Šteffel show, Šoula show a skvostné defenzivy

ECHO SOBOTY V NBL Famózní tříminutová sekvence Davida Šteffla v Kolíně, osamělý Lion v poli Jiří Šoula s 23bodovým "výkonem celého sobotního večera", super defenzivní a prakticky netrojkující Opava a naopak oblouková Striou vedená válečnická smršť ve vyprodaném derby, v němž stejně jako v Opavě na USK dorazilo do hlediště na 1200 basketbalumilovných fanoušků. To jsou některé z hlavních událostí kvarteta sobotních bitev 9. kola Kooperativa NBL.

Štefflova ďábelská tříminutovka

David Šteffel se v Kolíně za stavu 34-36 nadechl ke strhující tři a půl minuty trvající sekvenci, jíž sám uklidil zápas pro Orly, kteří pak mohli v klidu odejít na nedaleké kolínské nádraží a odvézt si domů svůj druhý venkovní lup sezony. A hlavně už čtvrtou výhru v řadě (60-71).

Centr Ariete během pár obran a útoků nasbíral v kritickém úseku 4 body, 3 zisky, 2 asistence i útočný doskok, a když svůj sólo výboj ukončil, hosté vedli 36-48 a už se nedívali zpět. Domácí v této části buď ztráceli míče (4, čtvrtá a pátá ztráta Horáka), nebo míjeli jumpy.

Nebyl to ale první zápasový úsek, kde zcela zamrzli. Ještě hůř dopadli ve druhé čtvrtce, kde 8,5 minuty nedali bod, a Orli přes 7 soupeřových ztrát vyšplhali z 15-12 na 15-29.

Medvědi sice v úvodu třetí části po technické chybě a dvou ztrátách hostů přirazili z minus 10 na bod, ale už za chvíli je popravil Šteffel. Domácí v kulise 600 diváků ztratili celkem 17 míčů a ze zahraničních akvizic je potáhl jen 15bodový Allen, když kolega z rozehry Hunt v prvním celém utkání v NBL ještě nestihl ukázat mnoho. Top skórerem týmu tak byl se 17 body forward Vocetka.

Ariete mělo hned 5 dvojciferů, vedených Palyzou (13, 6 doskoků, 6 asistencí), Marko (15), Tomancem (13+6 doskoků za 11 minut) a samozřejmě Štefflem (10, 5 doskoků, 5 asistencí, 3 zisky, 2 bloky, 7F+). MVP utkání byl vyhlášen 12bodový Pavel Slezák.

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Prostějov nás porazil na doskoku, v úspěšnosti střelby a ve ztrátách, kterých jsme my měli víc. Moji hráči bojovali nejvíc, jak mohli, ale na Prostějov to nestačilo, hlavně při našem výkonu v útoku, kdy několik opor nepodalo výkon, který jsme čekali. Dobře jsme ale bránili. Dostat od Prostějova 71 bodů není špatné. Prostějov je výborný tým s velmi dobrými střelci trojek na perimetru a třemi výbornými pivoty pod košem. Těžko se s ním hraje a těžko se brání, hrozně chytře využíval všechny svoje schopnosti, možnosti a kvalitu."

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "My jsme přešťastní za vítězství. Odehráli jsme tu těžký zápas, jako vždy se vítězství rodilo v obraně, kde jsme od začátku byli pozorní, a tlačili jsme. Bakiče jsme nenechali rozehrát a snad to bylo naší obranou, že jsme nutili domácí ke ztrátám a těžkým střelám. Takřka celý zápas jsme drželi velmi nízké skore, což pro domácí bylo těžké, a my jsme v důležitých momentech dali důležité body - buď trojku, nebo jsme skórovali po dobré spolupráci až pod koš. Také jsme se drželi na přijatelných ztrátách a vládli jsme na doskoku."

