Sovy dobyly arénu před 4000 diváků. A Tuři tápou

ECHO 2. KOLA NADSTAVBY Nezastavitelný USK dokázal v koncovce vyloupit i pardubickou „La Scalu“ (77-79), kde se před zápasem pořádal další super koncert pro téměř 4000 diváků, a už se naplno zapojil do boje o čtvrtou příčku. V dalších duelech 2. kola nadstavbové skupiny A1 Olomoucko nečekaně snadno rozmetalo obranu Turů (92-69) a mistr si podobně poradil doma s Ústím (102-78). V jediném sobotním utkání 2. kola A2 Brno před svými fanoušky vyřídilo bezbrannou Novou huť 86-59 a po druhé výhře v řadě už se s Kolínem dělí o předposlední místo.

SKUPINA A1
16 trojek a 82. v řadě mistra

Oslabenému obhájci trofeje (bez Dixona, Pavla Pumprly, Šafarčíka) opět stačilo zapnout ve třetí čtvrtině, aby dokormidloval k už 82. ligové výhře v řadě i domácí duel s Ústím (102-78), jež díky skvělé palbě trojek (14/7 proti 16/8 Nymburka) a pouhým třem ztrátám uhrálo alespoň do půle velmi nadějné skore 51-49.

Zápas sice trojkově plodněji začal při čtyřech zásazích favorit (20-9), ale hosté kontrovali vlastními pěti ranami a v 11. minutě vedli i s díkem několika ztrátám soupeře 23-32. Po dvou využitých útočných doskocích byli vpředu ještě 30-37, ale to už se nelíbilo zejména domácím oporám Hrubanovi (17 bodů do půle), Daltonovi a Bookerovi, kteří do konce druhé části otočili, a od stavu 60-56 po 24 minutách už mistr začal Pandy ztrácet z dohledu zpětného zrcátka. Do křesla pro hlavního bombardéra se tu obsadil reprezentant Jaromír Bohačík, jenž velel úniku až na 16 bodů, z nejž se hosté ve 4. části zejména vinou ztrát už nedokázali vymanit.

Polabany, kteří měli největší převahu zpoza oblouku (33/16 – 24/9), vedli Bohačík (21, trojky 8/5), Hruban (20, trojky 9/5), Dalton (18, trojky 7/4), Booker (14) a Hankins (12), hosty pak Čampara (14+9 doskoků), Bažant, Rodgers (po 12), Svejcar a Houška (po 10).

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Pro nás je to důležité vítězství zvláště po úspěchu v Lize mistrů. Čekali jsme, že to pro nás nebude úplně snadné. Nezačali jsme špatně, ale pak jsme dovolili soupeři se chytnout. Nakonec jsme se ale vrátili do svých kolejí a ve druhé půli jsme zlepšili obranu. Zvládli jsme to a teď ještě musíme zvládnout Děčín, než vyrazíme na Final Four Českého poháru. Hráčem zápasu byl Jaromír Bohačík, který po trochu slabším období zaviněném nemocí je zase konečně zpátky v plné síle.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „První poločas jsme odehráli slušně, ale jak to tu bývá, domácí pak přitáhnou šrouby v obraně a to se potvrdilo. My se v poločase bavili o zápase, který tu minulý týden odehrály Pardubice, a ty také odehrály vyrovnaný poločas. Hráče jsem upozorňoval, že pak třetí čtvrtinu Pardubice prohrály asi 29-12. My to měli 29-16. Mrzí mě to, protože nás soupeř trestal z věcí, na které jsme se připravovali. Šanci ale dostali mladí kluci, kteří nemají tolik zkušenosti, a jinde než na hřišti je nenasbírají. Věřím, že v budoucnu se to projeví a kluci si vybudují silnější pozice.“

Jaromír Bohačík (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Ústí hrálo velmi dobře, hlavně v prvním poločase. Jsem ale rád, že po změně stran jsme opět zapnuli a zápas jsme rozhodli dříve, než by došel do vyrovnané koncovky.“

Pavel Houška (power forward SLUNETA Ústí): „Odehráli jsme dobrý první poločas, pak ale Nymburk přidal, odehrál to, co potřeboval a zápas rozhodl. My si zahráli všichni, trenér dal prostor i mladým klukům, kteří potřebují sbírat zkušenosti. Věřím, že se ponaučí - protože dnes tam bylo několik špatně vyřešených situací -, a že nám to přinese ovoce na konci sezony.“

Zažehli Hanáci novou naději?

