Svitavská Střelnice slavila historický postup!

ECHO SOBOTY V NBL Svitavští Tuři doma složili v šestém zápase čtvrtfinále děčínské Válečníky, po čtvrtém vítězství vyhráli sérii 4-2 a poprvé za osm sezon v lize postoupili do semifinále Kooperativa NBL. Zvítězili přesvědčivě 84-69. Ve třetím kole play-out USK doma rozcupoval Novou huť a definitivně si zajistil deváté místo v této sezoně. A Brno i potřetí v tomto ročníku dobylo stánek u Vajgaru, tentokrát z deficitu 15 bodů a po dramatu s prodloužením.

Tuři přepsali dějiny!

Nečekaně jen poločas se držely děčínské akcie na úrovni hratelného výsledku v šestém zápase postupně stále dramatičtější čtvrtfinálové série se Svitavami. Tentokrát si už ale domácí Tuři „šanci svých klubových dějin“ pláchnout nenechali a po drtivém nástupu do druhé půle ovládli další dění a nakonec i celý zápas 84-69. Sérii tak vyhráli 4-2 a v semifinále je čeká buď Nymburk (pokud z posledního čtvrtfinále projdou Pardubice), nebo Opava (pokud by Beksu ještě dokázalo přelačit Ústí). Je to vůbec první svitavský play-off postup za osm sezon v Kooperativa NBL. Tuři mají nyní „dvě střely“ na medaili a loňské sedmé místo, což bylo tehdy maximum klubu, vylepší minimálně o tři příčky.

Když končil zápas, rozehrávač domácích Roman Marko už jen chodil z jedné strany kurtu na druhý a rukama hecoval bouřící publikum, v němž měl ovšem velmi početné zastoupení i válečnický tábor, jehož skandování v první čtvrtině budilo dojem, že si s sebou Severočeši dovezli i domácí prostředí.

Při krátkém úvodním vedení jejich tým byl i dočasně na koni. Jenže pak začal poprvé v utkání úřadovat tuří power forward Jelínek. Ten sice měl už v půlce prvního dějství dva fauly, ale jeho trojka z útočného doskoku rozehrávače Marka a zanedlouho další z asistence Kerra týmu daly vedení 10-9, aby vzápětí štafetu převzal kolega zpod koše Petway, který načal nebývalou sekvenci se čtyřmi svitavskými koši s faulem, jež měla zničující účinek.

Petway po prvním takovém kousku sice nedal šestku, ale sám si ji doskočil a opět zakončil s bonusem šestky - dal tak 5 bodů během jediné vteřiny hry! Domácí vedli po šňůře 11-1 15-10 a hosté si brali timeout. Pak přidali koše s faulem i Kerr a Puršl a domácí vedli 22-14. Po trojkách Teplého a Slezáka končila první část 28-18 (domácí čtyři trefy zpoza oblouku) a Děčín se ocitl v první kritické situaci.

Když se chybujícímu Turu Kerrovi nevyvedl start druhého dějství, Válečníci se dostali na dostřel a domácí si tu ani pod vedením zkušeného Marka nevypracovávali dobrá zakončení. Buď chodili do koše na sílu, nebo odbavovali střely přes obránce a děčínský guard Ježek po parádním vymíchání obránce trojkou snižoval už na 33-30. Hostům ale vůbec nevyšly poslední tři minuty první půle s řadou minutých trojek a pět bodů Marka (v samém závěru půle si udělal třetí faul), koš Strii z vlastního útočného doskoku a dunk Petwaye vyznačily začátek děčínského konce.

Tuři po poločase 42-33 skvěle odpálili i třetí čtvrtinu, kdy agresí v obraně i útoku zápas plně ovládli. Jelínek záhy vychytal v defenzivě dva pasy soupeřů, vzápětí se trefil i z dálky, jeho tým v obraně vše přebíral a hosté najednou neměli ani jednu dobrou střelu. Petway během pár vteřin udělil pod košem dva bloky a po zakončení Kerra z útočného doskoku bylo za stavu 52-35 už po 25 minutách prakticky hotovo. Děčín se i potom ještě pokoušel se zápasem něco udělat, ale hodně mu chyběly útočné doskoky, a když se rozjel domácí veterán Stria, autor 9 bodů ve třetím dějství, po 30 minutách za stavu 63-45 už svitavská jízda nezadržitelně míříla do semifinále.

