Super obrat Slezanů a velký lup Turů!

VIDEOECHO ZÁPASŮ 3 A 4 ČTVRTFINÁLE Opava se po 13 minutách čtvrtfinálového Utkání 4 topila v 15bodové díře, aby poté na domácí palubovce vstala z mrtvých a zbylých 27 minut vyhrála nad Děčínem 60-34 a srovnala v sérii na 2-2. Mnohem jasněji je naopak po třetí výhře Nymburka mezi mistrem a Sovami a po třetím úspěchu Svitav mezi Tury a Pandami, kde prvnímu a druhému celku po dlouhodobé části schází k postupu poslední krok. Ten mohou hráči Nymburka i Svitav udělat už v pátek, kdy v Praze i v Ústí startují čtvrté duely shodně v 18 hodin.

VIDEOECHO ZÁPASŮ 3 A 4 ČTVRTFINÁLE Opava se po 13 minutách čtvrtfinálového Utkání 4 topila v 15bodové díře, aby poté na domácí palubovce vstala z mrtvých a zbylých 27 minut vyhrála nad Děčínem 60-34 a srovnala v sérii na 2-2. Mnohem jasněji je naopak po třetí výhře Nymburka mezi mistrem a Sovami a po třetím úspěchu Svitav mezi Tury a Pandami, kde prvnímu a druhému celku po dlouhodobé části schází k postupu poslední krok. Ten mohou hráči Nymburka i Svitav udělat už v pátek, kdy v Praze i v Ústí startují čtvrté duely shodně v 18 hodin.

26 sovích ztrát a jen 50 bodů

Nadále oslabeny o tři opěrné hráče (Ondřeje Sehnala, Applebyho a Stevanoviče) a zaplaveny v sérii dosud rekordními 26 ztrátami (po 21 a 20) neměly Sovy ve třetím čtvrtfinále ani stopové množství naděje už od první čtvrtiny. V té přišly o prvních sedm míčů a mistr ji především zpod koše ovládl 10-24.

Ve druhém dějství USK srazil počet ztrát na 5, trefil i tři trojky a hosté tentokrát zejména z trestné linie navýšili vedení jen o dalších pět bodů (27-46), když v půli nejvíc dominovali zpod koše (2-18). Ve třetí čtvrtině postupně uskakovali až na rozdíl 30 bodů a zvítězili 50-88, což značí vedení v sérii 3-0.

Mistr, který oslavil 50. ligovou výhru v řadě, měl jen dva dvojciferné střelce Jaromíra Bohačíka (17) a Pavla Pumprlu (13), vyslal o 10 střel z pole víc, dvakrát méně ztrácel, zpod koše kraloval 6-42, z brejků 5-17 a na doskoku 23-38 (v útoku 6-10, body z druhých šancí 4-14). Za domácí se na aspoň 10 bodů vyšplhali Tůma (14+7 asistencí), Mareš a Štěrba (po 10).

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Kontrolovali jsme zápas od začátku. Po té pauze dvanácti dní před čtvrtfinále se konečně dostáváme do rytmu, ale stále tam bylo hodně momentů, kdy to od nás nebylo precizní. Ale celkově to byl dobrý zápas a těšíme se na páteční duel.“

Martin Peterka (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Asi se dá říct, že to byl od nás nejlepší zápas v sérii. Rozhodně z pohledu obrany. Dostali jsme jen 50 bodů. Ale zase se nám tolik nedařilo v útoku, i když 88 bodů venku není špatné. Párkrát jsme si ale mohli víc půjčit míč. Ovšem vyhráli jsme hladce a jsme spokojení. Zítra to budeme chtít dotáhnout. Budeme se snažit, aby to mělo podobný průběh, abychom hned na začátku nastolili tempo a nepřipustili žádné komplikace.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Po dvou dobrých zápasech v Nymburce jsem doufal, že s větší rotací budeme vypadat ještě lépe, ale očividně jsem se mýlil. Musíme pracovat ještě tvrději a snažit se dostat do hry mladé hráče, kteří tu s námi budou i příští rok.“

Po válce v Opavě 2-2

Playmaker Jakub Šiřina se v půli ani nemusel dívat na zápis o utkání. Věděl, že už tři poločasy v řadě zůstával střelecky zcela na suchu. A jeho tým se v první půlce klíčového čtvrtého čtvrtfinále na domácí půdě potápěl s ním (31-41). Obracet stav 1-3 by ovšem při vyrovnanosti obou celků byla nanejvýš sebevražedná mise. A proto, i když zjevně není ani v posledních týdnech ve své kůži, okamžitě po návratu z kabiny sešlápl plyn až k podlaze.

