Smithson v závěru složil Beksu! A Appleby Olomoucko!

ECHO SOBOTY V NBL Rozehrávač Bryan Smithson se stal královským finišmanem v Brně, kde díky třem jeho trojkám domácí ovládli poslední pětiminutovku s Pardubicemi 18-4 a velmi nečekaně zvítězili 80-75, čímž se dvěma výhrami utrženými za 4 dny v tabulce dorovnali Kolínu a Ostravě. Jiný playmaker Raheem Appleby 34bodovým monstr výkonem zopakoval své dosavadní maximum v Kooperativa NBL a ve druhé půli takřka sám zničil na pražské Folimance Olomoucko, což vyznačilo ne právě očekávané vítězství USK 84-77. Tuři si doma smlsnuli na Ostravě (108-86), v jejímž dresu se blýskl autor 34 bodů Josh Newkirk. A Opava v domácím prostředí na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny rozhodla šňůrou 16-0 duel s Děčínem (87-70). Takové byly 4 sobotní zápasy 14. kola, jež se dohrává nedělním soubojem v Ústí, kde se od 18 hodin představí Hradec Králové.

Appleby 34! Zlomil Olomoucko!

Guard Raheem Appleby zastínil všechny olomoucké hvězdy a jednadvaceti ze svých 34 bodů dotáhl USK ve druhé půli k zásadnímu domácímu vítězství nad Hanáky (84-77). Měl skvělou střelbu z pole (16/12, trojky 4/4) a v rozhodné druhé půli se postaral o víc než polovinu z 41 bodů týmu. Soví úspěch by ale nebyl možný ani bez nebývalého double doublu křídla Štěrby (15+10 doskoků) a dalších 15 bodů Ondřeje Sehnala.

Olomoucko doplatilo na to, že nedokázalo kapitalizovat několikrát nabyté 12bodové vedení z první půle. Nejdřív Douglas s Josipovičem 17 body vytáhli Hanáky do trháku 7-19. Ve druhé čtvrtině po dvou trojkách Douglase s Palyzou vedli po 14 minutách 25-37. Když se ale zdánlivě nadechovali k ještě větší ničivé vlně, dopustili se čtyř hrůzných ztrát a do brejků snadno přecházející USK trestal. Jmenovitě Applebym, který 11 body sám otočil na 38-37, a právě tady hosté zápas ztratili.

Do té doby jen dvoubodový Američan už se pak nedal zastavit a v druhé půli to byli naopak hosté, kteří museli dohánět. I proto, že autor 13 bodů do půle Josipovič už pak neskóroval a Douglas ke stejným 13 bodům přidal jen 6 dalších.

Sovy po dvou trojkách v poslední čtvrtině unikly až na 69-58, ale Palyza Hanáky 8 body vrátil na 69-66. Poté ale znovu úřadoval Appleby, a když za stavu 80-77 90 sekund do konce hosté nevyužili šanci jít ještě blíž, Applebyho trojka 19 sekund před koncem už měla fatální charakter.

Hosté měli čtyři dvojciferné střelce - Douglase (19+8 doskoků), Palyzu (19+7 doskoků, 7F+, trojky 12/4), Morgana (15+11 doskoků) a Josipoviče (13). USK patřily body z brejků (17-7) a také dané šestky (13-10).

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Dnes byl USK lepší celý druhý poločas a v závěru prvního. My jsme se koncentrovali jen prvních 15 minut, kdy jsme hráli skvělý zápas. Pak jsme ztratili koncentraci na to, co jsme chtěli dělat. Dopustili jsme se neuvěřitelného množství chyb v obraně a USK to trestal. Soustředili jsme se na Mareše a Mariče, nejlepší střelce soupeře, ale trestal nás Appleby, Sehnal i Štěrba, který dosáhl na double-double. V závěru jsme to ještě zkoušeli, ale už to nevyšlo.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Říkal jsem před zápasem, že to bude jedno z nejtěžších utkání, protože Olomoucko hraje pod trenérem Benáčkem nejlepší basketbal. Začali jsme docela pomalou hrou, nesoustředili jsme se na individuální charakteristiky soupeře tak, jak bychom měli. Díky tomu jsme ztráceli rázem dvanáct bodů. Naštěstí se nám podařilo vrátit se do zápasu díky naší energii. Pak několik individuálních řešení a čtení hry rozhodlo. Jednou to byla výhoda, kdy jsme hráli malý hráč do velkého a podobně. To nám dalo náskok pěti šesti bodů, s kterými jsme už koncovku zvládli.“

Opava už devátou v řadě!

