Slezané jako první zlomili mistra!

ECHO 13. KOLA Nymburk po 43 vítězstvích v řadě poznal v lize přemožitele, když po dramatu v Opavě padl 100-98. Ve 13. kole se doma radovala i Nová huť, jež v televizním duelu rozložila Ústí 87-75, USK, který podle předpokladů přemohl oslabené Královské sokoly 104-89, a také Kolín, který však až po prodloužení vyzrál na oslabené Olomoucko 102-94. Venkovní výhru veze Brno, které uspělo u Vajgaru 84-92, a také Beksa, jež po třech porážkách zabrala v Děčíně (79-87).

Mistr po 43 triumfech padl v Opavě

Dlouhých 43 utkání – od loňské porážky na Folimance – uplynulo v NBL do chvíle, než úřadující hegemon z Nymburka opět našel přemožitele. Pro první porážku v sezoně 21/22 si dojel do Opavy, která se na skalp mistra třásla od úvodního rozskoku, protože dorazil bez opor Vojtěcha Hrubana a Petra Bendy řešících nespecifikované zdravotní potíže. O výhře 100:98 rozhodl čtyři sekundy před koncem Martin Gniadek, který se nechal faulovat při nájezdu a z čáry trestného hodu se nemýlil.

Nymburk, který během poslední čtvrtiny ukázal svou velikost a umazal třináctibodový náskok (prohrával až o 16), nicméně ještě příležitost k vyrovnání dostal. Colbey Ross se však z těžké pozice neprosadil a k dopichu už se hosté, konkrétně dobře odstavený Demetre Rivers, nedostali.

Vítězný celek táhl s 30 body kapitán Jakub Šiřina, jenž trefil 10 ze 14 střel včetně čtyř trojek a přidal pět doskoků a čtyři asistence při užitečnosti 39. S pěti trojkami a celkem 16 body reprezentantovi zdatně sekundoval Radim Klečka, obr Matias Markusson přidal devět bodů a 12 doskoků.

Hosté, již musejí skousnout po nepovedeném úterním vystoupení v Lize Mistrů proti PAOK netradičně druhou ztrátu v jediném týdnu, spoléhali na duo Lukáš Palyza a Jerrick Harding. Prvně jmenovaný se postaral o 31 bodů včetně pěti trojek ze sedmi pokusů, druhý nastřílel pouze o bod méně a navíc nasbíral sedm doskočených míčů a šest finálních pasů při skvělé užitečnosti 40.

Oba soupeři výborně stříleli s 53, respektive 50procentní úspěšností z pole, přičemž si také drželi 45procentní úspěšnost z trojky se 14, respektive 11 úspěšnými zářezy z perimetru. Těsné klání rozhodoval mimo jiné doskok (34:29) a asistence (23:16), obojí ve prospěch Opavy. Ta mimo jiné zažívá satisfakci za úvodní vzájemný souboj sezony v Nymburce, který ztratila až v prodloužení.

Brno i díky doskoku loupilo u Vajgaru

Na dvě vítězství z posledních tří duelů nedokázala navázat GBA Fio Banka Jindřichův Hradec, která doma po boji padla s Brnem 84:92. Nováček, který se do vedení dostal pouze ve druhé čtvrtině, se přitom 44 sekund před koncem dokázal po úspěšných šestkách Torina Dorna dostat na dostřel čtyř bodů, hosté si nicméně po dalších trestných hodech Viktora Půlpána a Romana Marka závěr ohlídali.

Hostující Brno, jež uspělo počtvrté v řadě a upravilo si bilanci na 8-4, mohla těšit především vyšší produkce lavičky (43:33), na níž našlo několik bodujících opor: Rashada Maddena s 15 body a sedmi doskoky, Šimona Puršla se 13 body a také mladého Richarda Bálinta, jenž přidal 10 bodů. Nejlepším střelcem týmu byl s 19 body Američan Hunter Mickelson, který nasbíral i šest doskoků a dva bloky.

Prapor GBA dlouho držel nejlepší střelec Kooperativa NBL Torin Dorn, jenž nakonec skončil na 25 bodech při střelbě 10/17 a pěti doskocích, rovněž však ztratil pět míčů. Marek Welsch přispěl 12 body a Filip Novotný devíti, nikdo další se už ale do dvouciferných čísel nedostal.

