Slezák 2krát 11, 5 trojek Lyčky a Feštr králem

ECHO 33. KOLA Čtyři očekávané výsledky a jedno drama s prodloužením na pražské Folimance. Tak vypadalo středeční 33. kolo Kooperativa NBL. Při absenci lídra Bohačíka se stal hrdinou USK rozehrávač Lukáš Feštr, který pomohl domácím Sovám dvakrát utéct z lopaty Nové huti. V Opavě se proti Ústí nečekaně blýskl pěti trojkami Jan Lyčka a závěr patřil Filipu Zbránkovi. U Vajgaru se rozohnil Josef Příhonský, jehož Beksa zapsala další stovku a prodloužila temnou sérii Lions. Orly v Brně dvakrát potáhl baterií 11 bodů Pavel Slezák a Děčín doma zlomil Tury především smrští 14 trojek.

Lyčkovy trojky trumfly explozi Čarneckého

Celý zápas Slezany v jejich hale naháněli, ale nakonec marně. Ex-opavský rozehrávač Čarnecký měl další velký zápas s 16 body a 13 asistencemi, mezi pěti střeleckými dvojcifery vynikl i Pecka se 17 body a 10 doskoky, ani závěrečný finiš však Ústí nestačil na lepší výsledek než 89-80.

Ústí překonalo hrozivý start s 6 ztrátami (z 12 poločasových) za prvních 6 minut a z minus 7 se vyhouplo do vedení 15-16. Jenže pak si opět vzala slovo Opava, která si 8 trojkami a 16 body z protiútoků pomohla až k vedení 49-32.

V závěru půle jej část poztrácela, ale i později udržovala rozdíl nad 10 body. Když však v poslední čtvrtce vyskočila až na 76-59, Jiříček a Barham třemi trojkami s podporou Abercrombieho srazili manko na 78-72.

Ve všech činnostech tu řádil i Čarnecký, jenže když jeho tým přirazil 3:36 do konce na 82-76, vyfauloval se Abercrombie a následná ztráta s minutými trojkami už hostům nedovolily víc. Na domácí straně se naopak v kritickém závěru během 2 a půl minuty blýskl 9 body v řadě Hráč utkání Zbránek.

Při vyrovnaném doskoku byla Opava před 750 diváky o 10 bodů lepší z šestek, 21 bodů dosáhla po 18 ztrátách hostů, 39 bodů zajistila lavička. Z 6 sdvojciferů byl nejlepší s 22 body Blažek, nadstandardně vynikli rozehrávač Lyčka (trojky 8/5) a pivot Kramný (14), rozehrávač Šiřina zajistil 10 bodů, 8 asistencí a 6 doskoků. Ústí kontrovalo především efektivními trojkami 19/9.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Utkání se mi nehodnotí dobře, protože náš výkon nebyl dobrý. Díky úspěšné střelbě z trojkové vzdálenosti jsme se dostali do náskoku až šestnácti bodů. Když soupeř postavil zónu, najednou jsme ale nevěděli, co hrát. Ti, co měli střílet, najížděli, ti co měli najíždět, stříleli. Najednou to bylo v koncovce o šest bodů a my se báli o výsledek. Naštěstí nás v koncovce podržel Filip Zbránek, který dával rozhodující body.“

Martin Stavěl (asistent Sluneta Ústí): „Domácí vyhráli zaslouženě, hlavně za výkon v prvních třech čtvrtinách. My jsme se do utkání dostali až ve čtvrté čtvrtině, ale to již bylo pozdě. Dostali jsme za první poločas 51 bodů a to je hodně. Nakonec jsme ale domácího favorita potrápili.“

Jan Lyčka (rozehrávač BK Opava): „Jsem rád, že jsem týmu pomohl pěti trojkami. Výhru jsme si zasloužili, a i když se nám ne vždy dařilo, tak jsme bojovali až do konce.“

