Šiškův drtivý závěr a opavské zaspání startu

ECHO 8. KOLA Nová huť, oslabená o Číže, sbírala útočný doskok za útočným doskokem, ale nakonec si rozhodující koše z druhých a třetích střel vzali vítězní Válečníci, slavící už šestý triumf v řadě. Prostějov s králem bloku Palyzou skvěle načasoval svůj úprk ze startovních bloků a s Opavou pak přežil i normálně sebezničujících 23 ztrát. Pardubice doma deklasovaly Brno s jeho 30procentní střelbou a nestárnoucí Levell Sanders oslavil 8500 bodů v NBL. Kapitánem Marešem vedený USK poprvé zahrál, jak měl, a Lions vůbec nestíhali. A byť sám notně oslabený, využil Kolín ve Svitavách náhlé absence lídra Turů Doakse a zkazil tak domácím jejich stý duel v lize. To byly stěžejní okamžiky středečního 8. kola nejvyšší mužské soutěže pod vrchem Říp.

5 smrtících útočných doskoků

Nová huť je špičkou ligy na doskoku a i v tomhle duelu jen v útoku dosáhla pro 19 nových míčů, přesto se v poslední čtvrtině v těch nejkritičtějších chvílích nechala při lovu odražených míčů popravit. Pětkrát nechala Děčín útočně doskočit a pokaždé za to zaplatila. A padla 56-67. Naopak Válečníci zvítězili už pošesté v řadě a jsou už osaměle na druhé příčce tabulky.

Když rozehrávač Hooker 7 body v řadě snížil v 33. minutě na 46-52, zdálo se, že se NH nadechla k obratu. Jenže pak přišel atak soupeře s útočným doskokem guarda Kroutila a následně power forwarda Landy – a MVP utkání Vyoral neváhal.

Hned nato opět po doskoku Landy skóroval Šiška (46-56). A když NH znovu snížila na 6, po vlastních dvou útočných doskocích udeřil znovu Šiška. Jeho trojka vzápětí odtáhla Děčín na 51-61 a hosté už neměli problém dotáhnout zápas k úspěchu. Po jeho celý průběh mírně vedli, když se v úvodní čtvrtině dostali dopředu i díky 7 ztrátám domácích.

Válečníci vsítili 16 bodů z druhých šancí a 44  zpod koše (NH 14). Jejich lídrem byl s 20 body a 7 doskoky rozehrávač Vyoral. Domácí, jež zatížilo 18 ztrát, a v každé půli dali jen 28 bodů, se opírali prakticky jen o 28 bodů Hookera, který ale také ztratil 7 míčů.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): "Upřímně si myslím, že to nebylo pěkné utkání, šlo o oboustranné trápení. Pro nás je pozitivní, že jsme vyhráli, každopádně jsme ukázali svoji horší tvář, ne všem hráčům se dařilo. Dlouho jsme se nemohli dostat do rytmu a čtení hry. Ostravě chyběl Adam Číž, tak jsme tomu chtěli trochu uzpůsobit taktiku, protože Číž je klíčový hráč. Celkově je dobré, že jsme Ostravě dovolili jen 56 bodů, přičemž jeden hráč nám dal 28 a zbytek týmu dal druhých 28. To je na tomto utkání to zajímavé a pikantní. 19 útočných doskoků domácích je moc. S tím jsme bojovali a nebyli jsme dostatečně důslední. Co nám také dělalo problém, bylo to, že jsme byli sterilní ve střelbě, hlavně z dálky. Někteří hráči se opravdu trápili. Ostrava přebírala všechny clony a bránila koš zuby nehty, takže to utkání bylo stále otevřené. Pak ho Ondřej Šiška rozhodl, za což jsem rád."

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "Děčín přijel v roli favorita a tu splnil. Mně chybělo větší sebevědomí hráčů kolem Hookera, který byl jediný, kdo byl schopen ohrozit koš. Ostatní se báli vzít na sebe zodpovědnost při nájezdu nebo při otevřené střele. Jsem spokojen, že jsme dostali 67 bodů, to je pro mě jediné pozitivum. My musíme věřit ve vlastní sily a schopnosti a potom se můžeme měřit i s takovými týmy, jako je Děčín."

