Trhák Medvědů a výstup Hanáků ze dna

ECHO SOBOTY V NBL Pětice duelů 3. kola druhé ligové fáze řádně zamíchala nadstavbovými kartami. Těžce vydřený domácí triumf Kolína nad oslabenými Pardubicemi (95-89) za souběžné domácí porážky Brna s USK (68-70) a nymburské loupeže v Opavě (74-99) znamená, že Brňané při nyní již třech výhrách manka (stejně jako USK) už téměř řekli sbohem svým šancím na třetí místo před play-off a nadále třetí Medvědi vedle odskoku hlavním pronásledovatelům jsou navíc nyní už jen o jediné vítězství za druhou Opavou.

Tolik dění ve skupině A1. Zásadní událost ovšem nastala i v oddělení A2, kde Olomoucko domácí výhrou nad Novou hutí (88-83) vystoupilo ze dna a na ligovém chvostu zanechalo právě Ostravu. Probral se i Děčín, který po jistém vítězství nad Tury (93-82) už přirazil téměř k branám předkola play-off.

SKUPINA A1
Neomylný Mr. Šestka rozhodl možná Zápas sezony

Medvědi z tohoto duelu museli mít obavy, protože síla Pardubic se příchodem Domineze Burnetta ještě zvýšila, a Beksa už v pohárovém semifinále nebyla daleko od vítězství. Jenže i přes to, že Východočeši až téměř do konce hrozili vyloupením kolínského stánku, v rozhodných chvílích se přece projevila nečekaná absence ústředního playmakera Vyorala (i nyní plodného power forwarda Slaniny), a aby toho na hosty nebylo málo, s křečemi nebo jiným svalovým problémem musel dvě minuty do konce odstoupit za stavu 86-80 i Burnett, a takovou situaci už si Medvědi z drápů nenechali uniknout.

A to znovu a opět díky své největší hvězdě Adamu Čížovi. Ten za posledních 8 minut vysázel rovných 20 bodů (z 27 týmu ve 4. čtvrtině), z toho 12 za poslední čtyři minuty, a především v závěrečné minutě při taktických faulech soupeře proměnil všech svých šest šestek a uzavřel tak dokonalou trestnou bilanci 16/16 při 10 získaných faulech. 27 body nakonec dovedl tým k už deváté výhře (95-89) z posledních 10 utkání. A Kolín tak nejenže srazil manko na druhou Opavu na jedinou výhru, ale 7 kol před závěrem nadstavby navýšil i náskok před čtvrtým Brnem na už těžko dostižitelná tři vítězství.

Beksa stejně jako ve druhé půli poháru drtila v obraně Kolín předskoky ve clonách a bleskovými návraty pivotů a domácí jako by v předtuše toho, že mnoho otevřených trojek nedostanou, od začátku směřovali víc útoků do koše, takže poločasová bilance trojek dokonce hovořila pro Pardubice (14/5 - 16/6). Pro domácí však bylo horší, že ze hry dovnitř nejednou chybovali, prakticky celý první poločas prohrávali a dostali v něm 50 bodů (46-50), když zejména pocítili 13 soupeřových bodů z druhých šancí. Místy se nedokázali vyrovnávat ani s rychlostí nájezdů Burnetta, ale na druhé straně se do půle opřeli o body svých podkošových mužů a ve druhé půli pak pomocí zóny začali soupeře, jemuž chyběl klasický playmaker, vykolejovat.

Pět minut do konce za vyrovnaného stavu při už pěti týmových faulech hostů zahájil metodickou hrou přes křídelníka Škrance, který při malé pardubické sestavě přebíral clony pro něj, své úřadování Číž, který si pak chodil pro fauly a jeho tým se z odskoku na 86-80 tři minuty do konce už odrazil k došestkovanému závěru. V něm kouč hostů Konvalinka technickou chybou ”dorovnal” předchozí technickou pro domácího stratéga Sodomu.

Druhým střelcem vítězů byl Novotný (17, trojky 7/4), následován Machačem (15), Skinnerem  a Jelínkem (po 11). Za hosty kontrovali Švrdlík, Potoček (po 17), Škranc (16+8 doskoků, trojky 7/4), Michal Svoboda (13) a Burnett (10). Klíčovým faktorem utkání byly trestné hody (32/28 - 16/13).

