Třetí Děčína s 35 body náhradníků

ECHO DOHRY 7. KOLA Díra ve hře Nové huti po Petru Bohačíkovi, doručujícím v průměru monstr double double za 16 bodů a 14 doskoků, byla při už tak úzké opěrné rotaci týmu (bez rozehrávače Nábělka) příliš viditelná a domácí Děčín si v dohrávce 7. kola řekl dominancí při těžení z útočných doskoků o třetí výhru ligové sezony (94-75).

Absence ostravského veterána, podle všeho ušetřeného transrepublikového maratonského výjezdu, tak udala ráz zápasu, v němž Válečníci byli stále vpředu kolem deseti bodů a nikdy se nedostali do skutečného ohrožení.

Navíc si užívali luxusu dvou 20bodových střelců Pomikálka (22+8 doskoků) a poločas neomylného (z pole 7/7) Kroutila (21), který především založil na nadvládu domácí lavičky (na body 35-17). Klíčem však byla zejména převaha na útočném doskoku (17-11) a v bodech z druhých šancí (24-8). Děčín i díky tomu opanoval doskok 44-31, lepší byl i v trojkách (7-4) a ještě měl fantastickou 71procentní dvojkovou palbu, takže jej neohrozilo ani závaží tří poločasových faulů tria Kroutil, Ježek, Grunt.

Domácí do zápasu vlétli, jako by byli tlačeni obvyklou podporou fanoušků, a 10 body Kroutila i body z brejků vyskočili za 9 minut do trháku 22-10. Autor 17 bodů v první půli Filip Kroutil ve druhé čtvrtině udržoval děčínský náskok dál na podobné hladině a nic na tomto vývoji nezměnil ani druhý poločas, kdy NH stále nezvládala odolávat někdy až příliš snadnému lovu útočných doskoků v podání protivníka.

Paradoxem Ostravy, jež do půle minula všech 12 obloukových ran, bylo, že za prvních 20 minut dokonce na útočném doskoku vedla (5-8), ale v produkci z něj byl napřed soupeř (11-6).

Třetím dvojciferným střelcem vítězů byl Šiška (12), čtvrtým Žikla (11) a pátým Ježek (10). U již potřetí v řadě poražených hostů se stejně dařilo Watermanovi (16+8f+, TH 10/10), Heizlovi (16), Alleynovi (14) a Šmídovi (12).

Peter Bálint (trenér NH Ostrava): „Několikrát jsme se dostali pod ztrátu deseti bodů a hráli jsme to, co bychom chtěli hrát. Pak ale přišly různé momenty, třeba naše chyby nebo jiné chyby, a soupeř toho okamžitě využil, čímž se dostal na plus deset a víc, a to ho uklidnilo. Zkrátka, když jsme se dostali na dostřel, vlastními chybami nebo jinými, jsme se nedokázali dotáhnout. To rozhodlo, v závěru už to bylo vabank, mi jsme neproměnili pár našich akcí a soupeř to potrestal trojkou nebo košem. Z naší strany to byl solidní zápas nějakých pětatřicet minut, pak jsme to chtěli zlomit, ale nepovedlo se. Samozřejmě, že nám chyběl také pivot Bohačík. Kvůli tomu jsme prohráli na doskoku s Děčínem, který letos prohrál v této statistice snad s každým. Bohačík, to je třináct doskoků do plusu, deset až dvanáct bodů do plusu, ale především klid a zkušenost.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Pro nás se nic nemění, musíme dál pracovat, protože jsme bití v mnoha ohledech, což se na mladém týmu hodně projevuje. Ale za vítězství jsme samozřejmě strašně rádi a využili jsme toho, že Ostrava přijela bez Petra Bohačíka, což je nejlépe doskakující a nejužitečnější hráč ligy. Bylo to znát a měli jsme sedmnáct útočných doskoků, což jindy nemáme. Po našem maratonu, kdy jsme v osmi dnech odehráli čtyři zápasy, nebyl náš výkon příliš dobrý. I proto si výhry vážíme. Dnes nám vypadl Mach z podkošové sestavy, proto jsme využili služeb Roberta Landy, který se sám nabídl a za jeho odehrané čtyři a půl minuty jsem rád. Všechny týmy v soutěži jsou zkušenější než my, ale dnes se to při absenci Bohačíka vyrovnalo. Byly proti sobě dva týmy, které mají na soupisce řadu mladých hráčů, a kvůli tomu jsme ustáli nápor soupeře zkraje druhé půle, který jsme v jiných zápas neustáli a prohráli jsme. Jsem rád, že všichni mladí hráči dnes dostali „čuchnout“.“

Filip Šmíd (křídlo, NH Ostrava): „Skore určitě neodpovídá průběhu zápasu. Odehráli jsme zde dobré utkání, jen na konci nám asi trochu chyběly síly. Také nám hodně na doskoku chyběl Petr Bohačík, což byla alfa a omega tohoto utkání. Děčín nás přeskákal jak při osobní, tak při zónové obraně. Šťávu jsme měli tři čtvrtiny, pak jsme odešli.“

Filip Kroutil (křídlo BK ARMEX Děčín): „S jednadvaceti body spokojenost! S vítězstvím taky spokojenost! Řekl bych, že to byl náš nejlepší týmový výkon. Do zápasu jsme vstoupili s velikou energií a v celém průběhu nepřišel náš nějaký veliký kiks, po kterém bychom se dostali do bodové ztráty. Myslím si, že naše vítězství bylo zasloužené. Měli jsme v minulých zápasech veliké problémy se začátkem druhého poločasu, dnes jsme třetí čtvrtku opět prohráli, ale byl tam nějaký náš pokrok, takže se domnívám, že to bude další zápasy jen a jen lepší. Je taky fajn, že se do skórování zapojilo více hráčů. Hned je to lepší výsledek, hned zápas líp vypadá.“