Michal Vocetka (křídlo BC Geosan Kolín): "Rozhodl první poločas, kdy nás Prostějov nepustil vůbec do rytmu v útoku, a na každý koš jsme se hrozně nadřeli. Ve druhém poločase se to trochu zlepšilo, ale zase když jsme se přitáhli zpátky, tak přišly naše chyby, kdy si kolikrát sami ukopneme míč, nebo ho dáme z ničeho soupeři do rukou. Šlo to zpátky na 10 bodů a už jsme s tím nic neudělali, protože každý se v útoku hledal a nebyl to náš způsob hry."

Roman Marko (rozehrávač Ariete Prostějov): "Chytli jsme se dobrou obranou a rychle jsme se dostali do vedení o nějakých 10 bodů. To vedení mohlo být i daleko vyšší, bohužel jsme tam ztratili pár míčů, udělali kroky, hodili si míč do autu, nebo jsme nedali nějaký jednoduchý koš. Začátek druhého poločasu jsme měli trošku nekoncentrovaný. Kolín toho využil, chytil se střelbou a najednou to byla remíza. Naštěstí jsme pak začali hrát tak, jak jsme chtěli. Přitvrdili jsme v obraně a měli rychlý přechod do útoku, z toho jsme dali pár jednoduchých bodů zpod koše, nebo jsme vyhazovali na trojku, odkud byli naši střelci úspěšní. A opět jsme se dostali přes 10 bodů. Naštěstí jsme to udrželi, jsme za to rádi, protože v Kolíně je možné všechno. Tady můžete vést i o 20 a domácí to můžou dotáhnout, takže jsme rádi, že jsme vedení uhlídali a vyhráli. Potřebovali jsme toto vítězství, protože jsme teď třikrát vyhráli doma a chtěli jsme to potvrdit i někde venku, kde se nám zatím moc nedařilo."

No.7 po trojkové symfonii

Pandy možná pro očekávané derby počítali, že Válečníci budou doma pokračovat v sérii osmiček a dvanáctek. A že po 8, 12, 8 a 12 trojkách v předchozích čtyřech domácích bitvách opět přijde na řadu menší cifra. Hluboký opak byl však pravdou, když ničitelem Striou (7/5) vedená baterie snajprů sesměrovala do obruče dokonce 14 projektilů z 31 pokusů. A i když hostující Pandy samy stihly 8 ran, s nadupanými Válečníky nemohly soupeřit – Armex tak po jasném výsledku (90-73) a už sedmém triumfu v řadě potvrdil vedoucí postavení v soutěži.

Pandy (bez rozehrávače Andersona), opět startující s českou pětkou, se ve hře držely jen čtvrtinu. V té ještě přežily domácí výpady na útočném doskoku (6-0) a dokonce i první salvu 4 děčínských trojek (Stria 4/3), jež přicházely většinou z volných pozic.

Zápas hostům paradoxně začal ujíždět v úvodu druhé čtvrtiny (v níž už zamezili dalším útočným doskokům soupeře), kdy vedle Kendrida začali hrát do koše i jeho další kolegové. Jenže při tom zároveň přicházeli o míče nebo neproměňovali své nájezdy a bez velké snahy o útočný doskok jim chyběla vyšší nebezpečnost.

Děčínský trhák z 20-21 na 33-22 zahájil trojkou power forward Kaša, na něhož navázal 6 body centr Houška, a když po zadní lajně snadno utekl Kroutil, cesta k výhře se Válečníkům začala doširoka otevírat. V utkání nekonzistentní Pandy tu za 5,5 minuty vsítily jeden jediný bod.

Ve třetí části se ještě z 54-36 dostaly i díky zóně na 57-48 a mohly dojít i dál, kdyby naplno využily šanci na 6-7bodový útok. To si Barham v rohu poslal do vzduchu Striu, aby si do něj "po americku" naskočil a získal tři šestky. K tomu děčínský forward inkasoval za protesty technickou chybu. Jenže Barham dva ze tří trestných hodů zahodil, domácí Pomikálek vzápětí posadil do koše trojku a zápas se vrátil do předchozích kolejí.

