Sovy i bez trenéra a mistr střídá dlouhé

ECHO STŘEDY V NBL Posledními dvěma duely skončilo dění v Kooperativa NBL pro letošní rok. V dohrávce 19. kola USK už bez Tomáše Kyzlinka a také bez kouče Joshe Kinga vyloupil ostravský Tatran (75-79) a v dohře 14. kola Nymburk v Poděbradech zlomil odbojný Děčín (96-89) už bez power forwarda Demetre Riverse.

Sovy už bez Kyzlinka a navíc i bez kouče dobyly Tatran

Pražané se v Ostravě museli obejít už bez reprezentačního křídla Kyzlinka, který se vydal do Německa, a navíc i bez kouče Kinga, za nějž zaskočil asistent Pospíšil. Ani tyto personální překážky ale tým nezastavily a USK dobyl Tatran 75-79, čímž domácím tři zápasy do konce základní části prakticky odejmul zbytek nadějí na nadstavbovou skupinu A1.

První čtvrtina patřila aktivní NH, v závěru poločasu ale hosté dokázali otočit a ve třetí části už West s Mangasem získali USK mírný náskok. Při ofenzivní neplodnosti domácích se hosté v úvodu závěrečného dějství protlačili k až 11bodovému trháku. Až pak Ostravané kontrovali snížením na čtyři, ale jejich útok dál strádal a USK se vrátil do vedení o devět. NH se ještě jednou přiblížila na tři body, ale v poslední minutě za stavu 73-77 ani načtyřikrát nevyužila svůj útočný pobyt, a byť jí pak Pražan Vyroubal dal dvěma minutými šestkami ještě jednu možnost, a Vann z trestných hodů snížil na 75-77, West už poté udělal zpod koše nad zápasem kříž.

Právě americký guard byl klíčem k vítězství USK (bez Švece), neboť vysázel 31 bodů (trojky 9/4). Mangas přidal 17 bodů a Vyroubal 14 s 11 doskoky. Hostům pařily trojky (26/5 - 35/10) a body z brejků (12-20), domácím produkce zpod koše (42-30) a útočné doskoky (19-9). Na body z nich ale přetlačili Sovy jen 9-7. Z pole pouze 35procentní NH se opřela o Vanna (16+9 doskoků), Šmída (14+12 doskoků), Petra Bohačíka (13+8 doskoků) a Radukiče (10+12 doskoků).

Saša Jankovič (asistent NH Ostrava): „Nám se zranil Many Ubilla a měli jsme problém v útoku. Měli jsme mizernou střelbu za tři body a to, co dáváme normálně, tak jsme dnes netrefovali. S obranou jsme spokojeni, ale s útokem ne. Jinak chceme poděkovat fanouškům za atmosféru, kterou dnes vytvořili a do Nového roku jim přejeme jen to nejlepší.”

Jan Pospíšil (trenér USK Praha): „Pro nás důležité vítězné utkání, i když jsme nezačali úplně dobře. Ve druhé čtvrtině jsme již hráli naši hru. Třetí a čtvrtá část už byla velmi vyrovnaná.”

Nathan West (guard USK Praha): „Bylo to vyrovnané utkání, hodně hrané nahoru dolů, měli jsme hodně střel, které nám vyšly a došli jsme si pro výhru.”

Gianluca Prošek (power forward NH Ostrava): „V prvním poločase jsme hráli dobrý zápas, v útoku jsme však poté nedávali některé střely. Za tři jsme to měli jen 19 procent a hostům to padalo. Ale to je basketbal.”

Mistr po odchodu Riverse z trojek přemohl Válečníky

V dohrávce 14. kola mezi Nymburkem a Děčínem, umístěně do zrekonstruované haly v Poděbradech, bylo z pohledu domácích zásadnější než samotný průběh to, co už na palubovce chybělo. A to byl jeden z hlavních pilířů dosavadní hry mistra, americký power forward Demetre Rivers. Ten po vyřazení z Ligy mistrů využil klauzule ve smlouvě a nechal se zlákat k angažmá do PAOKu Soluň, což byl jeden ze soupeřů Nymburka v soutěži.

Polabané za něj už ovšem získali náhradu a z druhé turecké ligy přivedli jiného Američana, Logana Routta. Čtyřiadvacetiletý pivot s 211 centimetry se s mistrem dohodl zatím do konce sezony. Absolvent univerzity West Virginia, kde strávil pět let, do Evropy zamířil v roce 2020. Ve slovinském Lašku měl průměry 15 bodů a 10 doskoků, v této sezoně pak ve druhé turecké lize vystřídal dva týmy. Za Genclik doručoval 15 bodů a 7,5 doskoku, za kvalitnější Belediye stihl čtyři zápasy s průměry 11,2 bodu a 8 doskoků. Do utkání s Děčínem Routt ale ještě nezasáhl.

