Slaví Sovy i Pandy! 30 Vocetky a Děčín padl doma

ECHO 10. KOLA NADSTAVBY Beksa nedala Opavě čtvrté místo a i čtvrtý vzájemný duel sezony uchvátila v závěru pro sebe. Čtvrtý tak po nadstavbě i přes porážku v Nymburce skončil (na vzájemné zápasy s Opavou) USK, který čtvrtfinále se Slezany bude začínat doma, a po dlouhodobé části dobyl nejlepší umístění od zisku posledního titulu v roce 2001. Medvědi v generálce na sérii s Děčínem nečekaně vyloupili válečnické hnízdo, zejména díky 30bodové explozi Michala Vocetky, a přivodili vicemistrovi už čtvrtou domácí prohru v řadě. Ve skupině A2 si o play-off nakonec řekly Pandy, které po jednom z nejlepších výkonů sezony zvítězily u Vajgaru. Ostravě tedy nakonec domácí výhra nad Orly do vyřazovacích bojů nepomohla. Tuři kanonádou trojek zlomili koncovku v Brně a vyhráli už 11. zápas z poslednich 12. To jsou ústřední body posledního kola nadstavby, jež uzavřelo dlouhodobou část Kooperativa NBL.

ECHO 10. KOLA NADSTAVBY Beksa nedala Opavě čtvrté místo a i čtvrtý vzájemný duel sezony uchvátila v závěru pro sebe. Čtvrtý tak po nadstavbě i přes porážku v Nymburce skončil (na vzájemné zápasy s Opavou) USK, který čtvrtfinále se Slezany bude začínat doma, a po dlouhodobé části dobyl nejlepší umístění od zisku posledního titulu v roce 2001. Medvědi v generálce na sérii s Děčínem nečekaně vyloupili válečnické hnízdo, zejména díky 30bodové explozi Michala Vocetky, a přivodili vicemistrovi už čtvrtou domácí prohru v řadě. Ve skupině A2 si o play-off nakonec řekly Pandy, které po jednom z nejlepších výkonů sezony zvítězily u Vajgaru. Ostravě tedy nakonec domácí výhra nad Orly do vyřazovacích bojů nepomohla. Tuři kanonádou trojek zlomili koncovku v Brně a vyhráli už 11. zápas z poslednich 12. To jsou ústřední body posledního kola nadstavby, jež uzavřelo dlouhodobou část Kooperativa NBL.

SKUPINA A1
Pardubice nevyhrály jen pro USK

Beksa se v Opavě nemusela dřít na každém útočném doskoku, ani vypomáhat proti každému z desítek nájezdů domácích rozehrávačů do vymezeného území. Kormidelník Levell Sanders stejně jako nejzkušenější z hráčů si však byli dobře vědomi, že vypustit pro tým jinak bezvýznamný zápas těsně před play-off by se před očekávanou a jako břitva ostrou sérií s nyní skvěle hrajícími Tury mohlo krutě nevyplatit. A pak je tu ještě něco…

Nikde není psáno, že třetí Děčín, ač stále jako favorit, musí ve čtvtfinále postoupit před šestý Kolín. Jako důkaz nechť poslouží dnešní - na pohled jen přípravný duel - právě mezi Válečníky a Medvědy, v němž už o nic nešlo, přesto se hrálo až do konce a Středočeši dokázali – na půdě soupeře - zvítězit. Pro Válečníky to byla už čtvrtá domácí porážka v řadě, což vicemistr dlouho nepamatuje.

Ovšem to důležitější je, že pokud by se vzmáhajícímu se Kolínu podařilo přes Děčín postoupit, šel by v semifinále (na 99 procent) na Nymburk a Beksa, jež by se jinak při postupu svém a Válečníků utkala právě s nimi, by v takovém případě (za předpokladu postupu před Svitavy) narazila na vítěze série USK – Opava.

Po dnešní porážce Slezanů s Beksou (72-81) budou v tomhle čtvrtfinále doma začínat čtvrtí Pražané (kteří by při dnešní výhře Opavy skončili pátí a čtvrtfinále začínali naopak venku), což při vědomí jejich aktuání formy zvyšuje i jejich šanci na postup. A pro Beksu mohou být Sovy i přes všechny svízele s jejich přemožením přijatelnějším semifinálovým protivníkem než Slezané, a to včetně cestování a atmosféry v hledišti.

