Sršni po obratu na 7-0! I s 20 šestkami mimo. Když ale házíte 55!

Spanilá sršní jízda letošní ligou nebere konce. I přes dlouho nepříznivý vývoj Písek dobyl v prodloužení i Hanou (103-107) a má sedmý zářez v řadě! Venku v 7. kole velkolepě úřadoval také Děčín, který z minus 19 bodů ve druhé půli otočil duel v Opavě, kde po koncovce 10 k nule triumfoval 89-92.

Třetím úspěným dobyvatelem se nečekaně stal tým Nové huti, jenž vyloupil Pardubice (83-90). Doma se tak v sobotu radoval jen Nymburk, který přejel Brno 102-82, a Slavia, jež si poradila s GBA (91-67).

Mistr s Brnem zapnul od 2. čtvrtiny. Donutil hosty k 29 ztrátám!

Horký favorit letošní ligy sice poněkud prospal velkou část první půle domácího utkání s Brnem, ale už ve druhé čtvrtině nad ním začal získávat vládu a nakonec proti jedné z nej obran NBL bez problémů vyhrál i svůj osmý soutěžní duel nové sezony (102-82).

Obhájce trofeje nicméně stejně jako v Pardubicích naznal, že bez úsilí a koncentrace na úrovni svých výkonů v Lize mistrů může mít v NBL nemalé problémy, což se stalo i s Brňany, kteří odvážnou hrou i se štěstím v trojkové palbě vystřelili už po devíti minutách do trháku 16-26 s 15 body dua Bálint - Šimon Svoboda. Využívali ortodoxní nymburské přebírání clon ke hře do mismatchů z perimetru i pod košem, i přes šest ztrát za první čtvrtinu si často dobře posouvali míč až na otevřené trojky (bilance 6/4 za prvních deset minut) a nebáli se hrát jeden na jednoho i do skvělých obránců soupeře, navíc favorita v polovině úvodní části dočasně zaskočili i zónovým presinkem a agresivní zónou.

Téměř do poloviny druhé části lehkovážný Nymburk si za první čtvrtinu nedošel pro jediný útočný doskok a stejně jako soupeř ztratil šest míčů, málo důrazný byl i na obranném doskoku a míjel také dost zakončení z nájezdů včetně smečí. Od startu druhé čtvrtiny ale -konstantně hecován svým koučem - mistr postupně přikládal pod kotel, zpřísnil obranu, veden nájezdníkem Sehnalem se víc a víc prosazoval zpod koše, pálil do brejků, už sbíral i útočné doskoky a téměř výhradně na svou základní pětku odkázaní Brňané pod tlakem vršili ztráty (ve druhé čtvrtině osm) a za toto dějství stihli jen 10 bodů, takže se skore ještě do poločasu přetočilo na 43-36 pro domácí.

Start druhé půle pak byl one man show nymburského doyena Bohačíka, který ziskem, asistencí, nájezdy, brejky i trojkami vybudil svůj tým za prvních pět minut k rozhodnému úniku na 62-48, když hosté i přes solidní start do třetí čtvrtiny podlehli tlaku domácí obrany a nabrali tu pět ztrát. Těch měli po tomto hracím období už 20 a Nymburk řízen parádně střílejícím dirigentem Sehnalem se z 18bodového vedení odrazil ke kontrolovanému zbylému průběhu.

Vítěze (bez Svejcara, Tůmy) bodově sytili Sehnal (24), Bohačík (16+5 asistencí), Ceaser (11+7 doskoků) a Matěj Svoboda (11). Za hosty kontroval kariérním maximem Šimon Svoboda (24), následovali jej Bálint (18), Kejval (10+9 doskoků) a Chargois (10). Domácím patřily body zpod koše (54-34), z brejků (29-16), produkce laviček (43-12) i trojky (10-7), navíc podstatně méně ztráceli (17-29).

