Slezané padli po hrdinném boji

Ne, Opava ani druhý rok v řadě nedokázala uspět v kvalifikaci Ligy mistrů, když stejně jako loni ztroskotala na prvním soupeři v turnaji, a to v semifinále.

Zatímco však loni s ukrajinským Prometeyem zaostala jednoznačně, dnes v Bělehradě dala favorizovanému domácímu FMP velký boj a ještě pět minut do konce byla na dosah šesti bodů. V závěru však Slezanům při enormním celozápasovém tlaku soupeře v obraně i na doskoku došly síly a narůstající počet ztrát způsobil nakonec 16bodovou porážku 76-92.

Opava však bez evropského poháru nezůstane, protože má podanou přihlášku do Europe Cupu FIBA, který by si stejně jako loni měla zahrát. A většinou dnešního výkonu navíc dala svým fanouškům velmi kvalitní pozvánku na start NBL příští sobotu, kdy doma v repríze posledního finále vyzve mistrovský Nymburk.

Opavané se sice v úvodu nechali defenzivní a doskakovací agresí soupeře zaskočit a propadli se na 5-14, když sami se vůbec nedostávali ke slušným střeleckým pozicím, ani k druhým šancím, ale příchodem druhého rozehrávače Kouřila se tým začal zvedat. Díky jeho bodům a odvaze se Opava přitáhla a pak dělala FMP problémy svou vytaženou zónou, která lákala do pasti expresního rozehrávače Fraziera, jenž při absenci dalšího dirigenta Valinskase musel zvládnout celý zápas. A zvládl ho velmi dobře - zapsal 16 bodů a 12 asistencí.

Domácí pak agresi začali přehánět, přibývaly jim fauly a Opava na začátku druhé čtvrtiny téměř dorovnala skore (19-21), když si pomáhala trojkami i brejky.

V této části ale domácí začali trefovat i trojky a znovu odskočili na 32-21. Jenže pak je útočné fauly i další ztráty potápěly a umné seběhy Opavě pomohly nejen k dotažení, ale při enormní bojovnosti v obraně i na obraném doskoku dokonce po šňůře 11-0 i k obratu na 41-37. Frustrovaní domácí tu páchali zbytečné fauly, ale pak se přece vzchopili a poločas i přes 13 ztrát (Opava 9) vyhráli 43-41, zejména díky brutální převaze na doskoku (26-12, útočné 11-1, body z nich 15-1).

Ve třetí čtvrtině velká bitva pokračovala a Opavu v ní mocně tahal nový slovenský power forward Mokráň, který létal do brejků, při dvou metrech se nebál hry zády ke koši a trefil i jednu trojku. Po 25 minutách Slezané drželi remízu 52-52, už si byli schopní pomoct i útočným doskokem, přesto rozdíl v ulovených míčích byl po třech čtvrtinách doslova propastný (18-37) a zejména proto domácí byli s to uniknout na už rozhodných 70-60.

Za Opavu se v závěru třetí části příliš na sílu tlačil do zakončení nový pivot Bassett (z pole 12/4) a jeho tým už pak vzniklou díru nezvládl zalátat. V polovině čtvrté části se ještě vrátil z minus 12 na šest (71-77), ale pak už mu citelně docházela energie.

Top skórery Opavy, která minula deset šestek, byli Mokráň (16), Bassett (15), Kouřil (15+6 asistencí na 7 ztrát) a Šiřina (14). Jejich tým byl lepší z trojek (10-9) a ve ztrátách (18-20), ale fatálně zaostal na doskoku (31-46, v útoku 10-19, body z druhých šancí 13-22) a zpod koše (32-44).

„Bohužel jsme do zápasu nevstoupili vůbec dobře. Zalekli jsme se té agresivní obrany, se kterou jsme sice počítali, ale vyrobili jsme tam hodně až velmi zbytečných ztrát a domácí si vytvořili v jednu chvíli až desetibodové vedení. Pak přišel nástup Kouřila, který dal dvě trojky, i Farského, který přinesl hodně energie do útoku i do obrany, a později už to vypadalo, že do poločasu půjdeme i s mírným náskokem. V poslední minutě nás ale několik chyb stálo vedení. Tam se už znervóznělý FMP uklidnil, a i když jsme měli ve druhé půli jednu dobrou pasáž poté, co nám utekli na deset bodů, tak po jedné ztrátě s následnou trojkou nám soupeř opět odskočil a na konci zápasu už nám nezbývaly síly s tím něco udělat. Šestnáctibodový rozdíl sice vypadá na jasný zápas, ale kdo to viděl, ví, že to tak nebylo. V utkání bylo hodně pozitiv, ale i některé minusy, které nás stály výhru. Je to lehké zklamání, protože po tom, co domácí přišli o hlavního rozehrávače, byly šance daleko vyšší, ale nedá se nic dělat a nás čeká Europe Cup, což je také kvalitní soutěž,” shrnul opavský asistent Kryštof Vlček.