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”Za vítězství s Pardubicemi jsme rádi. První poločas byly Pardubice před námi, ukázalo se to hlavně na útočném doskoku, kdy jich hosté měli 8. My jsme ztráceli, ale poté jsme se do hry vždy vrátili a bojovali dál. Ale nedařilo se nám hosty zastavit, 50 obdržených bodů za půlku je hrozně moc. Naštěstí v druhém poločase jsme to dokázali zvrátit. Ukázalo se to na našich doskocích, na naší aktivitě, v trestných hodech – stříleli jsme jich dvojnásobek. Nakonec to naše vítězství bylo zasloužené, i když na nás jsme měli horší trojkovou střelbu, 11 proměněných trojek nesvědčí o naší největší střelecké pohodě v tomto utkání, ale dokázali jsme to nahradit body z vymezeného území.”

Filip Novotný (křídlo BC GEOSAN Kolín): ”Nezačali jsme úplně dobře, první poločas se nám nedařilo. V druhém poločase jsme malinko upravili obranu – začali jsme hrát zónu, čímž jsme Pardubice zaskočili. Jsou tam ale určitě velké chyby, které musíme dopilovat. Jsme ovšem rádi, že to dopadlo vítězstvím.”

Adam Konvalinka (trenér BK JIP Pardubice): ”Měli jsme super vstup do zápasu. Dokázali jsme se srovnat a plnili jsme plán přesně, jak jsme chtěli. Dařilo se nám až do zlomu, kdy Kolín postavil zónovou obranu, a nám se celá hra rozpadla a nebyli jsme schopní ani jeden set připravit tak, abychom z toho byli efektivní. Přestali jsme chodit na útočný doskok. Soupeř přes nás střílel naprosto zkušeně a koncovku už si pohlídal. Pro nás smutná prohra, ale myslím, že se nemáme za co stydět.”

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): ”Samozřejmě nás mrzí prohra po vyrovnaném průběhu. Byli jsme i celkem dlouho ve vedení, ale zranila nás hra do zóny, kterou Kolín hrál víceméně skoro celou čtvrtou čtvrtinu. My než jsme na to našli recept, tak jsme se dostali do ztráty, kterou si Kolín v koncovce pohlídal. Nakonec jsme to dotáhli ještě jednou šťastnými trojkami, ale to už je o nějakém štěstí. Kolín to pak „došestkoval“ do konce. Mrzí nás to, ale byly tam pozitivní věci, ze kterých můžeme čerpat do dalšího působení v A1. Doufám, že se z toho poučíme.”

Opava dala to nejlepší, padla o parník

Nymburská ERA momentálně budí dojem týmu, který chce udělat vše možné i nemožné pro vymazání hořké pachuti z nastavované kaše minulé sezony, kdy mu prašivý vir sebral šanci na možná historický průlom v Evropě. A i když to bude bez fanoušků v hledišti, chce si vše vynahradit letos, což během tento týden zahájené osmifinálové fáze Ligy mistrů pozná i každý soupeř v české lize. V ni nyní český šampion šetří každé utkání několik hráčů, aby uspořil co nejvíc energie, přesto se jeho zápasy budou nejspíš i dál vyvíjet velmi jednoznačným směrem.

Slezané to ve třetím kole nadstavby poznali naplno. Po nadějných úvodních 7 minutách a vedení 21-16 zejména díky čtyřem trojkám se do hry naplno vložilo nymburské duo guardů Harding - Obasohan, kteří na vlně opavských ztrát ještě do konce dějství otočili na 26-30 (s 20 body náhradníků hostů). Už tady tížily 4 fauly důležitého opavského forwarda Zbránka, což při absenci nové posily Petra Bohačíka ještě navýšilo potíže týmu pod košem.

A od druhé čtvrtky se domácí začali sypat z kopce. Po čtyřech ztrátách proti silové obraně soupeře se v mžiku propadli na 30-45. A křídelník Prewitt pak nakopl nymburské vedení až nad 20 bodů. Po poločase 41-61 s 13 ztrátami domácích a 28 body hostů zpod koše se dál jen dohrávalo, byť Slezané se ve třetí části ještě snažili s utkáním něco udělat.

