Slezák monstrem! Sokoli zaplašili deja vu

ECHO STŘEDY V NBL Dvě loupeže a jedno balancování nad propastí přinesly tři dnešní nadstavbové duely Kooperativa NBL. V zápase 9. kola A1 Pardubice i po dlouhé odstávce dokázaly v Praze splatit USK předchozí domácí porážku (72-77). V utkání 2. kola A2 Děčín v Hradci smazal 21bodové manko, ale domácí nakonec vydřeli výhru 81-73.

A v zápase 7. kola stejné skupiny využili Tuři podkošové převahy na Hané, nicméně u vysokého vítězství 71-94 byl veledůležitý i 36letý autor 9 trojek a 31 bodů Pavel Slezák. Jeho trojková produkce je druhým top výkonem ligy této sezony a šestým nejlepším za posledních 23 let.

Vendeta Beksy tři týdny poté

Ač se tým JIP při řadě chyb a neuvážených akcí v útoku musel až do konce strachovat o výhru, rozehrávač Tomáš Vyoral Beksu nakonec pěti trojkami a celkem 29 body ke kýženému úspěchu (72-77) v prvním utkání po třech týdnech dovedl. Pardubice tak na Folimance splatily Sovám porážku z domácí palubovky (v posledním zápase před karanténou) a celkem tak v sezoně trimfovaly třikrát ze čtyř vzájemných zápasů.

Po vyrovnané přestřelce první čtvrtiny (23-23) se dvěma fauly klíčového domácího power forwarda Prolety a 11 body Vyorala hostům po první pětiminutovce druhé čtvrtky, kde míjeli i nepříliš tísněné nájezdy, pomohl už třetí faul sovího lídra Sehnala, který po své ztrátě v brejku vzápětí zatáhl za záchranou brzdu a do konce půle už si nezahrál.

Východočeši pak zesílili hru pod koš, a byť jejich dlouzí se na ní téměř nepodíleli (Slanina a Švrdlík (poprvé po 95 utkáních neskóroval vůbec) do půle bez bodu, Merešš 3 a Heřman 2), Beksa z vymezeného území po 20 minutách vedla 10-18 a celkově pak 40-43. Domácí tu držela trojková bilance 18/7 a 15 bodů Prolety.

Úvod druhého poločasu otevřeli pro Pardubice američtí guardi Burnett s Dunansem deseti body a trhákem na 42-53 a poté si tým pomohl čtyřmi trojkami až ke 12boovému vedení. To jej ale uklidnilo až příliš a ledabylé ztráty spolu s nižší intenzitou na doskoku a v obraně, kde se postupně už nejspíš projevovala covidová odstávka, pomohly domácím k přiblížení, byť bodově to většinou nebylo díky šéfovi Sehnalovi, na nějž si Beksa snažila dávat pozor.

V kritické fázi čtvrtého dějství byla schopná skórovat zpod koše, ale její velké přihrávkové chyby (4 ztráty v posledních dvou minutách) i nadále v mnoha mužích útočně doskakující Sovy nasměrovaly skore k dramatu (72-75), když navíc v pardubické obraně měl hodně volnosti Proleta.

Za tříbodového manka USK se ale právě jeho chorvatská opora za košem dopustila laciné ztráty a Vyoral už z šestek 15 sekund do konce pojišťoval vítězství hostů. K němu výrazněji pomohli i Burnett (20) a Dunans (11). Jejich tým (bez Michala Svobody) byl drobně lepší zpod koše (26-32) a v trojkách (10-11). Za domácí se dvojciferně prosadili Proleta (23+11 doskoků), Bátovský (13) a triple double atakující Sehnal (10+10 asistencí a 9 doskoků).

Adam Konvalinka (trenér BK JIP Pardubice):
„Měli jsme podařený a rychlý vstup. Dokázali jsme si půjčit rychle balon z ruky a celkem to i vypadalo. Měli jsme větší obavy po té karanténě, která nás zastihla. USK se dostal do zápasu během pár vteřin po našich ztrátách. Naštěstí jsme si vrátili vedení do poločasu. V druhé půli už to bylo takové čekání a váhání. Myslím si, že nám došel benzín a už to byl velký pochoďák. Naštěstí jsme trefili něco z dálky a dotáhli to do vítězného konce.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): ”My jsme měli výhodu, že jsme neměli tak dlouhou herní pauzu. Neměli jsme ale ani víc energie než Pardubice, a ani víc koncentrace. Pardubice mají i o osm doskoků víc než my. To pro mě není dobrý signál před play-off, ale máme deset dní do utkání s Kolínem a máme čas pro zlepšení. Především na doskoku.“

