Sokoli v nové dimenzi! Pandy na Nymburk

ECHO ČTVRTKA V NBL Basketbalisté Hradce Králové se vůbec poprvé v ligových dějinách probojovali do play-off. Po domácím vítězství 83-77 nad Děčínem ve druhém zápase předkola překlopili na svou stranu o tři body celkové skore dvojutkání a nyní na ně čeká hratelnější čtvrtfinále s druhou Opavou.

Ze druhé dvojice v předkole vydřela postup po remíze 74-74 ve druhém utkání v Ústí domácí SLUNETA, již tak v dramatickém souboji se Svitavami posunulo dál dvoubodové vítězství z prvního duelu venku. Pandy ve čtvrtfinále narazí na lídra soutěže z Nymburka. Právě ten ještě dohrával posledním utkáním nadstavbu, kdy získal očekávanou výhru v Kolíně 74-99. A Opava završila skupinu A1 domácím složením USK 97-82, což vyznačilo pro Pražany konečné páté místo po nadstavbě a nutnost začít čtvrtfinále s Brnem dvěma utkáními na půdě soupeře.

ZÁPASY 2 PŘEDKOLA PLAY-OFF

Hradec dál přepisuje dějiny! Poprvé ve čtvrtfinále NBL

Ve druhém utkání série předkola se prakticky opakovala historie, tentokrát jen o poločas později - a v opačném gardu. Patnáct minut před koncem domácí Sokoli vyšplhali do zdánlivě bezpečného 15bodového trháku 57-42. Jenže pak se jejich chybující a míjející útok zadrhl, přestal proměňovat a Válečníci z Děčína se zpod koše, z útočných doskoků i z trojek začali přibližovat.

A už na startu čtvrtého dějství to bylo jen 60-58 a v tu chvíli už při tříbodové výhře z domácího kurtu postupoval Děčín. Jenže Sokoli odmítli svou historickou šanci pustit. Barač se Stamenkovičem, kteří spolu měli do půle (45-35) pouhý bod, nastavili nový sedmibodový náskok, z nějž se 5:30 do konce stal při ztrátách nervóznějících hostů nový 13bodový trhák.

Ani tady se ale Děčín nevzdal, v obraně vyvinul mimořádný tlak a Kroutil pěti body v řadě korunovanými parádním floaterem po dvou útočných doskocích týmu snížil půl minuty do konce na 81-77.

Domácí power forward Lošonský po předchozí ztrátě proměnil 10 sekund do konce jen jednu ze dvou šestek a hosté mohli případnou trojkou urvat postup. Dostali se však jen k tísněnému nájezdu Bradleyho, při němž si Válečníci marně žádali faul, a Lošonský pak už opět jen jednou šestkou uzavřel postupovou výhru na 83-77, jež znamená výhodnější čtvrtfinálovou sérii s Opavou.

Lošonský byl druhým střelcem Hradce s 19 body a 7 doskoky. Ještě lepší byl slovenský krajan Sedmák (20, TH 10/9), 13 bodů přihodil z jednoho křídla Halada a 11 z druhého Ondřej Peterka. Za Děčín, který desátým místem zapsal nejhorší umístění za více než dekádu, odpovídali Šiška, Bradley (po 14), Kroutil (12) a Pomikálek (10). Domácí byli lepší z trestné linie (29/21 - 26/17) a z brejků (16-9), hostům nestačily údernější útočné doskoky (12-18, body z nich 14-22).

Šimon Ježek (guard BK ARMEX Děčín):
”Máme minimálně smíšené pocity. Za moji profesionální kariéru to je poprvé, co jsem do play-off nepostoupil. Samozřejmě mě to moc mrzí. Tyto dva zápasy si myslím, že byly pěkné a divácky atraktivní, ale dneska se nám nepodařil už vstup. To byl opak toho, co jsme si řekli, a minulý zápas, obzvláště první polovina, byla pro nás úplně jiná. Teď jsme museli dohánět manko, které bylo až 10 bodů. Pak přišla dramatická koncovka a blahopřeju Hradci k postupu.”