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Jsem rád za výhru. Pro nás nebylo snadné po velmi intenzivním zápase v Turecku dnes vstoupit do zápasu podobně. první minuty určitě měly být z naší strany lepší. Je třeba pochopit, že jak nám naše obrana může pomoci, když jedou všichni na sto procent, tak naopak je pak problém, když někde někdo zaspí, to se pak soupeři snadno překonává, když jste všude o krok později. Je důležité, že jsme to pak napravili, hráči se zvedli a odvedli dobrou práci. Těší mě, že jsme dnes mohli nechat hráč všechny hráče včetně Petera Kováčika, který s námi trénuje už dlouho a dnes poprvé nastoupil a hned skóroval. Ukázal charakter, když hned po vstupu na hřiště nedal šestku, ale dokázal proměnit druhou, což v takových situacích není snadné. Na jeho pozici je důležité, aby byl hráč silná osobnost a to on je. Poslední měsíc jsme hodně cestovali a on s námi příliš netrénoval, teď jsme měli před zápasem dva tréninky, takže jsme věděl, že to pro něj bude snazší do zápasu naskočit, než v zápasech předtím. Ondra Sehnal je velmi dobrý hráč s mnoha zkušenostmi, umí číst hru a může si zvolit, jestli proti obraně soupeře je lepší tvořit pro ostatní, nebo to naopak brát na sebe. Dosud v sezoně spíše tvořil, ale dnes ukázal, že je velmi dobrý i v zakončení. Vždy hraje podle toho, co tým potřebuje více.”

Martin Vaněk (trenér Basket Brno): „Musíme začít pracovat na tom, abychom byli schopni hrát s tak fyzickým týmem, jako je Nymburk. V tom byl největší rozdíl a to nás donutilo k těm 29 ztrátám. Bohužel v lize se moc často nesetkáme s tak agresivním stylem, který vyhrává Nymburku i zápasy v Lize mistrů. I když jsme se na to připravovali a rozebírali to u videa, tak realita je jiná. Je to pro nás dobrá škola a musíme se z toho poučit. Podle našich představ byly první minuty, ale nám chybí ta zkušenost, co má soupeř. Nymburk točí 10 vyrovnaných hráčů, kteří drží tempo. My jsme tomu trochu podlehli a zalekli jsme se toho. Dostaneme strašně moc bodů z protiútoků. Na začátku sezony jsme dostali facku od Písku, teď byla asi potřeba další facka od Nymburka, abychom mohli pokračovat dál, abychom neusnuli na vavřínech a dál pracovali.”

Ondřej Sehnal (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Máme nejsilnější tým a nejlepší systém, držíme se na vítězné vlně, ale pořád to nejsou výkony, na jaké bychom měli být pyšní. Dnes jsme začali ospale, mysleli jsme si, že to půjde samo a prvních 16 minut jsme se trápili. Na to si musíme dát pozor a odstranit to, protože příště by se to mohlo vymstít. Je to o energii a o tom, s jakým chtíčem do utkání jdeme. Poslední dva ligové zápasy to tam na začátku nebylo a to musíme napravit. A hned ve středu předvést lepší výkon od první vteřiny.”

Šimon Svoboda  (forward Basket Brno): „Měli jsme dobrý start, hráli jsme fyzický basket, ale ve druhé čtvrtině jsme měli moc ztrát, přestali jsme běhat a soupeř šel do vedení. Ve druhé půli jak kdybychom přestali věřit, že je můžeme porazit. Doplatili jsme na velké množství ztrát, takto se vyhrát nedá.”

NH si na Dašické vytrojkovala druhou výhru

V duelu dvou celků bažících po druhé výhře se v Pardubicích překvapivě v lepším světle ukázali hosté z Ostravy, kteří i bez lídra Autreyho (a dlouhodobě zraněného dua Majerčák - Janů) vyšplhali až do 23bodového vedení a vezou tak domů velecennou výhru (83-90).

V první čtvrtině (19-23) ještě Beksa (bez Simonidese) díky svým podkošovým mužům dokázala čelit smršti ostravských bodů z druhých šancí, ze zisků a trojek, ale ve druhé už NH z 25-27 pláchla v závěru půle až na rozdíl dvanácti bodů, když skórovala ze všech pozic, a naopak domácím se dařilo jen nárazově a ještě nabrali 11 ztrát. To Ostravu hřála trojková převaha (3-8), tucet bodů z druhých šancí a hlavně 49 nastřílených bodů. Ve třetím dějství se prohloubila pardubická ofenzivní mizérie a Ostrava z trojek i zpod koše vytáhla své vedení až na 23 bodů v úvodu poslední čtvrtiny. Domácí se pak ještě vyhecovali a ze ztrát soupeře vytěžili snížení, ale na sedm bodů se dostali až v závěrečné minutě.

