Sokoli setnuli Brno! A Beksa Kolín

ECHO STŘEDY V NBL Je to sezona plná nebývalých výsledků, úžasných individuálních výkonů a hlavně spousty nepředvídatelných jevů. K několika takovým došlo i ve třech středečních duelech Kooperativa NBL. Největší pozdvižení způsobili Královští sokoli v domácí dohrávce 4. kola, kdy sestřelili Brno rozdílem 22 bodů (88-66), ač soupeř čerstvě kladl dvakrát v řadě velký odpor Nymburku.

V dalším utkání čtvrtého kola nový trenérský tandem Beksy Konvalinka – Nečas dovedl tým k domácí výhře 90-82 nad silným Kolínem, čímž Východočeši stopnuli šňůru pěti porážek. A v předehře 18. kola Nová huť po velkém obratu složila na Tatranu Děčín (88-81) a získala tak druhou výhru v řadě i novou naději na průnik do TOP 8.

Nový kouč Beksy utnul sérii porážek

Pro nový trenérský tým Beksy v čele s Adamem Konvalinkou to byl dobrý start. Mužstvo si ho ovšem zasloužilo. Zápas s Medvědy odehrálo energeticky náročněji a toho musí soupeři Kolína docílit, aby ofenzivně schopný a chytře hrající tým, který na maximum drtí svou základní pětku, mohli přehrát. Pro Pardubice rozhodla druhá čtvrtina (31-12), kde otočily skore a založily na momentum, z nějž díky udržení tempa vyžily až do konce utkání – k vítězství 90-82, jež utnulo sérii pěti porážek.

Východočeši od prvních minut ukazovali, jak budou chtít vítězství dosáhnout. V obraně tlačili na rozehrávače hostů Číže a v útoku se cpali do seběhů, nájezdů i ke krmení svých dlouhorukých podkošových mužů. Pokud si navíc pohlídali obranný doskok, měli vyhráno, neboť na trojky enormně spoléhající Kolín, který vypálil zpoza oblouku o 11 střel víc než zevnitř, sice svých nejméně 10 zásahů měl i tentokrát (celkem 12), ale z nástřelu 45 pokusů, což znamenalo spoustu minuté munice. Kromě Skinnera s Čížem navíc nikdo neměl střelecký den, proto za svých 82 bodů mohou být hosté ještě rádi.

Dokud byl Kolín plný sil, v první čtvrtině vedl při řadě neuvážeností soupeře a díky produkci Skinnera s Čížem 19-28. Nástupem power forwarda Petráše se pak ale jeho ofenzivní tok pozastavil, Beksa začala těžit ze ztrát soupeře a také využívala každého jeho zaváhání v obraně, jež se rovněž v čase množila. A když k tomu mladík Svoboda (do půle 13) s Vyoralem přidali i nějaké trojky, byl z toho rázem obrat na 47-34, z nějž se už hosté nevzpamatovali. Beksa navíc za poločasového vedení 50-40 měla při 20 zásazích z pole hned 16 asistencí.

I ve třetím dějství se dál snažila Medvědy přeběhat a hosté se drželi ve hře jen díky produkci neumdlévajícho Skinnera, jenž v této periodě zařídil 14 bodů. Ve čtvrté části pak trojky daly Kolínu ještě minutu do konce stav 88-82, skutečnou hrozbou ale domácím nebyl. Z pohledu Pardubic byla klíčová trojka o desku v časové nouzi na 82-75 z ruky Vyorala, který se navíc vzápětí trefil na +9 z těžké otočky. 3:30 do konce už vyčerpaní hosté věděli, že obracet tohle bude přetěžký úkol.

Oba týmy sice zápas odehrály v sedmi, ale Kolín přece o patro víc vytěžil svou základní pětici. Z té byli údernější jen Skinner (32+14 doskoků a 8f+), Číž (18+8 asistencí) a Wallace (10+7 asistencí). U domácích (bez Merešše) byli znát Vyoral (22+10 asistencí a 8f+), Michal Svoboda (16+6 asistencí, trojky 7/4), Švrdlík (14+9 doskoků) a Slanina (13). Jejich týmu patřily body zpod koše (40-24) a šestky (21/14 – 17/8), kdežto trojky (21/8 – 45/12), útočné doskoky (7-14) a body z nich (10-20) byly na straně hostů.

