Soví loupež a souboj titánů 29-19 pro Číže

ECHO STŘEDY V NBL Bitva třetího s druhým skončila v Kolíně jednoznačným triumfem domácích Medvědů nad Slezany (85-68), což už po 10. výhře GEOSANU za 11 utkání značí srovnání obou celků na shodné bilanci! Podobně dopadl i duel dvou ostravských rodáků a aktuálně nejužitečnějších hráčů i skórerů Kooperativa NBL Adama Číže a Jakuba Šiřiny, v němž Medvěd přestřílel nyní už jen o nanočástice vedoucího opavského premianta 29-19.

V dalším utkání čtvrtého kola A1 zaknihovaly druhou loupež v řadě pražské Sovy, jež dobyly město perníku 80-86. A ve skupině A2 si zápas dvou oslabených celků v Ostravě podmanili Sokoli z Hradce Králové (70-97).

Další soví loupež - s 21 útočnými doskoky!

Kdo se s plným odhodláním nepostaví síle znovuoživlých Sov nuselských, draze za to zaplatí. Beksa věděla o tom, že USK naposledy vyloupil brněnský stánek díky výtečné obraně. Na jeho nový trumf však připravena nebyla. Pražané na Dašické vytáhli z kouzelné torny úplně jinou zbraň - útočný doskok. A díky 21 uloveným míčům z odražených střel a 23 bodům z nich setnuli domácí 80-86, čímž získali navrch v souboji o čtvrté místo s Brnem a Bekse sesunuli naději na odpoutání ze šestého místa do konce nadstavby do roviny šedé teorie.

Silný podkošový kvartet domácích sesbíral dohromady pouhých 13 doskoků. To žádný velký skokan, forward USK Štěrba, sám došplhal pro 10 balonů, z toho pro 5 v útoku. Právě on byl ztělesněním mnohem větší hladovosti hostů, kteří na rozdíl od oslabených domácích (bez důležitých guardů Vyorala a Dunase) měli pohromadě všechny opory.

Paradoxně ale ta největší, Ondřej Sehnal, prvních 26 minut zůstávala bez jediného bodu. Jenže rozehrávačovi druzi do té doby drželi i tak téměř vyrovnané skore 51-48, když v předchozím průběhu ztráceli nejvýš devět bodů. A jakmile jejich nakonec 14bodový boss zapnul, začalo být s domácími zle. Po dvou slepených trojkách z odskoku z úvodu čtvrté části měl bleskově na kontě 10 bodů a jeho tým vedl 62-65. Vzápětí navázal dva nájezdy na 64-69 ze dvou útočných doskoků celku a Marešova trojka z další druhé šance dala USK výhodu 69-72.

Domácí se ale i bez bodů Burnetta (5 za 32 minut) zuby nehty drželi, než Štěrba ze šestek po útočném doskoku zvyšoval na 74-78. A když vzápětí proměnil další dvě (v posledních pěti minutách měl bilanci 8/8 a celkem 11/11), a Mareš přitopil trojkou na 74-83, bylo minutu do konce hotovo.

Štěrba vedl vítěze double doublem (16+10 doskoků), sekundovali mu Sehnal
(14+7 asistencí, 7 doskoků a 7f+), Mareš (11) a Vyroubal (10). Hosté vládli na útočném doskoku 14-21, z druhých šancí 6-23, z brejků 6-16, v šestkách i při spoustě minel 19/12 - 27/16 a v trojkách 26/6 - 31/10. Za domácí se dvojcifrně snažili Heřman (14), Škranc (13+9 doskoků), Švrdlík (13), Potoček (11), Michal Svoboda (11+9 doskoků a 7 asistencí) a Slanina (10).

Adam Konvalinka (trenér BK JIP Pardubice): ”Zápas samozřejmě nemůžu hodnotit úplně skvěle. Dovolili jsme soupeři doskočit v útoku 21 balonů, měli jsme hloupé ztráty, ale největší problém jsem viděl v tom, že jsme snad nevyhráli jediný osobní souboj - o pozici, o doskok... To se pak strašně špatně hraje, když jsme všude o krok pozdě. Další věc je, když soupeř mění obranné systémy, tak je potřeba chytrý rozehrávač a nám chyběli oba dva hlavní, jak Tomáš Vyoral, tak T. J. Dunans.”

David Škranc (křídlo BK JIP Pardubice): ”V útoku jsme si dobře půjčovali balon, hodně hráčů mělo přes 10 bodů, což je super, ale trápil nás útočný doskok soupeře. Hlavně na šestkách, to se nemůže stávat... A zase nás porazila zónová obrana. Řekl bych, že nám chyběly zkušenosti a tah na koš Tomáše Vyorala a T. J. Dunanse, kteří by nám i otevírali volné střely. Doufám, že se co nejdříve dají do kupy a budeme zase vyhrávat.”