Důležitým faktorem střetnutí se staly doskoky, v nichž se domácí nechali ubít 29:41, mimo to navíc povolili Jihomoravanům 19 bodů z druhých šancí, ačkoli sami si jich zapsali pouze sedm.

Luboš Bartoň (asistent Basket Brno):
”Určitě jsme viděli jiný Jindřichův Hradec než na začátku sezóny, živý v útoku. Naše obrana měla dnes co dělat. Myslím si, že nás náš útok v určitých momentech podržel, byli bychom rádi, aby to byla obrana, ale budiž. Dnešní vítězství je velmi cenné a myslím si, že ostatní týmy budou mít s Hradcem velké problémy. Celek Jindřichova Hradce se rapidně zlepšuje.”

Hunter Mickelson (power forward Basket Brno): ”Dnes jsme odehráli dobré utkání. Po poločase jsme vyhrávali a do druhé půlky jsme nastoupili možná moc sebejistě. Ve třetí čtvrtině jsme odvedli dobrou práci, ale na konci třetí čtvrtiny jsme pustili Jindřichův Hradec zpět do utkání, odvedli dobrou práci, protože to nevzdali a místo jistého výsledku z toho udělali zápas. Dnes jsme hráli chytře, dobře jsme využili naše fauly. Celkově to dnes byl dobrý zápas, jsme hrdý na náš tým a zároveň musím uznat, že Hradec bojoval až do konce.”

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): ”Tento zápas rozhodly doskoky. V určitých částech zápasu jsme odvedli dobrou práci přesně podle toho, co jsme trénovali. Ale na doskoku jsme nebyli tak efektivní, jak bych chtěl, bitvu doskoků jsme prohráli 41:29 a všechno se odvíjelo od bodů z druhých šancí, kdy nás Brno přehrálo 19:7 a to rozhodlo. Jsem spokojený se zlepšením, které náš tým vykazuje, jak se den ode dne zlepšujeme, ale rozhodně od určitých hráčů potřebuji větší přínos, a to hlavně v obraně a na doskoku. Vracíme se zpátky do práce a očekávám, že uděláme všechno pro to, abychom se dál zlepšovali.”

Marek Welsch (rozehrávač GBA Fio banka J. Hradec): ”Na zápas s Brnem jsme byli skvěle připravení díky naším tréninkům během tohoto týdne, hodně jsme si věřili. Myslím si, že jsme odehráli solidní první půlku, ale bohužel ve třetí čtvrtině si Brno vytvořilo 17 bodový náskok, a přesto, že jsme ve 4. čtvrtině bojovali, tak jsme zápas nedokázali dotáhnout do vítězného konce.”

Kyzlink rozstřílel oslabené Sokoly

Na Folimanku dorazilo z oslabeného Hradce pouze sedm statečných, a byť ještě hosté úvodní čtvrtinu zvládli relativně s grácií (26:30), tu následující prohráli hned o 18 bodů a o pauze bylo v podstatě po zápase. USK v duelu těžil hlavně ze skvělé střelby za dva body, kde trefil 20 z 25 pokusů (80 procent).

Střelecky vítěze, jenž duel nakonec ovládl 106:89, táhl Tomáš Kyzlink s 24 body včetně čtyř trojek z pěti pokusů. Kyle Mangas přidal 18 bodů, Nathaniel West 16 a Jan Štěrba 15. Poprvé v kariéře naskočil do hry i mladík Matyáš Vrábel, jenž si za zhruba 11 minut připsal pět bodů a tři doskoky.

Hradec, který postrádal mimo jiné poprvé za své působení v NBL kapitána Ondřeje Peterku, spoléhal na Nikolu Pešakoviče s 26 body, Petera Sedmáka s 18, Nikolu Vujoviče s 16 a Adama Gogu se 14 body. Obvyklý dirigent Peda Stamenkovič sice nezaznamenal ani bod, ale nastřádal 10 asistencí.

Statisticky lze vypíchnout slabší trojkovou střelbu hostů, již proměnili zpoza oblouku jen devět z 25 pokusů, zároveň ale posbírali více finálních pasů (22:17) a byli lepší v bodech z vymezeného území (46:36). V ziscích kralovali domácí, již se širší a agresivnější rotací pokradli 12 míčů ku čtyřem hostí.

