Šiška v Ústí vypnul temno! Tuři na dotyk No.2

ECHO STŘEDY V NBL Trefa o desku na prodloužení a další bláznivé kousky 27bodového Ondřeje Šišky darovaly Válečníkům triumf v prodloužení v Ústí, jímž skončila jejich černá série 9 porážek. Vzdušný admirál Aiken s náctiletým generálem Welschem vyrvali doma v nastavení výhru Olomoucku, jemuž Tuři unikli na 3 výhry a mají na dosah druhé místo pro play-off. Beksa zlomila už zase silnější Brňany až v koncovce a přitáhla se třetím Hanákům na jedinou výhru. A Bracey Wright vystřelil v Opavě nymburské vítězství v poslední sekundě, když těsně předtím promarnil velikou šanci zvýšit na 3 body dvěma zahozenými šestkami Slezan Radovan Kouřil. Tolik dění osmého kola A1. V sedmém dějství A2 srovnal krok s USK kolínský GEOSAN, když zlomil domácí Sovy v koncovce na Folimance. A Hradec domácí porážkou s NH zřejmě definitivně přišel o šanci na vyhnutí se baráži.

SKUPINA A1
Šiška vysvobodil Děčín!

Doběhly poslední sekundy prodloužení, ale vítězní hráči hostů místo bouřlivých projevů radosti, jež by triumfu (85-90) ve stánku velkého rivala odpovídaly, po sobě jen vrhali pohledy s do blažených úsměvů až pozvolna roztávajícími tvářemi. Jako by se báli, že to, co se právě přihodilo, se ve skutečnosti nestalo. Jejich stav tak ze všeho nejvíc připomínal obrovskou úlevu. Úlevu z konce série devíti ligových porážek v řadě (a jedenácti soutěžních pádů za sebou), ke kterému děčínští Válečníci potřebovali tak obrovskou porci kliky, že si na ni museli šetřit už pořádně dlouho. Posuďte sami...

Za stavu 75-72 dvacet sekund do konce základní doby získal power forward Landa na útočném doskoku se štěstím faul, který byl zároveň pátým a střídání značícím pro důležitého ústeckého snajpra Svejcara. Děčínský veterán však proměnil jen jednu šestku a tým už pak musel nuceně faulovat. Domácí Pecka ovšem na druhé straně proměnil rovněž jen jeden hod na 76-73. A míč si vzal hlavní hrdina večera Ondřej Šiška, který vzápětí odpoutal poměrně dalekou trojku z levých 45 stupňů. A trefil o desku! A protože domácí už stihli jen zoufalou střelu, šlo se do dalšího prodloužení v utkání severních sousedů.

A to už plně ovládl rozehrávač Šiška, který v něm dosáhl 7 bodů a 2 asistencí a měl obří podíl na 14 bodech týmu. Klíčový byl nesportovní faul domácího Martina na Krakoviče, který minutu do konce proměnil jednu šestku, a Šiška vzápětí proletěl k zakončení na 85-86. A po minuté trojce ústeckého Šotnara doskočil na opačné straně Krakovič nepřesnou trojku spoluhráče Šišky, který opět dostal míč do ruky a 11 sekund do konce už musel být faulován. Televizní komentátor to v tu chvíli vyhodnotil jako nejlepší možnou variantu pro Ústí, neboť Šiška měl do derby jen 40procentní trestnou úspěšnost!

Jenže tuhle výhru chtěl moc, dvakrát proměnil, bilanci v zápase si vylepšil na 7/6, a protože Šotnar poté nedostal šanci na kloudný trojkový pokus, mohli Válečníci slavit nejen vendetu za SLUNETOU v sezoně už dvakrát dobytý domácí kurt, ale především konec série temna.

