Supermani: Šiřina, Jones, Bohačík, Vyoral, Dokoupil

ECHO 23. KOLA Pouze svitavští Tuři, kteří vedeni fantomem Jonesem využili absence ústředního Liona Noffleta, dokázali na úvod druhé poloviny základní části ovládnout domácí zápas. Ve sledovaném duelu v Pardubicích se Beksa pohřbila 26 ztrátami a nezastavením hvězdného Slezana Šiřiny. Kolín nezopakoval velký kousek z prvního kola a nakonec podlehl přívalu děčínských trojek i smrtící sekvenci vlastních ztrát. Pro Novou huť se ukázala jako fatální absence rozehrávače Číže a ústecká Sluneta vyhasla v samém závěru se Sovami, v jejichž dresu ohromné představení vystřihl Jaromír Bohačík.

Vyšla hvězda Dokoupila

Shooting guard Petr Dokoupil se v Ostravě nadechl k nejlepšímu výkonu sezony a 25 body rovnoměrně rozloženými do obou poločasů potáhl Orly k 16. vítězství ze 17 posledních zápasů (62-88), když do obruče posadil 6 z 11 trojkových střel. Power forward Tomanec, autor 10 bodů v první čtvrtině, mu zdatně sekundoval 21 body a 10 doskoky při trojkách 4/3.

Novou huť bez zraněného rozehrávače Číže popravilo 22 ztrát, z nichž 12 přišlo v katastrofické třetí čtvrtině. První čtyři v řadě tu za pouhých 100 vteřin zapsal nový playmaker Igrutinovič, který celkem ztratil 8 míčů a všech svých 6 bodů zapsal v první čtvrtině. NH za prvních 12 minut druhé půle zaznamenala jen 8 bodů a Ariete tu pustila do trháku 43-69.

Hlavní únik na 35-46 ale nastartoval 5 body v posledních 2 minutách první půle MVP utkání Dokoupil. Od té doby už Prostějov definitivně převzal vládu nad zápasem. Celkem měl o 16 střel z pole navíc, trefil 13 trojek proti 6 domácích a 44 bodů zajistili hráči z lavičky.

Možná nejzajímavější výkon v dresu vítězů podal ex-ostravský playmaker Kouřil, kterému patřil úvod druhé čtvrtiny, hlavně ale za 24 minut ke 4 bodům přidal 7 asistencí, 6 zisků, 5 doskoků a byl po Dokoupilovi nejvíc v plusu (+24).

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "My jsme byli katastrofální. Hra začíná od rozehrávače a ten byl dnes strašidelný, když nasbíral 8 ztrát. Na druhou stranu je tu týden, nezná ještě všechny systémy. Není to vlastně ani klasický rozehrávač, spíš shooting guard. A to je pro nás problém, protože bez Číže to nemá hlavu, ani patu a těch zranění je už dost. Je to asi vyústění prosince, kdy jsme trénovali v 6 lidech. My proto teď musíme potrénovat, vrátit se k naší hře, počkat, až se uzdraví Adam Číž a doufat, že budeme hrát takovou hru, na kterou se dá koukat. Dnes se na to dívat nedalo. Dokud jsme byli na dostřel, tak jsme ještě i bránili. Potom nás Prostějov rozebral tak, že byl každý volný a dával jednu trojku za druhou. Ke konci jsme už chodili se svěšenými hlavami a to se mi vůbec nelíbilo."

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Bylo zřejmé, že Ostrava je oslabená o Číže, takže nebude až tak nebezpečná a to jsme měli - bohužel - v hlavách již od začátku zápasu. Nehráli jsme rychle, důrazně a koncentrovaně, protože jsme si říkali, že to nějak musíme uhrát. Po přestávce se to už trochu zlepšilo a Ostravě také docházely síly. My jsme se začali trefovat z dálky, byli jsme lepší a to rozhodlo."

7 fatálních ztrát

Ještě 8 minut do konce vedli Medvědi doma nad Kolínem 64-62 a jejich tifosi doufali v deja vu z prvního kola sezony. Jenže pak hosté zavřeli defenzivní závory, Geosan za dalších 6 minut spáchal 7 ze svých 8 ztrát v poslední části, aniž vsítil bod, a lídr tabulky se zakončeními zpod koše odrazil k rozhodujícímu úniku na 64-74. Druhý poločas vyhrál 28-38 a celkově 71-82, což mu dalo už 20. výhru z 21 posledních utkání!

Děčínským králem a MVP utkání byl playmaker Tomáš Vyoral, který zapsal 21 bodů, 5 doskoků, 4 asistence, 4 zisky a 6F+.