Adam Konvalinka (trenér BK JIP Pardubice): „Po první čtvrtině, kdy jsme nechali Kolín tvořit, a byli jsme trošku pozadu, jsme ve druhé čtvrtce jasně dominovali. Pak se projevila strašná psychická deka - mohli jsme se dostat do většího vedení a zápas možná dotáhnout do úspěšného konce rychleji, ale projevilo se i to, že fyzicky na tom nejsme úplně nejlépe. Nicméně jsme to zvládli, pro nás je asi jedno, jestli vyhrajeme o bod, o 10, o 15, prostě šlo o to vyhrát a nastavit si hlavy na to, že to můžeme zlomit. Myslím, že důležité bylo, že po dlouhé době jsme v obraně nezmatkovali a drželi jsme plán, který jsme si řekli. V tomto ohledu to bylo mnohem lepší. Stále máme na čem pracovat, ale je od čeho se odrazit.“

T. J. Dunans (guard BK JIP Pardubice): „Dnešní zápas a naše vítězství jsou pro nás velmi důležité, protože potřebujeme vyhrávat, abychom mohli hrát play-off. Klíčovými faktory byly jednoznačně naše obrana a v útoku dobrý pohyb míče. Velmi dobře jsme si podávali míč, hráli jsme víc spolu.“

Miroslav Sodoma (kouč BC GEOSAN Kolín): „Je pravdou, že vždy, když dojde k nějaké změně na pozici trenéra, je utkání velice těžké. My jsme vstoupili do utkání tak, jak jsme si řekli. První čtvrtina skončila 19-28 a nic nenasvědčovalo tomu, že bychom měli mít náš střelecký výpadek. Bohužel to přišlo ve druhé čtvrtině a to bylo důležité. V jednu chvíli jsme přestali dávat body, nedokázali jsme to nějak změnit a soupeř si vytvořil náskok, který jsme se sice ve druhém poločase snažili dohánět, ale nedohnali. Kromě trojek jsme měli velice špatné i trestné hody a to je příčina, proč jsme Pardubice neporazili.“

Lee Skinner (power forward BC GEOSAN Kolín): „Hrát proti Pardubicím je vždycky těžké, navíc když se u nich změnil trenér. Věděli jsme, že budou mít novou energii, což se projevilo. Měli jsme velký problém se střelbou z dálky, měli jsme nižší procento trojek než obvykle. Důležité bylo i to, že výborný zápas odehrál Tomáš Vyoral a vrátil se T. J. Dunans.“

Po obratu druhá v řadě pro NH

Jen Nová huť poznala po devíti porážkách chuť vítězství, už se jí nechce vzdát. A po obratu doma proti Děčínu slaví druhý úspěch v řadě (88-81). A kdo ví, možná se ještě s pěti úspěchy začne tlačit na play-off pozice.

Na začátku to přitom pro domácí vůbec nevypadalo dobře. Po návalu pěti vlastních ztrát a pěti trojkových zásahů hostů v desáté minutě ztráceli 15-27. Děčín pak dlouho z tohoto náskoku těžil a udržoval jej alespoň na minimální hladině, a to až do stavu 69-76 necelých sedm minut do konce. Od té doby až do konce však Válečníci shromáždili pouhých pět bodů.

Naopak NH ucítila krev, využila v tomto úseku čtyř ztrát a technické chyby děčínského lídra Šišky a z trojek, útočných doskoků a zisků otočila 80 sekund do konce na rozhodných 86-81.

Ostrava (bez Nábělka) měla pět dvojciferných střelců - Watermana (18), Alleyna (17+6 asistencí), Petra Bohačíka (15+7 doskoků), Heinzla (14) a Radka Pumprlu (13). Hosty (bez Skaličky) sytili Kroutil (20, trojky 6/4), Ondřej Šiška (14+7f+, 7 ztrát), Grunt a Pomikálek (po 13). Domácí vládli z dvojek (40/25 – 36/18) a při bilanci útočných doskoků (12-14) i z druhých šancí (18-8).

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín):
„První poločas byl z naší strany slušný, měli jsme náskok 7 bodů. Třetí perioda nebyla od nás povedená, roli hrála taky výšková převaha domácích. Pak přišlo několik sporných autů ve prospěch domácích. My jsme se nechali vyvést z míry a řešili jsme rozhodčí a ne hru. Ostrava byla lepší, nicméně tento zápas byl v našich rukou a mohli jsme ho vyhrát.“

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): „Utkání jsme začali velmi dobře, vedli jsme o 10 bodů. Pak to domácí stáhli a v koncovce jsme prohráli.“

Peter Bálint (kouč NH Ostrava): „Náš tradiční špatný první poločas, kdy jsme hráli vlažně a dostali spoustu bodů. Do druhého poločasu jsme vstoupili jinak než v zápase s Kolínem. Nasazení bylo daleko větší, enormnější. Měli jsme lepší doskok a také otevřené střely a zakončení a nakonec z toho bylo vítězství, za které jsem rád a doufám, že v tomto duchu budeme pokračovat dále.“

Tomáš Havlík (křídlo NH Ostrava): „Za dnešní zápas musím složit kredit celému týmu, od druhé poloviny jsme začali bojovat a ubránili jsme soupeře na 35 bodech. Největší rozdíl byl v obraně a také v tom, že jsme neudělali zbytečně stupidní chyby.“

Zemětřesení na Třebši!