Olomoucko dostalo palebnou sílu od spousty mužů a nebývale jednoznačným domácím zničením oslabených Turů (92-69) oživilo svou naději na třetí místo po nadstavbě. Pokud by navíc zvládlo i domácí dohrávku s Děčínem, může se už za třetí Svitavy přilepit na rozdíl pouhých dvou výher (byť zatím s negativními vzájemnými zápasy 1-2), což mu 12 zápasů do konce ještě může dát šanci na předstižení DEKSTONU. A nikdo si ani příliš nevšiml, že v duelu 2. kola týmu chyběl nově pořízený americký forward Drye.

Hosté ze Svitav zvládli na Hané jen jeden návrat. To když se po třech trojkách i velmi snadné hře do koše domácí ujali dvojciferného vedení 20-10. Za kormidlo tu vzal svými dalšími dvěma trojkami tuří rozehrávač Marko (za první čtvrtinu měl bilanci 4/4), aby druhý dirigent Kotásek přidal pátou obloukovou trefu hostů, kteří se do konce prvního dějství dostali na 25-23. V polovině druhé čtvrtky ale za stavu 29-30 při vadnoucím útoku začali rychle odkvétat. Za zbylých pět minut první půle posbírali už jen pár trestných hodů, naopak domácí vysázeli pět trojek (po dvou Marek Sehnal (do půle 11) a Váňa (do půle trojky 4/4) a jednu Kouřil) a o zbytek se při rozhodném vedení 52-37 postaral tentokrát především nájezdník Palyza. Jeho tým měl do půle trojky 14/8, palbu z pole dvojnásobně lepší a po změně stran už se neohlížel zpět, když vedl až o 30 bodů!

Střelcům Hanáků šéfovali Palyza (23+7 doskoků, TH 10/9 z 8f+), Váňa (18, trojky 8/6), Josipovič (15), Sehnal, Morgan (po 13) a Kouřil (10+13 asistencí a 7 doskoků). Za z pole jen 31procentní a v obraně znovu prostupné Svitavy (nadále bez O´Briena, Svobody a Dodda) byli produktivnější jen Crandall (14+7 doskoků), Marko (15+6 asistencí) a Kotásek (11). Domácím patřily především lepší trojky (14-11).

Lukáš Pivoda (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Byla to od nás trapná práce na obou polovinách palubovky. Snad jen úsek mezi 10. a 15. minutou splnil nějaká kritéria. Ukázalo se, že bez dvou zraněných nebo nemocných nemůžeme hrát, což je smutné. Čekal jsem, že si další hráči řeknou o větší minuty, většinou to tak ale nebylo. Hlavně podkošoví hráči zklamali. Pozitivem byl jen výkon Jana Hlobila a Jirky Svojanovského. Ti se prali a nic nevzdali.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Vítězství bylo zasloužené, protože jsme téměř v celém průběhu vedli. Současně je třeba říci, že jsem nečekal tak velký bodový rozdíl na konci utkání. Není ani odrazem reality, někdy to tak ale vyjde. Tým byl koncentrovaný, dobře bránil a trošku polevil až v závěru, kdy soupeř dokázal snížit. Hráli jsme s menší sestavou, což bylo vidět pod naším košem. Svitavy sice získaly nějaký doskok navíc, ale naši hráči byli rychlejší a to na Tury platilo.“

USK zkazil pardubickou párty

Soví snajpr Igor Marič v koncovce prokázal svou chladnokrevnost, lídr domácí Beksy Tomáš Vyoral minul klíčovou šestku na vyrovnání a USK ukradl show v hokejové aréně. Triumfem 77-79 navlékl už pátý vítězný korál za posledních sedm kol a dorovnáním právě Beksy a také Ústí se výrazně přihlásil do závodu o nejméně čtvrté místo po nadstavbě.

Ač domácí po koncertu Yvetty Blanarovičové a Komorní filharmonie Pardubice dali svým fanouškům nasazením původně nejistého tria Půpán – Pavlovič - Škranc nemalou naději na dobrý konec svátečního duelu, absenci podkošových opor Nečase s Kohoutem přece jen nešlo snadno zaretušovat a málo chybující a Proletou tažený USK v první půli velmi snadno využil 12 body své druhé šance po 6 útočných doskocích. Zpod koše zejména díky tomu vedl 12-24 a Pardubice to v kulise 3800 diváků dorovnávaly až palbou trojek (18/8), o niž se nejvíc staral guard Potoček (8/4).