Opřeli se víc jen o trio Brunk (17+11 doskoků), Williams (16) a Kovář (15). V dresu NH řádil ex-pardubický Michal Svoboda (22), přidali se Bailey (16+7 doskoků), Škranc (14) a Sidarevičius (14+6 asistencí). Vítězové měli lepší trojky (24/7 - 35/13) a šestky (14-19), Beksa kontrovala zpod koše (48-30).

Jan Šotnar (trenér BK KVIS Pardubice): „Já bych se chtěl v první řadě omluvit příznivcům pardubického basketbalu, protože to, kam jsme se dostali, nikoho netěší. Dnešní zápas byl vrchol začátku soutěže, který pro nás není výsledkově dobrý. Chvilku byl dobrý herně, ale teď už ani herně. Já za to beru obrovskou zodpovědnost. Skladba týmu mnou byla velmi ovlivněna. Koncept, který hrajeme, jde za mnou, protože jsem hlavní trenér týmu. Jde samozřejmě o složité období v mé trenérské kariéře, poněvadž jsem se v takové situaci ještě neocitl. Co se týče zápasu, myslel jsem, že do něj vstoupíme tak, že tým chce Ostravu porazit, ale hosté hráli s větší energií. Na nás byla deka. Ačkoliv to skončilo o 7 bodů, z herního pohledu to bylo fiasko.”

Luboš Kovář (power forward BK KVIS Pardubice):
 „Já k tomu mám asi tři věci. První je, že bych se chtěl mluvit fanouškům za to, jak jsme dneska hráli. Fanoušci fandili celý zápas, snažili se nás podporovat. Bohužel, bylo to k ničemu. Za to bych se jim chtěl omluvit. Druhá věc je, kdybych měl vypíchnout jednu věc, kterou jsme udělali dobře, tak to, že jsme i za stavu minus 23 bodů bojovali a nakonec to stáhli na 7 bodů. Aspoň něco pozitivního z naší strany se dá vypíchnout. A třetí věc, když dostaneme doma 90 bodů, tak nemůžeme vyhrát s nikým. Takhle bych to shrnul. Ještě jednou bych se chtěl omluvit našim fanouškům. Doufám, že můžu mluvit za celý tým, že tohle už se nestane.”

Adam Choleva (trenér NH Ostrava): „My jsme se v prvé řadě semkli. Věděli jsme, že nebude hrát Lamb Autrey, potřebovali jsme se chytnout v obraně po těch předchozích bídných výkonech. Padlo to na úrovnou půdu. Od první minuty jsme šlapali, vytvářeli jsme tlak na rozehrávače Šišku s Lukešem, nepustili jsme Pardubice do jejich tempa. Myslím, že to rozhodlo. Navíc v našem útoku nám to padalo: Michal Svoboda, Martin Gniadek, David Škranc dal neuvěřitelné trojky... Od nás to byl povedený zápas. Teď ze všeho nejvíc potřebujeme trénink. Měli jsme velkou fluktuaci hráčů, takže teď vítáme rozpis, kdy se bude hrát týden co týden. Výhra v Pardubicích samozřejmě posílí naše sebevědomí.”

Michal Svoboda (křídlo NH Ostrava): „Určitě jsme rádi za vítězství, ale na konci to bylo takové... Báli jsme se o výhru až do konce. Myslím si, že to, co jsme chtěli, aby Pardubice neudělaly, jsme udělali my: vytvořili jsme si větší náskok. Koncovka ale byla z naší strany hodně ustrašená, na to si musíme dát v příštích zápasech pozor. Důležité bylo, že jsme si dokázali pohlídat nástup Pardubic do všech čtvrtina, hlavně do třetí čtvrtiny. Super bylo, že jsme si vytvořili 20bodový náskok, to byl polštář, který nám pomohl k vítězství. Dneska jsme se také opřeli o obranu. Od první čtvrtiny jsme po domácích šlapali.”

