Svitavy i GBA out! A rozhodnutí v Brně

Hned dvě senzační zprávy vychrlilo už čtvrtfinálové kolo první ligy mužů, kde skončily své účinkování v letošní sezoně dva celky s ambicemi na postup do Kooperativa NBL. Ve většině dlouhodobé části neporažené a suverenitu budící Svitavy vypakovalo 3-1 Polabí opírající se o mladé borce z NBL. A totéž se povedlo z ústeckých pomocníků těžícím Litoměřicím, které složily 3-1 Jindřichův Hradec.

V jediné sérii bylo jasno v nejkratším možném termínu, když hlavní favorit na baráž o NBL Písek kraloval i ve třetím utkání, jež doma vyhrál nad Plzní 94-60 a už se může chystat na semifinále s Polabím. V postupovém duelu Sršni už po první čtvrtině vedli 27-11, v utkání byli jasně lepší zpod koše (46-22), z brejků (30-7) a ve ztrátách (10-29), a měli tak o 27 střel z pole víc.

Stále však není rozhodnuto o čtvrtém postupujícím, neboť mezi brněnskou juniorkou a Novým Jičínem to je po čtyřech utkáních 2-2, když se stále čeká na první úspěch domácího týmu v sérii. Rozhodná pátá bitva je na programu zítra od 18 hodin v Brně.

Ve třetím duelu Svitav s Polabím byla klíčová až poslední tříminutovka, kdy hosté z Polabí nejprve sedmi body v řadě unikli, Martin Novák ještě Tury pěti body vrátil na 82-84, ale Pavel Novák už v doznívajících sekundách dvěma šestkami pojistil výhru v šesti hrajících hostů, kteří si o ni řekli 64 body zpod koše a šestek a při deficitu na doskoku i malým počtem ztrát (8).

Doma pak Polabané postup dokonali, když Tury zavřeli v obraně na 67 bodech a trio Rylich, Dávid Novák, Kábrt se postaralo o 66 ze 74 bodů v útoku. Opět rozhodovaly poslední minuty, v nichž domácí z 59-58 unikli třemi trojkami, Slezák s Martinem Novákem snížili půl minuty do konce na 70-67, ale Rylich kontroval dvěma trestnými hody a Tuři už pak nedokázali odpovědět ani z šestek. Polabí uspělo i při jen 30procentní palbě z pole a deficitu zpod koše (16-38) a druhých šancí (5-17), neboť mělo převahu z brejků (30-8), trojek (10-3) i šestek (24-16).

Po prvních dvou utkáních vedoucí Litoměřice ve třetí bitvě nejprve padly u Vajgaru (82-80), kde v poločase zaostávaly 50-37 a ještě 5:30 do konce 79-65. Pak ale zahájily velkou stíhací jízdu a Grunt s Karlovským je dotáhly minutu do konce na 82-80. Poté už ale neskóroval ani jeden tým. Domácí GBA byla lepší především z trojek (10-5).

Ve čtvrtém duelu Severočeši doma až do konce těžili z náskoku nabytého v úvodní čtvrtině (26-14). Utkání si vzali zejména zpod koše (36-24) a o stupeň přesnější střelbou.

Nový Jičín se i podruhé ujal vedení v sérii na palubovce Brňanů, kde vyhrál přestřelku poměrem 92-99, když po většinu čtvrté čtvrtiny už držel bezpečný odstup. Přežil ohromnou díru v produkci zpod koše (66-30) a z druhých šancí (20-5), neboť dal o devět šestek a především o 12 trojek víc, navíc s parádní 50procentní úspěšností.

Brno ale vše vrátilo v defenzivní řeži v Novém Jičíně (62-75), kde rozhodlo druhou čtvrtinou (8-23). Tentokrát mělo lepší doskoky, výtěžnost zpod koše, k tomu i trojky (5-11) a mocně se opřelo o mladíky z brněnské soupisky z NBL.

SITUACE VE ČTVRTFINÁLOVÝCH SÉRIÍCH PRVNÍ LIGY

PÍSEK - PLZEŇ KONEČNÝ STAV SÉRIE 3-0
Zápas 3: PÍSEK - PLZEŇ 94-60 (Martin Svoboda 17, Mikolášek 15 - Kojzar 12, Jirák 10, 250 fanoušků)

SVITAVY - POLABÍ KONEČNÝ STAV SÉRIE 1-3
Zápas 3: SVITAVY - POLABÍ 82-86 (Martin Novák 20, Jakub Jokl 12 - Mikula a Dávid Novák po 22, 267 fanoušků)
Zápas 4: POLABÍ - SVITAVY 74-67 (Rylich 30, Dávid Novák 20 - Slezák 19, Martin Novák 15, 220 fanoušků)

JINDŘICHŮV HRADEC - LITOMĚŘICE KONEČNÝ STAV SÉRIE 1-3
Zápas 3: JINDŘICHŮV HRADEC - LITOMĚŘICE 82-80 (Jocys 22, Karasov a Kölbl po 12 - Karlovský 21, Haiblík a Maděra po 19, 400 fanoušků)
Zápas 4: LITOMĚŘICE - JINDŘICHŮV HRADEC 86-76 (Karlovský 28, Grunt 19 - Jocys 24, Kheil 22, 250 fanoušků)

BRNO U23 - NOVÝ JIČÍN STAV SÉRIE 2-2
BRNO U23 - NOVÝ JIČÍN 92-99 (Petr Křivánek 24, Šimon Svoboda 15, Šulc 14 - Týml 27, Prošek 24, Snopek 23)
NOVÝ JIČÍN - BRNO U23 62-75 (Prošek 28, Týml 11 - Houzar 14, Nečas a Šulc po 13, 302 fanoušků)