Začal získaným míčem a asistencí Zbránkovi, vzápětí nesportovní faul Landy sám potrestal pěti body, aby nabil na dvojku s faulem i Gniadkovi. Opava se po dvou minutách dostala na 41-46 a tím ožila i celá hala.

Hosté, kteří za půli měli pouhé 4 ztráty, proti najednou mnohem agresivnějším domácím znejistěli a po pěti ztrátách za prvních pět minut třetí čtvrtiny (celkem v dějství sedm a jen 9 bodů) vedli už jen 44-46. A pak se hrála pravá play-off bitva na pořádně ostré nože.

Opava po čtvrté trojce ve třetí čtvrtině už vedla. Hostům se nedařilo skórovat ani z vyložených situací a i ve čtvrté části stále velmi lacino ztráceli míče. Přesto po hluché sekvenci domácích, které už od třetí čtvrtiny tížily čtvrté fauly forwardů Gniadka i Zbránka, ještě jednou otočili (59-60).

Kritickou trojku na 64-60 ze situace 1 na 1 pak trefil Šiřina a po jeho zisku Bujnoch zasadil soupeři opět zpoza oblouku už zdrcující ránu na 67-60 106 sekund do konce. Válečníci po timeoutu ztratili další míč (jeden z pěti v posledních 4 minutách) a následný nezajištěný nájezd Šiřiny už trhal domácí na 69-60, aby rozehrávač při návratu do obrany emotivně gestikuloval a křičel směrem k děčínské lavičce.

Šiška ještě trojkou snížil na 6, ale domácí reagovali šestkou a útočným doskokem po minuté druhé, což sebralo Severočechům i poslední jiskry naděje.

Po porážce 74-63 a zcela promarněné druhé půli (43-22) je musí hodně mrzet, že nedokázali víc vytěžit z výborné první půle, v níž domácí celek, jasně dominující v utkání den předtím, zaskočili vlastní agresí i vysokou sestavou se třemi „dlouhými“ a taženi 10 body Landy i Feštra ji vyhráli především zpod koše (10-24), výrazně lepší péčí o míč (ztráty 12-4), kvalitní obranou 1 na 1 i řadou tref s faulem. Většina z toho se ale po změně stran kamsi vytratila.

Tým (nadále bez centra Grunta) měl čtyři dvojciferné střelce v Carlsonovi (11+11 doskoků), Autreym (10+12 doskoků), Landovi a Feštrovi (po 10), domácí (bez power forwarda Kvapila) disponovali hned pěticí takových skórerů, jimiž byli Bujnoch (14+11 doskoků), Šiřina, Zbránek (po 11), Gniadek a Klečka (po 10). Rozdílovou statistikou byly trojky (31/13, z toho ve 2. půli 17/8 – 15/4).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Ten, kdo si myslel, že to dnes bude jednoduché utkání, neví co je to play-off. Děčín odehrál zcela jiný zápas než včera. V první polovině nás přehrával a jen díky několika špatným zakončením vedl v poločase jen o deset bodů. To nás do třetí čtvrtky nakoplo a přetáhli jsme aktivitu a vedení na svou stranu. Po dvou prohrách v Děčíně jsme naplnili náš cíl, vracet se tam za stavu dva ku dvěma. Víme, že Děčín je doma hodně silný, ale budeme chtít v neděli využít toho, že domácí bude pod tlakem, protože musí zvítězit.“

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): „My jsme začali velmi dobře, nedovolili jsme domácím útočné doskoky a měli jsme víc energie než včera. Domácí ve třetí čtvrtce trefili několik těžkých střel a to je přivedlo k vítězství. Série nekončí, pokračujeme doma v neděli.“

Jakub Krakovič (power forward BK ARMEX Děčín): „Po včerejším špatném výkonu jsme dokázali, že jsme basket nezapomněli a Opavu jsme hodně potrápili zejména agresivitou na obou polovinách hřiště. Bohužel ve druhé polovině jsme se vytratili na útočné polovině a to nás stálo výhru.“

Václav Bujnoch (power forward BK Opava): „Dostat od Děčína za poločas jen dvacet dva bodů, to byl klíč k vítězství ve druhém poločase.“

Marko doskok od triple doublu!

