Spasitel Alston a Kolín dorovnal Pandy

ECHO STŘEDY V NBL Opava i přes menší hru s ohněm skolila doma USK (97-80) a Brno na svém hřišti rozbilo 13 trojkami Ústí (92-74), takže i po 11. kole A1 se tyto dva celky dělí o druhou top bilanci ligy. Nymburk pod vedením Luboše Kováře rozložil Sokoly (110-83) a Medvědi po dramatickém zdolání Beksy (86-84) už dostihli čtvrtou SLUNETU.

V pěti mužích dohrávající Válečníci se ve zdravotní apokalypse vyztužili o kočujícího guarda Brandona Alstona, který je 15 body vytáhl v 9. kole A2 k výhře 79-65 nad NH a tím i téměř k jistotě deváté příčky. A Olomoucko ve 4. čtvrtině otočilo doma s GBA až k vítězství 90-81, jež jej na dotyk přiblížilo k minutí baráže.

Po trojkobití pátá v řadě pro Brno

Úžasná trojková fazona (23/13) jinak především podkošového Brna zcela zničila ústecké Pandy a tým zpod Špilberku doma i při absenci ústředního power forwarda Mickelsona a prvního dirigenta Marka zapsal už pátou výhru v řadě (92-74). O trojkovou údernost se starali především guardi Mišula (7/5) a Bálint (4/4).

Hosté se dlouho drželi nablízku, v první čtvrtině díky podkošové aktivitě zaostali jen 24-21 a při pouhých čtyřech bodech domácích za první pětiminutovku druhé čtvrtiny dokonce vedli 28-32. Pak se ale Brňané probrali a zpod koše i pomocí dvou trojek získali před půlí trhák 45-36.

V prvních čtyřech minutách druhého poločasu se pak Brno zpod koše odpoutalo až na 21 bodů, aby Ústí díky ztrátám soupeře snížilo na jedenáct, ale rozehrávač Půlpán v úvodu čtvrté části osmi rychlými body v řadě navýšil vedení domácích na 16 bodů a na to už SLUNETA neměla odpověď.

Půlpán byl top skórerem vítězů (18+6 asistencí), následovali Mišula (17), Bálint (16), Madden (15) a Puršl (10+7 doskoků). Za hosty, kteří trefili jen 3 trojky z 16 pokusů a v produkci laviček byli zpět 29-15, odpovídali Svejcar (17), Autrey (13+7 doskoků), Spencer (12) a Joseph (11).

Oleksandr Mišula (guard Basket Brno): „Byl to těžký zápas. Všichni v týmu zahráli dobře, hlavně v obraně. V útoku jsme se snažili hrát rychle dopředu, protože Ústí nemá tak širokou rotaci. Je to pro nás dobré vítězství.“

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Děkuji klukům za přístup, protože nám chybí Marko a Mickelson, ale vrátili se Nečas, Dáňa a Jansa, což nám pomohlo. Měli jsme 10 dní na přípravu a regeneraci, dnes jsme hlavně dobře stříleli za 3 body. Kontrolovali jsme tempo a průběh zápasu a teď se musíme připravit na Nymburk.“

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Brno hrálo týmověji, lépe střílelo za 3 body. My se musíme oklepat a připravit se na další utkání.“

Spencer Svejcar (křídlo SLUNETA Ústí): „Nestříleli jsme dnes dobře, naopak Brno se trefovalo. Máme dvě prohry za sebou, příště musíme být lepší.“

Medvědi po dramatu dorovnali Pandy

Situace ve středu skupiny A1 se extrémně vyrovnává. A v taháku Studia Basketbal se o to doma výrazně přičinil Kolín, který v koncovce přežil poslední ataky hostů z Pardubic a vyvázl se čtvrtou výhrou z pěti posledních utkání (86-84), jež ho už zarovnala s bilancí čtvrtých Pand.

V prvním dějství oba celky skórovaly zpod koše, ale domácí (bez power forwarda Lošonského a zatím bez nového amerického guarda Martina) přidávali i trojky a unikli na 27-18. Hosté (bez Šafarčíka a Potočka) ale ve druhé čtvrtině opláceli stejně a skore dorovnali, a to i při dvojnásobné kolínské převaze na doskoku. Ve třetí části už se bojovalo koš za koš a po 30 minutách byl stav vyrovnaný. Ve čtvrté čtvrtině ovšem domácí z 65-68 vyskočili na 76-68, taženi Rožánkem a Novotným. Díky hře dolů pak Kolín vedl ještě 84-76, ovšem Pekárek 50 sekund do konce trojkou snižoval na 86-84. Pak domácí Křivánek minul trojku a Beksa měla dlouhý poslední útok se třemi zakončeními. Jenže když ani neatakovaný Walton nevyužil dopich ze dvou metrů, odjela Beksa s prázdnou a také s už sedmou porážkou za 9 utkání. Alespoň si ale uchovala výhodu ze vzájemných zápasů.

