Třikrát v poslední čtvrtině! A pokaždé jinak

ECHO SOBOTY V NBL Ultra defenzivní bitva v pražských Nuslích se závěrečným 68vteřinovým útočným pobytem Válečníků. Blížící se deja vu Orlů ve Svitavách, jejichž lídr Doaks opět ukázal, proč je ligovým vládcem. A skoro 33minutové vedení zónujících Lions v Opavě, jež však Jihočechům při závěrečné trojkové kanonádě domácích nakonec nestačilo. To jsou uzlové body tří sobotních utkání 18. kola Kooperativa NBL.

9/1! Přesto zvedl rozhodující trojku

Když chyběl duchovní lídr týmu i ten druhý, co může vedle něj tyto těsné zápasy rozhodovat, už se ani nemusel ohlížet kolem sebe. Nikdo další tam nebyl, alespoň většinu zápasu ne. A tak se ke své rozhodující střele musel propálit sám, skrze nekonečné moře mizérie. Když ji pak přes ruce bránícího Šafarčíka dvě minuty do konce za stavu 51-51 vypustil, měl trojkovou bilanci 9/1. Přesto jako lídr týmu musel vzít i ten desátý pokus. A nejen proto, že už expiroval čas na válečnický útok.

Autor 14 bodů Tomáš Vyoral touhle úspěšnou trojkou složil další zkoušku. I bez kapitána Houšky v zádech dokázal dovést Válečníky k vítězství v zápase, kde se jim víc nedařilo, než dařilo, a vyhrát museli hlavně obranou a útočným doskokem (18 ku 4 a 11 bodů z druhých šancí). Po Vyoralově trefě hosté na pražské Folimance vedli 51-54 a po ztrátě USK - při standardní příhře pod koš na centra Josipoviče -, Válečníci duel dorazili 68vteřinovým pobytem v útoku.

Až tady Sovy vystřílely baterii všech svých nestřeleckých faulů ve čtvrtině a v rozmezí 28 vteřin je do Vyorala – bráněného nejtěsněji, jak to šlo – pustily všechny čtyři. Válečníci ale vždy dokázali vyhodit a rozehrávač lídra ligy ani jednou nezakolísal. Hosté se nakonec při onom nekonečném pobytu v útoku propracovali i ke dvěma střelám, obě si dokázali doskočit, načež Šiška jejich dokonalý super útok završil dvěma klíčovými šestkami. A po minuté trojce domácího Aliče Stria z dalších šestek stvrdil úspěch hostů.

Ti na Folimance zvítězili i s podporou početné skupiny svých fanoušků 53-59, poznali však opět, že nahoře zostra fouká a že nejen zápasy s týmy z vrchní šestky nebudou ani trochu snadné.

Bez Houšky s Bosákem většinu zápasu zaostávali, hned v úvodu 16-8. Domácí podle očekávání zatáhli obranu do šestky a dlouho tristní distanční střelba i ztráty hostů (trojky 30/6, v půli 20/3) jim dávaly až do konce šanci. USK se bez bodů (v nájezdech až ztrojovaného) Bohačíka a stejně dobře krytého centra Josipoviče museli spoléhat na produkci jiných, což byli zejména 11bodoví Alič s Marešem. Sem tam USK pomohl ojedinělý brejk i defenzivní okénko soupeře po pick and rollech.

V zápase s dominantními obranami, kdy navíc získat faul v nájezdu bylo extrémně těžké, se USK na přelomu prvních dvou čtvrtin zasekl na 6,5 minuty na nule, hru hostů na čas rozpohyboval Vyoral, ale i tak půle končila nevídaným skore 25-22.

Za stavu 32-26 se hostům rozjeli forwardi Stria s Pomikálkem (celkem 10+8 doskoků) i podkošoví Landa (celkem 11) s Jelínkem (celkem 11+11 doskoků, MVP utkání), ale odskok se jejich týmu nepodařil a v poslední čtvrtině už se na rukách Válečníků usadila nervozita. Rozehrávači Vyoral s Šiškou několikrát útočili do otevřeného prostoru a mohli jít 1 na 1 až do koše, ale pokaždé útok zastavili, aby se Děčín dostal k mnohem horší střelecké možnosti. A tak se šlo koš za koš až do koncovky. Tam už však Vyoral věděl, že někdo na sebe tu zodpovědnost vzít musí…

Pavel Miloš (asistent USK Praha): "Byl to fyzicky hodně náročný zápas. Bojovalo se o každý metr na hřišti. Na Děčín jsme byli velmi dobře připraveni. Kluci ty věci zvládali velmi dobře, až na určité detaily. Jediná věc, která rozhodla, byl útočný doskok Děčína. Kdybychom si ho pohlídali, tak si myslím, že by to byla cesta k vítězství. Jsem ovšem rád za ten bojovný výkon. Kluci ukazují, že dokážou hrát i se silným soupeřem a kvalita týmu míří stále nahoru. Teď jde o to, aby hráči vydrželi v tomhle tempu a nasazení. Věřím, že se to zlomí a začneme porážet i týmy, které jsou v tabulce nahoře."