V mnoha vlnách se odehrávající třetí duel série mezi Pandami a Tury urvali hosté ze Svitav lepšími lichými čtvrtinami (12-22 a 11-21) a po loupeži 71-81 stojí jednu výhru od postupu do semifinále. Už třetí double double v řadě zapsal playmaker vítězů Roman Marko, kterému o jediný doskok unikl triple double (14+11 asistencí a 9 doskoků) a v sérii zatím píše takřka westbrookovské průměry 16,7 bodu, 12 asistencí a 6,3 doskoku.

Hosté měli soustředěný vstup, směřující pod koš, a s využitím ztrát (6 za první čtvrtinu) a podkošových minel domácích se uloupli až na 10-22, taženi 16 body podkošových Aikena (10) a Puršla (6).

Jenže od stavu 17-28 s vystřídáním Marka Tuři ztratili útočnou efektivitu a souhru (přesto uhráli poločas s dvojkami 22/17) a druhou vlnou (Fait do půle 10 bodů) nakopnuté Pandy otočily. Po vyrovnaném poločase ale jejich ofenziva opět místy trpěla a Svitavy si naložili na ramena jako dirigenti i skóreři Marko s O´Brienem, kteří utrhli nový náskok hostů (49-61). Houška s Martinem pak ještě naposledy přitáhli domácí na bod (60-61 6:41 do konce), ale Slezák okamžitě reagoval trojkou, hosté díky další sérii chyb soupeře během tří minut z brejků odskákali na 61-75, a to už byl pro SLUNETU neřešitelný rozdíl.

Vítěze, kteří vyhráli druhou půli 33-44, kromě Marka tlačili i Aiken (22+10 doskoků), Slezák (14) a Puršl (10). Za domácí (nadále bez Šotnara) korigovali Wisseh (14), Pecka (13+9 doskoků), Houška (12), Svejcar a Fait (po 10). Rozdílovými statistikami byly body zpod koše (34-58) a z brejků (22-35).

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Jsme velice rádi za výhru, protože víme, jak těžké je vítězit venku a zejména zde na SLUNETĚ. Do zápasu jsme vstoupili velice koncentrovaně a hráli jsme disciplinovaně v útoku. V první půli jsme ale měli nízké procento střelby za tři body, což si nedokážu vysvětlit, protože ty střely byly opravdu volné. Je to škoda, protože jsme mohli jít do většího než desetibodového trháku. Ve druhé čtvrtině jsme úplně vypadli z role, nehráli jsme připravené akce, ale jakousi „co chci hru“ a samozřejmě jsme za to platili. Ústí dalo 26 bodů, některé velice laciné, které padly po našich ztrátách a soupeř měl i rychlé protiútoky. O přestávce jsem hráče uklidňoval, že SLUNETA má jen pět asistencí, takže to je jen o nás, že propadáme ve hře 1 na 1 nebo děláme zbytečné ztráty v útoku. Ve druhé půli jsme hráli koncentrovaně, zejména ve třetí čtvrtině, bohužel jsme nezvedli procento za tři body, vůbec v celé sérii se v této disciplíně trápíme, ale třeba to přijde v pátek. Za druhou půli si ale celý tým zaslouží pochvalu za práci v obraně i za sdílení míče v útoku. Myslím, že 26 asistencí oproti osmi domácím je opravdu velký rozdíl.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Špatně jsme vstoupili do obou poločasů. Nemyslím si, že to je nekoncentrovanost, spíš hloupost a špatná rozhodnutí v některých chvílích. Nebránili jsme, rozhodně jsme nebránili v prvním poločase, kdy jsme dostali spoustu jednoduchých košů a Svitavy se dostaly do tempa. Důležitá jsou ale jiná čísla, zápas jsme prohráli o 10 bodů, ale pokud se v technickém zápase podíváte na validitu, je tam rozdíl nějakých 40 až 50 ratingových bodů a to není poprvé. Rozdíl v asistencích je obrovský, my v útoku nepustíme míč, děláme to Svitavám příliš jednoduché a všechny koše, které dáme, jsou hrozně vydřené. Měli jsme nějaké otevřené pozice zdálky, bohužel ani tam jsme si nepomohli, z trojek máme stejná čísla jako hosté. Když k tomu přidáme to, že nejsme opět schopní ubránit Aikena na pick-and-rollu, ačkoli jsme se na to snažili zaměřit, a ten má opět střelbu 15/11 jen z vymezeného území, tak je to špatně. Ve druhé půli nás navíc Svitavy uběhaly z rychlých protiútoků, ze kterých daly asi 15 bodů, tam už jsme byli jen sparingpartnerem.“