Dino Repeša (trenér USK Praha): ”Pro nás to byl těžký zápas, hráli jsme proti zkušenému týmu. Utkání bylo velmi důležité z pohledu umístění a můžu říct, že jsem velmi spokojen. Zlepšili jsme se na doskoku, který jsme v posledních čtyřech zápasech prohráli, to bylo velmi důležité, byl to náš hlavní cíl. V prvním poločase jsme špatně stříleli trestné hody i trojky, ale v druhém poločase jsme se v útoku zlepšili.”

Marek Vyroubal (rozehrávač USK Praha): ”První poločas jsme odehráli špatně, měli jsme velký problém na doskoku, jak na útočném, tak na obranném. Chytli jsme se až v třetí čtvrtině, hlavně střelecky, přidali jsme bojovnost. Vyzvedl bych výkon Fandy Fuxy, který se výborně chytil, myslím, že byl naším stěžejním hráčem. Ve čtvrté čtvrtině jsme si vytvořili devítibodový polštář a už jsme vedení udrželi.”

Síla nenápadného Medvěda ve stínu koše

Když tým, který už dvacet zápasů v řadě sází aspoň 10 trojek a skoro neztrácí, od konce ledna začal přidávat i nůše útočných doskoků, jeho soupeři už prakticky ztratili šanci, jak se mu postavit. A symbolem této nové dimenze medvědí hry není nikdo jiný než nenápadný, byť postavou hřmotný slovenský dělník Jakub Petráš. V posledních 9 zápasech, do nichž zasáhl aspoň na 16 minut, má průměr 4 útočných doskoků za 18 minut a už i tým, jakým je druhá Opava, nutí svou loveckou činností k oddechovým časům.

Byl to právě on, kdo už v první čtvrtině duelu třetího s druhým změnil ráz zápasu právě svou usilovnou prací pod oběma koši. Když v prvních minutách svou typickou aktivitou pod obručí ničil domácí Kolín nejlepší doskakovač ligy Petr Bohačík, byl na něj z lavičky vyslán právě Petráš, který nejenže zkušenějšího soupeře eliminoval ze hry, ale okamžitě sám začal úřadovat v útoku a po jeho rychlých šesti bodech s jedním útočným doskokem a obratu Kolína z 2-8 na 14-10 si hosté museli vzít poradní minutu.

Jenže už bylo pozdě. Momentum utkání se přelilo do kolínských rukou, domácí ještě do konce úvodního dějství odskočili na 21-13 a pak už začali bláznivými trojkami úřadovat snajpři Číž s Novotným, kterým jen dočasně dokázal odpovídat jediný výrazný úderník hostů Šiřina. I ten ale 16 body do půle vyčerpal svůj zásobník (ve druhé půli už jen 3 body), a jakmile power forward Jelínek dvakrát skóroval z útočných doskoků a Číž trojkou s klaksonem zavřel poločas na 45-28 (s dvojnásobně lepšími doskoky a body laviček 15-0), vyprchala z původně očekávaného utkání veškerá dramatičnost. A Kolín po výsledku 85-68 dorovnal Opavu na bilanci 18-8 a regulérně jí tak vyhlásil válku o druhé místo před play-off.

V dresu hostů byla pod košem znát absence Gniadka, ale při aktuální formě Kolína by měli Slezané těžkou šichtu i s ním.

Duel byl i velkým soubojem dvou top skórerů a nejužitečnějších hráčů soutěže. Domácí playmaker Číž přestřílel dosavadního lídra obou statistik Šiřinu 29-19 a ve střelecké tabulce nyní už zaostává jen o půl bodu a v užitečnosti je zpět o pouhé dvě setiny.

Adam Číž svých 29 bodů vysázel zejména díky trojkám 18/6, Skinner jej následoval s 19 body a 8 doskoky. U z pole 37procentních hostů Šiřinu výrazněji doprovodil jen Petr Bohačík (11+8 doskoků). Medvědi vládli na doskoku 48-34, z toho v útoku 17-12. A v trojkách přetlačili Opavu 13-12.