Stanislav Votroubek (podkošový hráč Sluneta Ústí): „Jedete přes celou republiku a prohrajete, to není příliš radostné. Špatně jsme bránili, zejména v prvním poločase. To, že jsme nakonec prohráli se ctí, je ale pozitivní.“

10 válečnických trojkařů

Poločas Tuři díky zónové obraně a 12 domácím ztrátám drželi v Děčíně naději (38-31), když i díky 8 útočným doskokům týmu a 14 bodům křídla Bruinsmy zdatně maskovali oslabení o ústředního rozehrávače Jonese. Domácí sice trefili 9 trojek, prvních 6 minut utkání dokonce nedávali koše žádným jiným způsobem, ale nic moc dalšího nepřidali, a proto rozdíl nebyl vysoký.

Start druhé půle ale měli Válečníci drtivý a přes smršť svitavských ztrát unikli nejdřív na 48-33 a po krátkém nadechnutí až na 65-42. Druhý poločas skončil jasně 50-31 a zápas celkově 88-62.

Tuři při velmi podobném počtu ztrát (19-21), doskoků (včetně svých 15 útočných) i trestných hodů fatálně zaostali v přesnosti střelby – z 51 dvojek posadili do koše 18, z 21 trojek 4. To domácí z 32 pokusů vysázeli hned 14 trojek, a to z rukou 10 různých mužů!

Jedním z úspěšných distančních snajprů byl i nový americký muž v severním dresu Nathan Carter, který při premiéře za 20 minut stihl 12 bodů, 5 doskoků, 4 asistence a 5F+, aniž ztratil jediný balon. Ze čtyř dalších dvojciferů byl lepší už jen 14bodový křídelník Stria, Hráč utkání Landa před 950 diváky přidal 12 bodů. Tuři se více opřeli jen o Bruinsmu (21+17 doskoků) a Doakse (13).

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): „Děčín je lepší tým než náš a gratuluji mu k vítězství. Na palubovce byla jednoznačně vidět agresivita, která je v týmu Děčína úplně jiná, než kterou se snažíme hrát my. Rozdíl v obranné fázi a dohrávání situací je velký. Snažili jsme se ten rytmus změnit střídáním obran – osobní, zónovou, vytaženou. Na začátku to vypadalo, že by to mohlo nést úspěch, ale postupně se hráči Děčína na perimetru chytli, o čemž svědčí 14 proměněných trojkových střel. Je těžké do zápasu jít, když víte, že soupeř je tady lepší, žene ho domácí publikum. Nám navíc ještě onemocněl ústřední rozehrávač Jones, což by ještě nebylo tak nejhorší. Šanci mohl dostat jeho kolega Petr Andres, ale co jsme nechtěli, tak došlo ke zranění. Potom už se nám koncepce hry bohužel rozpadla, jelikož na rozehrávce se střídali hráči z jiných postů – a hra už nebyla taková, jaká by měla být. Ale není to výmluva, protože Děčín je jednoznačně lepší.“

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): „Za výhru jsem rád, ale jsou ve mně trochu smíšené pocity, protože už je to několikáté utkání, kdy se snažíme v prvním poločase vstoupit do zápasu dobře na obranné polovině, což se nám celkem zadaří. Ale pak z nepochopitelných důvodů akumulujeme nevynucené ztráty, které jsou až fatálního charakteru a umožňují soupeři, aby se proti nám každý dostal do jednoduchého zakončení z dvojtaktu. Někteří z různých důvodů panikaří a zmatkují, a jakmile má někdo něco tvořit ve volné hře, tak ostatní nejsou schopní toho hráče přečíst, na čemž budeme muset pracovat. Dvanáct ztrát za první poločas bylo důvodem, proč jsme vedli pouze o 7 bodů. Druhá věc je, že jsme prohráli souboje o odražené míče v útoku. V poločase se vždycky nějakým způsobem vrátíme k tomu, co nás zdobí – hrajeme agresivně – a vstup do druhého poločasu se nám vydařil. Třetí čtvrtina byla důvodem, proč jsme nakonec vyhráli. Nebyl to úplně přesvědčivý a dominantní výkon, ale když chceme, tak umíme zjednodušit kombinační hru a dostáváme se do otevřených střel. Nad vodou nás držela dobrá úspěšnost za tři body a z čáry trestného hodu, jelikož se můžeme spolehnout na to, že si volné střely budeme vytvářet.“