Dost možná i pro tohle všechno Beksa v Opavě hrála zápas s parametry play-off. Hráči sebou házeli po zemi, hádali se o fauly, přílétla i technická chyba a Východočeši i na útočném doskoku dělali první poslední pro to, aby uspěli. A byť ve třetí čtvrtině po horké sekvenci ztráceli 58-49, rozehrávač Půlpán je začal vracet zpátky a s velkým úsilím v obraně i na útočném doskoku pak hosté obrat dokonali.

Domácí se pod tlakem blížící se koncovky dopouštěli kiksů i při zakončeních zpod koše, naposledy skórovali v čase 36:53 a víc Pardubice nepotřebovaly. Půlpán vlétl do přihrávky a vyrovnal na 72-72, vzápětí nabil na trojku Kotasovi a půl minuty do konce přidal i šestky na 72-77. Za svých 20 minut byl 12 bodů v plusu a z posledních 7 zápasů už počtvrté skóroval dvojciferně (10). Jeho tým posledních 90 vteřin vyhrál 0-9.

Pardubice si nejvíc pomohly body z brejků (16-27) a zpod koše (20-34), plusem byla i převaha na doskoku (27-37). Střeleckými lídry hostů, kteří z 18 opavských ztrát vytěžili 13 zisků, byli Burnett (20) a Autrey (14), za domácí 17 bodů zvládl Siřina a 14 Bujnoch.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Bojovné utkání, kdy oba týmy hodně chtěly vyhrát. Nám se dařilo po tři čtvrtiny držet malý náskok, ale bylo to málo. Naše chyby na doskoku dostaly Pardubice do vedení. V koncovce několik neutrálních míčů skončilo v rukách hostů a pod taktovkou Autryho a Burnetta to dotáhli k vítězství. Je to škoda, ale musíme zvednout hlavu a připravit se na čtvrtfinálový výjezd do Prahy.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Hodně nervózní zápas, kde snaha po vítězství čišela z obou týmů. Opava nás mírně přehrávala tři čtvrtiny, ale naštěstí se nedostala do většího náskoku. Koncovka byla o štěstí a to stálo při nás.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Hodně jsme chtěli poprvé v této sezoně pžehrát Pardubice, ale zase se to nepovedlo. Velká snaha nám trochu svazovala ruce, ale utkání rozhodl náš špatný obranný doskok ve čtvrté čtvrtině. V závěru hostům hodně přálo štěstí a získávali snad všechny neutrální míče.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Hodně nervózní utkání, ve kterém nás Opava tři čtvrtiny drtila clonami v útoku. Oba týmy chtěly zakončit základní část vítězstvím. Byli jsme stále krůček pozadu, ale v závěru nám popřála štěstěna a utkání jsme dotáhli k vítězství.“

16letá radost při porážce

Křídelník Vojtěch Hruban si za negativního stavu 19-22 v úvodu druhé čtvrtiny řekl, že to stačilo. Deseti body za tři a půl minuty téměř sám otočil proti kdysi svému USK na 34-24, srazil sebevědomí hostů a nasměroval mistra k jednoznačnému domácímu vítězství 84-56. Sovy ovšem i tak urvaly čtvrté místo před play-off, což celek z pražských Nuslí nepamatuje od roku 2001, kdy získal svůj dosud poslední titul.

Nymburk, vedený Hrubanem (17) a Sant-Roosem (15+13 doskoků), dominoval v bodech z brejků (25-11) a zpod koše (44-26). Z hostů, kteří poztráceli 21 míčů, nejvíc vynikl autor 12 bodů Jaromír Bohačík.

Generálka nečekaně pro Kolín

90-91. Už jen zápasové skore hodně vypovídá o tom, že původní proklamace o přípravném charakteru zápasu mezi dvěma soupeři, kteří se už za týden utkají ve čtvrtfinále, měly k realitě poněkud daleko. Hrálo se až do konce a výsledek není právě dobrou zprávou pro Válečníky. Ti padli doma už počtvrté za sebou a na úspěch ve svém stánku čekají už bezmála dva měsíce. To Kolín půjde do společné čtvrtfinálové serie s vicemistrem o něco radostněji – těsně před play-off dokázal vyhrát v po sobě jdoucích venkovních utkáních v Pardubicích i v Děčíně a v pravý čas začal budit hrůzu.