Ten se však podle předpokladů nerodil snadno. V první půli se tým sice mohl opřít o produkci Autreyho ze všech vzdáleností, ale tři ztráty v řadě znamenaly ve druhé čtvrtině únik domácích na 38-29. Pandy však nezvládly závěr první půle a Krakovič trojkou se sirénou zavřel poločas na 40-39. Po změně stran hosté dokonce sdruženým úsilím unikli na 46-55, jenže 9 body Wisseha tažený kontr Ústí znamenal domácí šňůru 14-0 a vadnoucí Autrey i do křeče padající válečnický útok začal připomínat řadu minulých zápasů Děčína. Za stavu 72-64 po 35 minutách byla místy až příliš snadno skórující SLUNETA na koni, ale pak nevyužila své šance soupeře dorazit a ten vstal z mrtvých – Šiška trefil trojku po útočném doskoku, Carlson přidal další, a byť pak hosté dvakrát ztratili, i ze stavu 75-70 minutu do konce se dokázali vykopat.

Šiška je vedl 27 body (trojky 8/3, TH 7/6), Autrey přidal 15 bodů s 9 doskoky a Carlson s Landu po 11 bodech. Jejich tým byl lepší zpod koše (32-44), v útočných doskocích (10-13) i bodech z nich (9-17) a přežil i 21 ztrát. Za domácí úřadovali Pecka (18), Wisseh (16+6 asistencí), Martin (15+9 doskoků), Svejcar (12) a Houška (11+11 doskoků).

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Jsme rádi, že jsme vyhráli, to nemusím nikomu říkat, když sleduje naše výsledky. Je to vítězství hráčů, je to vítězství pro naše fanoušky, bylo to opět utkání, které se přelévalo ze strany na stranu, mělo vzácně vyrovnané čtvrtiny. Myslím, že rozhodl X-faktor Ondřej Šiška, který nás vzal na ramena, dostal nás do prodloužení, a v prodloužení jsme udělali největší rozdíl bodů, což je neuvěřitelné. Skvělá byla atmosféra, a jak jsme byli zklamaní z těch zápasů doma, které jsme s Ústím prohráli těsně, tak dnes jsme za to těsné vítězství rádi.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Souhlasím s kolegou. Mě hrozně mrzí jedna věc - vy ty hráče můžete připravit na spoustu situací, ale jsou tam prostě věci, které musí rozhodnout oni na tom hřišti. My jsme přitom na hřišti neměli kluky, kteří to hrají jen rok nebo dva. Za příklad dám jen dvě situace - na konci prvního poločasu můžeme faulovat a necháme si dát trojku, což svědčí o nějaké herní inteligenci hráčů. A druhý příklad - za stavu plus 2, pár sekund do konce 4. čtvrtiny, jdeme střílet dvě šestky, to, že Láďa Pecka jednu nedal, to bych mu nevyčítal, protože to se samozřejmě stát může, ale byli jsme plus tři a stačilo jakkoli faulovat a my jsme si pak mohli vzít míč do posledního útoku, prostě nenechat soupeře vystřelit za 3 body. Můžeme se teď tady bavit o tom, jak to byla šťastná střela o desku, nebo nebyla, ale tam měl jednoznačně předcházet faul. To mi vadí, ale bohužel tak to je. S tím ostatním jsem schopný se jako trenér smířit, protože kluci bojovali, makali a bylo to zase klasické derby, pro fanoušky super, ale tato (ne)rozhodnutí našich zkušených hráčů, kteří jsou v tu dobu na hřišti, mě neskutečně vadí a dnes nás stála zápas.“

Tuři už na dosah 2. místa!

Je to vítězství, které má sílu, a posílá lize zásadní zprávu. Tuři doma i bez svého nejužitečnějšího muže Seana O´Briena dokázali přemoct momentálně velkolepě rozpeckované Olomoucko (96-93), a to po atraktivním, nabitém a prodlužovaném dramatu. Šest kol do konce A1 mají na druhém místě už tři výhry náskoku právě před svým soupeřem, k tomu i lepší vzájemné zápasy (3-1) a o druhou příčku před play-off už téměř nemohou přijít, což je po letním omlazení nebývalý úspěch.

