Slezský Superman, Sovy proti Zdi a Ničitel Kerran

ECHO SOBOTY V NBL Byla to sobota velkých osobních výkonů a vysoce atraktivních zápasů 9. kola. V Prostějově se do hry v poslední čtvrtině vložil Superman, 16 body tu otočil skore a zničil svůj bývalý tým. V městě perníku vztyčila domácí Beksa v rozhodné fázi proti Sovám z hlavního města vysokou Zeď, která byla pro hosty nepřekonatelná. Nejsilnější z Medvědů, zrozený z krve legendy, přemohl všechny Válečníky ze severu. A Tur z východu se nedokázal postavit na zadní, aby vzdoroval zlatým polabským Lvům.

Kouřilův epos závěrečné čtvrtiny!

Každý se teď musí obávat hrát proti Opavě čtvrtou čtvrtinu. Pro soupeře odstrašující důkaz nabídly dva poslední duely Slezanů. V osmém kole si Tuři mysleli, že při jen minimálním manku mají ještě v závěrečném dějství šanci. Byli v ní však smeteni 30 ku 10. A co teprve Orli v 9. kole! Po 29 minutách vedli díky produkci svých dlouhých 65-52, navíc na svém domácím kurtu. Pak ale zažili šok – v poslední desítce ztratili neuvěřitelných 11 míčů a byli sestřeleni 20-38! A Slezané tak oslavili výhru 85-93.

A oslavili ji především díky fenomenálnímu výkonu ex-Orla Radovana Kouřila v rozhodné čtvrtině. Záložní opavský playmaker v ní vykouzlil 16 ze svých 24 bodů, když trefil 4 ze svých 5 trojek (ze 7 pokusů), a přidal i 2 zisky a 1 doskok. Prostějov přesto měl až téměř do konce šanci na úspěch, ale byl to právě Kouřil, kdo za stavu 82-85 zarazil 28 vteřin do konce do prostějovské rakve svůj poslední trojkový hřebík. O zbytek se pak postaral dvěma šestkami, ziskem a 12. trojkou týmu ústřední rozehrávač Šiřina, který v této čtvrtce stihl 10 ze svých 14 bodů, jež během utkání obalil i 11 asistencemi, čímž jen potvrdil návrat do MVP-formy v posledních dvou zápasech.

Orli spáchali trudných 22 ztrát (obdrželi po nich 29 bodů), v trojkách zaostali 5 ku 12 a od výškově nevýrazného soupeře se nechali porazit na útočném doskoku 5 ku 10. Největší rozdíl však byl v produkci laviček (domácí točili 8 hráčů, hosté 10): 25-54.

Slezanům v kulise 1399 diváků vedle obou playmakerů nemálo pomohl i další guard Dragoun (11) a skvělý výkon z duelu s Tury zopakoval power forward Kvapil (19).

Hosté udrželi na pouhých 11 bodech domácího super snajpra Palyzu, který navíc ztratil 7 míčů. Lepší než on tak byli Slezák (12), Marko (13+9 asistence), Norwa (16+11 doskoků) a Tomanec (18).

Petr Czudek (kouč  BK Opava): „My jsme se tři čtvrtiny utkání hledali, asi ještě nejsme zvyklí na ten rytmus jen jednoho zápasu za týden. Naštěstí pro nás rozhodla bojovnost, že jsme to nepoložili ani za stavu minus patnáct. Začali jsme riskovat, šli jsme do zdvojování, z toho jsme získali pár balonů a náskok stáhnuli. Po šňůře 12-0 jsme šli pomalu do vedení a to už jsem začal věřit, že psychika je na naší straně. Rozhodl individuální výkon Radovana Kouřila, který se tady chtěl ukázat, vzal to v závěru na sebe a byl ten rozdílový hráč a MVP zápasu.“

Zbyněk Choleva (kouč Orli Prostějov): „Nehodnotí se mi to dobře, protože jsme prohráli téměř vyhraný zápas. My jsme přestali hrát dobře v momentě, kdy to bylo o 15 v náš prospěch, a začali jsme ztrácet míče pod vlivem tvrdší obrany Opavy. Projevilo se našich 22 ztrát, plus 10 útočných doskoků hostů a jejich spolupráce až do koše nebo trojky. Prostě jsme je nechali rozstřílet, pak už jsme nehráli ani v útoku. K jejich úspěchu rozhodně přispěl výkon Radovana Kouřila.“

Zeď, co rozbila soví naděje

Beksa s postupem sezony kvete do krásy a dokonalosti. V lize jí kromě mistra soupeři přestávají stačit, a i když Sovy na Dašické vyhrály poločas a po 30 minut mohly doufat ve velkou kořist, v závěrečné čtvrtině proti nim domácí postavili Zeď, o niž se veškeré naděje Pražanů rozbily jako skleničky padající na dlažbu.

