Sokoli až do konce tlačili Nymburk ke zdi

Je to výsledek, který kouči obhájce trofeje Aleksandru Sekuličovi nejspíš přidělal nejednu vrásku. Královští sokoli, kteří za dobu mezi tuzemskou elitou uhráli s Nymburkem zápas nejlépe na 21bodový rozdíl, s favoritem ještě na úsvitu poslední minuty pohárového čtvrtfinále byli na domácí půdě jen o tři bodíky zpět (72-75).

Pak ale hosty zachránil od větších problémů chladnokrevný muž koncovky Jerrick Harding, jehož podkošové zakončení už definitivně zhaslo hradecké naděje na prvotřídní senzaci. Nymburk zvítězil 75-80 a jako první postoupil do FINAL 4 Českého poháru.

V bitvě desetičlenných rotací, v nichž dokonce polétaví náhradníci přestříleli ty nymburské 30-28, vypálili lépe z bloků hosté, kteří natáhli úvodní vedení na 6-17. To ale ještě domácím vynechával jejich trojkomet. Ten ale vzápětí spustil Peterka, a když jeho sokolí bratři sesměrovali do obruče ve druhé čtvrtině dalších šest ran (dali tak 18 z 22 bodů v tomto období), dokázali se udržet jakž takž ve hře. Nymburk totiž i při této hradecké kanonádě vedl díky řadě přesných jumpů 80 sekund do poločasu nejvíc v zápase: 23-38.

Ve třetí čtvrtině, kdy nepřišel očekávaný nápor hostů, Sokoli navázali jen tři trojky, ale začali se prosazovat i zpod koše a po 30 minutách snížili na 58-60. A to tu ještě hosty držela řada bodů z druhých šancí.

Ty ovšem v posledním dějství přidali do svého arzenálu i domácí, kteří navíc některé útočné doskoky ještě nevyužili, a favorit začínal mít namále. Za stavu 64-65 ale Harding s Rossem utrhli hosty na 64-71 a díky téměř čtyřminutovému suchu domácích přiblížili obhájce na dosah postupu. A právě americké duo pro něj uhájilo i v posledních dvou a půl minutách minimální náskok.

Harding (29) s Rossem (13) byli nakonec jedinými dvojcifery z pole 38procentního Nymburka. Stejně dopadli 37procentní domácí, které nejvíc sytili Stamenkovič (17) s Vujovičem (12).

Hosty spasily podkošové manévry - na body z vymezeného území vládli 22-36, v šestkách 9-20 a z druhých šancí 4-19. Ovšem při jasné převaze na doskoku (35-54) se v utkání strachovali o výsledek až nečekaně. Zásadní podíl na tom měly hradecké trojky (42/12 proti 26/4 hostů).

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Splnili jsme cíl a jsme ve Final 4. Pohár je specifická soutěž, když prohraješ, končíš, a toho jsme si byli vědomi. Přesto to od nás byl nejhorší zápas v sezoně. V útoku jsme nehráli jako obvykle, soupeř toho využil a získal sebevědomí na svou stranu. My postrádali koncentraci a postupně mizelo i sebevědomí. Dělali jsme špatná rozhodnutí. Je to dlouhá sezona, přicházejí lepší a horší momenty, a ten horší přišel dnes. Naštěstí máme Jerricka Hardinga, který byl opět úžasný. Když se někomu daří, tak je třeba toho využít. Teď musíme najít cestu, jak zase předvádět výkony, které se od nás čekají.“