Vítěze sytili Petráš (23+7 doskoků), Jelínek (17), Novotný (12+12 doskoků) a 40 minut operující Číž (10+16 asistencí). Za hosty byli vidět Walton (21+7 doskoků), Pekárek (17) a Vyoral (16). Kolín dal o jednu trojku víc (9-8), ještě výraznější převahu měl na doskoku (44-28) a z druhých šancí (12-5). Na straně hostů byly brejkové body (5-20) a také ztráty (15-6).

David Pekárek (křídlo BK Pardubice): „Tak určitě nás to mrzí. Pro nás to byl důležitý zápas, všichni vědí, jak ta situace je v tabulce vyrovnaná. Tady ta prohra bolí o to víc, že to bylo takhle těsně v závěru. Hlavně první poločas jsme byli tragičtí v obraně, prohráli jsme na doskoku asi o 11, což je hrozně moc. Nechali jsme rozehrát Jakuba Petráše. Minule nám dal 30 a dnes 23 bodů. Na doskoku a v obraně jsme byli všude pozdě.”

Jiří Jelínek (power forward BC GEOSAN Kolín): „Tak počítali jsme, že to bude dnes hodně tvrdé. Oni ty pivoty mají docela silné, nebo na druhou stranu rychlé. Snažili se nám vnutit jejich tempo, ale my si udrželi to svoje. Já to vnímám určitě pozitivně, je super, že když zrovna Adam Číž neměl střeleckou formu a nedal svých 20, tak je skvělé, že to dokáže takhle vytvořit nebo rozdat a 16 asistencí je úplně skvělých.”

Miroslav Sodoma (kormidelník BC GEOSAN Kolín): „Bylo to velice vyrovnané utkání a rozhodovaly drobnosti. Po celou dobu jsme byli o krůček vpřed, ale vypadalo to bledě, když se vyfauloval Jiří Jelínek. Nakonec se nám to podařilo udržet a X-faktorem je Adamových 16 asistencí a vůbec naše kolektivní pojetí, kdy jsme reagovali na agresivní obranu Pardubic.”

Benda 40, Hruban 500, ale nejvíc čněl Kovář

Ač úvodní ceremoniál i dění kolem zápasu v Nymburce měl pro sebe rezervováno domácí jubilant Petr Benda, byl to jeho o generaci mladší souputník Luboš Kovář, kdo si už na konci první čtvrtiny vzal na starosti vše důležité. Za vyrovnaného stavu v mžiku vysázel devět bodů, dvakrát skóroval z útočných doskoků, ještě před první pauzou nakopl nymburský únik na 33-26, v úvodu druhé části jeho kolegové natáhli náskok až na 42-26 (po šňůře 13-0) a dál nebylo co řešit.

V poločase domácí za vedení 59-35 měli o téměř dvacet procent lepší střelbu, zpod koše dominovali 38-6 a na doskoku 31-13. Na konci při vítězství 110-83 zněly body zpod koše 66-26, doskoky 57-27 (útočné 28-6, body z nich 29-12), domácí lavička přebila tu sokolí 62-32 a Nymburk měl o 36 střel z pole víc. Sokoli dali alespoň více šestek (15-25). Za domácí veleli Kovář (18+14 doskoků), Ross (17), Harding (15), Kříž (13+11 doskoků a 6 asistencí), Váňa (13) a 500. ligový zápas hrající Hruban (10). V pátek čtyřicetiletý železný muž NBL Petr Benda zaznamenal 2 body, 3 asistence a 4 doskoky za 13 minut. Za Hradec (bez Gogy) korigovali skore Pavlovič (18), Škranc, Šoula (po 12), Sedmák (11) a Vujovič (10).