Do hlavních rolí se v hitovém duelu obsadili nejvyšší a nejmenší muž týmu. Američan Charles Aiken roste ve stále důležitější svitavskou personu a kouč Růžička z něj před vrcholem sezony dostává stále objemnější produkci. S Hanáky vedl tým 26 body a 9 doskoky při střelbě z pole 13/10, když při spoustě snadných zakončení plnými doušky využíval faktu, že soupeř důrazně šlapal po ústředním dirigentu Markovi (jen 3 body, ale 13 asistencí).

Mnohem překvapivější je ale druhá klíčová postava domácích – 19letý rozehrávač Marek Welsch. Ten byl druhým nejužitečnějším hráčem týmu, při absenci Kotáska dokázal ulevit a pomoct zkušenějšímu Markovi a ještě vyskládat spoustu plusových čísel: 16 bodů, 6 doskoků, 5 asistencí a +4 body za 25 minut. Až za ním byli s 13 body Slezák a s jedenácti Puršl a Matěj Svoboda.

Duel s prakticky kompletními Hanáky (stále bez rozehrávače Močnika) se po vyrovnané první čtvrtině poprvé začal lámat ve druhé desítce, kdy se hosté díky svým americkým individualitám na rozdíl od Turů nadále snadno dostávali k zakončením zpod koše, odkud skórovali i se získanými fauly, a v půli při 25 bodech dua Douglas - Dunans vedli 36-46 (body zpod koše 14-28, z brejků 6-13).

Svitavy ale ve 3. čtvrtce zabraly a z 38-51 hodně díky aktivitě Aikena s Welschem srovnali na 59-59. Oba američtí hosté najednou přestali snášet body po hrstech a do koncovky se šlo prsa na prsa. I v závěru 4. části dostal za domácí příležitost Welsch a ani tady nezklamal. U hostů byl pak hodně znát na útočném doskoku i v produkci power forward Norwa, přičemž spoluhráč Douglas stejně jako domácí Marko tu už hráli se zátěží 4 faulů. V samém závěru poslal domácí do vedení 82-80 Slezák, ale Norwa půl minuty do konce zajistil hostům prodloužení.

V něm Hanáky ztráty stály čtyřbodové manko, jež se ukázalo jako kritické, neboť Tuři už si pak zápas došestkovali k vítězství. Právě vstřelené trestné hody byly důležitou rozdílovou disciplínou (23-16). Olomoucko, jemuž nepomohla ani drtivá převaha z brejků (8-28), táhli Palyza (22), Douglas (20+8 doskoků), Dunans (17+8 doskoků, 6 asistencí, 4 zisky) a Norwa (13+8 doskoků).

Kouřilova promarněná šance

Rozehrávač Radovan Kouřil měl 21 sekund před koncem na ruce utnutí 40zápasové ligové šňůry neporazitelnosti obhájce trofeje. V klíčové situaci domácího duelu s mistrem však za vedení 89-88 minul obě šestky. A top skórer soupeře Bracey Wright dlouhou dvojkou v poslední sekundě zajistil hostům vítězství 89-90, takže Nymburk v Opavě stejně jako nedávno v Olomouci unikl hrobníkovi z lopaty v poslední možné chvíli.

Do koncovky přitom šel v relativně pohodové situaci. Poté, co v úvodu čtvrtého dějství získal dvěma trojkami náskok 65-73, vedl ještě 2:20 do konce 76-84. Pak ale udeřili trojkami Dragoun i Šiřina, domácí tým doskočil i po minuté šestce Kouřila a po pěti bodech z trestných hodů už minutu do konce obracel na 87-86. Benda po útočném doskoku pro změnu Nymburka vrátil hostům vedení, aby Kouřil kontroval z nájezdu. A po minuté střele Wrighta promarnil velkou šanci vše ještě vyostřit…

Slezané (bez power forwarda Bujnocha) tak padli v zápase, který pro ně začal nevídaným způsobem. Ač jen za první čtvrtinu vysázeli 7 trojek a po 12 minutách jich posadili do koše už 9, každou další trefou se jejich náskok paradoxně snižoval, neboť hosté (bez Lawrence, Myerse, Martina Peterky) nemilosrdně těžili body zpod koše a brejků. V poločase (48-45) tak byl poměr trojkových bilancí 20/11 – 11/4, ale na body zpod koše to bylo 6-20 a z protiútoků 3-12.