Joseph Wall (wall v angličtině znamená zeď) zatím v sezoně stoupá ke hvězdám a nejinak tomu bylo v duelu s USK. Za stavu 60-59 ve čtvrté části nejdřív dvakrát asistoval, aby vzápětí zakončil s faulem po vlastním útočném doskoku, přidal trojku i 2 šestky a rázem bylo po zápase. Beksa vedla 6:30 do konce 72-61 a hosté už nenalezli sílu k protiúderu.

Domácí před 819 diváky ukrutně pečovali o míč (6 ztrát po 39 minutách, USK v utkání 13), sami naopak získali 10 balonů. Na útočném doskoku byli lepší 16 ku 9 a při tentokrát nevelkém přísunu brejkových bodů si pomohli šestkami (18 ku 11). A díky produkci lavičky (31, USK 13) ustáli i jen 10minutovou přítomnost kapitána Nečase (vyfaulován), který sice neskóroval, ale i tak byl suverénně nejvíc v plusu (19).

O body JIP se při výhře 82-72 nejvíc starali Wall (17+7 doskoků), Švrdlík, Autrey (oba 14+8 doskoků) a Burnett (13). V dresu USK zůstal tichý centr Primorac a většina střelecké práce tak ležela na triu Madsen (20), Bohačík (18+10 doskoků) a Michal Mareš (15).

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): „Hráli jsme 25 minut dobrý zápas, ale to proti Pardubicím nestačí. Poté jsme měli problém – špatně jsme bránili. Dovolili jsme Pardubicím příliš jednoduchých košů z vymezeného území a k tomu se přidalo to, že jsme hráli hůř v útoku, kde jsme měli několik nedorozumění, a hráli jsme bez posouvání míče. Hráli jsme příliš individuálně. Musíme se zvednout, každý hráč se musí koncentrovat na své úkoly, dávat do hry vše, co může, abychom byli schopni hrát celý zápas a ne jen 25 minut.”

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „V prvním poločase jsme špatně bránili, špatně jsme komunikovali, dovolili jsme USK mnoho jednoduchých košů, když jsme špatně řešili pick-and-rolly. Například jsme zůstali dva u jednoho hráče, USK měl dobré posouvání míče a využíval toho. Důležité bylo, že i když jsme nehráli moc dobře, tak rozdíl v poločase byl pouze 5 bodů. Stále jsme byli ve hře. Od třetí čtvrtiny jsme zlepšili obranu, donutili jsme USK k těžkým střelám, získali jsme nějaké míče a tím jsme získali klid i v útoku. Proměňovali jsme své šance a to bylo důležité, stejně jako body hráčů z lavičky, kde jsme vyhráli 31-13. To je velké pozitivum, že se chytili i další hráči. V takhle těžkých zápasech je to důležité, že zápas nestojí jen na pár hráčích, ale že se zátěž a body rozloží na více kluků.”

Michal Mareš (křídlo USK Praha): „Pardubice dávaly celý zápas hrozně jednoduché koše, což se nám v prvním poločase dařilo dorovnávat. Využívali jsme dobrého pohybu míče v útoku, ale ve druhém poločase se nám to přestalo dařit, což mělo za následek i to, že se nám přestalo dařit v obraně. Přestali jsme v ní komunikovat, Pardubice odskočily a už jsme se nedokázali vrátit do zápasu.”

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): „Nemyslím si, že jsme v prvním poločase měli špatnou obranu, spíš jsme byli příliš agresivní a hráči USK nás jednoduše přecházeli, vyhazovali na jednoduché střely z trojky a měli spoustu lehkých nájezdů. V poločase jsme to upravili, dostali jsme se přes ně, pak jsme se prosazovali i v útoku a dotáhli to do vítězného konce.”