Pražané ve třetí čtvtině přiložili pod kotel i trojkami, ale dopředu se dostali jen o pár bodů a z pole jen 37procentní domácí tak díky solidní obraně dostali zápas až do koncovky. V té vedli po 38 minutách 76-75, ale pak Vyoral zvolil trojku, již minul, a Marič se na druhé straně z oblouku trefil na 76-78. Po neúspěšných útocích obou celků měl Vyoral ještě šanci srovnat ze šestek, ale 18 sekund do konce druhou minul. A byť Marič jej na druhé straně napodobil, „nebeský hák“ Švrdlíka na prodloužení už cíl nenašel a aréna se tak propadla do oceánu smutku.

Top skórer utkání Marič vedl Sovy 19 body a 8 doskoky s trojkami 8/4, následovali jej Proleta (17) a Mareš (14). USK dal víc šestek (12-15) a při poměru útočných doskoků 19-9 se domácím téměř vyrovnal z druhých šancí (19-14). Beksu sytili na triple double útočící Vyoral (18+13 doskoků, 9 asistencí a 9f+), dále Švrdlík (15+8 doskoků), Potoček (12, trojky 6/4), Půlpán (11+9 asistencí) a Slanina (11+9 doskoků).

Ken Scalabroni (trenér BK JIP Pardubice): „Měli jsme těžký vstup do zápasu, moc nám to nešlo. Postupem času jsme hráli lépe a lépe. Celý zápas jsme měli problém s obranou soupeřova pick-and-rollu, ale postupně jsme se stávali jistějšími. Bohužel jsme neproměňovali střely, které jsme měli k dispozici. USK na konci proměnil tříbodové střely, zatímco my jsme ty naše minuli, měli jsme možnost vyrovnat skore, ale nepodařilo se nám to. Když se trefíte, jste šťastní, když ne, cítíte se jako my teď. Nechci se vymlouvat, ale všichni asi viděli, že jsme měli několik problémů se zraněnými hráči. Je vždy frustrující, když prohrajete o jeden dva body, ale realita je taková, že jsme dnes prostě nebyli dost dobří. Jediné, co můžeme udělat, je hrát příště lépe. Máme teď pár dní na to, abychom se připravili na zápas proti Ústí, kde chceme vyhrát.“

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): „Něco tomu dneska chybělo, konkrétně tři body. První poločas sice skončil nerozhodně, ale nebylo to pro nás ideální. Nelíbilo se mi, jak jsme hráli, ať už v obraně, nebo v útoku. Problém nám dělal soupeřův pick-and-roll, ze kterého jsme dostali hrozně moc jednoduchých bodů, na které se hosté ani nenadřeli. Druhý poločas už vypadal o dost lépe, zlepšili jsme obranu pick-and-rollu, ale prohráli jsme ho o dva body. Nechávali jsme soupeři volné pozice ke střelbě. Sice jsme se poučili z chyb z první poloviny, ale i tak to nestačilo. Je škoda některých situací, které jsme nevyřešili, ať už v obraně nebo v útoku, protože to nás stálo vítězství.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Nejdříve bych chtěl pogratulovat Pardubicím za skvělou organizaci celé akce, bylo mi potěšením být součástí této akce s pardubickou filharmonií. Chtěl bych hrát každý zápas v Kooperativa NBL s takovým množstvím diváků. Tento zápas pro nás byl poměrně důležitý kvůli čtvrtému místu. Pardubice jsou těžkým soupeřem, přestože jim chyběli dva hráči, což pro nás byla samozřejmě výhoda. Dařilo se nám kontrolovat zápas na obou polovinách hřiště. Dobře jsme posouvali míč a měli jsme v útoku hodně úspěšných hráčů. Naším problémem byly jen útočné doskoky, Pardubice měly až moc druhých šancí. Nakonec jsme ale hráli lépe a jsme šťastní za výhru.“

Ondřej Sehnal (rozehrávač USK Praha): „Ubojovaný, ubojovaný. Nevím, jak jinak to říct. Od první minuty měl zápas obrovské tempo. První poločas jsme se trochu trápili v obraně, Pardubice nám daly 45 bodů, to jsme si řekli, že musíme zlepšit. Ve druhé polovině nám domácí dali 32 bodů, takže jsme to vážně zlepšili a poslední dvě minuty jsme prostě ubojovali. Ve druhé polovině jsme navíc přidali po fyzické stránce, byli jsme prostě fyzičtější a to nakonec rozhodlo. Je to velmi cenné vítězství a máme našlápnuto na čtvrtou příčku.“

SKUPINA A2
Roby a spol. dostihli Kolín

Dosud poslední Brno (stále bez Heřmana) tyto dny dál uzlí dění ve skupině A2 a po druhé výhře v řadě už dorovnalo jedenáctý Kolín. Jeho nejčerstvější obětí se pod Špilberkem stala Nová huť (86-59), jež se ve druhé půli zmohla jen na 23 bodů.

