Sovy v Kolíně sestřeleny 14 trojkami

ECHO DUELU 1. KOLA A1 Byl to ten typ zápasu, který hlavně museli přežít. Tři dny poté, co kolínští Medvědi ve své úzké sestavě (navíc bez Machače) „odlétali“ až do konce vyrovnané utkání v Nymburce, na ně čekaly 40 minut nekompromisně presující Sovy z pražských Nuslí.

I když ale hlavní opory domácího týmu během druhé půle už sotva pletly nohama, hrály co nejdelší útoky a ztěžka se v pauzách opíraly o kolena, proti tlaku USK ani tady téměř neztrácely, a jakmile ve čtvrté čtvrtině znovu nalezly své trojkové zřídlo, byli hosté bez šance byť i na náznak obratu. Kolín zvítězil 88-73, tažen tradičním duem 40minutových „stachanovců“ Skinnerem (22+9 doskoků) a Čížem (19+10 asistencí, trojky 11/5), jimž ovšem úderně sekundovala i kolem koše platná ex-Sova Křivánek (13) a tradiční přispěvatel Wallace (11). Pokud by se odečetly zápasy s Nymburkem, kde i ostatní celky jen těžko budou sbírat vavříny, Kolín se už na rozdíl výhry zavěsil za druhou Opavu, udržel náskok dvou vítězství před Brnem a před USK už je nyní o výhry tři.

Ač po celé utkání dělali Pražané vše, co mohli, často museli propadat zmaru z toho, jak snadno se s jejich defenzivními a doskakovacími manévry domácí vyrovnávali. Když USK presoval už od výhozu zpod koše, až na výjimky se Medvědi dvěma rychlými přihrávkami dostali na útočnou polovinu a často i ke snadnému zakončení, protože soupeř se nestíhal vrátit.

Když Sovy aplikovaly zónu, roztočil ji Kolín kolotočem přihrávek bez driblinku až k otevřeným střelám. A i když USK vrhal obrovské úsilí i do útočného doskoku, při svých skromných výškových parametrech málokdy uspěl (6) a navíc obětoval na toto dobývání mnoho mužů, kteří pak chyběli na zastavování snadných brejků GEOSANU.

Ten tak už po 10 minutách vedl 23-13, což byl náskok, který udržel až do konce. Už tady vedl v produkci z protiútoků 7-0, v trojkách 3-1 a oproti 4 ztrátám soupeře sám chyboval jen jednou. Wallace s Jelínek sice už po úvodním dějství nabrali dva fauly, v dresu hostů je ale vypárovali Vyroubal a zejména Proleta, který jako nepostradatelný podkošový pilíř později ve hře citelně chyběl.

Z tábora USK generoval nebezpečí prakticky jen rozehrávač Ondřej Sehnal, na jeho silové nájezdy byli ale do šestky se stahující Medvědi většinou nachystáni a několik otevřených trojek ostatních byli ochotní obětovat. USK navíc mnoho projektilů do obruče neposlal, a protože míjel i z nájezdů, vyšplhalo vedení domácích už ve druhé čtvrtině na 19 bodů. Kolín se do půle dokázal vyrovnat i s tím, když od bilance 15/6 minul 10 trojek v řadě, protože zvládal úřadovat z útočných doskoků, trestných hodů či brejků (11-1). Nevadilo mu ani, když přísně hlídaný rozehrávač Číž odehrál prvních 20 minut (42-27) jen se třemi body. Za USK totiž vůbec neskóroval Proleta, ani Štěrba.

Hosté se po pauze vyhecovali k ještě o něco agresivnějšímu presinku, ale domácí i přes viditelně ubývající síly dokázali vyžít bez chyb, ve třetí čtvrtině přestáli i trojkový výpadek (jediná trefa), protože vše si vynahradili sedmi zásahy v posledním dějství, kdy při 23 bodech v útoku „kolínské pravidlo“ porušil jen úvodní dvojkou zpod koše Křivánek. A na to Sovy, jimž už po 3 minutách druhé půle přidělal vrásky 4. faul Prolety, neměly šanci najít odpověď.

Největší rozdíl při 10. výhře Kolína za posledních 12 ligových zápasů udělaly právě trojky (43/14 – 19/6), o něco menší podíl měly body z brejků (15-8), útočné doskoky (16-6) a body z nich (16-4). USK lepší body zpod koše (32-44) pomohly jen ke korekci výsledku. V jeho barvách se dvojciferně prosadili Sehnal (18+8 asistencí), Proleta (17) a Mareš (10).

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): „Vítězství nad USK si vážíme, zahájili jsme domácí utkání v nadstavbě výhrou, což je velice důležité. Určitě se to nerodilo tak lehce, jak se zdá. Na naše poměry jsme měli horší procento střelby, ale musím říct, že kluci bojovali. 16 útočných doskoků určitě svědčí o naší iniciativě a bylo to zasloužené vítězství. Pokud chceme pomýšlet na udržení naší pozice, musíme doma vyhrávat.“

Jan Křivánek (forward BC GEOSAN Kolín): „Zápas byl v naší režii od začátku až do konce. Soupeře jsme k ničemu nepustili. Trošku nás zlobil presem, kdy jsme ztratili pár míčů, nicméně ten náskok, který jsme si vybojovali v prvním poločase, byl rozhodující a v pohodě jsme to dotáhli do konce.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Zápas byl pro nás těžký, hráli jsme proti zkušenému týmu. Kolín má výbornou formu. V zápase proti Nymburku trefil 16 tříbodových střel. Kolín má velký útočný talent. V prvním poločase náš tlak na míč nebyl dobrý. Doskok na konci mínus 13 není dobrý, nemůžeme hrát skupinu A1 se špatným doskokem, potřebujeme ho zlepšovat. Příští zápas hrajeme proti Opavě na domácí palubovce a potřebujeme se zlepšovat hlavně v obraně, doskoku a tlaku na míči, jestli chceme vyhrát.“

Michal Mareš (křídlo USK Praha): „Hned ze začátku jsme domácí nechali vypracovat pohodlný náskok kolem 10 bodů. I přes to, že jsme se v druhém poločase malinko přibližovali, Kolín vždy našel hráče, který dal trojku nebo koš s faulem a rozdíl se zase zvýšil. Takhle kontroloval celý druhý poločas, i když v druhém poločase jsme zabojovali a zlepšili jsme presink po celém hřišti. Ale nestačilo to.“