Pavel Budínský (trenér BK Armex Děčín): "Vzhledem k situaci, ve které se nacházíme, a vzhledem k průběhu a okolnostem utkání je to pro nás velmi cenná výhra. Jednak USK doma bude trápit svou hrou všechny týmy v soutěži a je teď v herní pohodě. My jsme postrádali po utkání s Opavou Jakuba Houšku a Pavla Bosáka (ten nehrál ani s Opavou), takže jsme hovořili o tom, že někteří hráči musejí zastoupit jejich role. Nicméně řeknu, že my jsme se neuvěřitelně nadřeli, především v útoku. Nebyli jsme schopni proměňovat střely, které bychom potřebovali dávat. Na druhou stranu musím říci, že fakt děkuju klukům, že bojovali, dřeli a přesto, že nejde útok, jsme to odbojovali až do konce. Bylo to opravdu velmi destruktivní utkání, hodně fyzické a tak to má být. Samozřejmě oba týmy se natrápily, skore je nízké, poločasové skore bylo dokonce extrémně nízké. Když se podívám do statistik, tak my jsme měli o 21 střel z pole víc a vyhráli jsme o 6, s bídným procentem. 32 proti 45 domácích. A že se nám nedaří? Tak se nám nedaří, to je objektivní fakt. Zkrátka to může v sezoně přijít, ale to jsme si říkali a musíme pokračovat ve stejné hře. V aktivitě na útočném doskoku vidím náš klíč k tomu, že jsme se dostávali ke druhým střelám. Když pak dal Tomáš Vyoral trojku (na 51-54), dostali jsme se přes USK a závěr jsme si už pohlídali."

Trojkový vichr v poslední čtvrtině

Už dva a půl dne po své dechberoucí show z děčínských prken musel Jakub Šiřina opět do práce a po 30 minut to nebyl žádný šlágr. Od něj jako lídra, ani od celého opavského týmu. Hosté od Vajgaru do zápasu nastoupili zostra a aktivně, utrhli se na 2-11, celý poločas minimálně ztráceli, a když brzy sestavili svou zónu, domácí odpalovali a míjeli jednu trojku za druhou. Poločasovou bilanci měli 20/5 (hosté 9/5) a skore 37-48 pro ně - při trvající absenci centra Kramného – nevěstilo nic dobrého.

Ještě ve třetí čtvrtině hosté vedli 39-50, ale 6 ztrát v této části jim začalo srážet vaz. A když se tu do věcí 8 body vložil greenhorn Dragoun, top skórer Opavy s 18 body a MVP utkání, dotáhli se domácí až na 59-61. A zmar Jihočechů pak završila pětiztrátová poslední čtvrtina, a v ní speciálně pětiminutovka, kdy se Opava vyhoupla z 62-67 na rozhodných 80-73. Lions v kritickém úseku nejenže 4krát přišli o míč, ale také tu přišli o vyfaulovaného centra Vošlajera, který měl v té době na kontě 14 bodů.

Asistence na tři ze šesti domácích trojek v jejich 34bodové snové čtvrté čtvrtině i jednu vlastní distanční trefu přihodil k velkému obratu 16bodový playmaker Šiřina, který tak s týmem ztrestal dlouho nedobytnou zónu Lions. A v závěrečném dějství tak přijal Vyoralovu rukavici hozenou z Folimanky. Souboj prvních dvou MVP měsíce pokračoval po středě i na dálku…

Slezané, kteří v kulise 960 diváků vyhráli 93-85, díky menší ztrátovosti a 14 útočným doskokům měli o 14 střel z pole navíc, získali 15 bodů z druhých šancí a 17 po ztrátách soupeře. Lídrem Lions, kteří v utkání vedli téměř 33 minut, byl s 24 body a 9 doskoky křídelník Nofflet, který však také nabral 7 ztrát.