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Gratuluju Turům k postupu do dalšího kola. Myslím, že to bylo další hezké utkání plné zajímavých soubojů a pěkných akcí. My jsme začali dobře, ale potom jsme udělali pár hloupých chyb na obranné polovině v okamžiku, kdy jsme byli okolo čtvrté minuty v drobném náskoku. Domácí vycítili, že mohou hrát sebevědomě, pokud jim dovolíme používat jejich nejsilnější zbraně. Jelínek se trefil za tři body, Slezák rovněž, po šestkách nám doskočil Petway, prostě věci, které řešíme dnes a denně. Domácí šli do svých silných stránek a první čtvrtina byla přesně to, co potřebovali. Druhá čtvrtka byla vyrovnaná, deficit minus devět, identická situace jako v utkání číslo čtyři. My nejsme tým, který by skládal zbraně, ale bylo cítit, že domácí, hnaní frenetickou atmosférou, rozložili palebnou sílu na vícero hráčů, míč se dostal do více rukou a ty ruce zakončovaly se slušným procentem. My jsme měli do poločasu osmnáct procent, to bylo málo. Dostali jsme se pod mentální deku, prohrávali o patnáct a domácí jsou příliš zkušený a vyzrálý tým na to, aby si nedokázal zkontrolovat druhý poločas. Přestože jsme prohráli, byli jsme důstojným soupeřem, hra z naší strany měla některé skvělé momenty. Některé i slabší, ale to patří k play off. Sérii jsme ztratili asi tím, že jsme prohráli první dvě domácí utkání. Jedno jsme nezvládli, to se stát může, ale prohráli jsme obě dvě a je skutečně těžké hrát z deficitu 0-3 a chtít to celé obrátit. Dnes už to sportovně nešlo. Budeme držet palce Turům, my se musíme poučit, trochu si odpočinout v hlavách a srovnat si, jakou cestou chceme jít dál. Válečníci musí teď zapracovat na spoustě dalších aspektů, aby se rozvíjeli i mladší hráči, pro které to byla velmi dobrá konfrontace.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Děkuju Děčínu za férovou sérii. Myslím, že se hrálo opravdu férově, až na jeden exces Brenta Petwaye, za což jsem ho pokáral, a jasně mu řekl, že takhle nechceme hrát. Hrál se otevřený basket ve vysokém tempu, naplnily se haly a bylo to dobrá reklama pro český basketbal. Děčín je ryze české družstvo, i my na tom budeme do budoucna pracovat, abychom měli co nejlepší české hráče, proto jsme do týmu rekrutovali Kotáska, Puršla a Kováře, kteří by měli postupně nahrazovat zkušené pardály. Po čtvrtém zápase doma, kdy jsme si čtvrtou čtvrtinu pokazili sami, jsme byli pod dekou a přenesli jsme si to i do Děčína. Chtěl bych opravdu moc poděkovat svým hráčům, jakým způsobem stav 3-2 hodili za hlavy, sedli si spolu ve čtvrtek, vyříkali si spoustu věcí a už v pátek na tréninku jsem cítil velké odhodlání. Podle rozcvičení i podle ranního procházení systémů jsem věděl, že v družstvu je opravdu vysoká koncentrace. Sérii rozhodla naše chladnokrevnost v Děčíně, kam jsme jeli vyhrát, přestože jsme byli po deseti venkovních porážkách v řadě. Troufám si říci, že jsme měli trochu víc talentu na útočné polovině. Pokud jsme hráli kolektivně, bylo to vidět. Pakliže jsme začali hrát individualisticky, tak to byla voda na mlýn kompaktního týmu Děčína. Chci poděkovat skvělým svitavským fanouškům, ale zároveň i divákům z Děčína, vytvořila se super atmosféra. Také děkuju svým hráčům a celému vedení klubu, protože to je pro nás velmi cenný postup. Čeká nás semifinále, musíme si odpočinout, doléčit drobná zranění a připravit se na Nymburk, nebo na Opavu.“

Jakub Houška (pivot BK ARMEX Děčín): „Gratuluju soupeři jak k vítězství v utkání, tak k úspěchu v celé sérii. Určitě si to po průběhu série zasloužil. Mluvilo se zde o talentu a Tuři opravdu potvrdili, že jsou lepší střelci než my. V této sérii jsme se s tím hrozně trápili. Chyběla nám větší procentuální úspěšnost, možná až na domácí pátý zápas v tom byly Svitavy celkově nad námi a mohly se o střelbu opřít, my se o ni opřít nemohli. Ztratili jsme na začátku domácí duely a bylo to pro nás hrozně složité. Po dvou výhrách jsme věřili, že bychom mohli něco velkého dokázat a bylo to znát i na lidech, kteří z Děčína přijeli, byla jich tady spousta. Atmosféra byla úžasná, říkali jsme si, že by to šlo, ale udělali jsme nějaké individuální chyby, jaké jsme ve dvou předešlých zápasech neudělali, což možná rozhodlo. Domácí se chytili, ve třetí čtvrtině je svými koši podržel Luboš Stria. Myslím, že série byla pěkná pro diváky i pro hráče palubovce, byly to dobré zápasy.“