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): ”Ze zápasu jsme velmi zklamaní, protože jsme to dvojutkání nezvládli. Oba zápasy byly velmi těsné, velmi vyrovnané a rozhodovaly drobnosti. My jsme v rozhodujících chvílích nebyli dostatečně důrazní a nebo nám tam chybělo víc šikovnosti a zkušený domácí celek nás vyřadil. Nezbývá nám než mu pogratulovat. Pro nás tím končí sezona, takže je to smutné loučení, ale já chci poděkovat hráčům, kteří na hřišti nechali maximum a odbojovali ten dvojzápas na 100 procent. Chtěl bych jim poděkovat samozřejmě i za celou sezonu, protože pracovali velmi tvrdě, velmi tvrdě v těchto těžkých časech, co se týče covidu, kdy jsme museli několikrát začínat znovu.”

Jiří Šoula (guard Královští sokoli): ”Nedokážu to popsat. Letošní sezona je pro mě první tady v Hradci Králové a hned třetí místo v Českém poháru a teď play-off NBL. Jsem strašně rád, že jsme zůstali v tomhle kádru, protože hodně týmů má nějaké obměny hráčů, posilují a tak dále. My jsme zůstali od začátku až do teď a doufám, že nám to vydrží. Jdeme na Opavu a tam je všechno možné, pokud nejdete na Nymburk. A já doufám, že se nám povede dostat i dál a povede se i lepší výsledek než jen ”nějaké” sedmé místo a potom hned konec v play-off.”

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): ”Je to nádherný! Kluci si to vydřeli, i když mi tam trošičku zatrnulo, jak jsme ztratili 15bodové vedení, ale nakonec, protože naši hráči jsou zkušení, jsme si to v koncovce pohlídali a myslím, že zaslouženě v téhle sérii postupujeme dál. My jsme při lepší konstelaci v základní části mohli dokonce pomýšlet i na šesté místo a dostat se do skupiny A1, protože jsme tam měli pět šest zápasů, které skončily do čtyř bodů, ale pak nám vyšel Český pohár a tam jsme se nakopli. Získali jsme třetí místo, to už byl velký úspěch a vítězství ve skupině A2 plus postup přes velmi silný a zkušený Děčín si myslím, že pro nás je fakt pecka!”

Pandy jdou po remíze na Nymburk

Konečné skore toho zápasu vypadá až ”podezřele”. Po průzkumu statistik konečná remíza 74-74 jako by nedávala smysl. Turům, jimž dnes skončila sezona, zcela určitě. Skoro ve všem byli lepší - v trojkách 5-7, na útočném doskoku 7-10, v bodech z druhých šancí 8-17, ve ztrátách 14-8, měli dokonce o 14 střel víc a dokonce - přetlačili domácí SLUNETU zpod koše 42-48, což po propadáku v tomto segmentu doma byl ten nejdramatičtější posun. Přesto to při o stupeň horším procentu z pole stačilo jen na nerozhodný výsledek, který po dvoubodové domácí porážce posunul do čtvrtfinále s Nymburkem osmé Ústí. Svitavy končí deváté, což musí být pro klub po předsezonním napěchování sestavy českým talentem výrazné zklamání.

Celý zápas byl enormně vyrovnaný. V poločase vedli domácí 41-36, ač jen 2 body stihl jejich lídr Autrey, který zápas končil netypickými čísly: 6-12-6 v rubrice bodů, doskoků a asistencí. Jeho tým ale střílel z pole za 62 procent, v čemž byl napřed o 21. Tuři tak museli svou nepřesnost dorovnávat řadou jiných činností.

V úvodu třetího dějství sice domácí odskočili až na sedm bodů, jenže Tuři řadou trojek rychle otočili na 54-58 a do cíle se spurtovalo rameno na rameno. Vše rozhodla poslední minuta, na jejímž začátku Tur Johnson dopichoval na 74-74. Domácí se v dalším útoku dopustili ztráty, ale hosté svou šanci na postup nevyužili, když Matěj Svoboda trojku na čtvrtfinále minul.

Ústí šéfovali Haymond (17), Rakočevič (16+10 doskoků) a Pecka (16+8 doskoků), za Tury se činili Johnson (16+14 doskoků), Slezák (15), Marko (14) a Pinkston (10).