Černá šňůra Lions trvá

Sedmá porážka v řadě, čtvrtá za sebou doma. U Vajgaru se o osudu Lions rozhodlo záhy. Pardubičtí hosté jen za první čtvrtinu vysázeli 5 trojek, 11 body se tu zviditelnil Příhonský a jeho tým už po 10 minutách vedl 18-32. Domácí zde zabředli do trojkových dostihů, v nichž se ale soupeři před 550 diváky nemohli rovnat, navíc některé pokusy Beksa stihla i zblokovat.

Její náskok sice dál příliš nerostl, ale i později se držel většinou nad deseti body, když naposledy svitla Lions mikroskopická naděje při stažení na 9 ve třetí čtvrtině.

Pardubice, které Jihočechy skolily i potřetí v sezoně, byly lepší na doskoku a především v úspěšnosti střelby. Jejich výhra 78-102 znamená už třetí nastřílenou stovku v pěti posledních zápasech.

Z pěti dvojciferných střelců nejvíc vyniknuli Pandula (17) a Autrey (16), na domácí straně byli ze stejného počtu nejméně desetibodových skórerů nejlepší Zuzák (14) s Kašou (13).

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Byl to souboj dvou týmů, které se nacházejí v dost odlišném rozpoložení. Pardubice jako vítěz Českého poháru zažívají vzestup, my se naopak nenacházíme v dobrém rozpoložení, a proto se zápas odvíjel, jak se odvíjel. Pomohlo tomu i několik veletěžkých střel soupeře v prvním poločase, které především Příhonský proměnil, a bohužel postupem času nás začal srážet nedůraz ve vymezeném území, kdy naše obrana byla velmi otevřená, a všechna zakončení Pardubic jsme řešili jinak, než jsme měli. Nechali jsme je dávat jednoduché koše a naopak my jsme se na každý neskutečně nadřeli. Pardubice hrály obranu, kterou jsme chtěli hrát my. Vymezené území bylo zacpané a my se bohužel již několikátý zápas potýkáme s tím, že nemůžeme najít venkovního střelce. To je velký problém. Pokud nedáme ani volné střely a soupeř trefí spoustu těžkých pokusů, tak jdeme po psychické stránce dolů a je těžké zápas zvládnout.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Očekávali jsme, že zápas nebude tak jednoduchý, každý tým se chce před domácím publikem ukázat. V první čtvrtině jsme měli vysokou úspěšnost za 3 body a získali jsme náskok. Poté asi došlo k polevení, dovolili jsme soupeři jednoduché koše a ten se držel v kontaktu 10 až 12 bodů. Dal spoustu košů v přechodové fázi, i po našem útočném doskoku, kdy jsme udělali hloupou ztrátu a to ho stále drželo v zápase. V průběhu druhé půle jsme ztráty omezili a náš náskok narůstal. Neměli jsme problém v útoku, měli jsme ale trochu problém v obraně, kde jsme nechali jednoduché koše.“

Slezák drtil na startu obou poločasů

Ač první střelec týmu (Palyza) stihl jen 5 bodů a druhý (Roseboro) skončil za 18 minut na nule, závěrečný účet Orlů na brněnské Morendě ukázal 94 bodů. Základ k tomu položilo 50bodové trio Slezák (22, trojky 6/4), Tomanec (16), Kouřil (12), z týmového pohledu pak efektivní dvojky a především 15 trojek proti pouhým 5 domácích. Brněnský tým měl při 68 bodech pouze čtyři zásadní střelce – pivot Prachař dal 22, Zeigler z jednoho křídla 15, Zachrla z druhého 14 s 10 doskoky a veterán Prášil připojil 12.