Ve druhé půli už těsně vedl spíš favorit, jejž v zápase táhli Wright (23+6 asistencí), Kříž (16+8 doskoků), Jaromír Bohačík (12+7 doskoků), Benda (12) a Vyoral (10). Za domácí se činili Zbránek (20, trojky 7/5), Kvapil (13), Kouřil (12) a Gniadek (11), už po šesti a půl minutách odehraných v první půli zatížený třemi fauly. Domácím patřily trojky (33/16 – 22/9), hostům dvojky (13-23), doskoky (32-44, útočné 12-18, body z nich 10-24) a produkce zpod koše (14-38).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „My jsme odehráli výbornou první polovinu utkání, ale nevyužili jsme toho k celkovému vítězství v zápase. Dělali jsme mentální chyby. Když chcete porazit Nymburk, tak musíte zahrát výborně a Nymburk špatně. To nastalo v prvním poločase. Nymburk dnes byl k poražení, ale basketbalový bůh nás asi potrestal za špatný výkon v Prostějově. V koncovce jsme ještě dvěma trojkami otočili skore, ale nakonec rozhodla individuální schopnost Braceyho Wrighta. Jsem z výsledku zklamán.“

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Opava v první polovině měla lepší úspěšnost za tři body než za dva a to je úžasné. My jsme jí k tomu pomáhali špatnou obranou. V koncovce to bylo o štěstí, které se přiklonilo k nám. Domácí ukázali, že když jsou kompletní, tak jsou silní.“

Martin Kříž (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „My jsme dnes dělali chyby v obraně a málem jsme na to doplatili. V této činnosti máme co napravovat. Domácí měli téměř padesátiprocentní úspěšnost za tři body a to jim hodně pomáhalo.“

Bracey Wright (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Vždycky je to zajímavé, když je skore tak těsné. Když pak dáš poslední střelu, je to skvělý pocit. Už jsem v takových situacích několikrát byl. Občas jsem dal, občas jsem minul. Naposledy to bylo v minulé sezoně, když jsem hrál v Turecku, a tehdy jsem také proměnil. Když dojde na takovou situaci, vždycky mám sebevědomí na to vzít si takovou střelu. Cítím, že se to ode mě i čeká, kvůli tomu jsem v týmu. Byl to vyrovnaný zápas. Já v koncovce minul nájezd, pak soupeř nedal trestné hody a dal nám šanci na vítěznou střelu. Já na sebe musel vzít odpovědnost. Nakonec jsme byli šťastnější a unikli jsme porážce.“

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Škoda, dnes jsme mohli Nymburk konečně porazit, ale v závěru se od nás odvrátilo štěstí. Na druhou stranu musím přiznat, že Nymburk nebyl tak silný jako jindy.“

Beksa v napětí až do konce

Kamil Švrdlík zosnoval strhující úvod Beksy, která s už opět silnějším, ale v úvodu ztrácejícím Brnem vedla na startu druhé čtvrtiny už 20-6. Hosté se však poté v utkání uchytili, udrželi poločas na deseti bodech (36-26) a při opět málo efektivní útočné hře Pardubic stáhli ve třetí čtvrtině (s nevyužitými útočnými doskoky i 7 ztrátami domácích) manko až na 46-44 a začínalo se znovu. Poslední čtvrtinu ale pro Beksu 9 body v řadě otevřel forward Pavlovič a tým získal desetibodové vedení, jež Farský, Nehyba a Stegbauer ještě tři minuty do konce stáhli na 4 a 85 sekund do konce na 6 bodů, aby pak Brno sejmuly ztráty a domácí zbylé desítky sekund ovládli 9-0, až ke konečnému vítězství 73-58, jež potřetí v řadě úspěšnou Beksu na jednu výhru přiblížilo třetímu Olomoucku.

