Spasitel přišel z lavičky za 15 minut konec!

ECHO 10. KOLA NADSTAVBY Rozehrávač Petr Šafarčík zachránil za 15 minut dvanáct kolínské Medvědy a v duelu s Brnem je dovedl do čtvrtfinálové série proti Nymburku, ač za normálních okolností by zřejmě vůbec nenastoupil. Sovám tak i přes jasnou výhru v Ostravě zůstal po posledním kole nadstavby v rukou Černý Petr alias deváté místo. A Lions ve třetím utkání A2 velmi usilovali o třetí výhru sezony, jenže SLUNETA u Vajgaru potvrdila svou třídu. Ve skupině A1 zazářili proti Nymburku dva olomoučtí mladíci Dedek s Váňou, kteří při absenci Fullera s Močnikem překvapili celkem 36 body a 11 trojkami! Beksa i přes zranění svého guarda Spearsona zahájila 15 minut do konce v Děčíně velký obrat, který vedl až k vítězství. A Tuři doma přestříleli z trojek Opavu, jež po nule ztrát z první půle zatížila své konto jedenácti chybami v poločase druhém.

SKUPINA A2

15 minut blanického rytíře Petra

I když možná nastoupil na revers, byl to klíčový tah celého utkání. Rozehrávač Medvědů Petr Šafarčík byl od nebezpečného pádu z domácího duelu s Lions, kdy to pro něj skončilo otřesem mozku, ještě ve stavu vzdáleném od dokonalého, přesto za dlouho vyrovnaného skore domácího zápasu s Brnem, který Medvědi potřebovali kvůli průniku do play-off stůj co stůj zvládnout, bylo jeho služeb třeba. A hbitý guard je doručil.

Do hry přišel za stavu 51-51 15 minut do konce, ještě do vypršení času třetího dějství skóroval a třikrát asistoval, za první dvě a půl minuty čtvrté části 7 body v řadě odpoutal GEOSAN na 73-65 a pět minut do konce přidal už svůj jedenáctý bod na 78-73. A i když Smith držel Brno ještě čtyři minuty do konce na třech bodech, pět bodů Vocetky, čtyři Skinnera a trojka Číže už daly domácím jistotu vítězství (90-80), které je na lepší vzájemné zápasy s USK posunulo z osmého místa do play-off.

Šiky vítězů vedli Skinner (18+12 doskoků), Číž (15), Machač, Pajovič (po 13), Vocetka (12) a Šafarčík (11+4 asistence), za hosty kontrovali Barry (18), Primorac (16), Smith (14) a Lelič (12). Domácí tým zápas urval díky lepším dvojkám (27-21) a šestkám (15-8).

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Věděli jsme, že Brno má velmi dobré družstvo. Nepatří tam, kde se v tabulce pohybuje. Pokud jeho hráči jsou zdraví a chtějí hrát, jsou velmi nebezpeční. To ukázali v celé řadě utkání v průběhu sezony. Není to vůbec tak, že si někdo myslí, že když přijede Brno, tak dostane o třicet. To vůbec není pravda. Hodně to záleží na momentální formě hráčů. Dnes minimálně po tři čtvrtiny Brno ukazovalo, že umí hrát velmi dobrý basketbal. My jsme do utkání nevstoupili dobře, bylo to podobné jako na USK, že se muselo. Když se musí, tak se vždy hraje trošku hůř, než když se může. Bylo to vidět na hráčích, že do toho nešli s plnou agresivitou. Až ve chvíli, kdy si uvědomili, o co se hraje, a že si to musíme vyhrát sami, že Brno sem nepřijelo prohrát, tak se vývoj zápasu otočil. Jsme rádi, že jsme vyhráli a po takto zajímavé sezoně jsme se nakonec do toho play-off dostali. Hráčům patří velký dík a respekt, že tomu věřili i v tom posledním utkání, které se pro nás nevyvíjelo dobře, a samozřejmě velký dík patří i našim fanouškům, A těšíme se na play-off, i když máme toho nejtěžšího soupeře.“

Petr Šafarčík (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Do zápasu jsme vstoupili nervózně, protože jsme opravdu museli vyhrát. A to bylo na začátku dost vidět. Brnu tam spadly nějaké těžké střely, což ho taky nakoplo. Trenér nás o poločase nabádal, abychom zvýšili agresivitu, znepříjemnili hostům střelbu, což se nám podařilo. Zároveň se nám podařilo zacpat bednu a zastavit Primorace. Na konci jsme vítězství chtěli víc a zaslouženě jsme vyhráli.“