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): ”Gratuluji USK k zaslouženému vítězství. Pro nás to bylo těžké tady hrát na horké půdě. Jim se tady daří a my jsme nehráli čtrnáct dní pět na pět. Tak to je. Nakonec ten výsledek je pro nás ještě přijatelný. Musím říct, že USK dneska fantasticky střílelo trojky. V poločase to měli 50 procent. My jsme chvílemi je dokázali přibrzdit, ale chvílema to byl střelecký koncert. My se budeme soustředit, abychom se dali jako tým dohromady a ta klíčová utkání zvládli.“

Josh King (trenér USK Praha): ”Byli jsme dostatečně dobří na to, abychom dnes vyhráli. Když vyhraješ, je to vždy dobré, ale nehráli jsme dobře. Nezlepšili jsme se od posledního utkání. Kredit patří Hradci Králové, který nehrál čtrnáct dní, měli sedm hráčů a bojovali čtyřicet minut. Řekl jsme hráčům v šatně, že musíme být lepší jako tým.“

Adam Goga (guard Královští sokoli): ”U nás asi největší pozitivum, že jsme v poločase byli v utkání a nevzdali jsme to. Druhý poločas jsme bojovali, vydali jsme se bylo to náročné v sedmi lidech. Nevím moc, co k tomu říct. Je to těžké. Ta korona nás dost oslabila. Dva týdny jsme v podstatě hráli tři na tři. Po dvou týdnech pět na pět. První poločas jsme se hledali, akce jsme zapomínali. Takový zápas z nutnosti a v úterý jedeme do Brna a uvidíme, co se dá dělat. Za mě jsou to takové smutné zápasy v sedmi lidech. Řešil se zápas s Ústím, který se měl hrát den po tom, co kdyby nebyli nakažení, by opustili karanténu. Nedokážu si představit tu úroveň a nemám k tomu víc, co říct.“

Matyáš Vrbel (hráč USK Praha): ”Do utkání jsme nenastoupili úplně dobře, nezačali jsme tak, jak jsme měli a chyběla agresivita. Dali jsme sice nějaké střely, ale to skóre bylo vysoké. Ta obrana na obou stranách nebyla moc dobrá. Celkově z naší strany ta obrana nebyla dobrá. Dostali jsme hodně bodů. V útoku se toho vytknout asi moc nedá. Musíme se zlepšit v obraně a začít se znovu řídit těmi pravidly.“

Pardubice v závěru urvaly výhru v Děčíně

Ještě čtyři minuty a 12 sekund před koncem to vypadalo, že Děčín proti favoritovi možná směřuje k výhře, a to po smeči Ondřeje Šišky na 74:73. Do konce utkání však domácí mimo jiné netrefili pět střel a ztratili dva míče, a tak výhru 87:79 nakonec po zásluze berou vyslanci z města perníku. ARMEX ještě zhruba minutu před koncem držel naději za stavu 75:79, pak ovšem ztráta, neproměněný nájezd Ty Nicholse a na druhé straně koš Kamila Švrdlíka 28 sekund před koncem definitivně rozhodly.

Pardubičtí, kteří uspěli po třech porážkách v řadě, se mohli spolehnout na šest dvouciferných střelců, nejvýrazněji na patnáctibodové Petra Šafarčíka s Tomášem Vyoralem a čtrnáctibodového Davida Pekárka. Beksa těžila z velmi dobré úspěšnosti střelby za dva body (64 procent), a tak ji po utkání nemuselo mrzet ani osm zahozených šestek z 21. Na druhou stranu, osm z 25 jich neproměnil i Děčín.

Severočechy táhl s 19 body, sedmi finálními pasy a šesti získanými fauly tradiční lídr Ondřej Šiška, 15 bodů přidal Brett Prahl a 14 střelec Matěj Svoboda. Domácí tahali za kratší konec především na doskoku (26:36) a nic naplat jim nebyl ani vyšší počet zblokovaných (5:1) nebo získaných míčů (7:4).