Po smršti už jen trápení

Za stavu minus 17 už se to zdálo jako nevýznamné. Klíčový opavský power forward Gniadek měl už po 13 minutách hry na kontě 3 fauly, ale jeho tým ztrácel již 30-13 a Orli v kulise 700 diváků vypadali, že jsou rozjetí k velké ofenzivní show. Jenže na začátku poslední části hosté prohrávali jen o 6, pak se na dlouhé tři minuty skore zaseklo na 72-65, až Blažek z brejku necelé tři minuty před koncem snížil dokonce na 72-67. Tou dobou už byl ale Gniadek pár desítek vteřin vyfaulovaný a do potenciálně dramatické koncovky týmu chyběl.

Klíčový obránce Slezanů měl už zkraje 14. minuty 4 fauly, když po své třetí chybě nestihl včas vystřídat, a za okamžik mu odpískali útočný faul. V tu dobu měl odehráno pouhých 5 minut a svých zbývajících 12 musel v zápase přežít s velmi opatrnou hrou.

Nic z toho ale nemuselo být důležité, kdyby Orli po skvělém 8minutovém startu (22-7) neustrnuli a zejména nepáchali jednu ztrátu za druhou až ke konečným 23. Jejich začátek byl raketový – Slezák jako ohař naháněl opavského playmakera Šiřinu, tým v obraně výborně vypomáhal, rotoval i blokoval a z brejků trestal. Chodil s míčem dolů a do toho míchal i trojky. Do půle (48-36) proměnil 7 ze 14 pokusů, z toho bilanci 5/4 měl křídelník Palyza. A k tomu si Ariete hýčkalo dvojky 14/10. Výstrahou bylo jen 9 ztrát.

Až skoro divné bylo, že se halou za vysokého vedení domácích ozývalo hlasité "Hoši, bojovat!". To však kotel hostů neúnavně hnal svůj tým zpět do zápasu. A Slezané se o návrat až do konce snažili, už i s pár minutami uzdravených křídel Vlčka a Jurečky.

Opřeli se o 13 útočných doskoků, dvojnásobně menší počet ztrát i dvojnásobně větší počet zisků, nakonec dorovnali i 10 orlích trojek, jen dvojková bída jim nedovolila vyšplhat výš. A když Zbránek neproměnil dunk na potenciálních 74-69, domácí Slezák už z šestek necelou minutu před koncem uklízel zápas pro Orly, kteří tak uspěli doma i potřetí v řadě. Jejich top skórerem a zároveň MVP utkání byl Palyza (15, 7 doskoků, 5 bloků), u hostů pak nejvíc vynikl Blažek (25).

Petr Czudek (kouč BK Opava): "To je jak s malými dětmi. Víme, že Prostějov má dobrý nástup a snaží se zápas rozhodnout na začátku utkání. Odehráli jsme špatný první poločas v Jindřichově Hradci a řekli jsme si, že jestli takhle začneme v Prostějově, tak nemáme šanci. Dnes začneme 0-9, podíváme se na konečné skore a je to o 9 bodů. Řekneme si to a stejně to neuděláme. První čtvrtina skončí 24-9 a o čem se máme dál bavit? Pak samozřejmě enormní snahou, tvrdostí a bojovností to stáhneme na 5 bodů, ale na vítězství už to není. Dobrá vizitka je, že jsme donutili Prostějov k 23 ztrátám, ale proč takhle nebráníme i v prvním poločase? Mrzí mě to. První poločas jsme odehráli špatně, tam nás držel pouze Kuba Blažek. V druhé půli pouze obdržených 30 bodů díky dobré obraně, v útoku už ale chyběly síly. Za druhý poločas nemůžu týmu nic vytknout. Na závěr gratuluju Prostějovu, měl špatné vylosování a teď to pomalinku otáčí, což je psychicky náročné."

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Začátek zápasu se nám povedl, dobře jsme stříleli, takže nám narostlo sebevědomí. Dobře jsme bránili, byli jsme koncentrovaní. Jak to ale bývá, ze strachu, že o jasné vedení můžeme přijít, jsme začali kupit chyby. Nechali jsme rozehrát Blažka a Kramného, dostali jsme pár trojek a měli strach o vítězství. Jsem rád, že jsme celý zápas vedli a že jsme to díky náskoku z první čtvrtiny jakž takž drželi. A jsem strašně rád za vítězství s rozjetou Opavou. Mrzí mě jen velký počet ztrát."