Dejan Jakara (trenér mmcité+ Brno): „Byl to velmi dobrý zápas. Bohužel jsme nedokázali zastavit Skinnera, nejlepšího hráče ligy. Bylo to podobné jako v prvním zápase v naší hale, kdy prohráváme malým rozdílem, mineme střelu a Skinner v následném útoku skóruje. My jsme potřebovali zlepšit procento úspěšnosti střelby za tři body. To se nám nepodařilo a vyhrál dnes lepší tým.“

Zdeněk Nehyba (křídlo mmcité+ Brno): „Do Kolína jsme přijeli bojovat, co to půjde. Začali jsme dobře, spadly nám tam i nějaké těžší střely. Kolín v koncovce přitáhl a trefil taky nějaké těžší střely. Rozdílovým hráčem byl Skinner, dnes jsme ho nemohli zastavit, nevěděli jsme jak na něj.“

Vítězství, z nějž nemáte radost

USK sice v Ostravě výhrou 71-89 splnil svou část úkolu, ale na postup do play-off to při výhře Kolína nad Brnem nestačilo. Sovám tak zavřely brány do čtvrtfinále až horší vzájemné zápasy s Medvědy.

NH hostům už od prvních minut nekladla zásadní odpor a Pražané jen za prvních deset minut vyskočili i díky čtyřem trojkám do trháku 20-33. Během druhé čtvrtiny vytáhli vedení na 18 a až pak se domácí začali vracet. Od stavu 50-55 na začátku třetí čtvrtky ale USK další mazání náskoku nepřipustil a Bookert třemi trojkami a Tůma jednou vrátili hostům klid i 16bodový náskok. Na další drama už v utkání nedošlo.

USK vedli Bookert (20) a Tůma (15), jejich tým vládl z trojek (4-9), v bodech zpod koše (32-42) a především z brejků (7-26). NH sytili Woods (18) a Stanojevič (14), prvními 11 body sezony se až v desátém zápase blýskl 17letý křídelník Štěpán Svoboda, který nastoupil v základu, a 11 body vyrovnal své osobní maximum z minulé sezony.

Lions třetí výhru nezískali

Nejlepší tým A2 Ústí potvrdilo své postavení i v posledním utkání u Vajgaru (90-98) a nadstavbu tak skončilo s bilancí 7-3. Odpoutávat se začalo při dočasném zmlknutí Lions už po 13 minutách, poločas vyhrálo pod vedením Pecky díky 11 bodům z druhých šancí i převaze na doskoku 30-37 a až do začátku čtvrté čtvrtiny se jeho náskok pohyboval z obou stran kolem 10 bodů. Domácí Petrič se Stegbauerem pak sice vedli zteč na 72-75, ale SLUNETA si v závěru dokázala udržet minimální náskok.

Vítěze potáhli Robinson (22) a Pecka (19), jejich tým měl sice manko v trojkách (14-9), ale soupeře přetlačil ve dvojkách (19-24), šestkách (10-23), na doskoku (31-41), v bodech z brejků (11-24) a laviček (35-57). Za domácí, kteří za 32 kol dlouhodobé části zaknihovali pouhé 2 výhry, se zviditelnili Upchurch (21), Petrič (19) a Sinadinovič (17+14 asistencí).

Karel Forejt (kouč Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „Trochu jsem se bál toho, aby dnes Ústí „nešetřilo“ své nejlepší hráče. Přistoupilo k tomu však velmi dobře, profesionálně. My jsme za tyto těžké zápasy rádi. Rozhodně to byl dobrý zápas pro fanoušky, bohužel se ho někteří lidé snažili zkazit. My jsme rádi, že jsme navázali na kvalitní výkon z Ostravy. Bohužel nás prostřední dvě čtvrtiny stály lepší výsledek. Ústí obě dvě vyhrálo a my jsme obdrželi spoustu košů z vymezeného území, a to rozhodlo. Já jsem za sebe spokojený za to, jak jsme se prezentovali, a doufám, že se budeme dál zlepšovat směrem k baráži a potvrdíme, že do této soutěže patříme.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „My jsme rádi za vítězství na jindřichohradecké palubovce. První a druhý poločas byly jako den a noc, zejména co se týče vstřelených bodů. Upřímně mě mrzí těch 36 bodů inkasovaných v poslední čtvrtině. Díky tomu se nedostalo na mladé kluky a to jsem nechtěl. Nicméně je to poslední zápas ve skupině A2, ve které končíme na prvním místě s bilancí 7 výher a 3 porážek. Pro nás, myslím, to je slušná bilance. Jdeme tedy na Pardubice a máme týden na to si odpočinout, dát se dohromady a pokusit se o co nejlepší výkon. Uvidíme, na co budeme stačit. Přeji domácím hodně štěstí ať už v play-out, nebo v následné baráži. Nebudou to mít snadné zejména psychicky a snad jim to vyjde.“