V širší rotaci hrající Nymburk v první půli poměrně hřešil na to, jak mu padaly střely v útoku, neboť jeho obrana byla nemálo děravá. Za prvních 20 minut proměnil 9 ze 14 trojek (hosté 11/5), měl o 15 procent lepší úspěšnost z pole a veden patnáctibodovými Hardingem a Hrubanem si udržoval vedení, jež v samém závěru poločasu dvěma tříbodovými útoky vysunul až na 56-42. Do ruky mu hrálo i to, že power forward hostů Prahl nabral tři fauly a klíčový střelec Matěj Svoboda dokonce čtyři.

Ve druhé půli domácí dál udržovali vedení na úrovni deseti bodů, a i když hosté, hrající podruhé během 24 hodin, několikrát srazili manko na šest a 2:30 do konce až na čtyři, ofenzivní síla mistra Děčínu větší drama nedovolila.

K vítězství 96-89 Nymburk tlačili Ross (20), Hruban (19), Harding (15), Kříž (13+10 doskoků) a Palyza (10). Za Děčín, kterému porážka ještě víc zúžila zbytky nadějí na skupinu A1, odpovídali Nichols (22), Šiška (17+9 asistencí), Svoboda (15), Osaikhwuwuomwan (12) a Pomikálek (10+8 doskoků). Z pohledu vítězů byly stěžejní disciplínou trojky (29/11 - 24/8), hosté měli lepší útočné doskoky (9-12) a body z nich (11-15).

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Byl to hodně útočný zápas. My jsme ještě asi měli v hlavách vánoční náladu, hlavně při obranné práci. Nehráli jsme to, co jsme chtěli, nebyli jsme dostatečně koncentrovaní. Ale hlavní je, že jsme nakonec vybojovali vítězství. Zápas jsme kontrolovali, i když tam byly lepší i horší momenty. Udělali jsme tam zbytečné fauly, znervózněli jsme a dali jsme soupeři čuchnout, ale v koncovce jsme zahráli dobře. Byla tam zkušenost, kvalita  správná rozhodnutí.“

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Určitě to nebyl zápas podle našich představ. Něco jsme si řekli před zápasem, ale hlavně na obrané polovině jsme to naprosto neplnili. Nechci shazovat Děčín, ale nemůžeme dostávat téměř 90 bodů od těchto soupeřů. Jestli chceme pokračovat v lepších dojmech, tak určitě musíme obranu zlepšit. Děčín tuto agresivní hru ukazuje dlouhodobě, i když se tam hráči mění. A to je hra, která nám letos moc nevyhovuje. Musíme na tom zapracovat. Nakonec byly na naší straně zkušenosti. Já se cítím stále lépe, sebevědomí jde nahoru. Jsem rád, že jsem se už trefil z dálky i v zápase. Škoda, že to nepřišlo dříve.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme odehráli skvělý zápas. Byl to přitom druhý zápas ve dvou dnech. Chci hráčům za to poděkovat. Pro nás byl klíčový včerejší zápas s Jindřichovým Hradcem, který jsme museli vyhrát. Dnes jsme přijeli s tím, že můžeme vyhrát. Byly Vánoce, nymburští hráči měli nějaké volno, zatímco my byli v tréninkovém procesu delší dobu. To nám umožnilo, že jsme byli rovnocenným soupeřem, za což jsme rádi. Prohra je ale prohra. Je to škoda, protože za tři roky jsme nikdy nebyli proti Nymburku blíže k výhře než dnes. Domácí tým je ale zkušený a nepustil nás blíže. Harding s Rossem jsou tak kvalitní hráči, na které teď ještě nemáme. Nymburk k tomu přistoupil seriózně, kouč Sekulič je nenechal vydechnout. Ale ve druhé půli soupeř netrefil otevřené střely, které normálně dává. To nás udrželo ve hře. Přitahovali jsme se, cítili jsme šanci, ale jiná věc je Nymburk skutečně porazit a tak daleko ještě nejsme. Nicméně ten dnešní výkon je pro nás povzbuzením do dalších zápasů. Tady ta hala v Poděbradech je naprosto skvělá a zasloužila by si více takových zápasů. Můžeme být rádi, že v Česku vznikla taková hala. Pro nás to prostředí navíc bylo výhodou, protože Nymburk nehrál ve své domácí hale.“

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): „Poslední měsíc se nám celkem daří, naše hra dostává tvář. Do zápasu jsme šli s tím, že nemáme co ztratit. Dnes jsme byli po celý zápas pro Nymburk rovnocenným soupeřem a nemáme se za co stydět. Celých 40 minut jsme je dostávali pod tlak a museli s námi hrát až do konce. Podali jsme skvělý výkon, ale i to je na Nymburk málo. I když jsme kousali, tak Nymburk ukázal kvalitu a pohlídal si to. Měl hodně faulů a my házeli hodně šestek, což nás drželo ve hře. Nymburk také asi neměl nejlepší den, což nám k tomu nahrávalo. Tady v poděbradské hale jsem byl poprvé a líbilo se mi tu. Je fajn, že se hala takhle zrekonstruovala. Využívají to mládežnické nároďáky, což je super. Chtělo by to v Česku více takových hal.“