Mareš sovím králem

Lamar 4 body, Nofflet 0, Young 0. Jen tyto tři údaje značící zápasovou produkci letošních tří zahraničních akvizic stačí, abyste tušili, že Lions na Folimance dopadli zle nedobře. Jejich pátá porážka v řadě měla podobu 92-70 a mnoho na ní nezměnil ani ohromující výkon nejužitečnějšího muže celého NBL-večera. Centr Vošlajer zaznamenal super double-double za 23 bodů a 17 doskoků.

Sovy se vyhouply do prvního většího vedení o 10 bodů už v první čtvrtině, taženy eskadrou z perimetru se 4 trojkami a především 13 body hrdiny dne Michala Mareše, autora celkem 27 bodů (včetně trojek 8/5) a středeční dvojky celé ligy v užitečnosti.

Lions se ještě na přelomu první a druhé čtvrtiny díky Vošlajerovi oklepali, ale od stavu 29-27 přišla druhá vlna USK, za necelé dvě minuty to bylo 39-27 a od té doby už se Jihočeši domácím dívali jen z uctivé distance na záda.

USK byl lepší z trojek (10 ku 6) a především z dvojek, kde měl oproti soupeři dvojnásobnou úspěšnost,  přičemž zpod koše dominoval 38-20.

Pavel Miloš (asistent USK Praha): "Kluci do utkání vstoupili hodně odvážným a koncentrovaným výkonem. Od Hradce jsme nevěděli co očekávat, vyměnili tři Američany a vždy to chvilku trvá, než soupeři vědí co, a jak hrají. Tým je nový a chvilku bude trvat, než si jejich výkon sedne. Tohle je z naší strany první zápas, který kluci odehráli tak jako utkání v přípravě. Nasazení, 40 minut agresivita a bojovali jeden za druhého. V neposlední řadě začali proměňovat otevřené střely, které si dokázali vytvořit i v těch ostatních utkáních. Na tom by kluci měli víc stavět a věřit si, že ten koš umí dát. Jít za výhrou 40 minut. Jindy se stává, že vypadneme na 7 minut, a pokud je ten tým silnější, už se nedostaneme zpět do hry. Dnes tam bylo 40 minut kvalitního výkonu v útoku i obraně."

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): "Podle mě se vše podstatné odehrálo v prvním poločase. My jsme totálně propadli v obraně, dostali jsme sedmapadesát bodů, i když jsme se připravovali na vysokou aktivitu hráčů USK ve hře jeden na jednoho, na jejich jednoduchou, ale rychlou hru. I tak jsme ale v činnostech jedna na jedna propadali. Nedařilo se nám držet se na zemi a reagovali jsme na střelecké finty, kterých USK používá hodně. Dostali jsme se do mlýnice jejich hry, kdy každý jejich hráč je schopen napichovat obranu, vyhazovat ven a velmi dobře hledat volné hráče. Navíc dnes ty střely proměňovali s vysokým procentem. Druhý poločas se už jen dohrával. Když jsme se nadechli k nějakému náporu a ke stažení, tak jsme znovu udělali hloupé chyby a dostali se do neplnění našich úkolů. USK si držel po celou druhou půli dostatečný náskok, aby zvítězil."

Jen 30 procent

Mladým a stále oslabeným Brňanům nelze upřít snahu. Tu v Pardubicích demonstrovali nejen 20 útočnými doskoky, ale také tím, že se nesložili po úvodu hrůzy, kdy za 3 minuty po 5 ztrátách prohrávali 12-0.

Jenže poté, co v úvodu druhé části stáhli až na 15-14, si vzali slovo domácí veteráni, přes další chyby hostů vyšplhali snadnými zakončeními za dvě minuty k novému trháku 25-14 a přes chvilkové zaváhání už jej dál hlavně navyšovali, když Beksa soupeře udržela na poločasových 23 bodech.