Válečníci vydrželi v Opavě vzdorovat 25 minut, do stavu 56-52. Pak jim zvlhl střelný prach, dalších pět minut prohráli 16-0 a po pouhých 31 bodech z druhé půle a také po jen 31 doskocích spolu s 16 ztrátami za 40 minut padli 87-70. Nenavázali tak na svou ofenzivní show proti Kolínu, byť se domácím vyrovnali v počtu trojkových zásahů (8-8). Padli popáté za šest zápasů, naopak Slezané oslavili už devátou výhru v řadě!

Vítězové (bez Kvapila) se při jen 7 bodech lídra Šiřiny bodově nejvíc opírali o Klečku (17, z toho 8 v řadě při rozhodném úniku), Bujnocha (13), Švandrlíka (11) a Jurečku (10). Hosté (bez Grunta s Landou) měli jen dva dvojcifery v Pomikálkovi (13) a Vukosavljevičovi (12+9 asistencí). Opava kralovala úspěšností dvojek (65-44), body zpod koše (36-24) a produkcí lavičky (46-22).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Jsem rád že jsme utkání zvládli. Vyhráli jsme všechny čtyři čtvrtiny a byli jsme i lepší na doskoku, s kterým míváme problémy. První polovina byla vyrovnaná. O výsledku rozhodl úsek na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny, kde jsme zaznamenali šňůru 16-0. Všichni naši hráči, kteří byli na palubovce, zaslouží pochvalu za bojovný výkon.“

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): „Začali jsme velmi dobře a první polovinu jsme byli domácím vyrovnaným soupeřem. Ve třetí čtvrtině jsme ztratili koncentraci, kupili chyby v obraně i v útoku a domácí rozhodli.“

Jakub Skalička (power forward BK ARMEX Děčín): „Rozhodly naše hloupé chyby v koncovce třetí čtvrtiny.“

Radim Klečka (rozehrávač BK Opava): „Jsme rádi, že proti tvrdé obraně Děčína jsme našli recept na vítězství. Bylo to bojovné utkání, jako vždy mezi Opavou a Děčínem.“

Šach mat prvním tahem

Zápas prostý jakékoli zápletky se hrál ve Svitavách, kde domácí (stále bez Matěje Svobody) na vlně 6 ostravských ztrát v první čtvrtině vniknuli do zápasu šňůrou 11-0, zasypávali soupeře dunky, trojkami i řadou dalších zakončení a už po 15 minutách se dostali na rozdíl 21 bodů. NH, jíž chyběli Petr Bohačík i Radek Pumprla, už do půle inkasovala 58 bodů a po výsledku 108-86 se její série porážek vyšplhala na kótu 7. Naopak Tuři se při nečekaném zaváhání Beksy srovnali s Pardubicemi na třetí bilanci ligy (9-5).

Svitavy měly dokonce sedm dvojciferných střelců. Byli jimi Crandall (17), Kovář (15+7 doskoků), Puršl (13+8 doskoků), Marko (12+9 asistencí), Slezák (12), Dodd (11) a O´Brien (10+8 doskoků, 6 asistencí). Ostravu táhl 34 body Newkirk (8f+), dvojciferní byli i Holsey (16), Nábělek (12) a Šmíd (10). Tuři měli výrazně lepší body z brejků (25-11), dané šestky (27-17), doskoky (48-27, v útoku 17-8) i body z druhých šancí (17-5).