Třetí výhra pro sešívané

Nováček dal v pražském Edenu domácím větší boj, než ukazuje konečné skore ve prospěch Slavie (91-67), leč GBA i po šestém zápase dál čeká na první radost sezony.

Potřetí se radující sešívané vytáhl Kozák v závěru první čtvrtiny ze 17-15 na 23-15, aby se pak náskok domácích pohyboval kolem deseti bodů, než lídr Jihočechů Fairweather s novým pivotem Popem stáhli manko na pět. Tam ale Bonner s Pumprlou přiložili pod domácí kotel a šňůra 12-0 vyznačila už před půlí klíčový únik Slavie na 44-27. Bajema s Feštrem v úvodu třetí čtvrtiny ještě přiblížili hosty na devět, ale zámořské opory Pražanů kontrovaly na 57-42 a ve čtvrté části se GBA dostala jen krátce na devět bodů díky čtyřem slepeným trojkám.

Slávisty (bez Mrázka, Viléma Svobody) tlačili Watson-Gayle (21), Bonner, Dallas (po 13), Halada (11+7 doskoků) a Pumprla (10). Hosty víc drželi jen Fairweather (19) s Bajemou (15). Z pole přesnější sešívaní (v procentech 52-40), dali víc zpod koše (44-30), z šestek (15-9) i trojek (10-8), navíc méně ztráceli (11-16).

Andrej Červenka (kouč GBA Fruko-Schulz Jindřichův Hradec): „V první řade gratuluji domácím k vítězství. Myslím, že od první minuty si šli za svým cílem, byly jednoznačně agresivnější a řekl bych, že na obou polovinách hřiště. Začalo to jejich obranou, měli jsme obrovský problém dát si lehkou přihrávku, protože jejich tlak nás dostane do diskomfortu a to se i stalo. Následně je ta střelecká efektivita vyplynutím těchto faktorů na obranné nebo na útočné půlce.”

Martin Kheil (křídlo GBA Fruko-Schulz Jindřichův Hradec):
 „Je to čtvrtý zápas v řadě, co nedáváme střely a ovlivňuje nás to v celém zápase jak v útoku tak v obraně. Popravdě moc nevím, co k tomu říct… Soupeři hrají s větším nasazením a my se v tom trošku utápíme, takže musíme změnit hodně věcí v naše týmu, v našem kolektivu a tím myslím nasazení na trénincích i zápase.”

Lubomír Růžička (kouč SK Slavia Praha): „Tak v prvním řadě gratuluji svým hráčům za prvních 30 perfektních minut v obraně, utržili jsme pouze 46 bodů a pak jsem zvolili takovou sestavu, která není obvyklá, s kterou nejsme často na tréninku a hostům udělali šňůru. Než jsme se do toho dostali, spadli jsem z plus 20 na plus 9, ale opět jsme pak prokázali, že zápasy se vyhrávají obranou – utáhli jsme šrouby a zvítězili jsme jednoznačným rozdílem. Myslím, že jsme si vytvářeli dobrý tlak na hráče s míčem, že jsem byli agresivní, dostávali jsme soupeře do nekomfortních pozic a z toho jsme vyráželi do rychlých protiútoků a měli jsme otevřené střely. Za mě bilance 3-3 je super, ale za týden jedeme na horkou palubovku do Olomouce. V mých očích je to zápas, kdy bychom rádi zlomili naši venkovní bilanci, musíme se na to připravit a pokračujeme dál.”

Filip Halada (křídlo SK Slavia Praha): „Já jsem velmi rád, že jsme dneska vyhráli, byla to u nás v Edenu nutná výhra, jelikož jsme tady ještě neprohráli. Jsem velmi pyšný na náš tým, na všechny kolem týmu, na trenéra, na hráče, na management a musíme takto pokračovat. Vychází to, že jsme dobrá parta, v šatně je klid a pohoda, což se ukazuje, že máme ty domácí zápasy vítězné.”