Kolín se první poločas držel mírně vpředu a až do osudné sekvence v kulise 540 diváků nepouštěl Válečníky do většího odstupu. Ti poprvé ukázali drápy 4 trojkami v posledních 6:40 druhé čtvrtiny a ve třetí části už se posunuli do vedení.

Celkem vysázeli 10 trojek proti 5 domácích (Bakič 7/1), a to z podobného počtu pokusů. A druhý zásadní rozdíl byl v bodech ze ztrát (7-20). Kolín, který přeskákal hosty o 10 míčů, také málo využil svých 17 útočných doskoků, navíc rozehrávači končili téměř bez asistencí.

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Děčín hrál 40 minut svou hru a za 40 minut nikdy nezpanikařil. Hrál to, co chtěl, na konci se mu to vyplatilo a přineslo vítězství. My jsme měli na konci pětiminutový výpadek, kdy jsme nemohli dát koš, naopak Děčín trefil dvě trojky, jednu šťastnou a jednu vypracovanou, a odskočil na 6 bodů. My jsme pak měli problém v útoku, protože našim dvěma hráčům, na které je největší spoleh v útoku, tedy Bakičovi a McEachinovi, se bohužel nedařilo a taky se nám nevedlo v přesnosti trestných hodů. 66 procent je na nás málo, umíme střílet mnohem líp. A na prohře se podílela i velmi dobrá obrana Děčína, která nás přinutila k 18 ztrátám, a to taky není naše průměrné číslo. Když se to vše dá dohromady, Děčín opravdu zaslouženě zvítězil. Byl to pěkný a bojovný zápas i pro diváky."

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "My jsme si před zápasem mysleli, že to bude těžké utkání, to se i potvrdilo a bylo to extrémně těžké utkání. Až v dalším průběhu sezony tuto výhru doceníme, protože v Kolíně se nebude hrát jednoduše nikomu. O naší výhře rozhodly dvě věci - zaprvé to byla mentální odolnost během celého zápasu. Říkali jsme si, že musíme být fakt odolní v jakýchkoli situacích, i když budou domácí hrát s neuvěřitelnou produktivitou, což v první čtvrtině určitě předváděli. Jejich útočný potenciál je skutečně obrovský. A zadruhé jsme ustáli některé defenzivní situace, kdy soupeř měl později již horší selekci střel, procento mu klesalo a klesalo a my jsme pak udělali minišňůru 12-0, kdy jsme se dostali do vedení o dva tři koše. Soupeř cítil, že už by musel trefovat nějaké extrémně těžké střely a my jsme už závěr kontrolovali. Přes všechny potíže kvůli naší nedisciplinovanosti je to pro nás opravdu cenná výhra. Chtěli jsme v Kolíně vyhrát, abychom měli skalp všech soupeřů. Děkuji všem hráčům, ale kredit patří i domácím, kteří bojovali, dřeli a bylo to tak fyzicky i mentálně těžké utkání."

Karel Aušprunk (power forward BC Geosan Kolín): "My jsme šli do zápasu s tím, že můžeme vyhrát, bohužel se nám to nepodařilo, a to vinou zbytečných ztrát i nepadajících šestek. V závěru nám taky nespadly nějaké trojky a občas vázla i komunikace v obraně. Tyhle věci rozhodly."

Jakub Houška (centr BK Armex Děčín): "Já jsem v první řadě moc rád, že jsme tady vyhráli. Jeli jsme sem s respektem, protože nás Kolín v prvním zápase doma porazil, věděli jsme, že teď hraje dobré zápasy a doma může nachytat kohokoli. V Prostějově dokázal dát 100 bodů, takže si myslím, že dnes zvítězila naše obrana, protože jsme dokázali ubránit Kolín doma na 71 bodech, což je pro nás dobré, protože oni jsou opravdu dobrý tým, mají kvalitní střelce a všichni jsou schopní dát koš. Byl to hodně bojovný zápas, stál nás hodně sil, ale my jsme pořád hráli svou hru. I když jsme něco nedali, snažili jsme se hrát pořád stejně, pak jsme dokázali něco ubránit a to rozhodlo."

Sluneta zhasla v nejhorší okamžik

Sova Jaromír Bohačík se v pandím výběhu proměnila v nelítostného predátora, který trhal a ničil, co mu přišlo pod ruku. A na konci po jeho 24 bodech, 13 doskocích a 4 asistencích byl triumf USK 66-74, když druhý poločas patřil Pražanům 23-34. V tabulce tak přeskočili Kolín na šestou příčku a na dohled tří dalších výher mají aktuálně páté Pardubice.

Duel se rozhodl v aktivitě do koše a v četnosti postupů na trestnou linii – ač poměr faulů byl 23-24, bilance šestek zněla 29/22 ku 22/12 ve prospěch Sov. Sedm F+ a šestky 11/10 zapsal lídr hostů Bohačík. Slunetě v kulise 850 fanoušků nepomohlo 9 bloků, ani to, že se i bez rozehrávačů udržela na skvělých 9 ztrátách.

