Trio WestManKyz 83! Čížův první ve 30

ECHO 9. KOLA Nyní již druhé Sovy neustávají v úsilí dále navyšovat úroveň své hry a Velké trio West, Mangas, Kyzlink nevídanými 83 body v Pardubicích zcela zaskočilo domácí tým, který musel v 9. kole skousnout porážku 87-100. V televizní bitvě si Opava ve své pevnosti došla pod vedením Radima Klečky pro vítězství 80-67.

Kolínský boss Adam Číž se prvním triple doublem kariéry nejvíc zasloužil o dobytí děčínské palubovky (91-97), Nymburk si doma rychle poradil s oslabenými Sokoly (91-70) a NH si silnou druhou půlí řekla o přesvědčivou domácí výhru nad i podeváté poraženým nováčkem z Jindřichova Hradce (98-71).

Sokoli se bez opor propadli brzy

Východočeši mistrovi výrazně usnadnili ”generálku” na první domácí duel v letošní Lize mistrů, když zřejmě pošetřili dvě opory Pešakoviče a Sedmáka, a domů tak vezou jasnou porážku 91-70. Tento výsledek zároveň vyznačil 41. ligovou výhru Nymburka v řadě a také už 219. ligový úspěch za sebou na domácí půdě.

Reprezentační kapitán Vojtěch Hruban vyšůtil všech svých 14 bodů už v první čtvrtině a favorit už tady díky pěti trojkám, bodům z dunků, útočných doskoků i ze zisků vylétl po úseku 26-2 až do trháku 33-11, k němuž pomohli i hosté svými šesti ztrátami.

Sokoli ve druhé části dokázali skore kosmeticky upravit, a když mistr ve střední části třetí čtvrtky zapomněl zapnout tlačítko ”Koncentrace”, Šoula, Škranc a trojkující Pavlovič přilepili hosty na 60-51, jenže pak domácí zaúřadovali čtyřmi trojkami a rázem bylo po napětí definitivně.

Vítěze (bez Kříže, Gibbse, naopak už s Tůmou) vedli Harding, Hruban (po 14) a Palyza (11),  poražené Pavlovič (28, trojky 9/4), Stamenkovič (12+7 asistencí) a Šoula (11). Mistři dominovali z brejků (30-10), zpod koše (40-28), z trojek (13-8), z útočných doskoků (13-8) a bodů z nich (17-10).

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Dnes jsme jen splnili to, co se od nás očekává, a to je vítězství. Jinak to moc povedené nebylo. Nebyli jsme koncentrovaní, jak bychom měli být. nebyl to náš level hry, který bychom měli předvádět bez ohledu na to, proti komu zrovna hrajete. od druhé čtvrtiny už jsme si jen hlídali skóre a nehráli jsme naší hru. Jakoby už to chtěli mít hráči za sebou a nezranit se.”

Demetre Rivers (forward ERA Basketball Nymburk):
”Výhra je nejdůležitější. V první čtvrtině jsme hráli naší rychlou hru, dobře jsme bránili, doskakovali a byl z toho velmi pozitivní výsledek. Ukázali jsme, jak rychle dokážeme zápas rozhodnout. Pak už to bylo horší, ale hlavní je, že jsme v klidu vyhráli. Teď už se musíme soustředit na Ligu mistrů, snažit se napravit chyby a nadále se zlepšovat."

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): ”My měli docela dobrý vstup do utkání, jenže pak stačily dvě tři minuty a Nymburk utekl na dvacet. Pak jsme se ale oklepali a byl k vidění slušný basket. Druhou čtvrtinu jsme dokonce vyhráli. Pro nás to pak byl dobrý zápas až do konce. Já se po první čtvrtině snažil změnit mentalitu hráčů. My prohrávali o 20 bodů a měli jediný faul. Stalo se přesně to,c o jsme nechtěli, aby soupeř dával snadné koše. Pavlovič je rozený útočník a dnes hrál v útoku velmi dobře. Stejně tak Jirka Šoula. Je z toho solidní výsledek a dokázali jsme si, že se dá hrát s každým.“