Tři americké Pandy byly tentokrát dvojciferné, když Kendrid dosáhl 20 bodů, 8 doskoků a 7F+, Barham 18 bodů a Eggleston deseti, zároveň ale zůstaly stejně jako čeští kolegové více či méně v minusu při pobytu ve hře. Na doskoku dominující Válečníci měli hned 6 dvojciferů, z nichž 13 body, 9 asistencemi a 6 doskoky zářil playmaker Vyoral. MVP se ale před vyprodaným hledištěm s 1200 diváků stal power forward Robert Landa.

Martin Stavěl (asistent Sluneta Ústí): "I když to tak zhruba tři čtvrtiny nevypadalo, Děčín měl zápas celou dobu pod kontrolou. Nechtěl bych si ale z utkání vzít jen negativa. Jsem rád, že jsme se asi 28 minut drželi, pokud to tak mohu nazvat, Děčínu na dostřel, kdy to bylo o 8 až 10 bodů. Nicméně vždy, když jsme se na tuto hranici dostali, Děčín svou přesnou hrou a výborným pohybem balonu dokázal dostat míč ke střelcům z tříbodové vzdálenosti, což byli v podstatě všichni, a potrestal nás větší či menší šňůrou. Úplně v klidu si zápas zkontroloval a vždycky v tomto momentu odskočil. To, co nás opět trápilo, bylo naše obranné doskakování, zejména v první čtvrtině. První střelu nebo i dva útoky soupeře jsme schopni ubránit, ale pokud má třetí nebo čtvrtou střelu, většinou je to samozřejmě korunované košem. Tohle tým sráží a stojí nás to spoustu sil, což se dělo i v tomto utkání. K tomu Děčín střílel velmi dobře z tříbodové vzdálenosti."

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): "Derby splnilo očekávání. Musím dát kredit Ústí za to, jakým způsobem hrálo. Byl to jeden z jeho lepších výkonů v letošní sezoně. My jsme samozřejmě byli v roli favorita a jsme rádi, že jsme to zvládli. Není jednoduché naši hru soupeři vnutit a snažit se hrát agresivně na obou polovinách hřiště. Po vlažnějším začátku, kdy jsme dělali v obraně trochu mentální chyby a Ústí to trestalo, jsme měli pestřejší hru – a to vícenásobné úsilí ve všech činnostech nás přivedlo k výhře. Měli jsme hodně možností, jak skórovat z dvojtaktů nebo z otevřených trojek. Ne úplně se nám to dařilo a někdy se v tom trápíme. Kdybychom tyto střely proměňovali, tak bychom byli ještě efektivnější. Měli jsme taky trochu smůlu, když jsme si dali z takových zajímavých situací dva vlastní koše. I to k tomu patří, stejně jako emoce nebo technické chyby, prostě klasické derby, jak má být. Byla to výborná pozvánka na derby číslo 2 v Ústí."

Lions stále trčí v jámě

Krize Jihočechů nekončí. A trvá už šestý zápas v řadě. Na jejich štítě tentokrát neskončila ani Nová huť, která si od Vajgaru odváží vítězství 67-81. Vyhrála doskok, v obraně povolila domácím trefit jen 26 střel z 73 a k tomu si do obruče našlo cestu hned 12 z jejích 30 trojek (Bratčenkov 10/4).

Lions doma opět srazil vaz druhý poločas (29-45). Nepomohl ani hvězdný 23bodový výkon guarda Šouly (trojky 9/4) a double-double power forwarda Zuzáka (13+10 doskoků), protože ostatní včetně tří zámořanů se v kulise 600 diváků neprosadili dostatečně (byť playmaker Lamar rozdal 9 asistencí). To u hostů dva ze tří amerických mužů šlapali naplno (Kerr 19+15 doskoků, Hooker 17) a k tomu se přidali i tři čeští dvojciferové na čele s MVP Petrem Bohačíkem (18+8 doskoků).