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk):
„My jsme opravdu šťastní a vděční za to, co Petr Benda odvedl pro tento klub. A je neuvěřitelné, že i ve čtyřiceti letech stále hraje, jako kdyby mu bylo dvacet. Takže jsem si užil to, že jsme mu mohli takto popřát před zápasem. Kdo jiný si to zaslouží, než právě Petr. Já si užívám ale každý jeho zápas. Dnes to kvůli tomu byl trochu jiný zápas, ale stálo to za to a jsem rád, že se kluci s tím netradičním začátkem vyrovnali a dovedli zápas k vítězství. Ze začátku jsme kvůli tomu ceremoniálu byli trochu měkčí, ale od druhé čtvrtiny jsme zlepšili obranu a udělali jsme si náskok. V sezoně jsme měli s Hradcem občas problémy. Dnes to vypadalo snadně, ale nebylo to snadné, vysoká výhra byla hodně o našem výkonu. Třeba Luboš Kovář hraje poslední dobou dobře. Je to mladý hráč, který se neustále zlepšuje. Poslední dobou u něj vidíme velký progres. Ale byl to hlavně dobrý týmový výkon.“

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „Dneska to byl docela netradiční začátek zápasu kvůli oslavě. Přiznám se, že jsem to až tak velké nečekal. Děkuji všem, kteří se na tom podíleli, a děkuji divákům, že přišli a vytvořili výbornou atmosféru. Byl jsem trochu naměkko. Členové fanklubu si přinesli masku s mojí podobiznou, takže nás tu bylo víc (smích). Musím ještě vymyslet, jak jim to oplatím. S většinou členů fanklubu se znám osobně dobře a naše vztahy fungují na kamarádské úrovni. Jsem moc rád, že jsem se mohl potkat s Mirkem Janstou. Prožili jsme spolu spoustu titulů a potěšilo mě, že si na tenhle zápas udělal čas a do Nymburka přijel. Trochu mi to narušilo koncentraci před zápasem, já jsem zvyklý si dělat svoje věci. Tím, že úvod byl trochu delší, malinko jsem vypadl z tempa, ale tak zásadní to nebylo. Poslední dva tři zápasy se snažíme hrát trochu jinak. Nese to svoje ovoce. Jsem rád, že se to podařilo i proti Hradci, protože v této sezoně se nám proti tomuto soupeři moc nedařilo.“

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): „My jsme měli dobrý vstup do zápasu, ale druhá čtvrtina rozhodla o konečném výsledku. Nymburk na nás přitlačil, my jsme se nemohli vůbec prosadit. Nefungovalo to dobře ani v obraně. Ve druhé čtvrtině získali domácí rozhodující náskok. V tomto hracím období bylo vidět, že je Nymburk někde jinde, ale ve druhém poločase to bylo v podstatě vyrovnané. Myslím, že se diváci bavili, protože viděli povedené akce na obou polovinách. Pokud bych porovnal dva poslední zápasy, tak se Nymburku u nás moc nedařilo. Neměli takový klid. I když teď určitě zažívají zklamání z Českého poháru, je to zkušený tým a poradili si s tím. Proč je Petr Benda ještě schopný hrát na takové úrovni i ve čtyřiceti? Je to bezesporu dané tím, jak se stará o svoje tělo a také vrozenými faktory. Na Petrovi je vidět, že má svoje tělo ještě plně funkční, a proto si myslím, že ještě nějaký rok natočí. Pochopitelně mu přeju, aby ještě dlouho brázdil naše palubovky.“

Peter Sedmák (pivot Královští sokoli): „Domácí dneska hráli jiný druh basketbalu než před měsícem. Tenhle styl jim sedí, dokážou si vyhovět, hrají kolektivně. Náš výkon v obraně byl dnes trochu slabší, ale více za to mohl výborný útok Nymburka. Z celého zápasu jsme odehráli nejlépe třetí čtvrtinu. Náš současný výkon je hodně ovlivněný dlouhou dobu, kterou jsme strávili v karanténě. Dohromady asi tři týdny. V důsledku toho se nám nakupily zápasy a vzhledem k tomu, že máme starší tým a hrajeme v podstatě v jedenácti, nám taková koncentrace zápasů nevyhovovala a projevilo se to i výsledkově. Dnešní zápas byl „věnovaný“ Petru Bendovi. Je to velká čest se potkat s takovým hráčem. Neznám nikoho, kdo by ve čtyřiceti letech byl schopný takto běhat. Já osobně mu přeju ještě tři čtyři roky, aby mohl hrát. K tomu potřebuje být zdravý, proto bych mu popřál hlavně zdraví.“

Sovy z jasné záležitosti málem udělaly drama

Ač to v Opavě dlouho vypadalo, že si domácí dojdou pro očekávanou a nutnou výhru v dostihu o druhé místo bez větších problémů, USK jim ve druhé půli dokázal zatopit a až v samém závěru vzniklo jednoznačné skore 97-80, jež pro Sovy naopak znamená už 13. porážku za 14 posledních utkání.