Při trvající absenci Williamse s Jacksonem ji vedli Pavlovič (23+9 doskoků) se Švrdlíkem (19). Tým měl o 14 střel z pole víc (ztráty 16-20 a útočné doskoky 17-8), ale z druhých šancí byl lepší jen mírně (12-8) a nejvíc si tak pomohl převahou zpod koše (40-20) a z brejků (14-0). Z pole jen 32procentní Brno (nadále bez Keelyho), jež padlo pošesté v řadě, drželi Farský (13, TH 12/10) a Geiger (12).

Tým egoé vedl v utkání asistent Vaněk, neboť kouč Chougaz dostal volno, aby mohl v USA doprovázet svého syna při výběru univerzity, kde by měl od příští sezony hrát.

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): „Byl to zvláštní zápas. Řekl bych, že jsme nechytili správný rytmus, nepodařilo se nám hrát v našem tempu. Co se týče obrany, můžeme být spokojeni s nasazením, s agresivitou, ale ta by neměla být jen na obranné polovině hřiště, ale i na té útočné, což nám dnes chybělo. Měli jsme hodně příležitostí skórovat, ale neproměňovali jsme dobré pozice, myslím, že pak už jsme o tom i začali moc přemýšlet a nehráli jsme tak jednoduše, jak jsme mohli. V každém případě jsme rádi za výhru, protože si vážíme každého vítězství.“

Michal Svoboda (křídlo BK JIP Pardubice): „Do zápasu jsme vstoupili dobře, odehráli jsme dobrou první čtvrtinu, ale pak jsme trošku polevili v agresivitě a soupeř se začal přitahovat. Naštěstí jsme si to pohlídali a závěr jsme zvládli. Celkově rozhodl vstup do zápasu, naše agresivita na obranné polovině a také na útočném doskoku.“

Martin Vaněk (asistent egoé Basket Brno): „Nestačí, když hrajeme skvěle jenom dvě čtvrtky, protože Pardubice jsou strašně silný tým. Musíme takhle hrát celý zápas. Ve druhé a třetí čtvrtině jsme byli lepší než domácí, bohužel 14 ztrát ve druhém poločase bylo strašně moc na to, abychom tady mohli vyhrát. Nejvíc mě mrzí, že to nebyly ztráty z toho, že by Pardubice byly nějak extrémně agresivní, ale dělali jsme je při drliblinku, hloupými přihrávkami... Myslím, že jsme byli víc než vyrovnaný soupeř, o to víc mě prohra mrzí. V každém případě jsem rád, že jsme to po první čtvrtině nezabalili, bojovali jsme a myslím, že jsme Pardubice i překvapili.“

Jakub Jokl (centr egoé Basket Brno): „První poločas jsme ztratili o 10 bodů, pak jsme se snažili vrátit zpátky, ale vždycky jsme měli nějakou ztrátu, dostali koš a to nás vždycky srazilo. V nadstavbě nás trápí zranění, ale kluci se konečně začínají vracet zpátky, což je pro nás asi to hlavní.“

SKUPINA A2
Lup v koncovce a dorovnání Sov

Ze super vyrovnané bitvy na pražské Folimance si veze těsnou výhru 79-82 Kolín (bez Waltona, Bratčenkova), který tak dorovnal dosud vedoucí celek A2 USK Praha. Stále s ním však má horší vzájemné zápasy, což už zřejmě nezmění ani případná výhra v posledním střetu ve skupině, a proto Medvědi budou pro získání schůdnějšího protivníka pro předkolo play-off (vítěz A2 by pravděpodobně šel na už téměř jistě osmý tým z A1 Brno) potřebovat nejspíš urvat o výhru víc než Sovy, jež jsou jejich hlavním konkurentem v boji o nejvýhodnější pozici.