Kolín je zpět v závodě!

Medvědi definitivně udělali tlustou čáru za úvodním kvartetem porážek a po čtyřech výhrách v řadě nad celky ze spodní poloviny tabulky přidali i skutečně velký zářez – skrze domácí skolení vicemistrů z Děčína 81-72. Ta druhá cifra znamená, že Středočeši opět stlačili dolů svůj zprvu astronomický průměr obdržených bodů, když aktuálně se dostali na 88,4, a už v tomto segmentu nejsou nejhorší (níž je Brno s 88,8). A to týmu stále chybí duo Číž – Horák.

Dlouho vyrovnaný duel začala ve prospěch domácích lámat osm minut do konce americká legie. A z ní čněl chlapík, který zatím zažívá sezonu snů. Garret Kerr, který „zahodil hokejové geny“, protože svého slavného otce by stejně jen těžko překonával, byl v utkání takřka u všeho. Skóroval z nejrůznějších pozic, vyzýval soupeře při každém útočném doskoku v jeho dosahu, asistoval a také precizně bránil. Jeho 22 bodů s 10 doskoky jsou jen nedokonalým vyjádřením více než 33minutového herního příspěvku.

Kerr vedl tým při pětiminutovém úniku (v první půlce 4. části) z 64-63 na 74-63. Hosté tu střelecky zcela vypadli z role, což se nejvíc týkalo obou rozehrávačů. Vyoral s Šiškou si v utkání vzali třetinu střel týmu, ale proměnili jen 3 z 26 projektilů (Vyoral trojky 10/0).

Děčín právě vinou střelecké marnosti nevyužil za stavu 76-70 4 šance dostat se ještě blíž a Machač po asistenci podkošového kolegy Skinnera minutu před koncem už zavíral zápas (na 78-70). Jeho tým si v zápase s extrémní péčí o míč (ztráty 4-3, z toho ve druhé půli 1-0!) pomohl přechodovou hrou (body z brejků 16-6), hosty nutil k distanční střelbě (body zpod koše 34-20) a hodně pokusů navíc solidními rotacemi dokázal soupeři ztížit. Děčín nakonec nezachránilo ani 8 druhopoločasových trojek (do půle 15/1).

Top skórery hostů byli Pavel Houška (20) s Pomikálkem (13+10 doskoků), kteří však oba skončili v minusu. Naopak v plusu (2) byl power forward Landa, který překvapil trojkovou bilancí 3/3. Z domácích vedle Kerra vynikli i Skinner (21+11 doskoků) a Bakič (16), nenápadný, ale důležitý výkon přidal před 610 diváky nový playmaker Dixon (9 bodů, bez ztráty a +17 za 17 minut).

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Bylo to zajímavé utkání pro diváky. Skore bylo jako na houpačce a nakonec bylo šťastné pro nás. Bylo velmi těžké hrát s týmem, který z prvních osmi střel  promění sedm, nebo nám dá ve třetí čtvrtině sedm trojek. Kluci ale měli sílu, otočili vývoj zápasu a vyhráli. Musím pochválit všechny hráče za bojovnost. My jsme Děčínu nechtěli dovolit útočný doskok a větší počet doskočených míčů, než jsme měli my. O to byl největší boj a my ho vyhráli, a to má Děčín velmi silnou obranu.“