Válečníci přitom duel začali bezproblémově – trhákem 33-17 po 11 minutách. Pak ale zahřál svou pravačku kolínský křídelník Vocetka, který už do půle vysázel 14 ze svých 30 bodů, a přitáhl svůj tým až na rozdíl jediného bodu. Domácí sice ještě v úvodu třetí čtvrtky vytáhli nový náskok na 11 bodů, ale pak Medvědi začali být ještě neodbytnější, do koncovky už šli za vyrovnaného stavu, a když domácí dali za posledních 6 minut jen 7 bodů, zasadil kolínský Kerr 16 vteřin do konce domácímu celku rozhodující úder z útočného doskoku.

Kolín (opět bez rozehrávače Číže) vedle Vocetky (trojky 7/5) drželi i shodně 17bodoví Skinner a Kerr, tým efektivními trojkami 19/11 ustál i 14 tref zpoza oblouku soupeře a rozhodnou výhodu získal na trestné linii (8-18). Válečníky táhli Vyoral (18) a Palyza (15).

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Jsme rádi, že jsme vyhráli, protože to se nám v nadstavbě mnohokrát nepovedlo. Je to pro nás dobrý signál před play-off. Přestože v utkání v uvozovkách o nic nešlo, oba týmy chtěly vyhrát a hrály naplno. Byl to pěkný zápas, ve kterém jsme vyhráli, ale klidně mohl vyhrát i Děčín. Ten nás zlobil především v prvním poločase útočnými doskoky a dál hodně trojek z otevřených střel.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme chtěli také vyhrát, ale průběh napovídal tomu, že utkání bude mít exhibiční charakter. Svádělo to k laxní a pomalé hře, kdy si Kolín na nás vyzkoušel svůj zónový systém. Dostali jsme devadesát jedna bodů a soupeř opět potvrdil, že je mužstvem košíkářů. Snad naši někteří hráči konečně pochopili, že budou muset zvýšit nasazení a intenzitu v play-off, protože bylo vidět, že si na dno nehrábli. Možná je to ale lepší, než vyhrát o třicet bodů a myslet si, jak to bude všechno v pohodě. Je to taková drobná facka pro některé hráče, protože za týden se začne již naostro.“

Michal Vocetka (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Možná, že se psalo, že v utkání o nic nejde, ale nakonec z toho byla vyrovnaná bitva a divákům se to muselo líbit. Za výhru jsme samozřejmě rádi, protože je to teprve naše třetí ve skupině A1. Určitě nám pomůže před sérií s Děčínem a věřím, že zde můžeme znovu vyhrát.“

Jakub Houška (centr BK ARMEX Děčín): „Navážu na Michala a doufám, že hned v prvním a druhém utkání Kolínu ukážeme, že zde vyhrát nemůže. Zápas jsme rozehráli dobře, přizpůsobili jsme se tomu, co hrál Kolín v obraně, a vycházelo nám to. Jenže pak jsme postupně zpomalovali, až jsme se dostali do vyrovnaného závěru, kde podle mého rozhodly útočné doskoky Kolínských. Nehráli jsme dobře, nehráli jsme tvrdě. Příští týden to musí být úplně jiné a já vím, že zápasy play-off budou vypadat stoprocentně jinak, než ten dnešní.“

SKUPINA A2
Osmá příčka patří Pandám

Ústecké Pandy v klíčovém souboji zvítězily na horké palubovce Lions 72-80 a na poslední chvíli si zajistily poslední postupovou příčku do play-off. Ve čtvrtfinálové sérii tak vyzvou mistrovský Nymburk.

Hosté ovládli hlavně dvě prostřední čtvrtiny, které opanovali 24-41, a to jim zajistilo klid v závěru. Úvod ale skvěle vyšel domácím, kteří vedli 12-2, ale rychle o náskok přišli a pak už začali kralovat hosté. Druhá desetiminutovka patřila Pandám, ale to se ještě Lions udrželi na kontakt. Po přestávce však náskok hostů narostl díky skvělému Smithovi na patnáct bodů a domácí jen marně dotahovali. Nejblíže to bylo v úplném závěru o šest bodů, ale dál to už nešlo.