Jakub Merešš (power forward BK JIP Pardubice): „Bylo to náročné, vraceli jsme se po delší pauze. Chvíli nám trvalo, než jsme se do toho dostali. Plnili jsme pokyny, které jsme si dali. Dobře jsme bránili. Padly nám otevřené střely. V závěru jsme to trochu zdramatizovali, protože nám došla pára. Nakonec jsme si ten výsledek pohlídali a vezme si z Prahy cenné vítězství.“

Marcel Bátovský (guard USK Praha): „Odehráli jsme kvalitní zápas. Ze začátku jsme drželi tempo, ale rozhodl začátek třetí čtvrtiny, kdy jsme na chvilku zaspali a Pardubice si vybudovaly desetibodový náskok. Pak už jsme je doháněli. Respekt Pardubicím, že se dostaly z té karantény a předvedly tento výkon.“

Slezákovo představení sezony!

Veterán Pavel Slezák se vyhecoval k výkonu sezony a nebývalými 9 trojkami z 15 pokusů a celkem 31 body řídil svitavské dobytí hanáckého stánku (71-94), které domácí nadobro odstřihlo od šance na předkolo, a Turům naopak pomohlo udržet šance na sedmé místo.

Hosté se poprvé nadechli za stavu 12-6, kdy Johnson vedl kontr na 12-18. Už v závěru úvodního dějství se zahříval i trojkový mág Slezák a domácí se bez top skórera Pekárka horko těžko drželi na osmibodovém manku alespoň šestkami.

Ve druhé čtvrtce na doskoku údernější Tury mocně tlačil Pinkston, aby za jejich vedení 26-38 Hanáky ještě na chvíli zkusili zachraňovat Váňa s Henrym, který i přes 4 fauly pomohl ještě k poločasovému přijatelnu (39-44).

Start třetí čtvrtiny ovšem hosté odpálili pěti trojkami (třemi Slezáka) a únikem na 44-63 udělali nad zápasem kříž. Za Slezákem se na střelecké linii seřadili Pinkston (20+9 doskoků), Matěj Svoboda (19+13 doskoků) a Johnson (15). Domácí sice víc běhali do brejků (21-9), ale Tuři vládli zpod koše (26-38), z trojek (25/6 - 37/15) i na doskoku (36-46). Za z pole jen 35procentní domácí se zviditelnili Feštr (21), Henry (17+9 doskoků) a Váňa (16+8 doskoků).

Lukáš Pivoda (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy):
”Pro nás momentálně není žádný zápas snadný, byli jsme si ale vědomi oslabení soupeře a naší převahy pod košem. Trošku nám zatrnulo ve chvíli, kdy kvůli zranění musel odstoupit náš nejdůležitější hráč Roman Marko. Další rozehrávači Marek Welsch a Adam Goga jej ale dokázali nahradit. Navíc se rozstřílel Pavel Slezák a my jsme se po dlouhé době mohli basketbalem bavit.”

Matěj Svoboda (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Věděli jsme, že soupeři budou chybět hráči pod košem a tomu se podřídila taktika. Snaha dostat míč pod koš přinesla úspěch. Navíc se nám dařilo i při střelbě z dálky. Především Pavel Slezák měl skvělý den. V dalších zápasech chceme dosáhnout na náš cíl, kterým je celkové vítězství v nadstavbové skupině A2.”

Michal Pešta (kouč BK Olomoucko): ”Chtěli jsme soupeři jeho cestu za vítězstvím co nejvíce ztížit a v některých pasážích jsme Tury na chvíli zastavili. Při našich absencích to bylo hodně těžké. Kluci na hřišti nechali síly i energii, s přibývajícím časem nám ale docházela šťáva. Bylo nás prostě málo. Pak jsme začali dělat chyby v obraně i útoku a ty soupeř dokázal potrestat. Když se střelecky navíc chytil Slezák, bylo rozhodnuto.”

Erik Klepač (křídlo BK Olomoucko): ”Před zápasem jsme měli ještě teoretickou šanci na postup do předkola play-off a chtěli jsme vyhrát. Ale Svitavy měly pod košem obrovskou převahu, které dokázaly využít. Na straně amerických pivotů byly centimetry i kila. S tím jsme mohli těžko něco dělat.”