Orli po dvou těžkých porážkách spustili vítr z Hané hned od úvodní minuty a v bezchybné první čtvrtině se přes 5 ztrát domácích vyšvihli za 11bodového vedení Slezáka do trháku 16-27, když po prvních dvou trojkách vše hrnuli pod koš.

Za odstupu deseti bodů domácí před 300 diváky krvácení zastavili a poločas udrželi na rozdílu 40-50. Jenže na startu druhé půle Orli zkopírovali začátek utkání, Slezák za pět minut udeřil dalšími 11 body včetně tří trojek, jeho tým opět neztratil ani balon a po 4 ztrátách Brna bylo za stavu 45-65 rozhodnuto.

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): „My jsme určitě rádi za vítězství. V první půli jsme si nahráli šestnáctibodové vedení. Potom jsme ho ale ztratili a vyhráli poločas o deset bodů, což bylo nakonec dobře, protože nás to vrátilo na zem. V šatně jsme si museli připomenout, že jsme sem přijeli vyhrát a nic jiného. Začátek druhé půle už vypadal zase trochu jinak. Víc jsme běhali, spolupracovali a byla jen otázka času, jak dlouho to Brno vydrží. Udržet tempo pro něj v užší rotaci nebylo moc jednoduché. My jsme mohli hodně střídat a tím jsme domácí dostali pod tlak. Navíc u nás byla vyšší úspěšnost střelby, než mělo Brno, a tam vznikl rozdíl.“

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „Možná jsme si věřili trochu víc, než jsme na zápas byli připravení. V utkání byly věci, se kterými můžeme být spokojení. Ve druhém poločase jsme úplně zastavili útočný doskok soupeře, ale zase se nám nedařilo v útoku, což rozhodlo zápas. Jedeme dál. Máme hlavy nahoře a také jasné cíle pro tuto sezonu. Zápas pro nás byl dobrý, abychom se mohli vrátit na cestu a místo v tabulce, kam náš tým patří. Prostějov je výborné mužstvo a pár zápasů se dostávalo do formy. Je mi trošku líto, že se dostalo do formy právě proti nám. Ale to je sport. Chci hlavně poděkovat fanouškům. Dnešní návštěvnost vypadala nadějně a naznačuje, že se diváci do haly vrátí. Jejich podporu potřebujeme. Tímto je chci pozvat na další zápasy, protože to dnes vypadalo, že mají zájem fandit a podporovat nás.“

Martin Novák (podkošový hráč Ariete Prostějov): „Po dvou nepovedených zápasech jsem rád, že jsme proměnili nějaké střely z dálky. Byla vidět lepší týmová hra. Více jsme si půjčovali míč a měli úplně volné pozice a z toho plynulo hodně proměněných trojek.“

Jaroslav Prášil (křídlo mmcité Brno): „My jsme měli v první půlce největší problém s útočným doskokem soupeře. Ve druhé jsme to zastavili, ale hráči Prostějova si vytvořili hodně volných otevřených střel. Balon si na rozdíl od nás podávali v útoku o hodně lépe a my na tom musíme zapracovat. Zapracovat musíme také na lepší komunikaci v obraně, abychom soupeře nenechali střílet z volných pozic. V útoku si naopak musíme vytvářet lepší pozice, abychom měli více lehkých zakončení, než jsme měli dnes. My se na koše strašně nadřeme. Pokud se nám ale tohle podaří odstranit, měli bychom týmy ze spodní části tabulky porážet.“

Sovy machry na prodloužení!