V zápase plném ztrát (po 16 na obou stranách) si Pandy pomohly na doskoku (14 útočných) a také na čáře trestného hodu (35 trestných hodů oproti 12 domácích), ale nestačily v trojkách. Nejlepším střelcem zápasu byl ústecký Khristian Smith s 26 body, v klíčové chvíli zabral i Ladislav Pecka, který k 21 bodům přidal i dvanáct doskoků. V domácím dresu se dařilo hlavně dvěma hráčům. Devatenáct bodů nastřílel Lipkins, sedmnáct přidal Brooks.

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „My, když jsme sem jeli, tak jsme věděli, o co půjde. Od začátku na nás byla vidět velká nervozita a nehráli jsme moc dobře. Prohrávali jsme po pár minutách o 10 bodů, tam jsem, to musel zastavit prvním timeoutem. Po něm se to poněkud zvedlo. Začali jsme dělat to, co jsme chtěli od začátku utkání, a v poločasu jsme šli do šaten za stavu plus 5. Nicméně za podobného stavu jsme tu šli do kabiny i v posledním utkání základní části a věděli jsme, že do úvodu druhého poločasu musíme jít stejně, jako jsme končili ten první. Jinak bychom mohli mít velký problém a právě tohle se nám minulé utkání vymstilo. Naštěstí jsme do druhé půlky vstoupili celkem slušně. Třetí čtvrtku jsme vyhráli 18-11 a vlilo nám to obrovskou energii do žil. Potom to bylo hodně o tom, že domácí vsadili na rychlou clonu na míč a střelu z dálky. Naštěstí jsme to zvládli a důležité bylo proměňování šestek v závěru, protože jsme měli 35 střílených šestek, což je hrozně moc. 27 jsme proměnili. Jsme strašně šťastní za to, jak jsme to zvládli. Jsme osmí a v play-off.“

Karel Forejt (trenér Lions Jindřichův Hradec): „Musím říct, že dnes si hosté výhru zasloužili. Měli obrovskou motivaci v podobě play-off a to se jim povedlo. Jak říkal Antonín, na začátku byla z nich cítit nervozita. My jsme toho chvíli využívali. Bohužel se pak projevilo, že jsme neměli svůj den. Musím to tak říct. Dneska jsme po nějaké sérii relativně dobře odehraných zápasů nepodali dobrý výkon a nevím, čím to bylo. Sluneta byla aktivní, dokázala si dojít pro fauly. Ten rozdíl v trestných hodech je velký. My jsme se těžko prokousávali do koše, tam když už jsme měli šanci na tutový koš, tak jsme nechtěli hrát kontaktně. Velmi špatná práce byla na obraném doskoku. 14 útočných doskoků Ústí není pro nás dobra vizitka. Stalo se. Budeme hrát dál, máme ještě 6 zápasů. Musíme se snažit - pokud možno hned na začátku play-outu - získat nějaký klid, abychom to neřešili všechno až na závěr. Budeme bojovat.“

Khristian Smith (křídlo SLUNETA Ústí): „Byl to těžký zápas pro oba týmy. Lions jednoznačně vedli v prvních minutách, asi proto, že to pro ně byl poslední zápas tady doma, ale udrželi jsme se blízko. Náš tým toho tuhle sezonu udělal hodně a nikdy jsme se nevzdali. Tak jako náš trenér to s námi nikdy nevzdal. Věděli jsme, o co hrajeme, a byl to velmi těžký zápas. Byli jsme v posledních minutách dobří v rychlých protiútocích a kvůli tomu jsme také zvítězili. Jsem strašně rád za tuhle výhru pro trenéra a pro tým. Jsme hrozně šťastní, že jsme v play-off.“

Ostravě výhra na play-off nestačila

Ostravští zdolali v závěrečném zápase nadstavby poslední tým tabulky z Prostějova 79-73, ale kvůli výhře Ústí v souběžně hraném utkání v Jindřichově Hradci postupují na úkor Ostravy do play-off právě Pandy. Na Ostravu zbyde jen play-out.

Po velmi vyrovnaném prvním poločase se domácí utrhli ve třetí desetiminutovce, kterou ovládli 24-15. Dařilo se hlavně Petru Bohačíkovi, který pomohl před poslední čtvrtinou svému týmu ke dvoucifernému náskoku. V posledním období se hosté dvakrát přiblížili na čtyři body, ale nejdříve odpověděl šesti rychlými body Popovič a podruhé v úplném závěru zareagoval klíčovým košem Mays.