10 k nule! Úžasný obrat Děčína v koncovce! Králem Walton

Pod pomyslnou výkonnostní dekou se nacházející Děčín vyválčil v Opavě krajně nepravděpodobné a senzační vítězství (89-92), které by ho mohlo mocně nakopnout do dalšího průběhu základní části. Ničitelem Slezanů se stala jejich noční můra posledních let Anthony Walton, který svůj famózní výkon napěchoval 20 body, 8 doskoky, 8 asistencemi, 5 zisky i šestkovou bilancí 14/12.

Přitom drtivou většinu druhé půle nic triumfu hostů nenasvědčovalo. Uhráli sice i přes manko v trojkách (8-4) a bodech z druhých šancí (17-2) solidně první dvacítku (44-39), ale ve střední části třetí čtvrtiny po čtyřech trojkách Opavy nabrali až 19bodové manko (68-49). Jenže pak Děčín nakopl pěti body z útočného doskoku i zisku Kroutil a trojky Ogundirana s Davidsonem už ARMEX ve čtvrté desítce přitáhly na 74-70. Domácí pak v kulise 1720 fanoušků zejména třemi trojkami dokázali před děčínskou šestkovou tsunami uhájit aspoň mírné vedení, ale za stavu 89-82 se minutu a půl do konce začaly dít věci. Davidson s Pomikálkem trefili za Děčín trojky, Pomikálek s Ogundiranem přidali i čtyři šestky, jejich tým se půl minuty do konce už probil do vedení a Opava se při míjení svých jumpů bez podpory útočného doskoku už nedokázala prosadit.

Prohrála tak zápas, který z pohledu statistik prohrát snad ani nešel. Domácí tým, vedený Howardem (16+12 doskoků), Puršlem (14+7 doskoků), Jurečkou (14), Farským (12) a Šiřinou (11+10 asistencí), dominoval z trojek (42/16 - 23/10), útočnými doskoky (16-5, body z nich 23-5), produkcí lavičky (46-23) a měl i o 15 střel z pole víc. Už kompletní hosté, jež vedle Waltona tlačili i Pomikálek (24), Davidson, Kroutil (po 11) a Ogundiran (10), měli na své straně prakticky jen dané šestky (13-30), ale nakonec jim to stačilo.

František Váňa (křídlo BK Opava): „Do zápasu jsme vstoupili tak trošku nerozhodně, dělali jsme spousty malých chyb, které se potom kupily. Nastřádali jsme si dobrý náskok, vypadalo to pěkně, ale ve čtvrté čtvrtině Děčín zabral a my udělali spousty chyb v obraně, kdy jsme dali koš a hned jsme dostali koš z rychlého protiútoku, potom nás hosté párkrát ubránili, my jsme nebyli schopni trefit a je z toho takový výsledek.”

Tadeáš Slowiak (rozehrávač BK ARMEX ENERGY Děčín):
 „Pro nás každá výhra vždycky super, obzvlášť v Opavě, kde ty zápasy jsou vždycky těžký, jsem strašně rád, že jsme to dokázali otočit, hlavně po té nešťastné sérii proher, co jsme měli, takže si myslím, že to může být dobrý odrazový můstek do dalších zápasů.”

Antické drama na Hané pro Písek na 7-0! I přes 20 minutých šestek

Rozehrávač Matěj Burda byl ještě v minulé sezoně hráčem, kterého si méně znalí sledovači ligového provozu ani nemuseli všimnout. Přesazení do jiného prostředí z něj ovšem udělalo borce, který dokáže být i tahounem týmu. A ne ledajakého. Aktuálně je hvězdou nadále neporažených Sršnů, jež při ukrutném 45minutovém dramatu v Olomouci výrazně postrčil k už sedmému triumfu v řadě (103-107), a to rovnou svým kariérním maximem 24 bodů (s šestkami 10/8), jejž jej posunulo už na průměr 14 bodů.

Písek i díky němu nakonec zvládl zápas, který se pro něj velmi dlouho nevyvíjel vůbec dobře. Domácí trojkobijci Wright s Wertzem rychle vytáhli svůj celek do trháku 16-4 a šestky míjející Sršni měli rázem velké problémy. Na přelomu prvních dvou čtvrtin se sice trojkami prostříleli na těsný distanc, ale 27bodový král první půle Wertz (pět trojek) odmítal polevit a vytáhl z pole mnohem přesnější Olomoucko k velké poločasové naději (51-40).