Ozren Pavlovič (forward Královští sokoli): ”Ani jsem netušil, že to je pro Hradec nejlepší výsledek v zápasech s Nymburkem. Domácí ale ukázali, proč jsou tým evropského formátu. Hrají úplně jiné tempo než zbytek ligy. Stačí jedna čtvrtina a je hotovo. Nám trvalo, než jsme si na to tempo zvykli, pak už to byl od nás celkem slušný zápas. Nymburk ale po zásluze vyhrál a ukázal, proč je českou jedničkou. Pro mě to byl jen další zápas. Kluci mi vytvořili několik dobrých pozic, které jsem proměňoval.“

Nová huť podřadila ve druhé půli

Zdá se, že někdejší vynikající ligový kouč Zbyněk Choleva předal svému synovi Adamovi dostatek genů i vědění. Aktuálně nejmladší kormidelník NBL má v 26 letech po téměř polovině základní části na kontě 4 výhry a zdatně konkuruje i věhlasnějším trenérským bardům ligového pelotonu. V devátém kole jeho NH skolila doma díky mnohem lepší druhé půli (44-26) bankéře od Vajgaru (98-81), kteří tak od startu sezony navázali už devátou porážku v řadě.

Zápas začal vysoce oktanovou první čtvrtinou (37-24), v níž se domácí mohutně tlačili do koše a skórovali i z druhých šancí a šestek. Právě zpod koše už do půle vsítili 28 bodů a 17 přidali z trestných hodů. To hosté odpovídali zejména z trojek, kterých do půle zaknihovali osm a udrželi tak vyrovnané přestřelkové skore (54-55), když je držel 18 body lídr Dorn a deseti nový playmaker Strawberry.

Když ale domácí do svého arzenálu ihned po změně stran přimíchali i mnohem pevnější obranu, třetí čtvrtinou ovládnutou 28-7 (GBA 7 ztrát) rázně vykročili za vítězstvím.

Jejich šiky vedli Radukič (20+14 doskoků), Vann (18), Ubilla (17), Šmíd (11) a Petr Bohačík (10+8 doskoků). Za Fio banku odpovídali Dorn (25), Stegbauer (12) a Strawberry (11). Z pole přesnější NH (v procentech 56-43) byla lepší i zpod koše (48-30), z druhých šancí (19-11), z šestek (20-14) a doskoků (42-28).

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): ”Jsem rád za výhru.  Ve druhé periodě jsme udělali pár ztrát a hosté se chytli z perimetru. Ve druhém poločase jsme zlepšili obranu a z toho pramenil lepší útok. Filip Šmíd zastavil Dorna a to také přispělo k výhře.”

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec):
”My jsme špatně bránili zejména v prvním poločase. Domácí vyhráli zápas také na doskoku. Musíme se z toho poučit a jít dál.”

Filip Šmíd (křídlo NH Ostrava): ”Začali jsme skvěle, dali jsme v první čtvrtině 37 bodů. Ve druhé jsme se nechali uchlácholit a hosté se dotáhli. Dostat doma v poločase 55 bodů je hrozně moc. Ve druhém poločase jsme tu obranu zlepšili a hlavně od ní jsme se pak odrazili.”

Lukáš Stegbauer (forward GBA Fio banka J. Hradec): ”Začali jsme strašně, Ostrava nám dala rychlé koše. Ve druhé periodě jsme začali lépe bránit. Nicméně druhý poločas jsme začali, tak jak ten první, a bylo to špatně. Víme, kde jsme dělali chyby a musíme se z toho ponaučit.”

67! Pistolníci Mangas s Westem rozstříleli pevnost Beksy!

Jen tři muže z letošní rotace USK v minulé sezoně nevedl nový kouč Pardubic Dino Repeša. A právě trio Mangas (37 body zapsal nové ligové maximum), West (30 body si rovněž utvořil nový osobák v NBL), Kyzlink mu udělalo doslova peklo z prvního střetu s jeho bývalým týmem. Vysázelo neuvěřitelných 83 ze 100 bodů hostů a nasměrovalo Sovy k nebývale dominantnímu vyloupení Pardubic (87-100), které tak ve zlém navázaly na úterní pohárové Waterloo z Levic, když navíc přenechaly svému pokořiteli druhé místo v tabulce.

