Švrdlík a Marko čarovali, rozhodla až 4. část

Na česko-slovenských křídlech Kamila Švrdlíka a Romana Marko doplachtili prostějovští Orli k drtivému vítězství ve vstupním duelu série o bronz. Opavu zejména díky náporu v poslední čtvrtině doma rozložili 94-64 a v pátek ve žlutém slezském pekle už mohou přidat do své bohaté ligové sbírky další cenný kov.

Reprezentační power forward Švrdlík znovu nalezl dočasně ztracenou střeleckou fazonu, dunkoval ze seběhů, 5krát uspěl z trestné linie a především sázel koše i z velkých dálek. 23 body bravurně vedl svůj tým, když už do půle (42-33) měl na kontě jako jediný dvojcifera domácích 13 bodů s 5 doskoky. A hned první čtvrtku otevřel 7 body.

Podkošový spoluhráč ze základní pětky Nečas měl po prvních 10 minutách také 7, ale pro změnu doskoků. Bod však žádný a do půle jediná střela z pole signalizovala, že vedoucí národního týmu se zřejmě kvůli nějakému limitu do střelby nemůže moc pouštět. Jeho 9 doskoků s 6 asistencemi, 2 zisky a 4 body přesto na konci zápasu stačilo ke čtvrtému nejužitečnějšímu výkonu.

Playmaker Marko se rozjel především ve druhém poločase. Nejdřív k 8 bodům z prvních 20 minut přidal ve třetí čtvrtině dalších 8, včetně dvou trojek. Jeho další dva projektily zpoza oblouku z úvodu poslední části už pak utrhly Ariete k rozhodnému náskoku 71-60 a dirigent týmu zanedlouho mohl odejít definitivně ze hřiště. S 22 body a trojkovou bilancí 8/6.

Švrdlík s Marko střeleckému poli domácích dominovali. Stejně jako na opavské straně power forwardi Blažek s Gniadkem. Ti se však dočkali mnohem menší podpory ostatních. Gniadek navíc 10 ze svých 16 bodů vyprodukoval už v první půli (7 v první čtvrtině). A Blažek pro změnu 15 ze svých 17 bodů soustředil do prvních 5 minut třetí čtvrtky, včetně 3 trojek a 10 úvodních bodů týmu v druhé půli.

Opavě totálně vybouchla střelba (75/28, 37 procent). Z 33 trojkových pokusů proměnila pouhých 6 (domácí hlavně díky Markovi 22/9). Hned polovinu trojpokusů si vzali podkošoví hráči. Zatímco však Blažek trefil 3 ze 6, duo Gniadek - Kramný to mělo dohromady 10/1. A oba pak chyběli na útočném doskoku a celkově pod košem, kde se získávají fauly. Těch si hosté při přemíře hry kolem perimetru vynutili jen 11 a za celý zápas házeli pouhopouhé 2 šestky. Naopak Orli měli k dispozici 24 trestných hodů, proměnili 17.

A nejpilnějším sběračem osobních chyb (6) byl křídelník Talley, který po čase odehrál solidní duel. K 9 bodům přidal i 6 doskoků a 4 asistence (většinou v hustém provozu pod košem), a nebýt většího počtu střel z dálky, které mu zatím nepadají, odehrál by i díky dobré obraně velmi vydařený zápas. Po první půli s řadou nebezpečných penetrací už od něj ale hosté výrazněji odstupovali a jako hrozbu jej dokázali lépe eliminovat.

A ještě jeden výraznější výkon domácí dostali, a to od power forwarda Tomance, autora 9 bodů a 10 doskoků.

Ač Slezané, hrající s mohutnou podporou svých hlučících fanoušků, propadli vedle střelby i ve sběru faulů, po 30 minutách stále ztráceli jen o 7 (63-56). A na doskoku to bylo rovněž jen minus 7 (32-25). Po 40 minutách už ale domácí dominovali 47-31.

Hosté také Orlům až příliš často dovolovali pronikat až do nejtěsnější blízkosti koše a už po 13 minutách inkasovali 33 bodů. Sami se naopak ze stejných prostor po pick and rollech nebo brejcích prosazovali málo. Celý zápas se však drželi při zemi ve ztrátách, sem tam využili své druhé šance a to jim i díky neschopnosti Orlů (hodně tu hrály roli minuté pokusy z dálky Talleyho) odskočit na víc než deset bodů dlouho dávalo naději na potenciální lup.

"Byli jsme v pozici favorita a potřebovali jsme vyhrát. Těší mě, jak se tým s touto situací vypořádal. Opava hraje rychle a s tím jsme měli problémy. Hlavně ve druhém poločase se nám ale podařilo zlepšit střelbu a doskok a to nám hodně pomohlo. V obraně to bylo slušné až na třetí čtvrtinu, kdy nám dal Blažek patnáct bodů. Celkově tým utkání zvládl a doufám, že to tak bude i v dalších zápasech a že ukážeme, že bronzovou medaili chceme," shrnul kouč Orlů Zbyněk Choleva.

Opavský asistent Petr Valeček doplnil:

"Povedl se nám jenom začátek, pak se všechno obrátilo. Po celý zápas jsme zaostávali na doskoku. Chyběla nám agresivita. Za celé utkání jsme házeli jen dvě šestky a to je málo. Navíc se nám nedařilo při střelbě, při zakončení jsme se trápili. V menší rotaci ale problém nebyl. Jsme zvyklí hrát v osmi lidech. Potíží byl spíš výkon domácího Marka, který zápas rozhodl. Když to jeho tým potřeboval, byl neomylný."

ARIETE PROSTĚJOV - BK OPAVA 94-64