37-12) se už proměnilo v exhibici nymburských brejků a dunků.

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Byl to pro nás opravdu dobrý zápas. předváděli jsme dobrý výkon v obraně i útoku. Potřebovali jsme takový výkon. Zastavili jsme jejich opory, sami jsme dobře hráli naše útoky a výsledkem je krásná výhra. Když se daří v obraně, je pak snazší chodit do protiútoků. také se dostáváme do lepší fyzické kondice a na hřišti tak vypadáme lépe. Věřím, že tohle tempo budeme držet celou sezonu. Musím se přiznat, že jsem si ve třetí čtvrtině naší hru tak užíval, že ani nevím, kolikrát jsme zasmečovali. Skvěle jsme si půjčovali míč. Máme přes 30 asistencí, což vždy ukazuje, že jsme hráli v útoku skvěle jako tým. Ještě nemyslíme na Ligu mistrů, čeká nás ještě sobotní zápas s Pardubicemi.“

Adam Choleva (trenér NH Ostrava):
”Hlavní příčinou naší vysoké porážky byla střelba domácích. My jsme v obraně trochu experimentovali, zkoušeli jsme si nějaké věci, ale vůbec nám to neklapalo. Tím dostali domácí prostor to využívat. Pro nymburské lehké vítězství byly důležité skoro šedesátiprocentní trojky. V prvním poločase jsme se chtěli domácích držet co nejdéle, ale hodně nás ubíjelo, že oni proměňovali opravdu těžké střely, zatímco my nedávali ani z volných pozic. Ve druhém poločase jsme dávali dost prostoru mladším hráčům a bylo vidět, že Nymburk je rychlostně ještě někde jinde a my se k ní nedokážeme ani přiblížit. Abych se přiznal, Nymburk jsme tolik neskautovali. Tento týden jsme se soustředili na svou hru, abychom zlepšili to, co nás trápí. Nymburk si vždy uhraje to svoje, mají zraněného důležitého hráče, teď jim přijde cizinec… Myslím, že budou zase tak dobří, jako bývali. Chyběli nám dva hráči. Many Ubilla se nepříjemně zranil, Petrovi Bohačíkovi jsme dali volno. Měl nějaké šrámy, které potřeboval doléčit. Ke konci hrálo hodně mladých hráčů, kteří se ukázali v dobrém světle. Mrzí mě, že v době, kdy byli na hřišti věkově podobné pětky, my jsme se jim nedokázali ani přiblížit. Nechali jsme se zbít. Doufal jsem, že se kluci zařadí vyšší stupeň, když proti sobě uvidí hráče, proti kterým hráli v devatenáctkách. Bohužel se tak nestalo. Musím se podívat na video a věřit, že se to zlepší.“

František Váňa (křídlo ERA Basketball Nymburk): ”Jsem rád, že mi to tam spadlo a trochu jsem se oklepal z toho, že první zápasy za Nymburk jsem byl takový neslaný, nemastný. Dnes to šlo skvěle týmu, hráli jsme energický basket. Soupeř nám to umožnil, když přijel bez opor. Tolik dunků v rychlém sledu už jsem asi zažil, ale je to moc pěkné, když je tým takhle nahoře. Kluci si pak dovolí zajímavější kousky a nehraje se na jistotu. Pro diváky to bylo super. Dnes jsme předvedli i naší rychlou hru, kterou chceme hrát každý zápas.”

Dominik Heinzl (power forward NH Ostrava): ”Zpočátku jsme nechali domácí rozstřílet jednoduchými trojkami a oni pak po celé utkání trefovali i těžké střely. Když má soupeř střelbu za tři body 57 procent, je těžké vyhrát. Nymburk nehrál dneska ještě ideálně, ale bylo to o hodně lepší než v předchozích zápasech. Myslím si, že se na nás podepsala absence dvou klíčových hráčů. Chyběl především Petr Bohačík, protože se vždy snaží táhnout tým. Když se nám nedaří, snaží se nás povzbudit.  Myslím, že ve třetí čtvrtině nám už došly síly. V poslední době jsme měli hodně cestování do Děčína, pak Ústí, teď Nymburk. Možná jsme to na konci už trochu vzdali. Nepřidalo tomu, že soupeř dával i těžké střely. To bylo deprimující.“

Sovy rozhodly už do poločasu

Pražané potvrdili svou startovní formu a ve své domácí pevnosti už do půle sfoukli z palubovky jindřichohradeckou GBA, až k vítězství 86-75. Nadále tak zůstávají bez porážky, naopak jihočeský nováček nabral už čtvrtou porážku v řadě.

Jako by se zahraniční muži z týmu hostů prvních 13 minut teprve seznamovali s nástrahami Folimanky, jejich jediné dva body, a to ještě z trestných bodů, tu stihl Ian Steere. A jeho tým, sycen jen střelbou tuzemců, se propadl na 33-19. Hosté i tak ještě po 15 minutách drželi hratelné desetibodové manko, jenže poslední pětiminutovka poločasu jednoznačně patřila USK (20-5), který tu definitivně rozhodl o osudu zápasu. Za vedení 55-30 byl lepší v trojkách (17/8 - 13/3), zpod koše (22-12), z brejků (14-3) i na doskoku (28-18), přičemž hosté z pole pálili jen s bídnými 27 procenty, když druhý střelec ligy Dorn byl na 6 bodech.

