Šotnarova óda: Nejlepší výkon sezony!

ECHO NEDĚLE V NBL A ALPE ADRIA CUPU Pandy poslaly po dobytí Pardubic lize další velkou zprávu, když dnes díky stovce bodů v útoku setnuly doma Sovy (102-94). Domácí úspěch zapsala i Beksa, která v Alpe Adria Cupu i přes potíže na doskoku zvládla utkání s chorvatskou Šibenkou (82-67).

Pandy zpod koše skolily Sovy

SLUNETA se snaží stále usilovněji ukazovat, že její aktuální forma nestojí na hliněných nohou a její umístění zapříčinila především vražedná série venkovních zápasů v první polovině základní části. Čerstvý důkaz? Pokoření soví letky z pražských Nuslí na domácí půdě (102-94).

S USK to obvykle musí být přestřelka, a to platilo i v dohře 14. kola. Po vyrovnané první čtvrtině to ovšem byli pod koš směřující domácí, kteří chtěli využít své výhody ve zkušených osobách Johnsona a Pecky. Jejich tým právě z vymezeného území unikl ve druhém dějství na 9 bodů. Jenže ostrostřelec Kyzlink trojkami vrátil hosty zpět a Ústí muselo začít stavět znovu.

Ve třetí čtvrtině domácí trio Autrey - Johnson - Pecka vyhnalo nové vedení na deset bodů a to pak tým dlouho víceméně držel, než Velké trio USK West - Mangas - Kyzlink snížilo pět minut do konce na 90-87. Pak ale na sebe vzal zodpovědnost Svejcar, který pěti body vysunul vedení domácích na osm, a protože ofenzivu Sov zaplevelil v posledních čtyřech minutách hned půltucet ztrát, nedostaly už šanci vygenerovat skutečné drama.

Lídry vítězů (bez Maděry) byli Autrey (25+7 asistencí), Johnson (23+13 doskoků), Svejcar (19, TH 10/7), Pecka (18) a Alston (10). Za USK dvojciferně odpovídali jen Kyzlink (26, trojky 8/5) a Mangas (24). SLUNETA vládla z pole (v procentech 60-53), v produkci zpod koše (48-34), z druhých šancí (12-5) i v šestkách (20-15). Hosté výrazně převýšili Pandy jen z trojek (6-13), ale to zejména díky mohutnějšímu nástřelu.

Joshua King (kouč USK Praha): ”Těžký zápas. Ústí hraje v poslední době velmi dobře, díval jsem se do statistik a vedlo téměř 37 minut, takže vyhrálo téměř způsobem start - cíl. Dnes to prostě chtělo víc a evidentně bylo více koncentrované než my. Dnes jsme prohráli s lepším týmem. Nyní nás čeká přestávka, ve které se musíme evidentně věnovat obraně.“

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí):
”Jsem hrozně rád za vítězství, myslím, že jsme předvedli nejlepší výkon sezony, protože USK je skvělý tým a letos je to asi největší překvapení ligy. Dnes ale můžu říci, že jsme ho přehráli. USK se držel ve hře díky šťastnějším střelám, pochvalu zaslouží všichni hráči, protože s USK se hraje hrozně těžko, je to hodně běhavé, ale my jsme to vydrželi a předvedli jsme basketbalovost a teď se nám pojede hezky do Chorvatska k zápasu Alpe Adria Cupu.“

Kyle Mangas (křídlo USK Praha): ”Dnes jsme si prostě nezasloužili vyhrát, domácí měli více energie, teď nás čeká pauza, ve které se musíme dát dohromady a připravit se na prosinec.”

Delvon Johnson (power forward SLUNETA Ústí): ”Byla to pro nás velká výhra, konečně jsme hráli také doma, je skvělé porazit čtvrtý tým tabulky, obzvláště poté, co jsme vyhráli v Pardubicích.“

Bekse proti Šibence velel Šafarčík

Pardubický tým (bez Henryho) jako obhájce trofeje pokračuje v cestě za postupem ze skupiny Alpe Adria Cupu. Doma složil chorvatskou Šibenku (82-67) a vylepšil svou bilanci už na 3-1. Fantastickým výkonem táhl Beksu za úspěchem Petr Šafarčík, který všech svých 25 bodů stihl už za první tři čtvrtiny, kdy jeho tým rozhodl.

Domácí se poprvé utrhli už po pěti minutách, kdy k náskoku 13-2 pomohl Šafarčík sedmi body (za úvodní čtvrtinu celkem 11). Jenže hosté už v první periodě sklidili 7 útočných doskoků a v jejích posledních sto sekundách stáhli z 18-6 na 20-16.

Ve druhém dějství Šafarčík osmi body vysunul vedení z 29-24 na poločasových 39-28. A ve třetí části přidal dalších šest, jimiž se dvěma trojkami Svobody vykopl vedení až na 56-40.

Na pozici druhých střelců se se shodnými 11 body seřadili Potoček, Svoboda a Švrdlík. Domácí byli lepší z trojek (9-6) a ve ztrátách (8-18), čímž vykompenzovali manko na doskoku (34-47, útočné 9-16, ale body z nich 11-10).

Dino Repeša (kouč BK JIP Pardubice): ”Jsme menší tým než Šibenka, ale musíme být koncentrovanější a silnější na doskoku. Zvlášť v prvním poločase na nás bylo vidět, že hrajeme třetí zápas v pěti dnech, byli jsme trochu unavení. Myslím, že to ale není důvod, abychom měli o 13 doskoků méně. Pozitivní je, že hrajeme dobře v útoku, opět jsme dali víc než 80 bodů, měli jsme 19 asistencí, ale není dobrá cesta prohrát každý zápas na doskoku. Z naší strany byl určitě lepší druhý poločas než první.”

Michal Svoboda (křídlo BK JIP Pardubice): ”Měli jsme problém na obranném doskoku, hlavně kvůli tomu jsme si už v první půli nedokázali vybudovat větší náskok. Byl to hrozně fyzický a těžký zápas, jednak proto, že pro nás to byl třetí duel v pěti dnech, ale hlavně proto, že soupeř byl vyšší a hrál velmi fyzicky. O přestávce jsme si řekli, že musíme přidat na doskoku a hrát fyzičtěji, což jsme v druhém poločase zvládli. Vytvořili jsme si náskok 20 bodů a ten jsme v podstatě udržovali až do konce.”