Svitavy mají třetí v řadě

ECHO PŘEDEHRY 16. KOLA Poslední forma Turů nestojí na hliněných nohou. Jako první tým po dlouhé době využili oslabení USK (bez Sehnala, Rikiče a navíc i bez Mareše) a doma po kontrolovaném průběhu skolili Pražany 77-66, když králem utkání byl s 16 asistencemi rozehrávač Roman Marko.

Svitavy, které uspěly už potřetí v řadě, byly od prvních minut vpředu, forward Marek Sehnal je vytáhl v závěru první čtvrtiny do vedení 22-13. Ve druhé části pak domácí trojkami navýšili vedení až na 48-28, když využili ztrát a nevýkonnosti útoku hostů, který v procentu z pole v půli zaostával 56 ku 30, a mnoho nezměnila ani velká aktivita na útočném doskoku a skvělý Samoura (16 bodů).

Velmi solidně bránící domácí se i ve třetí čtvrtině udrželi ve 20bodovém vedení, a i když Bátovský se Štěrbou v závěru přitáhli hosty díky ztrátám Svitav na 70-62, domácí křídelník Svoboda vzápětí odmítl drama.

Právě on byl střeleckým lídrem Svitav se 16 body, následován Slezákem (12), Bujnochem (10) a Markem (7+16 asistencí). USK, kterému chyběl i křídelník Mareš, sytili Samoura (22+8 doskoků a 7f+) a Macháč (13). Tuři byli lepší z brejků (19-12), z trojek (7-4), dvojek (33/23 – 44/20) i ve ztrátách (18-20). Hosté dominovali jen na útočném doskoku (4-14, body z druhých šancí 3-13).

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Byl to pro nás velmi důležitý a těžký zápas. Nám chyběli tři důležití hráči. Mareš, Rikić a Sehnal. Ale nakonec můžu být spokojený. Protože v prvním zápasem jsme prohráli o 18 bodů a Svitavy dnes o 11 bodů, takže máme lepší skóre. Cíl před zápasem byl zastavit ofenzivní talent Svitav a individuální talent s útočným doskokem. Svitavy jsou výborné na útočném doskoku. V prvním poločase jsme neměli koncentraci a energii. Ale ve druhém poločase, speciálně v poslední čtvrtině, to bylo mnohem lepší v útoku i obraně. Nakonec můžu být spokojen. Krásně Vánoce pro všechny fanoušky svitavských Turů a pro pražské Sovy.“

Patrick Samoura (guard USK Praha): „Na začátku zápasu se mi zdálo, že jsme byli docela laxní a bez energie. To se potom ukázalo. Začali jsme prohrávat, nedávali volné střely, nechávali je chodit do rychlých protiútoků. Měli jsme 10 ztrát a 17 bodů z toho konvertovalo do útoku. Ve druhém poločase jsem na nás pyšný, že jsme dokázali vrátit a ukázali charakter s tím mladým týmem co máme."

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „V první řadě smekám klobouk před Dinem Repešou a jeho týmem za to, co poslední zápasy předvádí a co předvedli dnes. Většina týmů by to po prvním poločase nejspíš zabalila a zápas by se už jen dohrával. Ale ten mladý a houževnatý tým s obrovskou budoucností to nevzdal. Udělal nám to pěkně těžký nebo spíš my jsme si to udělali těžké sami. Absolutně nerozumím některým rozhodnutím co jsme schopni udělat, ať už v útoku nebo obraně. První poločas hrajeme velmi slušné utkání na obou stranách hřiště. A ve druhém poločase, zejména ve čtvrté čtvrtině, absolutně odejdeme. V útoku hrajeme velmi tlupě a v obraně neplníme pokyny. Z toho dostáváme spoustu bodů. Je to jako bychom dostali v průběhu zápasu nějakou nemoc a začali dělat všechno naopak. Jestli se toto bude dít i nadále, tak s tím budeme mít velký problém. Naopak v prvním poločase bylo hodně příslibu do budoucna. Ale to co jsme předvedli ve druhém poločase zkazilo dojem z dnešní výhry. Nicméně máme tři výhry v řadě a věřím, že na to navážeme po Novém roce.“

Rostislav Dragoun (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „USK Praha přijelo v oslabené sestavě. Díky tomu jsme je možná trochu podcenili. Sice jsme si od začátku drželi určitý náskok, v poločase myslím o 20 bodů. Ovšem USK je mladý a bojovný tým, který bojuje 40 minut. Nezáleží na tom jaké je skore. Takže jsme je nechali vrátit se do zápasu, a to díky našim klasicky hloupým ztrátám. Dostali se na nějakých 10 bodů a zbytečně si zdramatizovali zápas. Místo toho, abychom ten 20 bodový náskok ještě zvýšili. A musíme se poučit z těchto chyb.“