Orli lépe stříleli z pole, ale dopustili se astronomických 22 ztrát a dovolili Ostravě dvanáct útočných doskoků. Ze čtyř dvouciferných střelců vítězů byl nejlepší Petr Bohačík s 16 body, který navíc doskočil i deset míčů. I Orli měli čtyři hráče s alespoň deseti body, jejich lídrem byl Jacobs s 15 body a osmi doskoky.

Dušan Medvecký (trenér NH Ostrava): „Jediným pozitivem bylo to, že jsme vyhráli. Jinak jsme byli hrozní. Mysleli jsme si, že přijede Prostějov, který má šňůru porážek, ale tento soupeř má kvalitu a my jsme mu dali k dispozici několik volných střel. Nebyli jsme agresivní, po hřišti jsme chodili a s takovým přístupem nemůžeme vyhrát ani v národní lize. S příchodem Mayse se hra změnila a zvýšenou agresivitou ve druhém poločase jsme to dotáhli do vítězného konce. Důležitá výhra pro nás.“

Zbyněk Choleva (trenér Orli Prostějov): „Ostrava vedla většinu času, takže vyhrála asi zaslouženě. V první půlce jsme měli šance díky tomu, že domácí nedali něco zvenku. Ve druhé půlce nám to přestalo střílet a Ostrava se zpřesnila, dala některé střely, ale hlavně my jsme jí to umožnili několika ztrátami. Udělali jsme jich 22 a to nás stálo zápas, i když jsme se několikrát dotáhli. Klukům děkuju, že se snažili bojovat, co to šlo, ale nestačilo to.“

Tuři vytrojkovali výhru v Brně

Tuři potvrdili pozici nejlepšího týmu nadstavbové skupiny A2, když zvítězili v Brně 73-77, a po páté výhře v řadě vyzvou ve čtvrtfinálové sérii Pardubice.

Tuři dali prvních šest bodů utkání, ale pak převzali otěže domácí a po první čtvrtině už měli sedmibodový náskok. Ve druhé desetiminutovce dokonce Brno odskočilo až na čtrnáct bodů, když se dařilo Wareovi, ale do přestávky se hosté aspoň částečně do zápasu vrátili. Ještě tři minuty před koncem byli domácí po trestných hodech Tomance o osm bodů vpředu, ale pak dali hosté čtyři trojky za sebou a utekli do vedení 70-75. Křemen ještě vykřesal pro domácí naději trojkou, ale Tuři si z čáry trestného hodu koncovku pohlídali.

Brnu se nedařila střelba z pole, ale zase si připsalo osmnáct útočných doskoků. Tuři měli pět hráčů s alespoň deseti body, nejlepší byl Slezák s 18 body, Mickelson si ke 14 bodům připsal i 11 doskoků. Nejlepšími střelci Brna byli se sedmnácti body Křemen a se 16  Ware, oba však trefili dohromady jen deset ze 36 střel.

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Dnes vyhrál ne lepší, ale šťastnější tým. Měli jsme problém s útočným doskokem Brna, z čehož měl soupeř druhé a třetí šance. To musíme absolutně změnit. To je otázka přístupu, kdy nechci prohrávat ani se svou čtyřletou dcerou pexeso. I když nám o nic nešlo, tak šlo, vždy chceme vyhrát. V první půli se Brno rozjelo, udržovalo si komfortní náskok a pro nás to bylo těžké. Nicméně celý zápas jsme si vytvářeli dobré pozice, ve čtvrté čtvrtině jsme proměnili 6 trojek a to rozhodlo. Nacházeli jsme volné střelce a ti proměňovali, šli jsme přes Brno a zvítězili, i když, jak říkám, byli jsme ne lepší, ale šťastnější tým.“

Zoran Helbich (trenér mmcité Brno): „Chtěli jsme těžit z přístupu Svitav, kdy jim o nic nešlo. Vím, jaká je mentalita hráčů. Byli jsme motivovaní získat ještě jedno vítězství. Máme problém v obraně, kdy nezavíráme koncovou čáru při úniku, to je záhada, kterou pořád nemůžeme vyřešit. V koncovce byl rozdíl v soustředěnosti, soupeř trefil otevřené střely, my ne a výsledek byl jasný. Děkuji fanouškům za krásnou atmosféru, věřím, že nás budou podporovat i v následujících 6 utkáních, budeme je moc potřebovat, tu energii z tribuny.“