Klíčový náskok (52-61) Nová huť, skórující ve druhé půli buď zpod koše, nebo z trojek, získala v posledních 8 minutách třetí čtvrtky, během nichž domácí stihli jen 8 bodů. Ostrava zápas zvládla i ve víceméně šestičlenné rotaci.

David Musil (asistent Lions Jindřichův Hradec): "Za druhý poločas si Ostrava výhru zasloužila. Ve 3. čtvrtině jsme udělali mentální chyby, nechali jsme volného Kerra, ten dal dvě trojky a zápas se zlomil. Nebyla tam bojovnost, jakou jsme chtěli mít. Jediný Jirka Šoula snesl přísnější měřítko. Ostatní se báli něco udělat a vymyslet. Jestli to takto bude dál pokračovat, je to cesta do pekel."

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "Jsem spokojený s obranou. První čtvrtina se mi nelíbila, ve druhém poločase jsme si ale řekli, že chceme bránit a to rozhodlo. Za prvních 15 minut jsme dostali jen 16 bodů a až na konci to domácí třemi trojkami kosmeticky upravili. Důležité byly dvě Kerrovy trojky za sebou, kdy jsme šli na 10 bodů a dostali se na větší bodový rozdíl. Domácí pak neměli nárok. Chceme být tým bojovníků a obránců. Dnes jsme bránili, a proto jsme vyhráli."

I bez trojek 80 bodů

Možná to byla změna jen na jeden den. Možná jde v podání Slezanů o nový trend. Ať tak či tak, Sovám naložili 80 bodů i s pouhými 4 trojkami. A to ještě zajímavější - z pouhých 13 pokusů.

Naopak 40 bodů vítězové vsítili zpod koše, trefili 24 z 41 dvojek, k tomu přidali i 20 šestek. Na 60 bodů se při výhře 80-62 složil kvartet Šiřina, Gniadek, Blažek a Cvek. 20ztrátový USK, který doskočil jen 21 míčů, měl pouze 3 muže nad 6 bodů, a to guarda Bohačíka (14), centra Josipoviče (13, do půle bez doskoku za 18 minut) a rozehrávače Křivánka (11). Jen 17 minut se 4 body odehrál před vyfaulováním křídelník Michal Mareš.

Přestože Slezané vedli před 1200 diváků od prvních minut, zápas se začal lámat až v posledních třech minutách první půle, kdy hosté zcela vypadli z role, a byť se do šaten šlo za ještě hratelného stavu 34-29, tato sekvence předznamenala i start třetí čtvrtiny.

Do ní Sovy vstoupily 6 minutami bez vstřeleného bodu, v součtu se závěrem poločasu to dělalo minut 9 a po baterii ztrát manko hostů narostlo až na 46-29, což už dalo domácím definitivní klid.

Petr Czudek (kouč BK Opava): "Viděli jsme utkání USK – Jindřichův Hradec z minulého kola a věděli jsme, že k nám přijede mladý, výborně fyzicky vybavený  tým. Hráči USK, když se jim daří v útoku, jsou nebezpeční každému soupeři. Dnes jsme vše vsadili na obranu a myslím, že dovolit USK jen 62 bodů je úspěch. Utkání rozhodl náš vstup do třetí čtvrtky, kdy jsme zaznamenali šňůru 15-0."

Pavel Miloš (asistent USK Praha): "My jsme střídali výborné minuty se špatnými a byli jsme vyrovnaným soupeřem jen v prvním poločase. Škoda spousty chyb, kterých jsme se dopouštěli hlavně v obraně. Bojujeme, rveme se, ale to nestačí."

Filip Zbránek (forward BK Opava): "Jsem rád, že jsme utkání dotáhli do vítězného konce. Já jsem nastoupil s virózou, chtěl jsem pomoct klukům, ale po prvním poločase jsem musel odstoupit, protože se mi špatně dýchalo."

Jaromír Bohačík (guard USK Praha): "Nezačali jsme vůbec špatně a dlouho jsme s domácími drželi krok. Opava nás porazila střídáním obran, s kterým jsme se neuměli vyrovnat."