Sólo pro Hrubana a koncovka zmaru

ECHO 9. DUELU SVĚTOVÉ KVALIFIKACE Opět to byl jeho duel, od samého začátku. Křídelník Vojtěch Hruban už na dopoledním předzápasovém tréninku směroval střely do obruče s až neuvěřitelnou lehkostí a v naprosto identické fazoně vstoupil i do očekávané bitvy s Francií, jež ukončila první polovinu druhé fáze světové kvalifikace. Forward Nymburka rozjel zápas skvělým způsobem, když 15 body za prvních 15 minut držel svůj tým ve hře prakticky sám, a to na remízové hladině 31-31. Pak ale schytal nečekanou „ránu na solar“, jíž ve třetí čtvrtině paradoxně „vyvrcholila“ jeho nejhvězdnější sekvence zápasu.

Během chvíle se v obraně vyšrouboval proti střele soupeře, která zcela minula obruč, aby už za pár sekund z brejku zakončoval s vynuceným faulem a dvěma proměněnými šestkami. Chvíli na to se vybičoval k vysokému výskoku pro obranný doskok, aby v útoku asistoval na otevřenou trojku Šiřiny, po kostrbatém startu hrajícího jeden ze svých nej reprezentačních zápasů. V další obraně se však Hruban sesunul k zemi a musel být odnesen na lavičku s pochroumaným kotníkem.

Ne, tým to ani zdaleka nepoložilo, ale rozohněný křídelník byl na dlouhé minuty zmrazen na střídačce v péči fyzioterapeutů, a byť se ještě před koncem třetí části vrátil do hry a v poslední části trefil i trojku, nešťastné vytržení z nezadržitelného laufu jej zřejmě odstavilo od ještě mohutnějšího příspěvku, než bylo konečných 20 bodů, 8 doskoků a 4 asistence. První půli, v níž byl jediným nadčtyřbodovým střelcem mužstva, odehrál celou vyjma 90 vteřin a celkem na kurtu strávil 34 minut, jasně největší porci ze všech.

Jeho tým dlouho mohl doufat v další velký skalp. A smrští trojek i skvělých zisků v obraně se ve čtvrté části rozjel k vedení 65-61. To chybělo do konce jen 4,5 minuty. Jenže pak jako když utne. Poslední české útoky do jednoho skončily v oceánu marnosti a nadále velmi agresivní soupeř si šňůrou 0-18 došel pro jasné vítězství 65-79 a tím i pro postup na Světový pohár.

Český tým, zcela unikátně složen pouze z borců Kooperativa NBL, se vedle Hrubana opíral i o Šiřinu (11+5 asistencí) a Bohačíka (9+8 asistencí a 5 doskoků). Lvi Francouze přestříleli z trojek 11-8 a s atleticky disponovaným soupeřem udrželi vyrovnaný doskok, ale zaostali o 13 šestek (4/2 - 20/15) a také více ztráceli. O produkci hostů se nejvíc starali M´Baye (18, 12 už do půle), Lacombe (15) a Bouteille (13).

Duel v pardubické aréně sledovala skvělá kulisa čítající 5371 fanoušků.

„Většinu zápasu jsme odehráli dobře, ale pak jsme dostali velkou lekci z toho, co se na této úrovni může stát za pár minut. Zasekli jsme se, z nějakého důvodu nám došly síly, přestali jsme hrát jako do té doby a za těch pár minut jsme zápas prohráli. Vedli jsme o čtyři a najednou jsme prohráli o 14, což není právě fér vzhledem k tomu, jak jsme hráli většinu zápasu, ale tak to prostě v těchto zápasech chodí. Dobré je, že tato porážka pro nás moc neřeší, doufám nicméně, že fanouškům jsme ukázali bojovný zápas a ceníme si toho, že chodí v tak velkém počtu na naše utkání, a to včetně dneška, kdy jsme postrádali naše největší hvězdy. Je to skvělá zpráva a vypadá to, že postup na šampipnát, kterého jsme dosáhli v září, pro český basketbal opravdu něco znamená,“ podotkl kapitán Pavel Pumprla.