Jejich tým, který na čtvrtý pokus od Nymburka nedostal v této sezoně stovku (74-99), vedli Slavík (17), Gniadek (14) a Kvapil (11). Polabané (bez Hrubana, Bendy) se opírali o Palyzu, Tůmu (po 14), Obasohana (13+6 asistencí), Prewitta, Hardinga (po 13) či Daltona (11+11 doskoků) a kralovali zpod koše (30-50), ve ztrátách (19-8) a 16 střelami z pole navíc.

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Dnes to bylo z naší strany nejlepší utkání proti Nymburku v této sezoně, nicméně hrozivé číslo devatenácti ztrát nás limitovalo v dosažení lepšího výsledku. Chyběl nám zraněný Petr Bohačík. Jan Švandrlík týden netrénoval, dnes nastoupil se sebezapřením (naražený lýtkový sval). Všechna utkání v A1 budou těžká a my se musíme soustředit na další soupeře a vzít si z dnešního zápasu pozitiva, která tam určitě byla.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): ”Dnes jsme si konečně v této sezoně dokázali, že se proti Nymburku dá hrát. Ve druhé čtvrtině jsme ale dvakrát dostali šňůru deseti bodů a bylo po zápase. Je pro nás pozitivní, že jsme odehráli jednu těsnou čtvrtinu a jednu jsme vyhráli. Množství ztrát nás samozřejmě mrzí, ale tlak soupeřovy obrany byl veliký.”

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Jsem rád za vítězství. Odehráli jsme velmi dobrou první polovinu utkání. Zejména druhá čtvrtina byla z naší strany excelentní. Jsem  šťastný, že se po zranění vrátil do hry Petr Šafarčík.”

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): ”Do Opavy jezdíme vždy plně koncentrovaní, protože známe její sílu. Dnes o vítězství rozhodl nástup do hry Retina Obasohana a Jerricka Hardinga ve druhé čtvrtině. Přinesli na hřiště úžasnou energii, na kterou Opava nedokázala reagovat a zápas byl rozhodnut do konce první poloviny.”

Porážka, jež Brnu zřejmě vzala šanci na třetí pozici

Ještě před nadstavbou byl plánem mužů zpod Špilberku hon na třetí Kolín. Už po třech kolech je však zahalen temnou mlhou, když brněnský tým nedokáže trvale zužitkovávat sílu své přední linie. USK, který rozhodně nemá ani vzdáleně tolik podkošové kvality a výšky, v Brně dokonce dominoval v bodech z vymezeného území 22-36, házel i 22 šestek a ještě při poměru útočných doskoků 13-11 převálcoval domácí z druhých šancí 7-19! V koncovce pak triumfoval 68-70, čímž tak téměř na bod vrátil soupeři poslední domácí porážku s ním.

Po vyrovnaném poločase, v němž Brno přestřílelo Sovy z trojek 7-2, ale ztrácelo zpod koše (8-22), se domácí přece dostali k nadějnějšímu náskoku v polovině třetí čtvrtiny, když Farský s Puršlem využili téměř pětiminutové vyhasnutí útoku USK k odskoku na 55-47. Od vedení 60-51 12 minut do konce však domácí zahájili vlastní vypínání a za zbytek utkání zvládli i vinou spousty šestkových minel už jen 8 bodů!

A USK na nic nečekal, ač to s útokem také nepřeháněl. Mladíci Švec s Macháčem nejdřív spustili šňůru 0-10 na 60-61 a Štěrba s Proletou už 4:30 do konce odtáhli hosty na 61-69. Krakovič s Farským ještě přece dokázali manko Brna stáhnout půl minuty do konce na bod, aby po jedné šestce Pražana Prolety rozběhl domácí Půlpán nájezd na prodloužení. Avšak minul.

Jeho z pole jen 35procentní tým, který minul i 12 šestek, a kvůli karanténě jej nemohl vést kouč Růžička, byl dvojciferně sycen Blakem (13), Farským (12) a Puršlem (11+14 doskoků a 7f+). Za hosty kontrovali Ondřej Sehnal (19+10 doskoků, 6 asistencí a 8f+) a Proleta (12).

