Slezané 34 minut mačkali vicemistra Izraele

ECHO LIGY MISTRŮ Opava se v Lize mistrů dostala opět o krok dál. Nebyla tak ztracená jako ve druhé půli ve Fribourgu nebo proti jasně lepším Benátkám doma. Ještě chybí vydržet evropské tempo celých 40 minut. A snad ještě víc tým do aktuálních eurobitev postrádá alespoň jednoho klasického dlouhého. Přesto třeba guard Radim Klečka ve Fribourgu, nebo další hráč ze stejné pozice Rostislav Dragoun v Holonu už předvádějí takové výkony, že jimi pomalu mohou vzbuzovat zájem i v jiných destinacích.

Dvaadvacetiletý Dragoun svými senzačními 18 body a především neomylnou trojkovou palbou (6/5), která chyběla všem ostatním, dlouho držel – spolu s jednou silnou sekvencí Jurečky - Slezany nad vodou na hřišti izraelského vicemistra v Holonu, jenž v minulé sezoně v domácí soutěži nestačil jen na euroligové Maccabi Tel Aviv.

Opava se v první čvrtině velmi dynamicky až jako by splašeně hrajícím domácím rovnala ve ztrátách (6-7), ale ve druhé neudělala už ani jednu a za zbytek zápasu pouhé 4 další! To, mezní úsilí v jakémkoli typu obrany a na doskoku, kam se v obraně chodilo i v pěti, a také štěstí na řadu soupeřových minel zpod koše Slezanům po 34 minut (do stavu 70-66) dovolilo strašit domácího favorita.

Nebýt některých riskantních zákroků v obraně, které vyřazovaly ze hry Klečku a už 8 minut vyfaulovaly klíčového power forwarda Gniadka (po 16 minutách ve hře se 4 body), a nebýt pozdního rozehřívání playmakera Šiřiny, který zatím v Lize mistrů hledá svou top formu, mohli i při větším respektu od arbitrů čeští vicemistři sahat v Izraeli po senzaci.

Soupeře dokázali ve 4. kole Ligy mistrů zakakovat nejen Dragounovými trojkami, ale i hledáním chytrých seběhů pod koš a tlačením se dovnitř i proti silnějším protivníkům. K zesilování jejich krytí pod košem museli Opavané v obranné fázi obětovat i některé orevřené trojky, které jim v závěru braly vítr z plachet a roztáhly skore na konečných 88-72. K němu domácím nejvíc pomohlo 23 bodů ex-hráče NBA DeQuana Jonese i zkušenosti vítěze Euroligy Pniniho ve druhé půli.

Opavu táhli Dragoun (18), Klečka (11), Kvapil (10), Šiřina (8+7 asistencí a 3 zisky), Zbránek (8+7 doskoků) a Jurečka (8). Týmu nakonec fatálně chyběly především body z trestné linie (24/23 – 10/8).

„Jsem hrdý na svůj tým, který tři čtvrtiny dokázal vzdorovat tlaku domácích. V poslední čtvrtině už se projevila síla soupeře, který nás přehrál a zaslouženě vyhrál. Pro nás je to velká zkušenost, doufám, že získané pozitivní věci ukážame v dalších zápasech, nejen v Lize mistrů, ale i v NBL,“ uvedl kouč Petr Czudek.

Rostislav Dragoun doplnil: „I přesto, že jsme byli výrazně slabší pod košem, dokázali jsme se tam soupeři silově vyrovnat. V poslední čtvrtině už si to ale domácí pohlídali a díky větším zkušenostem vyhráli.“

Podle domácího kouče Dana Shamira, který postrádal prvního rozehrávače Wyatta, se Opavě podařilo rozhodit zamýšlenou hru jeho týmu a až přidání fyzické síly pomohlo domácím zápas rozhodnout.