Úvod patřil Pražanům, ale čtyři trojky Jurečky se Švandrlíkem získaly v závěru první čtvrtiny vedení Opavě (25-20). Ve druhé části se USK pět minut držel na deseti bodech, ale pak jeho ztráty pomohly domácím k vedení o dvacet. V posledních třech minutách třetí čtvrtky ale pro změnu chyby Opavy nakopnuly stíhací jízdu Sov, jež díky trojkám snížily z 21 na devět a po dalších dvou trojkách 3:30 do konce utkání už na 85-79. Až tady se domácí plně vzpamatovali a za zbylý čas už soupeři povolili jediný bod.

Opavu (bez Dragouna) vedli Markusson (19+10 doskoků), Jurečka (19), Klečka (13) a Slavík (10), za USK (dál bez Vyroubala) odpovídali Mangas (21), West (15) a Macháč (11). Z pole o 13 procent lepší Slezané byli napřed i zpod koše (42-32), v trojkách (11-10) a na doskoku (43-29), ale tížil je veliký batoh ztrát (21-17).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava):
„Do utkání jsme vstoupili vlažně a soupeř se dostal rychle do vedení, naštěstí jsme trefovali trojky a tak jsme první čtvrtinu zvládli. Když jsme se dostali do vedení o dvacet bodů, tak jsme zase polevili a v průběhu čtvrté čtvrtiny jsme se báli o výsledek. Naštěstí jsme zaznamenali šňůru deseti bodů a utkání zvládli. USK i za nepříznivého stavu utkání neodevzdal a to se muselo divákům líbit.”

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Naše hra je založena na střelbě z dálky a ta nás dnes opět podržela. Soupeř se ve čtvrté čtvrtině také začal trefovat a téměř vyrovnal skore. V závěru rozhodla naše větší zkušenost.”

Joshua King (trenér USK Praha): „Začali jsme dobře, zejména v obraně, ale Opava nám do poločasu odskočila a vypadalo to na jednoznačné utkání. My jsme v závěru třetí čtvrtiny zlepšili střelbu a přinutili domácí k velkému výkonu. Celkově jsem s naším výkonem spokojen.”

Petr Macháč (pivot USK Praha): „Opava zaslouženě vyhrála Český pohár a i dnes dokázala, že je výborným týmem. Musíme zlepšit obranu a zejména doskakování, abychom se vyrovnali týmům jako Opava.”

Válečnický lazaret vstal z mrtvých

Třebaže před zápasem se situace Válečníků bez Nicholse, Žikly, Šišky a Eudyho zdála být bezvýchodná a jejich složení Novou hutí zpod koše nevyhnutelné, našel tým nového žolíka Brandona Alstona, který po Ústí a Kolínu zkouší v této sezoně štěstí už ve třetím celku NBL. A právě americký guard se svou platností a především patnácti body ukázal jako rozhodující faktor na miskách vah. V dané sestavě až nečekaně dobře bránící děčínský lazaret posunul k domácí výhře 79-65, jež týmu už takřka zajistila deváté místo před play-off. Aby jej ztratil, musel by zbylá tři utkání prohrát a NH by naopak musela vše vyhrát.

Po první čtvrtině za vedení 16-21 vypadala, že si za vítězstvím půjde i v Děčíně, když soustředěnou hrou zpod koše získala vedení. Domácí ale hru i skore vyrovnali a do půle (37-35) si pomohli převahou z trojek (4-0). To Ostrava 28 bodů dosáhla zpod koše.

Ve druhé půli už začal být znát Alston a domácí na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny získali desetibodové vedení. NH po 5 minutách čtvrté části snížila na 61-58, ale pak Válečník Kroutil trefil trojku i s faulem veterána Ubilly na 67-58 a o větší klid domácích už se pak postaral Alston.