Luboš Stria (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Především děkuju Děčínu za super sérii. Říkám to vždycky - je to o energii a my jsme byli koncentrovaní už na ranním tréninku. Máme velmi zkušený tým, který si to jen ve čtvrtém zápase neuměl vzít. To je v těch koncovkách klíčové – umět si to vítězství vzít. Já jsem se to dlouho učil v Děčíně. My jsme dnes popřeli svoje ega, což bývá náš největší problém. Skvěle putoval balon, hráli jsme soustředěně, hráli jsme společně a v tu chvíli má ten tým velký potenciál. Společnou cestou jsme zvítězili. Moc děkuju fanouškům, děčínským i svitavským, byli báječní.“

USK má deváté místo

Sovy doma Nové huti oplatily i s úroky předchozí porážku a dominancí od samého startu zvítězily ve třetím kole play-out 89-46. Už první čtvrtinu ovládly 24-10 a v poločase vedly 49-24, když Ostrava až 79 vteřin před odchodem do kabin dosáhla na 20 bodů.

Celý základ USK byl v utkání bodově dvojciferný, za vedení Tůmy (20), Michala Mareše (16) a Petružely (14). Za hosty byl jediný dvojciferný Canada (15). USK měl lepší doskok (55-31), trojky (7-1), body zpod koše (54-26) i z druhých šancí (22-3). Díky výhře si dva zápasy do konce definitivně pojistil deváté místo.

Brno u Vajgaru i potřetí

I když v poločase ztrácelo o 11 a ve třetí čtvrtině dokonce o 15 bodů, veze Brno z Jindřichova Hradce i potřetí v sezoně vítězství (95-104). Už před koncem třetího dějství se do zápasu začalo vracet a v závěru čtvrté čtvrtiny i vedlo, než domácí Vojtěch Novák poslal zápas do prodloužení. V něm od stavu 92-88 patřil kurt už jen dvojici hostů Lelič – Tomanec.

První se v utkání postaral o 24 bodů, druhý o 21, stejně jako křídelník Smith. Pivot Primorac přispěl 13 body a 12 doskoky. U domácích (bez Upchurche) veleli Sinadinovič (22+9 asistencí), Rhymes (15), Zuzák a Stegbauer (po 14). Hosté měli převahu ve dvojkách (26-30), šestkách (13-23), v bodech zpod koše (42-56) a z protiútoků (13-35).

Karel Forejt (trenér Basket Fio banka J. Hradec): „Týden jsme se připravovali na tento zápas. Chtěli jsme ho odehrát s vysokou energií zejména na obranné polovině. Myslím, že hráči to dnes splnili. Hráli na hranici svých možností. Brno jsme drželi dlouho v nejistotě vzhledem k tomu, že jsme hráli v oslabené sestavě bez Petriče a Upchurche. Bohužel si myslím, že ta agresivita z prvního poločasu a síly na ni vynaložené nás stály výsledek zápasu. Udělali jsme pár špatných rozhodnutí a Brno, které momentálně disponuje nejlepším celkem v play-out, toho využilo. Bylo to o dvou třech situacích, které kdyby se staly jinak, tak jsme mohli vyhrát. Nestaly se a my jdeme dál.“

Edi Sinadinovič (rozehrávač Basket Fio banka J. Hradec): „Byla to velká škoda, protože si myslím, že jsme odehráli dobré utkání. Hráli jsme však bez dvou důležitých hráčů - první křídlo Upchurch a první pivot Petrič. Také nás poznamenalo to, že se Dalibor Fait se Standou Zuzákem na konci vyfaulovali a v závěru hodně chyběli. Hráli jsme posledních 5 minut s jedním pivotem a v závěru nám, zejména v prodloužení, došla energie. Jan Tomanec také v závěru proměnil dvě těžké střely. Pokud si vzpomeneme na poslední zápas s Brnem, tak je důležité poznamenat výborný skauting hostujícího kouče. Tým byl na nás moc dobře připraven. Myslím si, že Brno bere play-out velmi vážně, hraje v plné sestavě a já jsem za to rád.“

Dejan Jakara (trenér mmcité+ Brno): „Nejdříve bych rád pogratuloval domácímu koučovi k tomu, jak tým hraje. Má daleko více energie a na to jsem své hráče před zápasem i upozorňoval. My jsme měli velký problém v prvním poločase zejména s Edim Sinadinovičem, ale jsem rád za to, že naši hráči si s ním nakonec dokázali poradit. My jsme změnili v druhé půli hlavně obranu, zvýšili jsme agresivitu. Samozřejmě jsme měli štěstí při některých střelách, soupeř pár střel zase minul a to nám hodně pomohlo zejména v závěru. Rád bych popřál domácím hodně štěstí v baráži.“

Jan Tomanec (power forward mmcité+ Brno): „Jindřichův Hradec začal velice dobře. My jsme ho možná lehce podcenili i vzhledem k tomu, že hrál bez dvou ústředních hráčů. Druhou půlku jsme se srovnali, přidali jsme agresivitu v obraně. Myslím, že na konci zápasu jsme měli i štěstí. Jindřichův Hradec předvedl bojovný výkon, ale na konci stálo štěstí na naší straně.“