TH 33-4, závěr bez 3 opor, přesto žili

ECHO TV DOHRY 16. KOLA Jindřichův Hradec v důležitém souboji ze spodního patra tabulky zvládl proti Svitavám vyrovnanou koncovku a po třech porážkách v řadě si připsal výhru 73-68. Naopak Tuři padli počtvrté za sebou, vždy maximálně o 5 bodů, a desátí jsou jen díky odehranému zápasu navíc.

První poločas televizního zápasu byl ve znamení nepříliš úspěšné střelby na obou stranách a nízkého skore. Hosté se i bez centra Roseboroa dokázali prosazovat o něco lépe, když se dařilo hlavně Baštovi (do půle 11 bodů), ale domácí to doháněli na čáře trestného hodu a v poločase vedli 35-32.

Po přestávce se muška obou týmů trochu zlepšila, hosté se už dostali přes dvacet bodů ve čtvrtině a díky Bannisterovi s Mickelsonem drželi před poslední částí mírný náskok.

Ani v posledním období se nepodařilo žádnému z týmů výrazněji utéct, takže se rozhodovalo až v posledních minutách, které byly plné parádních momentů. Pět minut před koncem předvedla hostující dvojice Teplý – Mickelson únik završený parádním alley-oopem. O dvě minuty později srovnával skore pro změnu dalekonosnou trojkou domácí Lipkins.

V poslední minutě proměnil tři ze čtyř šestek domácí Šoula a poslal svůj tým do nejtěsnějšího vedení, o které už Lions nepřišli. Nejlepší střelec hostů Bašta byl při své trojce zblokován, o chvíli později další střelu netrefil a Šoula získal důležitý doskok. Brooks pak zpečetil výhru Lions z čáry trestného hodu. Odtud domácí vysázeli posledních 8 bodů.

Vyrovnaný zápas rozhodovaly právě trestné hody. Tuři sice lépe stříleli z pole, ale házeli jen čtyři šestky. Jejich soupeř hned 33, navíc využil i 19 tuřích ztrát (6 v poslední čtvrtině proti jediné domácích). Vítězové měli největší střeleckou oporu v point guardovi Lipkinsovi, který dal 15 bodů, centr Canty přidal 13 a hrdina koncovky Šoula 10. Turům nestačilo 17 bodů Bašty, který se v koncovce neprosadil. Tradiční opora Jiří Jelínek zůstal na deseti bodech. Tři osoví hosté Mickelson, Bannister a Mays se v posledních dvou minutách vyfaulovali a fatálně pak týmu chyběli.

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Vyhrál šťastnější tým a já jsem za to rád. A za to, že jsme hráli aktivně do koše, jsem dvojnásob rád. Při neúčasti Rosebora jsme chtěli takhle hrát a vyplatilo se. Pomáhali jsme si tretsnými hody a to byl klíčový faktor. Zápas byl až moc nervózní z obou stran. Oba týmy chtěly přerušit sérii porážek, povedlo se to nám, a to s dávkou štěstí. Na druhou stranu hráči hodně chtěli zápas vyhrát a moc nám pomohlo i bouřlivé domácí prostředí, za které chci fanouškům poděkovat.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Udělali jsme hodně špatných rozhodnutí na útočné polovině, zejména v poslední čtvrtině. Přesto jsme zápas mohli zvládnout, domácím jsme ho ale darovali tím, že jsme nebyli v obraně disciplinovaní, zbytečně jsme se dopouštěli faulů, používali jsme ruce na míč a rozhodčí to správně posuzovali jako fauly. My jsme domácím darovali výhru tím, že házeli trestné hody. Poměr 33 ku 4 značí to, že soupeř byl mnohem aktivnější směrem ke koši, zatímco my jsme to ostřelovali z dálky. Bylo to dáno několika faktory – chyběl nám Brett Roseboro jako hlavní centr. Hunter Mickelson měl problémy s fauly, Jelínek tak musel alternovat na pozici 5, a tím byl náš útočný systém nabouraný. I přesto se zápas dal vyhrát, měli jsme otevřenou střelu, nedali jsme a soupeř získal vítězství.“