Roman Marko (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy):
”Strašně nás mrzí, naše sezona končí devátým místem. Je to pro nás obrovské zklamání, čekali jsme rozhodně víc, to je asi všem jasné. Nebylo to ale o tomto zápase, nebo o těsné porážce doma. Ročník se nám nepovedl celý od začátku až do konce, z různých důvodů. Hodnotí se to strašně těžko, asi to musíme vzít jako takovou životní lekci, ale je to jen basketbal, život jde dál. Gratuluji domácím k postupu do play-off, pro nás budou vyřazovací boje letos jen v televizi.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Gratuluji Ústí k postupu. Myslím, že pro nezaujaté fanoušky, i pro ty ústecké, to bylo velice pěkné utkání. Byl to bojovný výkon, hlavně ve druhém poločase, rozhodovalo se především na obranné polovině. O úspěchu Ústí rozhodla naše impotence v útoku. Poslední dva zápasy jsme stříleli velice špatně, netrefili jsme se ani z otevřených pozic, úspěšnost 27 procent za tři body je strašně málo, 50 procent z čáry trestného hodu je ještě horší. Poslední akci jsme nesehráli, jak jsme chtěli, měli jsme poslední střelu na postup do play-off, ale bohužel to nevyšlo.“

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Je to pro nás skvělý výsledek. Odehráli jsme dvě vyrovnané bitvy se Svitavami. Chtěl bych poděkovat hráčům i realizačnímu týmu, který fungoval na maximum. Nejsme sice sedmí, ale řekl bych, že jsme vytěžili z minima maximum. Teď se musíme připravit na Nymburk a budeme se snažit co nejvíc vzdorovat.“

Johan Haiblík (forward SLUNETA Ústí): „Byla to vyrovnaná a těžká hra, ve které rozhodovaly maličkosti. My jsme dokázali bojovat až do konce a vybojovat si vítězství a teď nás čeká play-off, kde musíme zabojovat s Nymburkem.“

SKUPINA A1

Slezané si i přes Schilbovu bleskovou válku výhru pohlídali

Sovy v Opavě v závěru výrazněji zahrozily, zakously se i pod hranu desetibodového rozdílu, ale na skutečné zaskočení nyní rozjetých Slezanů to už nebylo. USK tak po porážce 97-82 v závěrečném utkání nadstavby skončí ve skupině A1 na pátém místě, jen kvůli horšímu vzájemnému skore s nakonec čtvrtým Brnem (o jediný bod), s nímž se nyní utká ve čtvrtfinále.

Pražané byli nablízku jen prvních 12 minut, pak jejich perimetr začal vršit ztráty a domácí z 24-22 vzlétli pomocí čtyř trojek a řady dunků na 48-29, aby poté výraznější dvojciferný distanc drželi až do stavu 80-57 8:30 do konce. A právě tam ještě Sovy nastartovaly svůj poslední odpor, kterým zejména po 4 trojkách Schilba v řadě stáhly manko na sedm bodů. Blíž ale Slezané USK nepustili.

Střeleckou četu domácích (bez Klečky a Bukovjana) řídili Gniadek (21+8 doskoků), Švandrlík (17, trojky 6/5), Jurečka (15) a Slavík (11). Pražanům přispívali Schilb (19 za 26 minut), Mareš (15), Štěrba (14) a Ondřej Sehnal (11+10 asistencí a 7f+). Vítězům patřily především body zpod koše (44-22) a útočné doskoky (16-9, tým +15 střel), navíc i méně ztráceli (13-19).

Dino Repeša (trenér USK Praha):
”Já jsem s dnešním výkonem spokojen. Prohrávali jsme sice v průběhu o dvacet bodů, ale ve čtvrté čtvrtině jsme se díky střelbě Schilba dotáhli a ještě utkání zdramatizovali. Opava byla lepší na doskoku a měla méně ztrát než my. Umístění na pátém místě po nadstavbě považuji za úspěch našeho mladého týmu. Teď nás čeká série s Brnem a samozřejmě chceme uspět.”