Petr Czudek (kouč BK Opava): "Velká poklona hráčům Jindřichova Hradce. Spustili od počátku ofenzivní smršť a až v závěru jsme je přehráli. Náš tým dnes prokázal svůj charakter. Nedařilo se nám, ale dřeli jsme a dotáhli utkání do vítězného konce. Letošní liga je velmi vyrovnaná a stačí menší zaváhání a může vás porazit kdokoli. Po našem vítězství v Děčíně jsem upozorňoval hráče na to, že Jindřichův Hradec k nám nepřijede prohrát a to se potvrdilo na hřišti."

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): "Domácí vyhráli zaslouženě. My jsme v prvním poločase předváděli to, co bychom si přáli hrát, ale v závěru jsme podlehli tlaku agresivní obrany domácích a taky tlaku obecenstva, které hnalo Opavu k vítězství."

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): "Vítězství se nerodilo lehce, ale podělili jsme se všichni o body a to bylo rozhodující. Byli jsme kolektivnějším týmem a to bylo klíčové."

Pavel Novák (křídlo Lions Jindřichův Hradec): "Začali jsme dobře, ale postupně jsme hráli stále víc individuálně a domácí se začali prosazovat z větší vzdálenosti. Utkání pak dopadlo, jak dopadlo."

Čtvrtá v řadě venku. Po nervech

Už od druhé čtvrtiny začal zápas ve Svitavách vypadat tak, že si ho hosté berou s sebou na Hanou. Vystřídání ústředního tuřího dirigenta Jonese a ztrát jeho týmu využili k brejky taženému úprku z 26-25 na 30-42. Ještě ve středu třetí čtvrtky vedli o 15 a 11 minut do konce o 12. Jenže pak se všechno zadrhlo, a ač tentokrát hráli venku, před očima začalo Orlům vyvstávat temné děčínské deja vu. Zvlášť když Svitavy po pár hluchých prostějovských útocích přirazili na přelomu posledních čtvrtin během tří minut na 68-69. Obě mašiny Jones (25 bodů) i Doaks (24+10 doskoků) tu pracovaly naplno a Střelnice věřila v další velký večer.

Jenže Orli si nechtěli znovu drbat hlavu po trestuhodně ztraceném zápase z vysokého vedení. A Palyza s Marko, kteří se postarali o 11 z 13 bodů v poslední čtvrtině, drželi až do koncovky plápolající ohýnek několikabodového náskoku. Teplý ještě trojkou půl minuty do konce snížil na 77-78, Palyza však 4 šestkami zápas zavřel na 77-82.

Orli, kteří měli pět dvojciferných střelců (nejlepší Šteffel s 18), si nejvíc pomohli 24bodovou náloží brejkových bodů. Do poločasu tým 33 body potáhlo podkošové trio včetně MVP Tomance (celkem 14+6 doskoků), po změně stran se výrazněji přidal perimetr. Ariete dobylo už čtvrtou výhru venku v řadě a celkem 11 úspěch z 12 posledních zápasů.

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Průběh byl všelijaký. My jsme rádi za vítězství, byť jsme vedli až o 15 bodů a několikrát i o 10. Dali jsme domácím šanci to stáhnout, takže z toho byla skoro nervózní koncovka. Nehráli jsme dobře. Volili jsme špatné střely, nebyli jsme dobří v obraně, kde nás soupeř trápil pick-and-rolly, který se naopak nám nedařil ani v útoku. Mám pocit, že i když jsme měli pět "dvojciferů", kterým se jakoby dařilo, tak tomu tak nebylo. Chtěli jsme zapojit více hráčů. Hráli jsme moc kostrbatě. Nebyl to náš výkon. Celý zápas nám dělal problémy Jones. Po poločase se k němu přidal i Doaks, který nebyl tak výrazný v první půlce. Ve druhém poločase to bral na sebe, domácím dost pomohl a tam jsme měli určitě bránit líp."

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): "Prostějov je jednoznačně lepší tým než ten náš, ale jak je vidět, dá se hrát s jakýmkoli soupeřem, i když naše výkony v posledních zápasech nebyly dobré. Jsem rád, že se náš tým zvedl z minus 15 až na minus 3. Jak je vidět, příchod Doakse má velký vliv na hráče, kteří si s ním věří, ale i v celkovém herním projevu a bodech. Prostějov je dobrý na perimetru, kde jsme se ho snažili ubránit, nebo ho nenechali vystřelit, na druhou stranu rozhodla podkošová trojice Šteffel, Tomanec, Roseboro, která byla pod košem nad naše síly, alespoň bodově. Jsem rád za malé vítězství, kdy jsme vyhráli ve 3. a 4. čtvrtině. To nám, doufám, pomůže do dalších zápasů."