Ve vyrovnaném průběhu utkání mohl být kritickou veličinou 4. faul Josipoviče už 15 minut do konce, neboť centr USK už za prvních 17 minut zápasu vsítil všech svých 14 bodů. Po stažení ze hry už se objevil na hřišti před vyfaulováním jen krátkou chvíli v závěru. Slunetu to ale nespasilo.

Domácí vedli ještě 4 minuty do konce 66-62, pak ale nevyužili technické chyby soupeře a až do konce nedali ani bod. Naopak hosté nastavili 12bodovou šňůru. Paradoxem je, že za prvních 6 minut této části stihli pouhých 5 bodů.

Trojkou se v závěru prezentoval i rozehrávač Feštr, který 12 body stylově navázal na výtečný ostravský výkon. V ústeckém dresu byli střelecky výraznější jen 18bodoví Barham a Abercrombie, který se probudil po 4 slabých zápasech.

Střelecká super bída Lions

MVP utkání Jahmal Jones dovedl výkonem kola k vydřené domácí výhře (86-77) svitavské Tury, kteří nadále udržují své naděje na první play-off klubových dějin. Kanaďanových 26 bodů (17 do půle), 7 doskoků a 7 asistencí však nezůstalo mezi mlékaři ojedinělým zábleskem. Doaks se přidal 18 body a 16 doskoky, Barker 16 body a 10 doskoky a při své premiéře nezapadl ani nový křídelník Bruinsma, autor 9 bodů a 9 doskoků.

Dlouho vyrovnaný duel se začal lámat 6 minut do konce za stavu 68-70. Pak hosté přes pět minut nepřidali ani bod. Naopak domácí si dvakrát pomohli útočnými doskoky a po trháku na 80-70 bylo minutu do konce rozhodnuto.

Lions měli sice o 20 střel z pole navíc, ale při opět nízké úspěšnosti (32 procent) proměnili o 2 méně než domácí. Ač nasázeli 16 trojek, bylo to ze 42 pokusů, děsivé dvojky měli 43/11. Jejich střeleckou listinu vedli Lamar (20), Šoula (18), Zuzák (15) a Novák (11+10 doskoků).

Domácí si ohromně pomohli doskoky (59-36), výrazně lepší byli zpod koše, z druhých šancí a přes 11 minel získali mnohem víc i z šestek (32/21 ku 12/7).

55-30 na doskoku, přesto porážka

Mít takovou dominanci na doskoku a prohrát, to už je kousek, který se vám nepodaří každý den. Pardubickou Beksu, nacházející se aktuálně pod těžkou psychickou dekou, však v magnetu kola právě takový potkal. S ubývajícím časem a opavskými hosty stále na dohled bylo čím dál očekávatelnější, že domácí to budou mít v koncovce víc než složité. S 26 mnohdy dětskými ztrátami za 40 minut rozhodně.

A to nejhorší a nejbolestnější také nakonec pro Beksu přišlo – poté co se připravila o šanci Opavu dorazit za stavu 49-36 14 minut do konce (9 body se na trháku podílel nájezdník Pandula), inkasovala v poslední čtvrtině z rukou Slezanů 7 trojek (téměř všechny body z 26), z toho tři v rozhodných posledních třech minutách.

100 sekund do konce dal ještě JIP naději svou pátou trojkou ze 7 týmových Wall (19 bodů), který po útočném doskoku Švrdlíka otočil na 67-66. Po sedmé ztrátě Cveka pak Beksa mohla vedení navýšit, ale Pandula svou trojku minul. Vzápětí měli domácí ještě jednu šanci po zastaveném nájezdu Gniadka. Jenže Půlpán při vniku uklouzl, Wall jej ještě zachránil, ale minul další trojku a při snaze získat útočný doskok smolař Půlpán, který v zápase ztratil 8 míčů, podklouzl znovu. A Opavě zbývalo něco přes 20 vteřin na poslední útok. Už už se zdálo, že jej zpacká, když Gniadkovi při zakončení zpod koše vypadl míč. Jenže Opavští jej ještě dokázali zachránit, balon dokoloval až do rohu k hrdinovi hostů Šiřinovi a ten 5 vteřin do konce trojkou rozhodl (na 67-69s).

Domácí měli po timeoutu ještě šanci na poslední střelu, ale vyhodili k zadní lajně na Pandulu, který tak měl minimální manévrovací prostor, a po zdvojení se nedostal k pořádnému zakončení. Pardubice ztratily s Opavou i třetí duel sezony, stále zůstávají na dvou výhrách s týmy z TOP5 a doma zaznamenaly už pátou porážku z 12 zápasů, přičemž jejich odstup na třetí místo se zvýšil na 4 výhry.