Edi Sinadinović (rozehrávač Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „Ústí si svou kvalitou zasloužilo být ve skupině A1. Pokud si vzpomeneme na poslední zápas s Ústím u nás doma, bylo to také velmi těsné utkání, kdy nás nakonec položil nejlépe hrající Donald Robinson. Když proti nám dnes hrál, opět ukázal své kvality, stejně jako Ladislav Pecka, který držel Ústí pod košem a hlavně na doskoku. Trenéři nás připravovali na problémy s doskokem, které opravdu nastaly. Hosté nás přeskákali o 10 míčů. Stejně tomu bylo i ve zmiňovaném předchozím zápase. Na našem výkonu však vidím jedno velké plus. Prohrávali jsme dokonce o 15 bodů, ale nevzdali jsme se. Opět jsme se zvedli, dotáhli a bojovali až do konce. A za to patří našemu týmu respekt. Ústí má však samozřejmě daleko kvalitnější tým, širší rotaci deseti hráčů. U nás měli trenéři ztíženou situaci našimi zraněními, díky kterým jsme poslední měsíc trénovali v okleštěné sestavě. Chci také říci, že musíme koukat dopředu. Čeká nás baráž. Tým se však zvedá, máme daleko víc energie v obraně, v Kolíně jsme hráli dobře po většinu zápasu, z Ostravy jsme dokonce přivezli výhru. Dnes jsme tu energii v obraně neměli pořád a Ústí nás okamžitě potrestalo.“

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Z naší strany to nebyl úplně dobrý zápas. Nebylo co ztratit, ale přistoupili jsme k tomu celkem profesionálně. Nevypustili jsme to. Byly tam dobré pasáže, kdy jsme vedli i o deset bodů a víc. Pak se však hráči Jindřichova Hradce semknuli, dali pár těžkých střel a výrazně se přiblížili. Myslím si však, že konec jsme si pohlídali a odvážíme si výhru, která nám pomůže zejména z mentálního hlediska.“

SKUPINA A1

Velký obrat na severu

Beksa si sice do Děčína jela pro srovnání sezonní bilance s Válečníky, ale dlouho to na nic podobného nevypadalo. Domácí tým si i díky třem trojkám vybudoval už v první čtvrtině desetibodové vedení, a byť hosté i pomocí své jediné poločasové trojky dorovnali na 26-26, Houškové s Pomikálkem vystříleli v úvodu třetího dějství trhák 47-35, který už se zdál být při neproduktivní ofenzivě hostů kritický. A to ještě 15 minut do konce odstoupil kvůli zranění nakonec jen desetiminutový hrdina předchozí bitvy s Nymburkem Spearman.

Jenže právě v té době se Beksa začala zvedat a ze 48-37 se vykutala až na 48-48. A její finální atak přišel v posledním dějství z 57-52 na 57-65. Domácím se tu vykrucovaly střely z obruče, schytali nesportovní i technickou chybu a nejblíž se dostali na 65-70.

Beksu k výhře 65-71 dotlačili Pandula (19) se Švrdlíkem (14), domácí výrazněji držel jen Pomikálek (17). Hostům patřily dvojky (13-20) a zejména body zpod koše (18-32), stejně jako s mistrem přežili i  11 minutých šestek a naopak těžili z bídné 32procentní palby z pole Děčína.

