Top Sršni v poháru odpočívali, Hanáci a Pandy v koncovce

Středa určila dalších šest postupujících do čtvrtfinále domácího poháru, které bude posledním čistě českým kolem. Čtyři jeho vítězové proniknou do FINAL 8 Česko-slovenského poháru. Nymburk ve čtvrtfinále doprovodí Olomoucko, Ústí, USK Praha, Děčín, Pardubice a Opava.

Olomoucko v osmifinále doma přemohlo Ostravu (85-79), Ústí po necelých dvou týdnech dobylo znovu v dramatické koncovce pražský Eden (82-84), USK si v Písku snadno poradil s druhým sledem Sršňů (57-73) a v soubojích s prvoligisty si Děčín dojel pro výhru do Liberce (63-100), Pardubice do Hradce Králové (59-85) a Opava do Nového Jičína (57-106).

Velký finiš Hanáků

Duel v Olomouci zažil jen pár výkyvů. Nejprve v závěru poločasu pivot ostravských hostů Jeter vybudil náskok svého na doskoku dominujícího týmu (36-42). Po většině vyrovnané druhé půle pak vše rozhodlo až posledních 150 sekund. Nejprve Žák poslal z oblouku do vedení domácí (80-77). NH pak několik útoků nevyužila a za Hanáky už zápas došestkoval McBrayer.

Ten vedl oslabené Olomoucko (bez Shavera a Škrance) 26 body s šestkami 16/13. Doprovodili ho Bailey (17+10 doskoků) a Adamu (14+9 doskoků a 7 asistencí), nový americký pivot Vogt stihl pět bodů za 14 minut. Za Ostravu, v jejímž dresu jen osm minut odehrál klíčový guard Madden, kontrovali Williams (23+10 doskoků), Jeter, Majerčák a Michal Svoboda (po 10). Hanáci si víc pomohli z šestek (20-13) i limitací ztrát (7-18), navíc přežili veliké manko na doskoku (34-54, útočné 8-18, body z nich 9-10).

Písek šetřením většiny opor dal zelenou Sovám

Sršni se rozhodli soustředit na dobytí horní nadstavbové skupiny v NBL a do domácího pohárového duelu nasadili tým bez osmi hráčů základní rotace (Sýkora, Martin Svoboda, Šurý, Novotný, Skalička, Fait, Englický, Týml)! To zásadně usnadnilo práci hostům z pražského USK (nadále bez Švece), byť jejich 21 ztrát (domácí 22) o herní dominanci vůbec nesvědčilo.

Už ofenzivně kostrbatá úvodní čtvrtina (16-17) ukázala, že Sovy postup nedostanou bez boje. Ve druhém dějství, ovládnutém 10-23, už ale podřadily v obraně a hodně zpod koše nastavily šňůru 0-13, čímž unikly na už rozhodných 19-37. Domácí tu neskórovali dlouhých pět a půl minuty.

Z pole přesnější USK (v procentech 33-45) víc vytěžil zpod koše (26-38) a z útočných doskoků (14-16, body z nich 6-18). Dvojciferně jej nasytili Johnson (16) se Samourou (11). Za domácí byli vidět Křesina (20) s Černým (14).

Oceán sešívaného zmaru nebere konce

Slávisté už se skoro musí obávat jít v zápasech do vyrovnané koncovky, aby nezažili další zklamání. Po necelých dvou týdnech v samém závěru opět vedli doma nad Ústím, to jim ale znovu uteklo z lopaty, tentokrát už v základní hrací době.

Hostům lépe vyšel už závěr první půle, kdy jim v posledních třech a půl minutách Autrey, Nichols a Nábělek získali vedení 38-48. Avšak ve třetí části Mareš, Agravanis a Thompson vedli obrat na 65-62. Pak se už hrálo prsa na prsa až do konce. Minutu a půl do závěru Kimbrough poslal Slavii na 82-81, Pecka ale oplácel na 82-83, a protože domácí minuli čtyři trojky v řadě, o kýženou vítěznou trefu se připravili.

SLUNETA, která si mezi vyrovnanými statistikami víc pomohla z trestné linie (14-19), byla vedena Autreym (15), Peckou (13), Nicholsem (11), Nábělkem a Rowanem (po 10). Slavii (bez Pumprly a s jen omezenou produkcí Varnera) sytili Agravanis (19+7 doskoků a 6 asistencí), Mareš (17), Kimbrough (14), Okereafor (12+11 doskoků) a Thompson (12).

Děčín se utrhl ve druhé čtvrtině

Válečníci, za něž při absenci rozehrávače Ogundirana dostal už v první čtvrtině velký prostor poslední zápasy už téměř nevyužívaný Carter, se v Liberci v úvodní vyrovnané desítce (hodně díky podkošové aktivitě domácího Olejníka) zahřívali, aby v té druhé ze stavu 26-22 vzlétli smrští trojek a podkošových zakončení i zlepšenou obranou k obratu na 33-47 a jejich opory třetí celek západní skupiny první ligy dorazily v prvních minutách třetí čtvrtky.

Nejvíc bodů dodali Štěrba (17, trojky 7/5), Walton (16), Mach (12), Kroutil (11) a Matěj Svoboda (10). Jejich tým byl o téměř dvacet procent lepší z pole, měl o 19 střel víc a kraloval body zpod koše (22-52), trojkami (7-13) i doskoky (34-49, útočné 11-17, body z nich (3-15).

Východočeské derby bez napětí

Beksa si na palubovce spolulídra prvoligové skupiny Východ řekla o klidný průběh už jednoznačnou první čtvrtinou (14-28). Královští sokoli se už tady dopustili deseti ztrát a hosté snadno skórovali zpod koše.

V utkání měli čtyři dvojciferné tahouny - Šafarčíka (16), Švrdlíka (13), Vyorala a Burdu (po 12). Víc vytěžili zpod koše (30-40), na doskoku (31-46, útočné 8-16, body z nich 3-11) i z trestné linie (6-17) a minusem bylo hlavně 20 ztrát (domácí 23).

Opava demolovala v Novém Jičíně

Kdysi slavné ligové derby má nyní k někdejší hvězdnosti daleko, zvlášť když prvoligovému Novému Jičínů chyběl jeden z tahounů Bujnoch. Opava (bez Šiřiny s Kvapilem) zápas ovládla už po devíti minutách trhákem na 9-28 ze snadných podkošových zakončení.

Celkově napočítala o 28 střel víc z pole (ztráty 23-8), k tomu řádila z brejků (2-21), zpod koše (28-66) i z trojek (7-11).