Dino Repeša (trenér BK JIP Pardubice): ”Gratuluji svým hráčům k vítězství. V Děčíně je vždy skvělá atmosféra a byla i dnes. Je těžké hrát s Děčínem, protože má tři nové hráče a jeho kvalita je rozhodně větší, než na začátku sezóny. Dnes jsme měli problém pod košem, protože Henry byl mimo hru a měli jsme jen jednoho pivota. Navíc Švrdlík měl brzy tři fauly, takže jsme museli změnit obranu. Na zónové obraně jsme pracovali od začátku sezóny a dnes nám to přineslo vítězství. Věřili jsme ve vítězství celou dobu, nemohu říct, že jsme to měli úplně pod kontrolou, ale v závěru jsme měli výhodu a té jsme využili.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”Nám se zápas relativně povedl, byli jsme ve vedení třiadvacet minut, což se nám nestává příliš často. Prohry je hrozná škoda, protože dnes jsme na Pardubice rozhodně měli. Rozhodly detaily v koncovce a fakt, že sice jsme Vyorala docela ubránili, ale přesto jeho body padly vždy v klíčových pasážích a pomohly hostům k výhře. Zkrátka opět ukázal svůj talent do klíčových okamžiků.”

Kamil Švrdlík (pivot BK JIP Pardubice): ”Pomohli jsme si zónovou obranou, kterou po nás trenér chce. Už nám to párkrát vyšlo a pomohlo k několika výhrám. Musíme to praktikovat, obzvlášť když hrajeme v užší rotaci a nechce na sebe nachytávat fauly.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): ”První poločas jsme odehráli dobře, plnili jsme to, co jsme chtěli plnit, v obraně jsme pokryli vše, co jsme si řekli a nenechali jsme soupeře lehce skórovat. Naopak ve druhé půlce jsme podle mého selhali po taktické stránce. Inkasovali jsme několik volných trojek, což bylo to, co jsme nechtěli, aby se dělo. Také jsme se dopustili hrubých ztrát, některé situace jsme nevyřešili dobře a Pardubice ukázaly svou zkušenost.”

Kolín po prodloužení přehrál Olomoucko

Ani dvě neproměněné šestky v poslední minutě základní hrací doby nakonec nemusejí mrzet kolínského kapitána Adama Číže, jehož tým bitvu s Olomouckem urval po prodloužení v poměru 102:94. Vítězný půst Hanáků na kolínské půdě, jenž před utkáním narostl už na tři roky, tak trvá dál. Právě Číž, Hyundai MVP měsíce října, měl na něm lví podíl, když si za 41 minut na palubovce připsal skvělých 35 bodů včetně pěti trojek, sedm asistencí, pět doskoků a trefil 16 z 19 trestných hodů.

Zmíněná kolínská ikona si necelé čtyři sekundy před koncem čtvrté části za stavu 86:86 vzala míč, aby zkusila duel rozhodnout ještě před nastavenou pětiminutovkou, její driblinkové manévry ale nevyšly podle představ, a tak se ke trojce z nouze dostal s klaksonem Jiří Jelínek. Ten ovšem v časovém presu minul, a tak se rozhodovalo v prodloužení, kde už si Kolín vítězství relativně hladce pohlídal.

Čížovi při výhře sekundoval s 16 body, byť trefil jen pět ze 17 střel, právě veterán Jiří Jelínek, po 10 bodech nastřádali také Michal Mareš, Pavol Lošonský a Filip Novotný. Kolín v duelu, kdy se příliš nečinili střelci (oba protivníci stříleli se 40, respektive 41procentní úspěšností), spáchal jen 18 faulů ku 28 soupeře, Hanáky přeskákal 54:48 a připsal si také 18 finálních přihrávek ku 13 hostů.

Olomoucko, jež po odchodu dvou hráčů základní rotace a konci kouče Skibniewského vedl provizorní trenér a především generální manažer klubu Michal Pekárek, dokázalo v základní hrací době stáhnout náskok domácích 17 bodů, na víc mu však nezbyly síly. Jeho nejlepším hráčem byl rozehrávač Lukáš Feštr s 22 body, šesti doskoky a šesti asistencemi, jenž navíc tři sekundy před koncem čtvrté části trojkou srovnával skóre. Arsenije Vučkovič přidal 16 bodů, po 12 si připsali Erik Klepač a Filip Halada.

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín):
”Věděli jsme, že k nám do arény přijíždí poslední tým ligy.  Řekl bych, že jsme i takto k tomu přistoupili, soupeře podcenili a vypadalo tak jak to vypadalo. Poločas jsme sice vyhráli o 20 bodů, ale pak našimi hloupými chybami a nekoncentrací nám to soupeř vrátil. Kredit Olomoucku hráli výborně, snažili se a díky bohu to dneska na nás nestačilo. Byli jsme dneska šťastným týmem.”