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Vstup do utkání od nás nebyl ideální, nemohli jsme se dostat do rytmu. Chtěli jsme eliminovat naše ztráty, ale nedařilo se nám, Děčín dal několik jednoduchých košů, byl aktivní na útočném doskoku. Důležité ale bylo, že jsme poločas ztratili jen o 5 bodů. Ve druhé půli jsme zlepšili obranu, i když jsme se trochu trápili v útoku. Pak jsme se ale rozjeli, jak jsme zvyklí z celé sezony. Nedovolili jsme Děčínu další útočné doskoky, musel hrát do plných a taky jsme velmi dobře zvládli koncovku. Několik situací jsme vyřešili dobře a jsme rádi za každou výhru, tady se totiž nevyhrává lehce.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Jsem smutný, že jsme prohráli, ale byla to velmi kvalitní generálka před play-off. Chtěli jsme hrát tak, jak budeme hrát proti Svitavám. Neumíme hrát konzistentně, od nás to ale nebyl špatný výkon. Mrzí mě, že když vedeme a opticky vypadáme lépe, čekal bych větší euforii a kvalitu v některých věcech, místo toho zpomalíme, Pardubice přebírají clony… Naše hra není taková, aby hráč s míčem něco vytvářel. Pardubice si pomohly díky lepšímu ataku koše, dopichem nebo získaným faulem. Buď z toho byl ve druhém poločase koš, nebo faul. Kent a Dušan Pandula se tam zasloužili o důležitou pasáž. My jsme prohráli ten úsek o 10 a neudělali jsme tam v tu chvíli dobrou akci. Zápas je za námi a musíme se připravit na play-off, kde potřebujeme být v konzistentnějším módu.“

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): „Nás výhra těší, i když nic neřeší. Zlepšovali jsme se postupně. Můžeme se chvíli těšit z výhry, ale my už se soustředíme na play-off na příští týden.“

Tomáš Pomikálek (forward BK ARMEX Děčín): „Měli jsme dnes opravdu v začátku navrch. Pak bohužel přišel trochu zkrat, taky jsme chtěli dobře odstavovat a Pardubice měly 15 útočných doskoků. Teď ale chceme udělat tlustou čáru a pravý boj začíná až teď.“

Tuři utrojkovali Opavu

Opavě se ve Svitavách dařilo držet vyrovnaný průběh jen do poločasu (41-37), kdy pozoruhodně neztratila ani jeden míč. V úvodních 8 minutách druhého poločasu ale Tuři (nadále bez centra Roseboroa) ostropalbou se 4 trojkami unikli na 65-48 a vyhasínající ofenziva Slezanů (za druhou půli 11 ztrát) přestávala držet krok, což domácím stačilo ke kontrolované výhře 87-77.

Kameníky vedli Jelínek, Kerr (po 15) a Slezák (14), Opavu Kvapil (17) se Šiřinou (14). Na straně vítězů byly především trojky (13-10) a produkce laviček (35-25).

Trojkové dostihy Dedka s Váňou!

Druhý duel nováčka hraný v této sezoně v Olomouci neměl zápletku ani žádný zvrat, neboť Nymburk jej kontroloval od startu až k vítězství 79-90. Při absenci domácích opor Močnika a Fullera na rozehře a křídle tak zaujaly zejména výkony mladé krve.

Křídelník Dedek se za členství v základu poděkoval 20 body a trojkami 10/6, playmaker Váňa přidal 16 bodů s trojkami 7/5! Zejména díky tomuto duu domácí přestříleli mistra z trojek 13-7, v ostatních kategoriích už však zaostávali: na útočném doskoku 11-21, ve ztrátách 25-14, v šestkách 12-23 a v bodech z brejků 8-35. Za Nymburk, který 18 bodů dosáhl z druhých šancí, Hruban zařídil 24 bodů a Pumprla 16.

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Po porážce nemůžu být spokojený, což platí i tentokrát. Ale jsem šťastný. Naši mladí kluci odehráli parádní střetnutí. Nebáli se, získali výbornou zkušenost. Po takovém výkonu se mi bude dobře spát. Soupeři chybělo několik hráčů, ale stejné problémy byly i na naší straně. Naše oslabení bylo především v útoku citelnější, kluci z druhého sledu ale bojovali a odvedli maximum a díky tomu dosáhli na přijatelný výsledek.“

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Byl to poslední zápas před play-off, což ovšem neznamenalo, že to bylo pro nás snadné utkání. Naopak, bylo těžké. Mladým domácím hráčům se hodně dařilo při střelbě z dálky. Trojice Váňa, Dedek a Sehnal byla nejlepší na palubovce. I tak jsme duel zvládli. Vyhrálo se, nikdo se nezranil, což je před vyřazovací částí sezony důležité. Proto můžu být spokojený.“