Martin Vaněk (trenér Basket Brno):
„My jsme odvedli ve třech čtvrtinách dobrý výkon, zejména ve druhém poločase jsme byli aktivní v obraně, dobře jsme tlačili na míč, z čehož jsme dali 9 bodů z rychlého protiútoku ve 3. čtvrtině, v poslední čtvrtině na nás ale padla nervozita, nedali jsme některé otevřené střely a bohužel ani střela na vyrovnání nám nepadla, ale to patří k basketbalu.“

Javion Blake (křídlo Basket Brno): „Byl to dnes těžký zápas, jako všechny v A1, v první čtvrtině jsme byli trochu pomalejší, ke konci jsme ještě dostali možnost poslední střely, kterou jsme nedali. Tak to prostě někdy je.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Celý zápas jsme se zlepšovali, hlavně v obraně. Brno mělo výhodu na doskoku, má zkušené pivoty, s tím jsme měli problémy a museli jsme hrát zónu. To byla naše výhoda. Měli jsme špatné procento trestných hodů, to není ve skupině A1 dobré. Musíme se zlepšovat, máme další těžký zápas ve středu s Pardubicemi, musíme se zlepšit v malých detailech. Gratuluji mým hráčům k vítězství.“

Ondřej Sehnal (rozehrávač USK Praha): „Po dvou nepovedených zápasech jsme chtěli vstoupit jinak, fyzičtěji a nenechat se přeskákat, protože Puršl s Krakovičem jsou větší než naši pivoti. Konečně jsme předvedli, na co máme, i když jsem nečekal, že venku vyhrajeme se 70 body. Pomohli jsme si zónou, dobře jsme bránili, a proto jsme si zasloužili vítězství.“

SKUPINA A2
Třetí v řadě pro Hanáky po řádění Pekárka

Byl to jen jeden zápas. V dějinách hanáckého týmu a jeho osudu v této sezoně ale znamenal hodně. Olomoucko po třetí výhře v řadě už není poslední. Oslabenou Novou huť (bez Nábělka a Šmída), jež v závěru utkání přišla i o nyní jediného opěrného dlouhého Heinzla, doma složilo díky velkým výkonům Pekárka (25+16 doskoků) s Kouřilem (20+6 asistencí) 88-79 a nyní zkusí nahánět desáté Sokoly v boji o předkolo play-off.

Při úvodní ofenzivní marnosti hostů Hanáci vystřelili po šesti minutách do trháku 22-5, avšak NH vzápětí krvácení zastavila a i díky útočným doskokům se vrátila na 6 bodů a v poločase ztrácela jen 38-30 i přes dvojnásobní manko na doskoku a mnohem horší úspěšnosti dvojek. Mírné vedení domácích trvalo i ve třetí části, ale ve čtvrté už Heinzlem tažení hosté vyrovnali na 64-64. Pumprla pak šesti body dokonce získal NH vedení 73-75, to ale dvěma trojkami vymazali domácí Kouřil s Váňou a playmaker Kouřil v poslední minutě už navedl Hanáky na vítěznou kolej.

Třetím střelcem Olomoucka byl Váňa (12) a čtvrtým Bezbradica (11).  NH sytili Heinzl (24), Alleyn (18+7f+) a Radek Pumprla (14+7 asistencí). Domácím patřil především doskok (43-27) a trestné hody (24/21 - 13/10).

Peter Bálint (kouč NH Ostrava):
”Hlavně v první čtvrtině to z našeho pohledu nebylo povedené utkání. Soupeř nám hodně odskočil. Sice jsme se dokázali vrátit, stálo nás to ale hodně sil. V závěru se navíc zranil náš jediný klasický pivot Dominik Heinzl a to už bylo hodně složité. Sice jsme se snažili až do konce, především na doskoku ale měl tým problémy a podle toho to dopadlo.”

Michal Pešta (kouč BK Olomoucko):
”Začátek se nám docela povedl, pak jsme ale přestali hrát, co jsme chtěli. Spíše jsme se srovnali se soupeřem. Pivotům se příliš nedařilo, i proto musela hrát menší sestava. Nakonec se nám podařilo vyhrát a potvrdit předchozí úspěch. Čekal jsem náročný zápas, přesto jsem si myslel, že budeme silnější pod košem a využijeme oslabení Ostravy na pivotech víc, než se podařilo.”

Dospěl Děčín k bodu zlomu?