Miroslav Sodoma (kouč BC GEOSAN Kolín): ”Za výhru jsme nesmírně rádi. Potvrdila se stará pravda, že povinné vítězství se rodí hrozně těžce, což se tady jednoznačně stalo. Olomouc hrálo s větším nadšením, bojovalo, přesto když se podívám, tak vlastně nevedl ani jednou v zápase i přesto stejně se šlo do prodloužení. Chyba je samozřejmě na naší straně. Hráče jsem na to samozřejmě upozorňoval, bavili jsme se o tom, aby nedošlo k žádnému podcenění. O poločase o sedmnáct a nastalo to, co každý viděl. Zaplať pán bůh dokázali jsme na poslední chvíli zmobilizovat své síly a povinnou a důležitou výhru prostě získat.”

Michal Pešta (BK REDSTONE Olomoucko): ”Dneska byli domácí lepší v prvním poločase, kdy jsme nehráli dobře v obraně. Něco jsme si v šatně řekli, změnili jsme obranu a mělo to ten efekt, že jsme dotáhli zápas do prodloužení. Bohužel jsme nezvládli posledních pět minut prodloužení a bohužel nám zase utekl zápas, ve kterém jsme hráli, dá se říct vyrovnanou koncovku. Věřím, že když takhle kluci budou bojovat a takto přistupovat ke každému zápasu, tak ten zvrat přijde a vítězství se dostaví.”

Lukáš Feštr (rozehrávač BK REDSTONE Olomoucko): ”V prvním poločase jsme trošku hořeli na pick-and-rollu a udělali jsme tam, myslím si, hodně chyb. V poločase jsme to změnili, trochu jsme ho jinak řešili, v útoku nám i padlo a stáhli jsme náskok sedmnácti bodů a dotáhli to do prodloužení. Pak zkrátka jsme v prodloužení jsme udělali více chyb a Kolín vyhrál. Nám nezbývá nic jiného než se sebrat, poučit se z chyb a bojovat. Musíme začít ty výhry sbírat, protože nikdo nám je zadarmo nedá.”

Ostrava na Tatranu jasně přetlačila Ústí

Sobotní večer patřil TV utkání – a v něm s chutí hrající Ostrava zdolala trápící se Ústí nad Labem 87:75. Po poločase si Nová huť držela polštář osmi bodů, po třech čtvrtinách 13, hosté se ale dokázali ještě přiblížit na 10 a Ladislav Pecka, hrající svůj 400. duel v tuzemské nejvyšší soutěži, měl dokonce z protiútoku šanci snížit na jednociferný rozdíl. Míč z rukou – a tím i naděje SLUNETY – mu ovšem vyrval Issac Vann, z brejku vybídl Manny Ubila do koše s faulem Alexandra Radukiče a bylo hotovo.

Domácí ke druhé výhře a celkově šesté dovedl právě Ubila s 20 body a osmi asistencemi, solidními výkony se ovšem blýskli také Vann a Štěpán Svoboda s 15 body (druhý jmenovaný trefil pět trojek ze sedmi pokusů) a 14 jich přidal Radukič. Vann navíc doskočil 12 míčů, z toho čtyři na útočné půlce.

Prapor hostů, již prohráli počtvrté v řadě, držel Spencer Svejcar s 20 body, 14 bodů nasbíral Lamb Autrey a 13 Pecka. Jinak to ale Ústí na Tatranu nepadalo, o čemž svědčí střelecké procento čítající relativně nízkou cifru 43. Moravané navíc hráli – alespoň číselným jazykem řečeno – daleko kolektivněji (asistence 22 ku 13) a mimo jiné přehráli SLUNETU ve vymezeném území jasně 42-24.

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): ”Ostrava je doma velmi silná, dělali jsme strašné množství chyb a v závěru domácí dali důležité koše a proto vyhráli. Z naší strany to bylo špatné utkání.”

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): ”Dnes jsme podali špatný výkon, v obraně skoro až ostudný.  Ostrava více chtěla, gratuluji k výhře. My s tou obranou, co jsme předváděli, tak jsme neměli šanci na úspěch.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): ”Spokojenost je velká, trochu nás mrzí skore, ale vyhráli jsme a to je pro nás cenné. Ve druhém poločase jsme nastoupili svědomitě a neztráceli jsme míče.”