Pak už si na něj ale hosté dali mnohem větší pozor a na přelomu třetí a čtvrté části je Burda, Šlechta, Martin Svoboda a Týml čtyřmi trojkami začali tlačit za obratem. K tomu proti umdlévajícím Hanákům došlo už po 31 minutách a Jihočeši se vyhoupli do až osmibodového vedení. Mocný trojkami tažený finiš domácích (dvě z ruky Nábělka) ale přinesl na začátku 40. minuty vyrovnání (92-92). Písek se tu opět trápil se šestkami, kterých mu Olomoucko v rozhodných chvílích darovalo víc než dost. Nejdřív faul na trojkujícího Burdu vyústil ve stav 92-94, který rovněž z trestné linie zamazal Wertz. Poté byl v nájezdu odpískán faul na Sršně Karlovského v situaci, kdy se rozhodčí pod košem chystal pískat útočný faul, a sudí na trojce viděl faul obránce, u nějž nakonec vše zůstalo. S tím však nebyl spokojen domácí kouč Hipsher, inkasoval technickou chybu a byly tu další tři šestky pro Písek. Ten znovu proměnil dvě, ale hrdina domácího souboru Wertz šest sekund do konce čtvrtiny ještě z nájezdu poslal zápas do prodloužení. To z remízového stavu v posledních dvou minutách rozhodl šesti body v řadě písecký pivot Martin Svoboda.

Ten jako top skórer vítězů sklidil 32 bodů (TH 11/7), vedle Burdy se víc prosadili ještě Týml (18+8 doskoků, TH 12/9) a Karlovský (10). Sršni i přes nevídaných 20 minel dali o parník víc šestek (22/19 - 55/35), dále i bodů z brejků (14-23) a bodů laviček (15-37), navíc stáhli více doskoků (35-48). Zpod koše plodnější (44-34) Hanáky, jimž se postupně vyfaulovalo pět hráčů, táhl křídelník Wertz, autor letošního ligového rekordu v bodech (36) i užitečnosti (45), k čemuž mu pomohlo i 9 doskoků, 6 asistencí, trojky 9/5 a šestky 10/9. Sekundovali mu Carter (26+9 doskoků) s Wrightem (21).

Andy Hipsher (kouč BK Olomoucko): „Zápas se mi nelíbil, především jeho výsledek. Zdobila nás velká bojovnost, kterou jsme ukázali. Chvílemi se ukazovalo, že umíme hrát i týmově, nejen individuálně. Prostě jsme se semkli, to nám dlouho dávalo šanci na vítězství. Odehráli jsme dobrý zápas, musíme pokračovat v naší cestě a i z takového utkání se poučit. Písek si zaslouží kredit, jak se drží na špici tabulky.”

Jiří Svojanovský (křídlo BK Olomoucko):
 „Měli jsme dobrý začátek a dostali se do vedení. Písek se dostával do tempa pomaleji, ale dokázal srovnat a šlo se do prodloužení. V něm se nám nepodařilo proměnit některé střely a z tohoto pohledu soupeř vyhrál zaslouženě.”

Jan Čech (kouč Sršni Photomate Písek): „Přiznám se, že ani nevím, co se v zápase všechno dělo. Za poločas si od jednoho hráče necháme dát sedmadvacet bodů, pak v závěru ztratíme náskok sedmi bodů, když se projeví naše bolest, kterou jsou trestné hody. Naštěstí jsme dokázali ze hry dostat několik hráčů a v závěru nastavení se projevila naše širší rotace. Z vítězství máme velkou radost. Z prvních sedm zápasů jsme chtěli pět nebo šest, máme všechny, což je jako sen.”

Vojtěch Sýkora (rozehrávač Sršni Photomate Písek): „Byl to bláznivý zápas a z naší strany nejhorší výkon v sezoně. Měli jsme v hlavách, že máme za sebou šest výher a nemůže se nic stát. Olomoucko má ale skvělé hráče a ti hlavně v prvním poločase dominovali. Po pauze jsme dali pár střel a vrátili se do zápasu, který jsme mohli vyhrát už v řádné hrací době. Povedlo se to až v nastavení, i z toho máme radost.”