Po změně stran už sice zabral, ve třetí části vystřílel 13 bodů a dotáhl zaktivizovanou GBA 8 minut do konce na 73-62, jenže pak jeho týmu již zvlhl střelný prach, dopustil se ztrát a USK si došel pro jistou výhru.

Táhli ho West (25+7 doskoků za 25 minut, trojky 8/4), Mangas (14), Kyzlink (11) a Vyroubal (10+8 doskoků). Za hosty (bez Bzonka, Ngatseho) kontroval jako jediný dvojcifera Dorn (28). Sovy kralovaly z trojek (35/11 - 26/6), z brejků (21-13) a v bodech laviček (44-25).

Gilbert Abraham (trenér GBA Fio Banka J. Hradec): ”Tohle je druhé utkání, kdy jsme měli pomalý start, ztráceli jsme od začátku a vrátili se zpět až v druhém poločasu. Jako mladý a nezkušený tým musíme předvést lepší práci a nasazení po celé utkání. Hrát proti nejlepším talentům v Česku vyžaduje lepší práci a přípravu na to, abychom s nimi vydrželi hrát celý zápas.“

Josh King (trenér USK Praha): ”Bylo to utkání dvou poločasů. Vstoupili jsme do něj koncentrovaní a  se správnou energií. Pak jsme koncentraci ztratili ve druhém poločase. Nakonec jsme měli štěstí. Soupeř odvedl dobrou práci, nevzdal to, snažil se tlačit až do konce.“

Štěpán Borovka (guard GBA Fio Banka J. Hradec): „V prvním poločase jsme vůbec nebránili, jak už je u nás trochu zvykem. Myslím si, že jsme ve druhém poločase ukázali, proč jsme se dostali zpět do nejvyšší soutěže. Energie byla cítit ode všech, kteří byli na hřišti. Tohle je cesta, jak můžeme prorazit tu šňůru proher a můžeme se dostat na nějakou vítěznou.“

Jan Štěrba (forward USK Praha): „Dneska to byl zápas dvou poločasů. V prvním jsme dominovali a přeběhali soupeře, kdy jsme na konci prvního poločasu vedli o 25 bodů. V druhém poločasu jsme to vypustili a nechali soupeře dávat jednoduché koše. Nakonec jsme vyhráli jen o jedenáct. Opravdu dobrý výkon od Jindřichova Hradce ve druhém poločase.“

Matěj Svoboda daroval Děčínu výhru v poslední vteřině!

Letní křídelní posila Válečníků Matěj Svoboda na Hané navázal na nejlepší klubové tradice v podání předchůdce Tomáše Vyorala a v poslední sekundě doslova vyrval výhru domácím Hanákům. Dvě a půl sekundy do konce se za vedení soupeře 84-83 uvolnil pod košem pro přihrávku z autového vhozu a jeho oblouček se po několika obkrouženích obruče nakonec rozhodl vklouznout do koše. K obří radosti poprvé vítězného Děčína a k obrovskému smutku už podruhé doma poraženého Olomoucka (84-85).

Hosté se v utkání poprvé přiblížili k úspěchu v závěru první půle, kdy jejich nový forward Gregg vedl obrat z 39-38 na 41-50. Při poločasovém vedení 44-50 Děčín ustál i velikou šestkovou převahu domácích (23/17 - 5/5), když jej 19 body vedl rozehrávač Šiška.

14 minut do konce byli Válečníci vpředu dokonce o 13 bodů, jenže pak osové podkošové duo domácích Wiggins - Vučkovič zahájilo stíhací jízdu a půl minuty do konce ji dotáhlo až k obratu na 82-81. Vzápětí ale z útočného doskoku otočil pro hosty Gregg, aby na druhé straně Wiggins rovněž z druhé šance získal trestné hody a jimi poslal zpět kupředu svůj tým. To už se ale chystal k rozhodnému úderu Matěj Svoboda.

Ten za Děčín (bez Pomikálka) doručil 22 bodů, rovnou třicítku zařídil Šiška a 10 přidal Gregg. Tým měl o 21 procent lepší dvojky, výrazněji si pomohl zpod koše (38-52) i produkcí lavičky (6-17), navíc přežil i manko v šestkách (39/31 - 18/13) a v bodech z druhých šancí (20-11). Domácí, kteří během utkání přišli o křídelníka Haladu, sytili Wiggins (30+12 doskoků, TH 13/12), Vučkovič (23+15 doskoků, TH 15/13) a Carpenter (15).

Robert Skibniewski (kouč BK REDSTONE Olomoucko): ”Porážka je pro nás nepříjemná. Určitě jsme utkání neztratili poslední střelou, během zápasu jsme prohrávali i o třináct bodů, týmu se nedařilo. Poslední čtvrtina však opět ukázala, se můžeme hrát s každým. Bohužel to nestačilo na úspěch. Víc než porážka mě osobně mrzí zranění Filipa Halady, který musel odstoupil v průběhu prvního poločasu. To je pro nás velká ztráta.”