Nejde to nazvat jinak než senzací. Anebo ukrutným usnutím na vavřínech. Po dvou těsných porážkách od Nymburka, který dnes zcela zdemoloval lídra francouzské ligy z Dijonu, Brno – čerstvě posílené o Davella Robyho - v Hradci muselo myslet na mnohem víc než na drtivou porážku 88-66. Naopak Sokoli dál vrší zajímavé výsledky, když po složení SLUNETY rozbili doma i dalšího silného soka a jsou jen jednu porážku od šesté příčky.

Debakl Brna se začal rodit už po osmi minutách od stavu 16-13, kdy domácí třemi trojkami z rukou Ondřeje Peterky a Sedmáka vylétli ještě do konce první čtvrtiny do trháku 27-15. V této výši jej pak udrželi, nebo i navyšovali ve druhé čtvrtině a v půli vedli 48-35, když byli o 18 procent lepší z pole, a náhradníci přehrávali ty brněnské 20 ku 4.

Nic se pak na tomto trendu nezměnilo ani ve třetí čtvrtce a v té poslední hosty Sokoli naprosto dorazili. Jejich lídry byli Lošonský (19), Barač (18+10 doskoků), Sedmák (13) a Stamenkovič (12+10 asistencí na 6 ztrát). Za Brno kladli odpor Puršl (20+11 doskoků), Bálint (12, trojky 5/4) a Půlpán (10+7 doskoků). Domácí přehráli soupeře zpod koše (52-42), z brejků (17-6) a produkcí lavičky (30-11), lepší byli i ve ztrátách (16-19) a hostům tak patřily jen útočné doskoky (9-13) a body z nich (7-16).

Filip Halada (křídlo Královští sokoli): „Jsem velmi spokojený a to mluvím za celý tým. Porazit Brno o 20 bodů je skvělá práce. Hráli jsme od začátku naši hru, agresivní. Myslím, že jsme zahráli všichni, jako celý tým, dobrý basketbal, hlavně v obraně, kde jsme si hodně pomáhali. Nenechali jsme volné střelce, jak jsme byli domluveni. V útoku si můžeme ještě více posunout balon, ale jinak skvělá hra.“

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): „Já jsem velmi spokojený. Dokázali jsme se po propadáku v Nymburce zvednout a dneska jsme si už v první čtvrtině vybudovali v podstatě rozhodující náskok a ten jsme si udržovali. Ve všech statistikách jsme byli lepší a po zásluze jsme vyhráli.“

Lubomír Růžička (kouč Basket Brno): „Domácí byli jasně lepším týmem od první do poslední minuty. Co říct k našemu výkonu? Náš „výkon“ byl absolutně bezkrevný. Obrana nefungovala, respektive nefunguje už delší čas. Hráči spolu dostatečně nekomunikují, převážně ti nejzkušenější, na kterých by to mělo stát. Je to důvod k zamyšlení pro mě, pro nás, jako trenéry. V neposlední řadě si musíme říct, že pokud chceme vyhrát venku v letošním ročníku Kooperativa NBL, musíme přijet s úplně jinou mentalitou. Dneska jsme přijeli, jako tým, který si myslí, že odehrál skvěle s Nymburkem dvě utkání, tak že to přijde samo. Tady vidíte, že tohle je to potrestání. Jsme mladý tým. Zapracováváme nového hráče do procesu. Teď musí každý bojovat o svoji minutáž a je jedno, jestli to je hráč základní rotace, nebo hráč z lavičky, protože ta konkurence bude vyšší a já pevně věřím, že se zase z této prohry poučíme, tak jak se to stalo v Kolíně, a předvedeme už v sobotu v Pardubicích lepší výkon.“

Jakub Krakovič (pivot Basket Brno): „Těžká prohra pro nás. Určitě jsme si před zápasem mysleli, že sem přijedeme a urveme tady vítězství, ale bohužel jsme do zápasu vstoupili nekoncentrovaně, nebyli jsme dostatečně agresivní, udělali jsme spoustu nevynucených ztrát a Hradec se dostal do zápasu a po většinu času kontroloval průběh. My jsme byli v křeči a nedokázali jsme se dostat do našeho rytmu, do tempa, dohrát dobře akce, a když jsme už ve třetí čtvrtině dobře bránili, tak jsme byli bohužel impotentní v útoku. Nedali jsme pár „šoupáků“, nějaké otevřené střely a Hradec si to zkušeně pohlídal.“