Jak zkušeně si počínají tyhle mladé Sovy, a to i bez „velitelky“ své noční letky. Nová huť je i přes vlastní průměrný výkon měla v koncovkách základní hrací doby i prodloužení dvakrát na lopatě, přesto z ní Pražané na domácí půdě pokaždé unikli a po 45 minutách triumfovali 67-64, čímž v boji o šesté místo urvali veledůležitou výhru. Bilanci při absenci Jaromíra Bohačíka vylepšili už na 3-2!

Duel sedmičlenné rotace USK s šestičlennou ostravskou se dlouho odehrával natěsno a podle očekávání i na nízké skore. Domácí se v žádném hracím období nedostali nad 15 bodů, NH se „utrhla“ na 17 pouze ve čtvrtém dějství.

USK v kulise 700 diváků hrálo do noty, že se střelecky vůbec nevedlo rozehrávači Čížovi (z pole 12/2) a na Igrutinoviče se díky výpomocím dal takový pozor, že Srb měl po 38 minutách pouze 7 bodů.

Naopak strojově hrající domácí se dostávali do situací, do kterých chtěli, využívali sebemenších zaváhání NH a zejména díky potenci Josipoviče (16) s Marešem (11) po 30 minutách vedli 39-37. Za stavu 49-45 se pět minut do konce rozhodl něco udělat se svým střeleckým kontem Igrutinovič, v mžiku slepil trojku s dvěma šestkami a po 3 ztrátách USK šla NH do posledních 20 vteřin na koni (51-54).

Jenže stejně jako nedávno na Folimance Beksa, ani NH nedokázala použít faul, aby domácím v úplné koncovce nedala trojku (navíc v tu dobu měla teprve 3 týmové fauly) a Feštr srovnal. Igrutinovič pak vzal nájezdem vše na sebe, ale po neúspěšném zakončení se jen marně díval po rozhodčích.

V nastavení NH znovu vedla nejdřív o 5 a pak o 4 body, ale za stavu 59-62 Číž s Oluičem spáchali v poslední minutě dvě ztráty za sebou, Slavík z šestek a Feštr z jumpu otočili a po klíčové minuté dvojce Igrutinoviče pár vteřin před koncem byl z šestek neomylný domácí Křivánek a srbský rozehrávač už z trestné linie pouze snížil na 65-64.

USK tak má sezonní bilanci s Ostravou 3-0, když tentokrát přežil i 18 útočných doskoků soupeře (jen 8 bodů z druhých šancí). Zápas rozhodl o kousek lepší bilancí z dvojek. O jeho body se starali Michal Mareš (18), Josipovič (17), Feštr (13, trojky 3/3, Hráč utkání) a Slavík (10). Hosty vedl Igrutinovič (19, 12 v posledních 7 minutách utkání), Oluič (14, 7 ztrát) a Petr Bohačík (11+9 doskoků).

Marek Stuchlý (asistent NH Ostrava): „Důležité utkání pro oba, šlo o postavení v tabulce. Vyhrál ne lepší, ale šťastnější tým. Bylo to dobré utkání z obou stran. Opravdu smekám před výkonem jak naším, tak především před výkonem USK, protože někteří mladí hráči hrají i nad své možnosti. Takže před tím, co s nimi trenéři dokážou, klobouk dolů. Mrzí nás porážka, neprodloužili jsme vítěznou šňůru, tak musíme teď vyhrát v sobotu v Prostějově.“

Pavel Miloš (asistent USK Praha): „My jsme do zápasu nevstoupili nejlíp, byl to podobný vstup jako v Prostějově. Hodně jsme nedali zpod koše a to nás brzdilo, abychom se nastartovali. Ve druhém poločase to vypadalo podobně. Byl to velice těžký zápas. Věděli jsme, že se Ostrava zlepšila, vyměnila cizince, přišli noví hráči. Hodně se zvedla a začala si věřit, hlavně po těch výhrách, kdy porazila Děčín nebo Opavu. Jak řekl Marek, vyhrál šťastnější. Oba týmy na tom byly dobře, ale vyhrál šťastnější.“