Válečníci doma rozbili o guarda Slezáka oslabené Tury zpod koše (46-22) i na doskoku (40-26) a podle kouče Grepla ukázali stoprocentní přístup k utkání. Výsledkem bylo vítězství (93-82) a radost, jíž si tým letos zatím užíval ve skutečně jen malých dávkách. Rázem je ale o výhru za svým soupeřem a tím i za čelem skupiny A2.

Po dlouho vyrovnaném průběhu začali domácí Turům utíkat po 12 minutách od stavu 32-34, a to hned šňůrou 12-0. Po poločase 49-37 s dvojnásobně lepším doskokem Děčín vysunul vedení až na dvacet bodů a po zbytek druhé půle už průběh kontroloval.

Jeho šikům veleli Pomikálek (24), Kroutil (16), Ježek (12) a Šiška (11+11 asistencí na 7 ztrát), hosty, kteří už měli zpět rozehrávače Marka, zásobili Matěj Svoboda (22), Bujnoch (19, trojky 13/5), Welsch (14) a Pinkston (11).

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy):
”Po celý zápas nám chyběla větší bojovnost a místy jsme vypadali, že nás to nebaví, že snad nechceme ani vyhrát. Naopak Děčín vyhrát chtěl, a to rozhodlo. Také nám nepomohlo, že v první čtvrtině jsme dostali 32 bodů, ve druhé jsme pak dali pro změnu jen jedenáct. První poločas vlastně rozhodl o vývoji celého zápasu. Nemohli jsme se dnes do toho dostat, měli jsme také tristní číslo na čáře trestného hodu - 61 procent je málo. Navíc před zápasem nám vypadl ze sestavy Pavel Slezák kvůli zablokovaným zádům a Roman Marko je stále mimo zápasový rytmus, protože skoro tři týdny nehrál utkání. Ale to nejsou výmluvy pro náš výkon, který působil až ledabyle. Neměli jsme dobrou obranu, nedařilo se v útoku, prostě dnes to nebylo na výhru.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Dnes jsme měli celých čtyřicet minut stoprocentní přístup, a od toho se to celé odvíjí. Když máme přístup jen devadesát pět nebo devadesát sedm procent, nestačí to. Dnes to ale bylo celou dobu sto procent a přestože se ve statistikách nevyvíjely některé věci v náš prospěch, stejně jsme zápas zvládli. Možná se zdá, že rozdíl pět procent v přístupu je málo, ale v konečném účtování to vždy dělá strašně moc. Dnes tedy chválím za přístup a díky němu jsme dokázali překonat naše hluchá místa, kterými myslím úvod zápasu 0-5 a úvod druhé čtvrtky 0-8. Když budeme takhle makat dál, urveme zápasy, u kterých by se to možná od nás nečekalo. V obraně dnes už bylo vidět, že se v ní ukazují prvky, na kterých měsíce dřeme. A díky tomu jsme byli pak schopni hrát o něco lépe v útoku. Musíme dnešní výkon v obraně, byť nebyl bez chyb, přetáhnout do dalšího utkání a budeme opět lepším týmem. Svitavy byly favoritem, ale my jsme si výhru zasloužili.“

Jiří Svojanovský (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Před poslední čtvrtinou jsme se snažili se spoluhráči na lavičce vyhecovat, protože zápas nebyl ztracený. Bylo to jen o patnáct bodů. Ale bohužel se to nepovedlo.”

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): ”Začátek se nám nepovedl, nechali jsme si dát otevřené střely a soupeř vedl 0-5. Přitom to bylo po rotacích, které trénujeme, ale udělali jsme tam chyby a hned jsme dostali potrestáno. Naštěstí jsme to vzápětí srovnali, pak jsme šli do vedení, a to jsme nějakým způsobem udržovali až do konce. Když dnešní zápas porovnám s derby s Ústím, byla energie a projev celého našeho týmu úplně někde jinde. A myslím, že každý z našeho týmu musí mít teď skvělý pocit z tohoto zápasu. V obraně nám vyšla skvěle druhá čtvrtka, kde Svitavští dali jen jedenáct bodů, což nás hrozně nakoplo. Také jsme zjistili, že to, co momentálně dřeme na trénincích, funguje i v zápase a dokážeme z toho takhle profitovat.”