Sršni unikají temnotě a Pandy Děčínu

Ve dvou nedělních duelech úvodního kola nadstavby se radovaly domácí celky. Ústí si doma znovu poradilo s Brnem (75-68) a na třetí pozici skupiny A1 má už náskok dvou výher před Válečníky.

A v oddělení A2 Písek skolil Novou huť 94-87 a utnul tak tíživou sérii osmi porážek. U zápasu byl i nový nejstarší muž Kooperativa NBL Ivan Trojan, který osobně předal svůj sršní dres úspěšnému dražiteli, který za cennou memorabilii neváhal vysázet přes sto tisíc korun, jež poputují ve prospěch Klubu nemocných cystickou fibrózou.

Sršni poslali sérii proher do dějin

Pískem po startovním duelu skupiny A2 zaduněla obrovská rána. Domácím Sršňům totiž ze srdce spadl nebývale veliký kámen z utnutí série už osmi porážek. Porážkou 94-87 to odnesla Nová huť, která ale i bez pivota Jetera měla na to uspět. Po utkání tak musí nemálo zpytovat svědomí.

Po vyrovnané první čtvrtině začala zápas jako první lámat díky svým zahraničářům trojkami i podkošovými zakončeními až k 15bodovému vedení po 16 minutách. Jenže tam se hosté zadrhli, na přelomu poločasů pětkrát ztratili, schytali nesportovní faul i technickou chybu a Sršni z šestek i několika trojek po 23 minutách srovnali na 50-50. Hosté ještě jednou unikli na sedm, ale Písek kontroval zpod koše, útočnými doskoky i trojkami, využil i ostravských ztrát a začal se tlačit dopředu. Ve čtvrté části se zejména třemi trojkami dostal až na plus 9, na což ještě NH reagovala snížením na tři, ale domácí pak dalšími třemi trojkami nakopli vedení o 13, a to už mělo dvě minuty před koncem rozhodnou váhu.

Sršně (bez Faita, Týmla, Šlechty) táhli Novotný (18), Martin Svoboda (17+7 doskoků), Borovka, Skalička (po 13), Englický (11) a Šurý (10). NH sytili Williams (27+8 doskoků), Madden (19), Rhodes (17+9 doskoků) a Michal Svoboda (11). Domácí si mocně pomohli z trojek (36/15 - 28/8), dále také z šestek (23-17), útočných doskoků (12-9, body z nich 16-9) i menším počtem ztrát (11-17).

Matěj Mach (asistent Sršni Photomate Písek):
„My jsme se chtěli soustředit na sebe a na naši hru. Nevstoupili jsme do utkání úplně špatně, bohužel během prvního poločasu jsme tam měli pár mentálních zkratů, pustili jsme Ostravu do trháku, naštěstí do poločasu se nám podařilo manko stáhnout a měli jsme tam dobré věci, o které jsme se mohli opřít. Do druhého poločasu jsme nastoupili s velkou energii s obrovským nasazením a myslím si, že to dneska rozhodlo.”

Pavel Englický (pivot Sršni Photomate Písek): „Hodnotím to kladně. Je super, že jsme zase na vítězné vlně, nebo že jsme vyhráli. Minulý týden se mi ještě nehrálo dobře, byl jsem jenom po pár trénincích po té pauze. Dnes už to bylo super a je skvělé, že jsme zase vyhráli a konečně jsme zlomili tu šňůru proher, kterou dávám za vinu zejména našemu obrannému systému. Týmový obranný výkon byl dnes neskutečný. Bojovali jsme jeden za druhého a poté to v útoku už přijde samo. Když jsme prohrávali o 15 bodů, tak jsem si říkal, že to nemusí dobře dopadnout, že se musíme zvednout. V poločase jsme si řekli, co musíme udělat, aby se to stalo a naštěstí jsme to splnili. A teď půjdeme utkání od utkání po vítězné vlně.”

Michal Svoboda (křídlo NH Ostrava): „Myslím, že rozhodla třetí čtvrtina, kdy Písek nastoupil a rychle smazal ztrátu. Měl tam slepené asi tři nebo čtyři trojky, tím se dostal na vlnu. Pak si udělal šestibodový náskok, který si udržoval. My vždy když jsme se dotáhli, tak jsme dostali dvě nebo tři trojky v řadě a to nás stálo hodně sil. Snažili jsme se až do posledních vteřin, ale nevyšlo to.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „Gratulace domácím k důležitému vítězství, potřebovali to. My jsme si dnes chtěli upevnit pozici v A2, to se bohužel nestalo. Myslím, že jsme to Písku vesměs darovali. Nebo spíš my sami jsme se zastavili, přestali jsme hrát, co jsme chtěli. Prvním pasem chytře dopředu. Místo toho jsme to vše řešili driblingem, pomalu, bez přihrávek. Takhle nechceme hrát v takovém zápase proti Písku. Roli hrálo to, že nám odešla střelba v druhém poločase, do toho nemohoucnost na trestných hodech a to ve vyrovnané koncovce prostě bolí. Bylo hodně sporných momentů. Dva nebo tři nesportovní fauly proti nám, technická vůči mně, které nerozumím. Na to se ale nevymlouváme. My jsme si to projeli sami.”