Zápas začala s ligovým top skórerem Newkirkem jen na lavičce a úvodem se proztrácela. Brňanům však salva čtyř trojek nepomohla k zásadnímu trháku a Newkirk po svém nástupu přitáhl hosty zpět. Přesto silný závěr úvodního dějství dostal k náskoku 23-16 Brno. Zejména Američané po 16 minutách ještě dotlačili NH k obratu na 34-36, jenže to už se domácí chystali trhat poločas (45-36) z útočných doskoků a dalších trojek, když je 13 body vedl poslední zápasy spíše tichý první playmaker Smithson.

Úvodních šest minut druhého poločasu pak rozhodlo definitivně. Hosté pětkrát ztratili, přestali se prosazovat z pole a domácí se využíváním chyb soupeře a produkcí Nehyby s Robym odpoutali na 63-44.

Vyrovnané pole brněnských střelců tvořili vedle právě Nehyby (15, trojky 9/5) s Robym (15) i Farský (15+9f+, TH 12/8), Smithson (13+7 asistencí) a Jokl (10). Za hosty příliš málo opovídali Newkirk (15), Calloway (12) a Holsey (10). Brno dominovalo trojkami (31/11 – 15/3), útočnými doskoky (16-5, body z nich 19-10) a také menším počtem ztrát (15-20).

Peter Bálint (trenér NH Ostrava): „Dnes jsme byli impotentní, možná dokonce invalidní. Co jsme předvedli, bylo zoufalství. Brno nás přehrálo ve všech činnostech. Hráli jsme hodně individualisticky, nepůjčili jsme si míč. V prvním poločase to možná ještě bylo jakž takž, ale pak to z naší strany sklouzlo k antibasketbalu. Každý to chtěl vzít na sebe, každý to chtěl zkusit. Chyběl nám doskok, kde máme pět útočných doskoků. To je katastrofální číslo. Zaměřme se na míče – deset asistencí, dvacet ztrát. Tohle, co jsem dnes předvedli, je impotence. Doufám, že se z toho rychle vzpamatujeme, máme teď tři týdny volna, protože co jsme předvedli, bylo skutečně tristní.“

Lubomír Růžička (trenér mmicté1 Basket Brno): „Na úvod chci poděkovat fanouškům, protože dnes jsme je slyšeli a byli cítit, za což jsme rádi. Na celém týmu bylo vidět, že po prohře doma s Hradcem před deseti dny musíme něco změnit. Hráli jsme bez energie. Teď už jsme se konečně uzdravili. Trénovali jsme v hojném počtu, což se nám v lednu nedařilo, a právě z tréninku to musí vycházet. Už v Hradci byla z našeho týmu vidět velká energie, dnes jsme to jen potvrdili, za což jsem rád. Vstup do skupiny A2 se nám vydařil, protože máme dvě vítězství. Jsem moc rád, jak se předvedl celý tým, ať už se jedná o hráče z lavičky nebo ty začínající. Výborný part odehrál Zdeněk Nehyba, který se hned v úvodu chytil trojkami. Ve třetí čtvrtině, když Ostrava skórovala, tak proměnil další dva koše a zvedl nás trojkami. Když docházelo ke střídání, střídali jsme do kvality, zatímco Ostrava tolik ne. To byla voda na náš mlýn a pak se hraje s jinou energií. Velmi mě těší našich 16 útočných doskoků, to je velký počin. A jsem rád i celkově za naši obranu, která byla dobrá. Kluci si zaslouží volno, bude reprezentační přestávka a my se musíme připravit na zbylých 10 zápasů. Nesmíme létat v oblacích, musíme být pokorní a hlavně zdraví, a pak to bude dobré.“

Dominik Lukáč (křídlo NH Ostrava): „Náš výkon byl už od počátku bez energie, bez koncentrace a neplnili jsme, co jsme měli. Určitě chci zmínit náš týmový výkon, který byl velmi špatný. Dvacet ztrát je příliš. V obraně jsme nebyli schopní zastavit rychlé protiútoky a Brno si s námi dělalo, co chtělo.“

Zurab Kereselidze (guard mmcité1 Basket Brno): „Vydařil se nám začátek, kdy jsme do zápasu vstoupili s velkou energií. A tu energii jsme udrželi až do poslední vteřiny, což mě těší. Nejdůležitější byla naše agresivní obrana, kdy jsme Ostravu donutili ke dvaceti ztrátám a inkasovali jsme jen 59 bodů. Takže jsme odvedli výborný výkon jak na obranné, tak na útočné polovině.“