Kromě něj tlačili Děčín dvojciferně i Matěj Svoboda (17), Osaikhwuwuomwan (15+8 doskoků), Kroutil (13) a Pomikálek (10, vyfaulován za 22 minut). Hosté se opřeli o Bohačíka (18+10 doskoků), Ubillu (13+7 doskoků), Radukiče (12+10 doskoků) a Vanna (10). Domácí kralovali z trojek (25/9 - 17/2), šestek (21/16 - 21/7) i ve ztrátách (5-12), Ostravě patřily body zpod koše (30-50), útočné doskoky (10-17) a body z nich (6-17).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín):
„My se pořád potácíme na hraně zdravotního kolapsu. Někteří hráči se dneska dostavili se sebezapřením a za to jim moc děkuju. Ostrava nastoupila soustředěně, ale nám první poločas ukázal, že můžeme hrát - předvedli jsme proti velmi ofenzivnímu týmu možná nejlepší obranný part v sezoně. Takhle kdybychom hráli, byl bych spokojený. A ve druhém poločase jsme to urvali bojovností a díky fantastickým divákům, kteří nás k výhře dotlačili.”

Adam Choleva (trenér NH Ostrava): „Těžko se to dnes hodnotí, sahali jsme po vítězství, snažili jsme se dovést zápas do vyrovnané koncovky, kde bychom to na zkušenost vyhráli. Z toho nakonec náš zkušený rozehrávač nedal trestné hody, ztratili jsme míč. Pak jsme se začali vztekat a už to bylo špatné. Ale myslím, že to byl zajímavý zápas, divákům se musel líbit a gratuluji domácím klukům k výhře.”

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Ostrava byla určitě fyzičtější, rotaci taky měla dnes větší, ale jejích devět útočných doskoků za první poločas bylo strašně moc. V poločase jsme se o tom bavili i s trenérem, že tohle je právě drželo ve hře. Možná těch emocí bylo ve druhém poločase moc, ale zase to k tomu patří a zápas měl i díky tomu fakt náboj.”

Petr Bohačík (pivot NH Ostrava): „Zápas byl dobrý, měl šťávu, měl energii, hodně nesouladu s rozhodčími z obou stran. Dneska nám skvěle fungovala spolupráce s Manny Ubillou, ale zase zapomeneme rozehrát ostatní kluky.”

Hanáci se dotýkají záchrany v NBL

Rozhodným obratem ve čtvrté čtvrtině, již ovládlo 28-15, si Olomoucko na domácí půdě řeklo už téměř o jistotu udržení v NBL i pro příští sezonu. Vítězství 90-81 nad poslední GBA znamená, že ke ztrátě 11. místa by nyní Hanáci museli všechna tři zbývající utkání prohrát a bankéři by naopak museli vše vyhrát, doma nad REDSTONEM navíc i o 9 bodů kvůli lepším vzájemným zápasům.

GBA přitom dlouho cílila na výhru i v Olomouci. Už v první čtvrtině vedena Sydorovem ničila domácí z trojek a útočných doskoků a vedla o tucet. Americká divize Olomoucka pak ale zahájila stíhací jízdu a v polovině třetí čtvrtiny se začínalo znovu. Hosté se ještě dvakrát odpoutali na několik bodů, ale sedm minut do konce už se dostali do vedení Hanáci. Ti si vytvořili minináskok a ten pak hodně díky šestkám donesli až do cíle.

Vedli je Tomsick (23+7 asistencí), Kněževič (18), McSwain (17+12 doskoků), Bracey (15) a Vučkovič (11+7 doskoků). Za GBA (bez Dorna) vynikli Sydorov (17), Victor (14+9 doskoků) a Novotný (13). Z pole o 14 procent lepší domácí měli víc z šestek (22-11), hostům patřily trojky (6-10), útočné doskoky (8-13, body z nich 11-20) i ztráty (14-8) a také měli o 17 střel víc.

Miljan Čurovič (kouč BK REDSTONE Olomoucko):
„V prvním poločase jsme prakticky nefaulovali a soupeři dovolili lehké střely. V obraně jsme nebyli precizní, to byl problém. Ale šli jsme za svým. Dlouho se nám nedařilo vynulovat několikabodovou ztrátu, odskočit se povedlo až v poslední čtvrtině, kdy to na sebe vzali naši klíčoví hráči. Máme velkou radost, ještě ale není rozhodnuto. Soupeř má stále šanci se dostat před nás, to nechceme dopustit.

Nicholas Tomsick (rozehrávač BK REDSTONE Olomoucko): „Máme radost, je to pro nás velké vítězství. Nebylo snadné, museli jsme pořádně zabojovat. Ale stálo to za to. K záchraně jsme už blízko. V posledních týdnech si naše hra sedla, docela hodně zápasů jsme vyhráli. Snad to ještě chvíli potrvá.”