Hradec nedopustil opakování katastrofy

Královští sokoli prožívali čtyři měsíce poté takřka dokonalé deja vu. Po dlouho identickém průběhu utkání, s téměř na vlas stejným náskokem. Jen tentokrát stáli na domácím kurtu a možná to nakonec udělalo rozdíl, když Děčín, který na druhý pokus už dnes k utkání dorazil, ve druhé půli na vlně sokolích ztrát stáhl po mohutném dotahování z 56-35 na 64-63.

Poté ale vyčerpán mazáním bodové díry kvůli sérii ztrát čtyři a půl minuty neskóroval a to jej připravilo o výhru. Domácí byli sice v součtu s třetí částí na suchu rovněž téměř pět minut, ale v koncovce se probrali dřív, Stamenkovič s Ondřejem Peterkou zvýšili na šest bodů a to domácí spasilo, protože mírný náskok i přes ohromné úsilí soupeře na útočném doskoku už poté udrželi. Nezopakovali tak poslední duel z děčínské palubovky, kde promarnili dokonce 25bodové vedení.
Než začali ztrácet půdu pod nohama, byli dnes Sokoli (bez Šouly) vpředu o zhruba deset bodů většinu první půle, kde je táhli Barač s Haladou, a lepší byli z šestek a brejků.

Pod vítězství Hradce 81-73, jež tým opět zarovnalo s ústeckým lídrem skupiny A2, se podepsali zejména Sedmák (18+12 doskoků a 7f+), Halada (16), Barač (15), a Peterka (10), za sedmnáctiztrátové hosty (bez Ježka, Kotáska) korigovali porážku Pomikálek (18+10 doskoků), debutující křídelní posila Bradley (17+8 doskoků a 8f+ za 31 minut), dále Šiška (14+9 asistencí na 7 ztrát) a Žikla 13. Hradci patřily především body z brejků (24-15) a trestné hody (32/20 - 15/8).

Pavel Grunt (pivot BK ARMEX DĚČÍN):
”Nechali jsme si utéct začátek. Začátek první i druhý čtvrtiny jsme pak zbytečně doháněli. Pak jsme hráli plichtu. Ve třetí čtvrtině jsme hráli výborně, kdybychom takhle vydrželi hrát celý zápas, tak myslím, že to skore vypadá jinak. Bohužel se nám to nepovedlo, mysleli jsme si, že se to vyhraje samo. Hráli jsme pomalý basket ze začátku a dlouho nám trvalo, než jsme se do toho dostali. Včera bylo náročné sedět deset a půl hodiny v autě na dálnici, ale nepřisuzoval bych tomu vliv na dnešní výkon.”

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): ”Zápasy s Děčínem jsou jako přes kopírák. Měli jsme vysoký vedení, vypadalo to, že to bude zápas, který se bude jen dohrávat. Ale nakonec to zase Děčín svojí bojovností dotáhl. My jsme si v druhém poločase hlavně přestali půjčovat balon, začali jsme hrát prkenně, měli jsme i menší problémy v obraně a nakonec jsem rád, že to skončilo o 8 bodů. Důležité vítězství a těžce vybojované.”

Filip Halada (křídlo Královští sokoli): ”Udržet vedení nám pomohla hlavně bojovnost a zkušenost. Jsem zklamaný, protože první poločas hrajeme s jinou energií, s jinou rychlostí i s jinou efektivitou a druhé poločasy na domácí palubovce nemůžeme takhle ztratit. Nemáme takový pohyb, nepůjčujeme si tak míč a Válečníci jsou známí tím, že hrají až do konce. Bojují a my jsme dneska měli i trošku štěstí, že jim nepadly nějaké střely. Jsem doopravdy zklamaný z druhého poločasu, že nehrajeme naši hru, co v prvním poločase.”

Robert Landa (zastupující kouč BK ARMEX DĚČÍN): ”Utkání naplnilo jeden ze scénářů, které jsme očekávali. Hradec má zkušené družstvo a s tím, jak jsme vstoupili do prvního poločasu, s jakou obranou, a jak jsme nedokázali pokrýt soupeře jeden na jednoho, ani týmovou obranou, tak s tím nemůžeme vyhrát. Ať se snažíme sebevíc, ať se kluci v druhém poločase můžou přetrhnout, a nemůžu jim upřít nic ze snahy, ani nic z týmového projevu, ale pokud si nepokryjí obranu jeden na jednoho, tak nás Hradec vycvičí, což předváděl v prvním poločase. Hradec měl energii a my jsme se v druhém poločase tou energií vyrovnali, ale abychom šli přes něj, tak na to prostě nemáme. Bohužel v Hradci jsou zkušení hráči a ti si to pohlídají a my tam nasekáme takové hrubé chyby, že s nimi se venku vyhrát nedá.”