Zpod koše Brno celkově zničila 52-24 a dvojkovou úspěšnost měla hlavně díky tomu o 34 procent lepší. Hosté našli cestu do koše jen pro 17 ze svých 54 dvoubodových střel a jejich celkovou úspěšnost 30,7 nemohlo zaretušovat ani 75 pokusů z pole. Výrazné výkony podali pouze Cumberbatch (19 bodů), Egwuonwu (14 bodů) a Doskakovač kola Norwa (17). Vyrovnané šiky domácích vedli při vítězství 85-58 14bodoví Pandula a Švrdlík.

MVP utkání hraného před 811 diváků byl zvolen domácí playmaker Levell Sanders, který se prostřílel už přes metu 8500 bodů v NBL, přičemž v historické tabulce zaujímá již na 12. místo.

Tomáš Pětivlas (kouč mmcité Brno): "My jsme věděli, že nás tady nečeká nic lehkého. Chtěli jsme to ale Pardubicím co nejvíc znepříjemnit. Bohužel se nám to povedlo jen jednou, když jsme se vrátili do zápasu a stáhli jsme to na jeden koš. Pardubice následným střídáním odskočily a od té doby kralovaly. My jsme je moc nepotrápili, především naší produktivitou v útoku. S naší 30procentní střelbou nemůžete počítat s lepším výsledkem. Jsem spokojený s naším útočným a obranným doskokem, dávali jsme na něj velkou váhu, protože Pardubice mají hodně hráčů, kteří chodí intenzivně doskakovat, a my jsme jim dovolili jen 5 doskočených míčů v útoku. Snažili jsme se hrát bez ztrát, což se nám podařilo. Bohužel co my nedáme, včetně trestných hodů, to je tristní. Když máte úspěšnost střelby 30 procent, máte velký problém."

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice): "Vstupovali jsme do zápasu s tím, že jsme chtěli navázat na výkon z Kolína, hrát extrémně rychle dopředu, což se dařilo. Sestava, která nastoupila, měla v přechodu několik skvělých momentů. Pak nastal problém, když jsme měli asi 5 útoků po sobě, kdy jsme ztratili právě v přechodové fázi míč, a taky tam bylo mnoho laxních momentů. Nedostali jsme se do zakončení a to nás zbrzdilo. Tam jsme ztratili rytmus a toho dokázal soupeř využít. Navrácením Nečase se Švrdlíkem do hry jsme se dokázali vrátit do tempa a v přechodové fázi jsme měli lepší pozice, které jsme proměnili a dokázali tak navýšit náskok. Navázali jsme na to, co jsme chtěli, jen mě mrzí momenty, kdy jsme laxností ztratili míč, místo abychom jasně zakončili přesilovou situaci. V této fázi také nesmí nastat momenty, kdy máme naučený systém, ale ztratíme se. Jak je v zápise psáno, tak 5 útočných doskoků je extrémně málo. Když střílíme z otevřených pozic, máme strašně malou aktivitu hráčů právě na útočném doskoku. Ne že by tam byl od Brna nějaký silný box-out, ale my jsme tam vůbec nešli a to hodnotím trošku negativně."

Michal Norwa (power forward mmcité Brno): "Do zápasu jsme vstoupili naprosto katastrofálně. Asi jsme byli ještě na cestě a hráli jsme hrozně. Po celé utkání jsme nedávali jasné střely, měli jsme nízké procento střelby z pole i trestných hodů. Podle mě to vyplývalo z dobré obrany Pardubic, kdy jsme se nutili do těžkých střel. Co se týče doskoků, tak my jsme měli co doskakovat, při našem procentu střelby nám nic jiného ani nezbylo."

Levell Sanders (rozehrávač BK JIP Pardubice): "Musíme dělat lepší práci a neztrácet tolik míčů. Chceme hrát rychle, ale musíme hrát taky disciplinovaně. Když budeme hrát takhle rychle a nebudeme ztrácet míče, budeme v pohodě. Po prohře ve Svitavách jsme se v tréninku snažili koncentrovat na své nedostatky. Myslím, že hrajeme líp a že se stále zlepšujeme. Přesto máme zápasy, kdy nám trenér něco řekne, a my nejsme schopní to dodržet. Respektuji také Brno, jak se k tomu postavilo. Hrají bez zraněných hráčů a my sami dobře víme, jaké to je. Doufám, že se jim brzy vrátí a budou hrát."