Pavel Harčár (forward BC GEOSAN Kolín): „My jsme věděli, že to bude těžké utkání, protože Děčín velmi tvrdě brání. Myslím, že jsme to dokázali zvládnout. Celý zápas nám vyšel docela dobře, až na začátky první a pak třetí čtvrtiny, ve které jsme soupeře nechali dát těch sedm trojek. Měli jsme ale za celý zápas pouze čtyři ztráty, což je dobré číslo.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Viděli jsme dramatické utkání. Co se týká hodnocení našeho výkonu, po herní stránce bych neměl svým klukům co vytknout. My jsme předvedli jeden z lepších výkonů na venkovních hřištích. Co se týká herní disciplíny, měli jsme pouze tři ztracené míče, což je pro nás naprosto skvělé. My jsme předpokládali, nebo spíš věděli, že Kolín nás nepustí do vnitřního prostoru, nepustí nás do skórování zevnitř, hermeticky uzavře vnitřní prostor a my se budeme muset chytit střelbou z dálky, aby nás obránci museli bránit těsněji. Dnes to pro nás bylo utkání takových střeleckých paradoxů. Utkání jsme otevřeli velmi dobře, kdy jsme dávali koše, ale měli jsme pouze jednu trojku z patnácti pokusů do poločasu, přestože jsme měli spoustu otevřených střel, ale bohužel jsme je neproměňovali. To je samozřejmě frustrující, když pak zahraniční hráči Kolína dokážou proměnit i velmi těžké střely. Klobouk dolů, jak jsou to schopni zakončovat. Hodně jsme si pak řekli v šatně, chtěli jsme se povzbudit. Potom ale nastal paradox číslo 2, že nám to ve třetí čtvrtině začalo lepit a dali jsme 7 trojek. A třetí paradox je, že jsme ve čtvrté čtvrtině nedali už žádnou trojku (pozn.: jednu dal Šiška). Hráči, kteří obvykle skórují, dnes neměli den: Vyoral 1 trefu z 15 pokusů, Šiška 2 z 11. Stále jsme se snažili, ale vždy jsme obdrželi koš poté, co jsme udělali nějakou chybu. Tím se Kolín dostal ve třetí čtvrtině z -6 na +8 a my jsme poté propadali frustraci, protože tam nebyl nikdo, kdo by byl schopen dát koš ze střední a dlouhé vzdálenosti a to je alarmující. Podali jsme dobrý výkon, ale chyběla nám větší produktivita.“

Pavel Houška (power forward BK ARMEX Děčín): „Domácí měli lepší produktivitu a v pasážích zápasu, kdy to bylo na hraně, prokázali větší mentální sílu a to bylo v utkání klíčové.“

Už pátá stovka mistra

481 diváků ve svitavském stánku si podle očekávání neužilo ani stopové drama, střelecké hody však ano. Mistr nabídl 114 bodů, domácí Tuři zvládli solidních 72. Zatímco favorit zapsal ve svém devátém zápase už pátou stovku a posunul svůj střelecký průměr na 97 bodů, DEKSTONE zatížila již sedmá porážka.

Nymburk odpálil zápas pěti trojkami a 29 body v úvodní čtvrtině. V té domácí i přes pět ztrát ještě jakž takž udržely na dostřel (19-29) tři vlastní trojky. Od poloviny druhého dějství už ale začali ztrácet dech výrazněji.

Nymburk do obruče sesměroval 13 z 26 trojkových pokusů a měl 5 dvojciferných střelců. Z nich byli nejplodnější Meier (18, trojky 5/4), Allen (18+8 doskoků) a Lawrence (17). Mezi Tury, kteří zaznamenali 19 ztrát, se 10 asistencemi blýskl rozehrávač Bannister, Vučica vynikl 17 body, Roseboro 14 s 9 doskoky a 7F+.

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Rádi se sem vracíme. Je tu dobrá atmosféra a pěkná hala. Myslím, že jsme zápas kontrolovali už od začátku. Věděli jsme, že Svitavy jsou velmi dobré na útočném doskoku, ale zápas jsme vyhráli.“

Stanislav Petr (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Všichni víme, že Nymburk je jednoznačně nejlepší tým v Kooperativa NBL. Těžko ho někdo bude porážet. Celý zápas bylo vidět, že ho má pod kontrolou, takže tam nebyla pro nás žádná šance na vítězství. Mrzí mě, že jsme nesplnili, co jsme si před zápasem říkali, a sice že se nebudeme soupeře bát. Každý hráč by do toho měl dát maximum, neměl by se bát hrát aktivně jeden na jednoho. Nedokázali jsme v té pravé chvíli najet a vytvořit si správnou pozici. To, že je obrana Nymburka agresivní a my to obehráváme kolem trojkové čáry, to je k ničemu. A takové úseky tam samozřejmě byly.  V té chvíli je potřeba, aby hráči zodpovědnost vzali na sebe, dokázali obranu přehrát jeden na jednoho, a udělali pozice ostatním. To tam ale chybělo.“