Peter Bálint (trenér NH Ostrava): „My jsme přijeli bez dvou stěžejních a zkušených hráčů Bohačíka a Pumprly. Byla tam z naší strany vidět ze začátku nervozita a pod tlakem jsme dělali hodně chyb, ztrát a hloupých rozhodnutí v útoku. Samozřejmě i v obraně a z toho pramenilo vysoké skore na straně domácích. Druhý poločas byla z naší strany alespoň bojovnost. Zápas jsme nezabalili, nenechali si dát o 50 jako naposledy doma, což je pro mě pozitivní zjištění. Někteří mladí hráči ukázali srdíčko, umí se poprat, a to je pár pozitivních věcí. Pozitivnější by ovšem bylo, kdybychom vyhráli. Ale dnes jsme mohli vyhrát těžko bez dvou klíčových hráčů.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme rádi, že jsme utkání zvládli a potvrdili roli favorita. Já osobně ale můžu být spokojen s výkonem pouze v prvním poločase. Bohužel si pořád můžeme říkat dokola, že se zápas hraje 40 minut a musíme udržet koncentraci a výkon po celý zápas a ne jenom 20 minut. A když za druhý poločas dostaneme 60 bodů s Ostravou, kterou jsme v prvním poločase porazili o 22, tak to není akceptovatelné. Někdo možná řekne, že když se v poločase vede vysokým rozdílem, tak se poleví v koncentraci. Já s tím nesouhlasím. Toto jsou profesionální hráči a ti musí hrát celých 40 minut. Toto by se nám nemuselo vyplatit v příštích zápasech a určitě to v druhém poločase nebyla hra s vítěznou mentalitou. Jsou tu ale i pozitivní čísla. Měli jsme 17 útočných doskoků, což je skvělé, 24 asistencí, 41 bodů z lavičky. Ale jak říkám, nejsem spokojen s dnešní hrou.“

Jiří Svojanovský (17letý guard DEKSTONE Tuři Svitavy, zaznamenal první body v NBL): „První poločas jsme odehráli celkem dobře. Dobře jsme bránili, půjčovali si míč a plnili pokyny. V poločase jsme si řekli, že musíme pokračovat ve stejném tempu, ale na začátku třetí čtvrtiny přišel výpadek, Ostrava se chytla, a proto byl zápas ve druhém poločase vyrovnaný.

Zázračné dění pod Špilberkem!

Stačily pouhé 4 dny, aby mmcité1 doma setnulo dva soupeře z první osmičky, získalo první dvě výhry sezony, dorovnalo tak Ostravu s Kolínem a zavěsilo se jedno vítězství za devátý Hradec. Pakliže však triumf nad USK ještě nemusel zdvihnout tolik obočí, přemožení Pardubic (80-75), majících nyní velkou formu, se dá směle označit za senzaci.

Beksa přitom byla většinu zápasu vpředu, po dvou trojkách dvě minuty před půlí až 26-37, ale pak následoval příval minutých obloukových ran, poločas skončil jen 33-37 a stejný rozdíl ve prospěch hostů (bez Slaniny) byl i po 30 minutách. Po baterii 4 trojek Beksa pět minut do konce vystoupala až do vedení 62-71, jenže i pak odpalovala další trojkové projektily, většinou těžké a také nedoskakované pokusy z driblinku, a až na jednu výjimku rezignovala na hru pod koš. A to se jí stalo osudným, neboť za posledních pět minut stihla už jen 4 body.

A domácí nabídnutou šanci neodmítli. Tým v poslední pětiminutovce dvakrát skóroval z útočných doskoků, rozehrávač Smithson trefil tři trojky, centr Krakovič dvakrát poměrně snadno uspěl zpod koše a Farský úspěšně zakončil průnik s faulem. Ve 40. minutě byla klíčová poslední ze Smithsonových trojek a pak dvě úspěšné šestky Stegbauera na konečných 80-75 19 sekund do konce. Ve zbylém čase už Beksa nemohla stihnout útok na obrat.

Vítěze sytili Smithson (18+6 asistencí), Krakovič (15), Farský (14) a Roby (11+7f+). Za z pole jen 31procentní hosty se dočkal málem triple doublu Vyoral (18+10 doskoků, 9 asistencí, 9F+, TH 12/12, z pole 15/3), Pavlovič přidal 15 bodů a Švrdlík 10. Domácí měli překvapivou převahu v bodech zpod koše (38-24) a při poměru útočných doskoků 12-16 byli lepší z druhých šancí 12-8.