Sedm trojek v řadě

Bez doskakovací i bodující mašiny Doakse se Turům nemohlo dýchat lehce a i přes 22bodový příspěvek snajpra Teplého (trojky 9/4) a další tucet centra Jaroše doma podlehli hladovým Medvědům 69-75. A to přitom vítěze jen 6 body podpořil jejich střelecký lídr Bakič. Zastoupili jej však power forward Horák (20, trojky 5/3), playmaker Allen (16+8 doskoků) a křídla Vocetka (11) s Ličartovským (12, MVP utkání).

Kolín v kulise 420 diváků zvítězil i přesto, že trefil jen 27 ze 72 střel. Klíčovou hodnotu totiž mělo 13 trojek z 33 pokusů (Tuři 21/6) a hosté díky této bilanci měli i větší úspěšnost trojek než dvojek (38 ku 36). K tomu méně ztráceli (14 ku 20) a lépe útočně doskakovali (12-9).

Svitavy ve svém stém zápase v NBL sice po téměř tři čtvrtiny většinou vedli, ale už během třetího dějství se neohrožení kolínští trojkaři prostříleli 7 projektily zpoza oblouku v řadě do vedení 52-58. Na přelomu posledních dvou čtvrtin se navíc 12 kolínskými body v řadě zaskvěl Horák.

A když domácí tým od stavu 58-60 za 5,5 minuty nedal ani bod, Kolín se i přes jeho 5 ztrát vyhoupl do už rozhodujícího trháku 58-70.

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Mám velkou radost z vítězství. Svitavy na začátku sezony hrají výborný basket a věděli jsme, že nás čeká velice těžké utkání. V průběhu se oba týmy střídaly ve vedení, Svitavy vedly více času, ale my jsme to v posledních deseti dvanácti minutách otočili. Věděli jsme, že domácí mají užší rotaci a menší počet hráčů, kteří jsou schopni odehrát závěr, únava na nich byla vidět a my s tím počítali. Dobré je, že jsme měli se soupeřem vyrovnané doskoky, protože pokaždé, když jsme prohráli, měli jsme nižší počet doskoků. Také jsme donutili udělat Svitavy dvacet chyb naší dobrou obranou a tlakem, který jsme vyvinuli na protihráče. Když se všechno spočítá, myslím, že jsme zaslouženě vyhráli, i když zvítězit mohly oba celky. Důležité koše dal Štefan Ličartovský, který dokázal naši hru uklidnit."

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): "Před utkáním jsem zjistil, že jeden z našich pilířů Doaks nemůže hrát kvůli zranění kotníku. To pro nás bylo minus, ale s tím se musíme vyrovnat. Tým jako my, který má pouze jedenáct hráčů, to v průběhu sezony ještě čeká, zranění a nemoci přijdou, to patří k basketbalu a nemůžeme se na to vymlouvat. První poločas jsme zvládli dobře, ale upozorňoval jsem o poločase, že třetí čtvrtina může být zlomová, což se stalo. Možná únavou, možná nepozorností jsme nedokázali vyřešit jednoduchý pick-and-roll, z toho vznikaly rychlé přihrávky na perimetr a Kolín má výborné střelce, kteří proměňovali s vysokým procentem trojkové pokusy, což nás asi stálo vítězství. Šest trojek proti třinácti, to je velký rozdíl. Jinak ostatní statistiky jsou vyrovnané, ale tohle rozhodlo."

Štefan Ličartovský (guard BC Geosan Kolín): "Těžký zápas, protože Svitavy mají super začátek sezony. Nám se v úvodu moc nedařilo střelecky, ale bylo důležité, že jsme zůstali na dostřel a nedovolili soupeři, aby nám utekl, protože by pak bylo daleko těžší se na něj dotáhnout. Jsem rád, že jsme si poradili s obranou pick-and-rollu. Samozřejmě mám obrovskou radost z vítězství na venkovním hřišti, to je pro nás po loňsku dobrá zpráva. Navíc to semkne celý tým."