Střelecká bída Brna, lup Sršňů

Písecké opory v dohrávce 3. kola doručily, brněnské z drtivé většiny ne, jejich tým navíc ve třetí čtvrtině přišel o zraněného rozehrávače Viktora Půlpána a nováček si tak zpod Špilberku veze už své čtvrté vítězství zvenku (71-84) ze šesti možností.

Klíčovou sekvencí utkání byla druhá pětiminutovka úvodní čtvrtiny, kdy domácí zhusta míjeli i zpod koše a hosté, kteří v tomto dějství vsítili pět trojek, se efektivnějším útokem z 13-13 utrhli na 15-27.

Další zásadní fáze nastala v poslední čtyřminutovce prvního poločasu, kdy se Sršni strategicky v zóně spolehli na to, že Brno není týmem velkých trojkařů, domácí navíc neposílali míč do uvolněného nitra zóny a snažili se do ní marně najíždět z křídel a po spoustě minutých trojek neměli obsazený ani útočný doskok. Namísto rychlého přechodu do útoku, kdy měli šanci atakovat ještě nepostavenou zónu, váhali a přecházeli na polovinu soupeře velmi pomalu, aby Sršni na nic nečekali a odskočili do kabin s trhákem 25-44 (týmy z pole v procentech 21-45 a trojky 14/3 - 18/7).

Namísto brněnského náporu pak třetí čtvrtina začala ztrátami domácích a soupeř se 13 minut před koncem poděkoval díky snadným výpadům pod koš nejvyšším vedením o 27 bodů. Pak ale Brno přece jen podřadilo, nakopla jej omladina v čele s odvážným zelenáčem Musilem a z několika píseckých ztrát a konečně i úspěšných trojek stáhlo po 30 minutách na 48-61. Písek se ale v úvodu čtvrté části ze dvou trojek a až příliš snadných zakončení zpod koše odrazil ke kontrolovanému závěru. Jediným stínem utkání tak pro něj může být zranění levého lokte rozehrávače Šurého ze třetí čtvrtiny.

Vítěze nasytili obvyklí podezřelí Martin Svoboda (25+8 doskoků, TH 13/9), Sýkora (18+10 doskoků a 7 asistencí) a Šlechta (11). Z pole přesnější Sršni (29-44) dali víc šestek (16-20) i trojek (34/9 - 30/10), při útočných doskocích 18-11 uhráli remízu 11-11 z druhých šancí a neohrozilo je ani větší množství ztrát (11-18) a o 17 pokusů nižší střelecké portfolio. Za domácí (bez Krakoviče) byli před 1050 fanoušky, z nichž nemalou část tvořili i ti písečtí, vidět Šiška (18+7 asistencí), Petr Křivánek (12), Šimon Svoboda (10+8 doskoků) a Musil (10). Naopak podkošové opory Lee, Zdanavičius a Brown se složily jen na tucet bodů dohromady.

Martin Vaněk (trenér Basket Brno):
 „Hlavním klíčem bylo to, že někteří naši hráči nerespektovali sílu Písku a kvalitu jeho hráčů. Písek hrál dnes výborně. My jsme se připravovali na jeho agresivní hru a obranu, ale nerespektovali jsme ho a z toho pramenila nízká úspěšnost střelby. Nezbývá nám nic jiného než být kritičtí k našemu výkonu, protože dnes to nebyl výkon, jaký bychom si představovali.”

Jonáš Musil (křídlo Basket Brno): „Bohužel dnes nám to nepadlo, nikdo nebyl schopný se v útoku chytit. Pozice jsme měli dobré, ale nebyli jsme schopni je proměnit.”

Jan Čech (trenér Sršni Photomate Písek): „My jsme přijeli do Brna dobře takticky připraveni. Brno si 28 minut nevědělo s naší obranou rady. Mám velkou radost z výhry, na druhou stranu jsme z plus 27 skončili na plus 13. Příští týden hrajeme s Brnem „druhý poločas“ u nás v Písku. Tato výhra má obrovskou váhu, hlavně po nevydařeném nedělním utkání s USK.”

Martin Svoboda (pivot Sršni Photomate Písek): „Povedla se nám první polovina, hráli jsme týmově, běhali jsme a posouvali jsme si míč. Nepovedla se nám druhá polovina třetí čtvrtiny, ale naštěstí jsme udrželi koncentraci a tlak Brna jsme ustáli.”