Kenneth Scalabroni (trenér BK JIP Pardubice): „Celý zápas se nám nedařilo a nemohli jsme najít ten správný herní rytmus. Z určité části za to mohlo Brna, z větší části jsme si za to ale mohli sami. Neproměňovali jsme, hráči běhali do svých pozic moc brzy, a to jak s míčem, tak bez něj. Jednoduše jsme na hřišti neodvedli dobrý výkon, zejména na útočné polovině. I přes toto všechno jsme měli několik šancí utrhnout se soupeři a vyhrát. Když se ale prohraje, tak z toho člověk nikdy nemá radost. Musíme se vrátit do Pardubic, pořádně potrénovat a připravit se na další utkání v Chorvatsku a s Olomouckem. Dnes to nebylo dobré, to bylo vidět.“

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Basket Brno): „V první řadě chci říct, že si té výhry nesmírně vážíme. Pardubice zažívají dobrou sezonu, mají dobrou soupisku se zkušeným trenérem. Celý zápas jsme byli mírně pozadu, déle jak třicet minut jsme prohrávali, a chyběla nám produktivita na útočné polovině. Nedali jsme spoustu otevřených střel, ať už to byl Lukáš Stegbauer nebo Radek Farský. Měli jsme úplně volné střely, které jsme neproměnili. Rozhodla ale poslední pětiminutovka, kterou jsme vyhráli 18-4, což je úctyhodné. Jsem rád, že v sobě kluci překlopili mentalitu, a i když prohráváme o osm, tak žijeme. Většinou se nám v utkáních před měsícem nedařilo zápasy za tohoto stavu otáčet, ale teď k nám přišli dva bojovníci. Ať už je to Kuba Krakovič nebo Davell Roby, který třeba dobře bojoval na doskoku nebo dobře pracoval na Vyoralovi, jejich energie nám hrozně pomáhá a vede potom k víře, že jsme schopní porazit tým jako Pardubice. Jsem za to velmi vděčný. V neposlední řadě chci poděkovat fanouškům, protože nás hnali za vítězstvím. Po dlouhé době jsem tady v kampusu zažil výbornou atmosféru, fakt hlučné prostředí, a za to jsme velmi rádi.“

Michal Svoboda (křídlo BK JIP Pardubice): „Celý zápas jsme se těžko dostávali do rytmu, ale i přesto jsme byli schopní udržet si vedení o pět až deset bodů. Párkrát jsme mohli odskočit klidně na patnáct bodů a uzavřít utkání, ale to se nám bohužel nepodařilo. Domácí se vždy dokázali vrátit. Rozhodla poslední pětiminutovka, kdy Brno trefilo pár těžkých střel, nějaké trojky, a to rozhodlo.“

Bryan Smithson (rozehrávač mmcité1 Basket Brno): „O utkání jsme si říkali, že potřebujeme bojovat na doskoku. V průběhu zápasu to bylo nahoru - dolů. Hlavně tedy skore, které z těch doskoků plynulo. Jakmile jsme ale vyrovnali a dotáhli pardubický náskok, naskytla se nám šance vyhrát, kterou jsme využili. Jedna věc, kterou jsme až do tohoto týdne postrádali, byla schopnost dotáhnout zápasy do konce. Zůstat ve hře i na konci a mít dobrou exekuci v útoku. Dnes jsme udělali spoustu chyb, náš výkon měl daleko k dokonalosti, ale to je to, co nás s trenérem těší. Fakt, že máme pořád obrovský prostor ke zlepšování. Pardubice jsou na hřišti velkou výzvou. Hrají fyzicky, mají vysoké basketbalové IQ a spoustu zkušeností. To, že s nimi dokážeme hrát vyrovnaně, nás utvrzuje v tom, co jsme si dali za cíl na začátku sezony. Máme na víc. Snad si vezmeme příklad z posledních dvou zápasů a budeme pokračovat ve stoupání v tabulce.“