Pražané sice na domácí půdě díky pěti trojkám už za první čtvrtinu vystoupali do vedení 27-17, ale ve druhé části Šoula dvěma trojkami a Thompson 10 body v řadě zařídili obrat a těsné poločasové vedení Kolína (43-44), jemuž v tom nezabránilo ani 8 trojek soupeře.

Třetí čtvrtina patřila už opět USK, který tažen Vukosavljevičem získal vedení 68-61. Ve čtvrtém dějství však Novotný s Machačem začali hledat Medvědům cestu zpět a po trojkách Machače s Čížem se hosté minutu do konce ujali vedení 77-81. Appleby ještě snížil dvěma ze tří proměněných šestek, aby Purifoy zvýšil na tři body. Domácí Štěrba potom minul trojku a Purifoy oba trestné hody, ale ani další trojka USK, tentokrát z ruky Stevanoviče, už prodloužení nepřinesla.

Domácí, kteří měli o 16 střel z pole víc, vedli Vukosavljevič (24+11 doskoků a 5 asistencí), Stevanovič (16+7 doskoků), Appleby (13+13 asistencí), Mareš (13) a Štěrba (10). Hosty sytili Thompson (22), Purifoy (16+7 doskoků), Machač (15) a Číž (11+7 asistencí a 6 doskoků). Rozdílovou disciplínou byly dané trestné hody (5-14).

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Pro nás je to velké vítězství za stavu, který máme. Tři hráči šli do utkání bez tréninku. Na tréninku trénujeme 3 na 3. Do utkání jsme ale nevstoupili dobře, USK na nás byl dobře připravený. Samozřejmě se na nás podepsala ta vysoká prohra v Hradci. Myslím, že dneska vyhrálo šťastnější družstvo, protože USK byl minimálně 33 minut lepším týmem. My jsme dotahovali a v poslední čtvrtině, kterou jsme vyhráli 19-11, jsme to otočili. Udělali jsme pár změn v obraně a ty vyšly. Vyhrál šťastnější tým, ne lepší. Byl to vyrovnaný zápas.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Bohužel naše rotace byla zúžená o Ondru Sehnala a Davida Böhma. Myslel jsem, že bez nich to půjde lépe, ale do rotace chybí. Po dobrém startu, kdy jsme byli plus 10 bodů, jsme polevili v nasazení a hráči začali relaxovat. Pro nás už nebude do konce sezony lehkého utkání. Pokud podceníme soupeře, bez ohledu na to, o kolik vedeme, nevyplatí se to nikdy. To můžeme prohrát každé utkání. Doufám, že zlepšíme naši hru a dáme do toho sto procent.“

NH sebrala klíčovou výhru!

Pět kol do konce A2 je pravděpodobně rozhodnuto o účastníkovi baráže. Nová huť dobyla v klíčovém duelu Hradec (97-102), má tak na předposledním místě na Kingspan tři výhry náskoku, navíc na vzájemné zápasy vede 3-2 s výrazně lepším skore a v posledním vzájemném utkání hostí Sokoly doma.

Po vyrovnané první čtvrtině domácí Hradec vyskočil tři minuty před poločasem do vedení o 10, to ale NH brzy zažehnala a v závěru třetího dějství už získala 6bodový náskok. Ten pak ještě lehce navýšila, a když Petr Bohačík tři minuty do konce vysunul vedení Nové huti na 12 bodů, už domácím vyhasla naděje.

Vítěze, kteří byli lepší především zpod koše (42-54), tlačili k výhře Stanojevič (24), Bohačík (20+12 doskoků), Zaharijevic (17+8 doskoků), Alleyn (17) a Barham (13), za domácí (bez Hampla) byli produktivní Stamenkovič (23+6 asistencí), Lošonský (22+13 doskoků), Canda (19, trojky 9/4), Sedmák (15+9 doskoků) a Ondřej Peterka (13).