Třetí Pandy se vzdalují Válečníkům

SLUNETA na úvod nadstavby nezrušila Brno doma tak krutě jako na začátku roku, ale i tak díky svým oporám získala před 1180 fanoušky šesté vítězství (75-68) ze sedmi posledních zápasů a na třetím místě odskočila Děčínu už na rozdíl dvou výher.

Hosté (nadále bez power forwarda Zdanavičiuse) žili ve větší naději do startu druhé čtvrtiny. Pak ale do půle a na startu třetí čtvrtky navršili během devíti a půl minuty 11 ztrát i řadu minutých šestek a pohřbili tak své šance na loupež. Pandy (bez Váni) vyhrály druhou čtvrtinu 23-9, ještě před prvním odchodem do kabin vedly o jedenáct a na začátku druhého poločasu šly až na 49-32, když v klíčovém úseku řádili Pecka, Dailey a Autrey. Ve třetí části Ústí udržovalo dvojciferné vedení, a i když ve čtvrté Dáňa s Viktorem Půlpánem třemi trojkami vrátili hosty na pět, a jejich tým až skoro do konce díky druhým šancím dorážel na Pandy ze vzdálenosti několika bodů, Pecka s Nicholsem už větší nebezpečí pro domácí nepřipustili.

Nichols nasbíral 18 bodů, Pecka 13, Autrey a Dailey po 11. Za Brno odporovali Lee (18+10 doskoků), Šiška a Půlpán (po 11). Na domácí straně byl vetší počet trojek (22/6 - 24/4) a šestek (15-10) i nižší počet ztrát (14-20).

Jan Pavlík (asistent Basket Brno):
„Gratuluji domácím k vítězství, podle průběhu zápasu to bylo zasloužené, protože my jsme udělali pár chyb a trošku jsme se lekli toho, že bychom tady mohli hrát minimálně vyrovnané utkání a v druhé čtvrtině si nechali nastřílet 26 bodů a druhý poločas jsme začali třemi ztrátami, což si nemůžeme dovolit, když chceme uspět na jakékoli venkovní palubovce. Pak to bylo hodně těžké stahovat a stálo nás to spoustu sil se dostat zpátky do zápasu a na konci si to domácí zkušeně pohlídali. Ale je určitě potřeba hledat pozitiva, protože v Ústí se nevyhrává lehce a tím, že jsme tu hráli až do konce o vítězství, tak na tom můžeme stavět, a když si vzpomeneme, že jsme tu před třemi týdny prohráli o nějakých 40 bodů, tak je to jednoznačně posun dopředu. Navzdory porážce musíme bojovat dál a výhry přijdou.”

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Dnešní zápas moc basketbalové krásy nepobral, přišlo mi, že se oba týmy trápily na útočné polovině. Nakonec rozhodla trochu větší vůle po vítězství, která byla na naší straně. Docela slušně jsme bránili, ale nebyl to určitě výkon, jaký bychom si představovali. Každopádně vítězství se počítá, odskočili jsme na dvě výhry na třetím místě, což je pro nás důležité, uhájili jsme domácí palubovku a zvedli jsme si sebevědomí před pohárovým utkáním v Děčíně.”

Šimon Svoboda (forward Basket Brno): „Z naší strany docela povedený zápas, měli jsme dobrý vstup, problém ale byl ve druhé čtvrtině a zkrat po poločase, kdy nám to moc nevyšlo ani na útočné, ani na obranné polovině a domácí si udělali nějaký náskok a potom se nám už jen těžko dostávalo zpátky. Gratuluji SLUNETĚ, byla dnes lepším týmem, ale i tak si myslím, že to od nás nebyl špatný zápas.”

Jan Karlovský (forward SLUNETA Ústí): „My jsme moc rádi za dnešní výhru, byla hodně důležitá a první ve skupině A1. Teď nás ale čeká další důležitý zápas v Děčíně, na který se chceme koncentrovat, dobře připravit a postoupit do pohárového FINAL 8.”