„Výsledek zápasu trochu neodpovídá realitě. Mohlo to skončit o dva body pro nás, nebo o dva až šest bodů pro soupeře, ale ne o 14. My jsme hráli výborně zhruba 36 minut, ale pak nám v obraně i útoku docházely síly a neprováděli jsme útoky, jak jsme měli. Francie nasadila čerstvější hráče, měla větší možnosti střídání a zastavila nás. My ale máme hlavy nahoře. I když se vždy mluví o Satoranském, Veselém nebo Balvínovi, ve všech zápasech kvalifikace jsme ukázali, že máme dobrou a charakterní skupinu hráčů. Je dobré, že to oceňují i fanoušci, kteří přišli v tak velkém počtu, povzbuzovali nás a dodali zápasu emoce,“ těšilo kouče Ronena Ginzburga.

Jeho v užší rotaci hrající tým nejenže počítal pět důležitých absencí, ale řada hráčů nastoupila se zdravotními limity, což se týkalo všech rozehrávačů, tedy Šiřiny, Vyorala a Půlpána. A nyní se přidal i Hruban.

Lodivod Čechů si považoval, že na cestě z Istanbulu, kde s Gran Canarií ve čtvrtek uspěl v euroligovém souboji proti Darussaface, si udělal zastávku v Pardubicích centr Ondřej Balvín, který se přijel na své spoluhráče podívat, i když od klubu neměl svolení hrát. "Už jsem Ondrovi řekl, že naneštěstí pro nás se dostal do Euroligy. Sám bych byl radši, kdyby zůstal v Eurocupu," pravil kouč s nadsázkou, aby poté dodal. "V každém případě se mi jeho přístup líbí."

Ginzburg také z poněkud jiného úhlu nahlédl souboj české a francouzské ligy, který se na palubovce odehrával díky tomu, že Češi se do jednoho rekrutovali z řad NBL a Francouzi měli ze své domácí soutěže 9 mužů. "Především si musíme říct, M´Baye z Boloni a Lessort z Malagy nás popravili. A tyhle dva si vzali z italské a španělské ligy," zdůranil trenér lvů (třetím krajánkem byl rozehrávač Albicy z Andorry). "Jistě některé naše týmy už ukázaly, že se mohou poměřovat s francouzskými soupeři, není ale žádná novinka, že francouzská ProA je lepší soutěží a tamní celky mají větší možnosti výběru hráčů než my."

Lvi dokázali zejména v první půli výborně čelit atletickým soupeřům a měli lepší doskoky i produkci zpod koše (20-14). V obraně protivníky nejednou pomohla zastavit zóna, navíc Češi dobře zdvojovali vysoké hráče s míčem v postavení zády ke koši a celkově dobře opevnili vymezené území, kudy se Francouzům těžko napadal koš. O to volněji však měli na trojkovém oblouku, odkud trefili 8 z 18 pokusů.

"Hodně jsme o tom mluvili a větišnu času jsme v obraně kolem koše odváděli dobrou práci. Pomohli jsme si zónou i změnou krytí pick-and-rollu. S M´Bayem, který s Francií dosud prakticky nehrál, se soupeř víc než obvykle trefoval z trojek, přesto naše taktika většinou fungovala. Hodně jsme to odbojovali na doskoku, ale několikrát se nám stalo, že vysocí hráči soupeře dokázali zblokovat naše už téměř jasná zakončení," uvedl Ronen Ginzburg.

Ve zbývajících utkáních české skupiny Rusko uspělo ve Finsku 75-77 a Bulharsko doma zdolalo Bosnu 89-82. Skupinu nyní vede Francie (8-1) před Českem (7-2), Ruskem (5-4), Finskem, Bulharskem (oba 4-5) a Bosnou (2-7).