Michal Mareš (křídlo USK Praha): ”Z pohledu celé sezony můžeme být spokojeni. Máme mladý tým, který teď v závěru posílila zkušenost Blaka Schilba a viděli jsme všichni, co dokáže.”

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): ”Přestože nám dnes už o nic nešlo, hráči hráli s velkým nasazením a měli utkání pod kontrolou. Konečný výsledek asi odpovídá poměru sil obou týmů. V následující sérii s Hradcem to nebude jednoduché, ale máme pár dnů na to, abychom se dobře připravili.”

Martin Gniadek (pivot BK Opava): ”Zajímavé utkání, ve kterém jsme už vedli velkým rozdílem. Schilb je velký hráč a dnes to opět potvrdil, když dal za pár minut čtyři trojky. My jsme ale nezazmatkovali a utkání dotáhli do vítězného konce.”

Kolín v oslabení padl o 25

Kolínští Medvědi v nadstavbové derniéře při rozsáhlém šetření opor (bez Číže, Skinnera, Wallace) dosáhli ještě přijatelné 25bodové domácí porážky s Nymburkem (74-99), když ve hře se drželi zejména v první čtvrtině (21-26). V té je devíti body nasytil křídelník Pekárek, který se nejvíc snažil dorovnávat trojkobití favorita. Ten se ale od stavu 28-32 v posledních šesti minutách první půle začal zpod koše i z trojek víc trhat, až na přestávkových 34-51 (body z brejků 1-12, trojky 3-7). A poté odstup ještě vyostřil.

Trio Obasohan, Kříž, Šafarčík postrádající Nymburk vedli Hruban (20), Palyza (19, trojky 8/5) a Harding (18, trojky 7/4), jejich tým kraloval z brejků (2-21) a  z trojek (28/9 - 35/17). Užší rotaci Medvědů veleli Pekárek (18), Machač (11+7 doskoků), Dlugoš (11) a Petráš (10+14 doskoků).

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Byl to zápas mezi dvěma dobrými obrannými týmy. Kvalita střelby tomu odpovídala. Pro nás bylo důležité správně rozložit minuty tak, aby se hráči, u kterých to potřebujeme, dostali do správných kolejí, a abychom byli připraveni na play-off.”

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”Jak už jsme několikrát řekli, je to pro nás neuvěřitelný a historický úspěch jít do play-off ze třetího místa. V play-off chceme uspět a kvůli tomu jsme uzpůsobili i dnešní taktiku, kdy z důvodu možných zranění tři naši hráči nehráli, abychom se co nejvíce nachystali. Všichni ostatní odehráli velmi slušné utkání proti tak silnému soupeři, jako je Nymburk, a myslím, že jsme bojovali. 12 útočných doskoků určitě svědčí o naší aktivitě. Hosté nás přehráli svojí kvalitou, ale nemáme se za co stydět. Teď se budeme připravovat a budeme věřit, že v neděli a v pondělí tady porazíme Pardubice.”

David Pekárek (křídlo BC GEOSAN Kolín): “Zápas jsme odehráli ve velmi oslabené sestavě, ale myslím, že jsme se s tím poprali velice solidně. I přesto, že jsme prohráli vysokým rozdílem, tak hráči, co nastoupili, předvedli maximální výkon. Z tohoto pohledu můžeme být spokojeni a teď se musíme soustředit na zápas s Pardubicemi.”

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): ”Z naší strany, myslím, nebylo uspokojivých prvních 15 minut – poté jsme se naštěstí probrali a začali jsme potvrzovat na obou polovinách naši dominanci. Když to bylo o 30 bodů, tak jsme více prostřídali a hra byla taková všelijaká. Jsem velmi rád, že se ani na jedné straně nikdo nezranil, i přesto, že tam byly velmi nepříjemné momenty. A na druhou stranu musím říct, že po posledních dvou zápasech, kdy jsme vyhráli o 50 nebo 60 bodů, jsem rád, že nás Kolín trošku prověřil. Směřujeme samozřejmě k play-off a Final-8 Ligy mistrů a potřebujeme se udržet v dobré formě.”