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): ”Za takové vítězství jsme hodně rádi, protože jsme úspěch už potřebovali. Na palubovkách soupeřů to pro nás nebude nikdy snadné, i z tohoto pohledu má velkou cenu. Zasloužili jsme si vyhrát, protože tři čtvrtiny jsme byli lepší. Domácí se ale zvedli a nakonec z toho bylo drama. Vyhrál šťastnější. Nám vyšla poslední střela, na kterou nebyl téměř žádný čas, to se nestává.”

Marek Sehnal (forward BK REDSTONE Olomoucko): ”Ani nejde popsat, jak taková porážka bolí. Dlouho jsme se trápili, přesto se tým dokázal za nepříznivého stavu zlepšit především v obraně a z jasného zápasu udělat drama, které jsme mohli vyhrát. Všem je to líto. Hned po zápase padl celý tým na palubovku. To zklamání je velké.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): ”Na konci jsme měli strach o výsledek, přestože jsme byli dlouho lepší. Domácí v sobě v závěru našli velkou energii a obrátili výsledek. Štěstí se obrátilo k nám. Potřebovali jsme zabrat a jsem rád, že se to povedlo. Snaž už to bude v dalších zápasech lepší a do takovým koncovek nepůjdeme.”

Sokoli v koncovce zlomili Medvědy

Bronzový Kolín se zatím stále sžívá s úlohou favorita, který už nemůže útočit ze zálohy. A ve čtvrtém kole nabral třetí těsnou porážku, když tentokrát padl na hradecké Třebši (87-81), kde většinu času dotahoval vedení v podání domácích Sokolů.

Těm patřila první čtvrtina, aby v té druhé hosté trojkami otáčeli, ale poločasový finiš už opět měli v režii domácí (44-40). Ti dálkovou ostropalbou vyskočili ve 30. minutě do už 14bodového náskoku, jenže kolínský veterán Jelínek pak prakticky sám přiblížil hosty na 71-70. A šlo se do dramatické koncovky, již 46 sekund do konce rozřešil trojkou s faulem na 82-75 domácí Ondřej Peterka.

V utkání zařídil 12 bodů, dvojciferní byli u Sokolů dále Pavlovič (18+8 doskoků), Pešakovič (17, trojky 7/4), Sedmák (12) a Škranc (10). Za více ztrácející Medvědy (6-11) se činili Jelínek (16+15 doskoků), Lošonský (15), Novotný (14, trojky 6/4) a Číž (10+7 asistencí).

Ondřej Peterka (křídlo Královští sokoli): ”Jsem rád za tohle vítězství. My jsme do tohoto zápasu šli s jasnou taktikou zastavit Adama Číže, který dal v minulém zápase 37 bodů. Hráli jsme dobrou obranu. Měli jsme menší výpadek na konci 3. čtvrtiny a na začátku 4. čtvrtiny , kdy nám Jirka jelínek dal asi 3 nebo 4 trojky. Tam jsme měli vybudovaný náskok, který jsme ztratili. Pak jsme se trochu klepali o vítězství, ale naštěstí nám tam na konci padly nějaké trojky a pak jsme to došestkovali.”

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli):
”Jsem hrozně spokojený. Kolín je těžký soupeř a my jsme od začátku vedli. Myslím si, že jsme sehráli asi nejlepší utkání zatím od začátku sezóny a po zásluze jsme vyhráli. Takže pro diváky velmi velmi atraktivní. To naše vedení jsme si pořád udržovali a nakonec jsme to zvládli. Takže klukům gratuluji a jsem rád za ty diváky. Konečně dorazili a byla výborná atmosféra.”

Miroslav Sodoma (kouč BC GEOSAN Kolín): ”My jsme hráli ve vlnách. Chvíli jsme hráli dobře, chvíli špatně. Když hrajeme špatně, přestaneme si půjčovat míč a to nás vždycky dostane dolů. Musíme se tohohle vyvarovat. Pokud se tohoto vyvarujeme, takováto utkání budeme vyhrávat. A to je náš největší úkol, na kterém musíme zapracovat do dalším utkání. Vyvarovat se těch hluchých míst, které nás v utkáních potkávají a potom se o tom můžeme bavit dál.”

Pavol Lošonský (power forward BC GEOSAN Kolín): ”Pro nás to byl samozřejmě náročný zápas. Pro mě obzvlášť, je to prohra na bývalé domácí palubovce. Domácí byli lepší. My jsme chytili nešťastnou šňůru ve třetí čtvrtině, kdy nás natáhli na dvojciferný počet bodů. Až do poslední čtvrtiny, myslím mínus 11 bodů to bylo, nám docházely síly a bylo to velmi náročné se vrátit do zápasu. Přesto se nám to podařilo. Stáhli jsme, myslím, na jeden bod. Ale nedokázali jsme to už překlopit a v závěru jsme se honili za každým bodem. Ale bohužel dnes odjíždíme z Hradce poraženi.”