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”Hodnocení po vítězství s Opavou je samozřejmě radostné a veselé. Kdo by si na to před sezonou pomyslel, že doma porazíme dvakrát Opavu. Jsme za to nesmírně rádi. Chtěli jsme Opavu porazit o co nejvíc, protože může rozhodovat skore. Myslím, že od chvíle, kdy Opava vedla 2-8, jsme po celou dobu diktovali tempo utkání, my jsme byli těmi, co byli vepředu. V prvním poločase jsme si vybudovali 20bodový náskok a ve druhém poločase jsme ho pouze drželi. Škoda je, že jsme ho nenavýšili dál a že jsme nepokračovali ve výkonu z prvního poločasu a v závěru jsme si nechali dát zbytečně některé trojky, které nemusely být. Věděli jsme, že Opava musí zásadně něco změnit, aby se k nám přitáhla, ale myslím, že naše vítězství je zcela zasloužené.”

Jakub Petráš (power forward BC GEOSAN Kolín): ”Dneska jsme věděli, že to bude náročný zápas, byl to šlágr kola, derby o druhé místo v tabulce. Snažili jsme se zachytit začátek zápasu a to nám vyšlo. Bodový rozdíl z první čtvrtiny se přenášel do dalších čtvrtin a jsem rád, že jsme vyhráli a děkujeme všem, kteří koukali na zápas online.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Dnes jsme byli lepší v prvních pěti minutách, ale to nestačilo. Soupeř hraje v obrovské pohodě, dvojice Číž - Skinner si z nás dělala srandu. Efektivita 100-55 hovoří za vše. My jsme se v prvním poločase trošku drželi díky trojkám Jakuba Šiřiny, ale herní inteligence na straně Kolína byla lepší. My jsme neměli co nabídnout, Kolín je momentálně lepší než my.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): ”Do zápasu jsme nevstoupili moc dobře. Kolín nás přejel hlavně na doskoku, dával těžké střely, takže když jsme se vždy vraceli do zápasu a přibližovali se na dostřel ve skore, tak jsme dostali nějakou těžkou střelu. Ale to není to, co nás porazilo. Byl to hlavně doskok a špatná obrana.”

Zcovidovaní Sokoli slavili na Tatranu

Takový nájezd se nečekal. Hradec musel do Ostravy bez tří hlavních dlouhých (rekonvalescentů po covidu) Sedmáka, Lošonského a Koloničného, tedy bez 34 bodů a 14 doskoků, přesto domácí NH spláchl 70-97 a důrazně přirazil ke dvěma vedoucím celkům skupiny A2.

Do zápasu vystřelil trhákem 0-9 a zprvu hodně chybující soupeř se ztěžka rozdýchával. Alleyn s Pumplou prvotní krvácení ještě zastavili, ale playmaker Stamenkovič vzápětí rozběhl nový nápor hostů na 15-24 a ve druhé čtvrtině už se Sokoli neohlíželi zpět. Halada s Baračem tu po 4 minutách rozpumpovali náskok 22-38 a dál se svým týmem pádili k první nadstavbové výhře.

Pod tu se nejvíc podepsali Barač (26), Stamenkovič (16+7 asistencí), Ondřej Peterka (16) a Halada (13). Hosté dominovali zpod koše (28-44), v trojkách (29/6 - 25/10) i šestkách (16/12 - 26/19). Za z pole jen 35procentní domácí, jimž chyběli Nábělek, Heinzl a Šmíd, se prosadili Alleyn (21+8 doskoků), Pumprla (13+8 doskoků) a Štěpán Svoboda (13).

Peter Bálint (kouč NH Ostrava): „Dnes to byla realita všedních dní, kdy v té naší sestavě, ve které jsme, tak jsme měli jen dva zkušené hráče. Soupeř věděl, jak toho správně využít a dopravit míč do koše. Ve druhém poločase jsme se snažili bojovat, ať výsledné nevypadá blbě, ale nestačilo to. Tohle je realita a tak to bude vypadat až do konce sezony.“

Štěpán Svoboda (forward NH Ostrava): „Byl to zápas, kdy jsme se nemohli vymluvit na absenci našich klíčových pivotů, jelikož Hradci chyběli také  podkošoví hráči. Nebyli jsme schopni ubránit 1 na 1, což zápas rozhodlo. Hradec utekl a pak to bylo těžké dohánět.“

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): „Za výhru jsme rádi, jelikož jsme nehráli skoro měsíc. Oba týmy vstoupily do utkání zdecimované, ale kvalita byla na naší straně.  Od začátku jsme to měli pevně ve svých rukách a doufám, že si naši hráči dobře zaběhali.”

Nemanja Barač (křídlo Královští sokoli): „Pro nás to byl těžký zápas, jelikož jsme dlouho nehráli a ani netrénovali v plném počtu. O to důležitější je pro nás tato výhra a musíme na to navázat dál.”