Pardubice po drtivou většinu utkání před 770 fanoušky vedly, na doskoku i v dalších situacích prokazovaly enormní bojovnost, přesto Opava mnohdy až příliš snadno dokázala skórovat po chytře sehraných pick and rollech v uvolněné části hřiště. Až po 28 minutách se ale dostala poprvé na trestnou linii (šestky v zápase 7/6 proti 19/14 domácích), což značilo málo agresivní domácí defenzivu.

V útoku pak při absenci opavského centra Kramného měla Beksa v osobách Švrdlíka (9 střel, 13 bodů), Nečase (4 střely) i Kohouta (5) výškovou i atletickou převahu, již ale rovněž využila málo. Na druhé straně i výškoví muži zpod koše několikrát selhali, a proto nejnebezpečnější podkošovou hru vykazoval svými nájezdy Pandula (17 bodů, 7 doskoků, 6 asistencí).

I přes jeho 8 ztrát šli domácí s Půlpánem (9 bodů, 5 doskoků, 3 asistence, 2 zisky) za jeho 31 minut ve hře 8 bodů do plusu, naopak minus tým nabíral s novou rozehrávačskou akvizicí Autreym, který chtěl ukázat snahu, ale za svých 11 minut se dopustil i 4 ztrát.

Slezané, v poslední čtvrtině hrající na tři dlouhé a dál sázející na svou zónu, se při pouhých 12 dvojkách ze 40 pokusů opřeli o trojky 32/13 (Šiřina 10/4, Lyčka 6/3), 19 zisků a 19 bodů z domácích ztrát. Jejich generálem byl opět Šiřina (MVP utkání), který ke 24 bodům a klíčovým střelám v závěru přidal i 8 asistencí a ještě létal do obrany, kdy jednou třeba dostihl nicnetušícího Půlpána a sebral mu před zakončením míč z driblingu.

Petr Czudek (kouč BK Opava): "Po prohře v Ústí jsme sem po dlouhé době nejeli v roli favorita a to nám svědčí. Když se podíváte, kolik minut vedl soupeř, tak se zdálo, že by to měl dotáhnout do konce. My máme problém s doskokem, což se projevilo v číslech: 25 míčů, to je rozdíl, s nímž se snad nedá vyhrát. Ale soupeř udělal 26 ztrát. Koncovka pak byla o štěstí. Domácí tým se trošku zalekl, když vedl o 13 bodů, a nedorazil nás. Mirek Kvapil dal dvě tříbodové střely, vrátil nás do hry a měli jsme i štěstí. Otevřené střely soupeři nepadly, zafungovala naše zóna a soupeř na ni nenašel recept. Poslední čtvrtka, kdy jsme dali 26 bodů, byla podařená. Myslím, že Pardubice nedostaly za celou sezonu tolik bodů za jednu čtvrtinu. Nás držela střelba za 3 body, protože dát 13 trojek na hřišti soupeře je dobré."

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice): "Myslím, že nás ani tolik netrápila zónová obrana, jako našich 26 ztrát, protože to byly ztráty, z kterých soupeř dal 19 bodů. A když se podíváme na 69 bodů (které dala Opava), tak tohle byl klíč k zápasu. Můžete doskakovat, jak chcete, ale když potom neproměníme jasné pozice, se kterými se potýkáme… Ale jak řekl Petr, i já jsem hodně cítil v momentě, kdy jsme výrazněji vedli, že jsme přestali hrát do vnitřního prostoru, hráči si to jenom posouvali po perimetru a naše aktivita nebyla taková, jakou bychom chtěli udržet celou dobu. Co se týče ztrát, nenakupili jsme jich tolik kvůli extrémnímu tlaku obrany. Byla to jakási laxnost, nedokázali jsme se vypořádat sami se sebou. Potřebujeme se odpíchnout nějakým vítězstvím proti týmům, jako je Opava, Děčín, Prostějov, abychom se dostali na určitou vlnu a byli pozitivnější, zejména v útoku."

Lamb Autrey (rozehrávač BK JIP Pardubice): "Byl jsem trochu nervózní, byl to můj první zápas asi po třech týdnech. Jsem rád, že jsem se dostal do zápasu, ale samozřejmě nejsem spokojen se svými ztrátami. Budu se snažit dělat to, co mi řekne trenér, být agresivnější a víc trénovat, abych se lépe seznámil s týmem a další zápas už rozhodně bude lepší."

Jan Lyčka (guard BK Opava): "Ve druhém poločase jsme měli víc "mrtvých" míčů než do půle. Pomohla nám zóna a tím jsme se dostali do vedení. Koncovka pak už byla o štěstí."