V zápase domácím bylo hej jen v úvodu při rychlém vedení 9-0. Pak už ale začali úřadovat Mangas s Westem, kteří sami otočili skore, přičemž USK (hrající bez rozehrávače Vyroubala) ještě v úvodním dějství získal vedení o osm. První půli ještě Beksa udržela jen na desetibodovém manku (42-52, body z brejků 6-23 a trojky 3-8), její obranná činnost však naznačovala hlubší potíže. Ty se ještě zvýraznily v prvních minutích třetí čtvrtiny, kdy West (v utkání měl trojky 13/7) osmi body v řadě nakopl až 21bodové vedení hostů, jež už udělalo nad zápasem kříž. Domácí se sice 7 minut do konce probili na devět, ale blíž už je Sovy nepustily.

Třetím střelcem vítězů byl Kyzlink se 16 body. U domácích (bez Potočka) se činili Walton (22+9 doskoků), Vyoral (14+9 asistencí), Švrdlík (12) a Michal Svoboda (11). USK patřily trojky (6-14), body z brejků (13-36) i doskoky (36-41), Beksa kontrovala jen body zpod koše (42-32).

Dino Repeša (trenér BK JIP Pardubice): ”Měli jsme dobrý začátek, vedli jsme 9:0. Potom jsme nedali dvě tři otevřené střely a začali jsme dělat chyby v obraně. Není normální, aby dva hráči dali dohromady skoro 70 bodů jako Mangas a West... Máme teď moc zápasů, hrajeme každý třetí den, ale musíme zlepšovat naši hru a zkusit hrát lépe, zvláště v obraně. Je to druhý zápas po sobě, kdy jsme dostali 100 bodů, což je moc. V pondělí se vrátíme zpátky na hřiště a budeme pracovat dál.”

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice):
”Z naší strany to bylo špatné. Když dáme 87 bodů a prohrajeme o 13, to asi nejde... V posledních zápasech nebráníme. Ze začátku sezony to vypadalo obranně dobře, ale v poslední době máme problémy. Už v Hradci Králové to byla přestřelka, v Levicích jsme dostali stovku, dneska jsme dostali stovku doma... Na 87 bodů doma nevyhrát, to je tragédie.”

Josh King (trenér USK Praha): ”Myslím, že pro fanoušky to byl velmi zábavný zápas. Všechny čtyři čtvrtiny jsme museli hrát naplno, protože Pardubice podaly velmi dobrý výkon. Klíčovým faktorem bylo to, že se nám dařilo na útočné polovině hřiště, dařila se nám střelba, ale také se nám dařilo držet domácí střelce na nižší aktivitě.”

Kyle Mangas (křídlo USK Praha): ”Za vítězství jsem moc rád, je pro nás důležité, i proto, že nám chybělo několik hráčů, například Marek Vyroubal. Co se mě týče, jsem teď poměrně unavený, protože to bylo fyzicky hodně náročné utkání. Děkuji svým spoluhráčům, kteří mi svými asistencemi dávali skvělé pozice k zakončení.”

Čížův první triple i osobák Novotného!

Nikdy není pozdě začít s novými a dosud nepoznanými kousky. Úřadující MVP NBL Adam Číž se až po srpnovém překonání věkové kóty 30 dočkal prvního kariérního triple doublu v NBL. Ve své třinácté sezoně. V Děčíně byl díky svým 15 bodům, 12 asistencím a 10 doskokům klíčovým strůjcem těžce vydřeného vítězství kolínských Medvědů (91-97), jež by ale nikdy nepřišlo, nebýt kariérního střeleckého osobáku spoluhráče Filipa Novotného, autora 33 bodů při trojkách 13/7.

V dlouho vyrovnané první půli se z trojek a na doskoku lepší hosté začali lehce trhat v její poslední pětiminutovce, po níž díky třem trojkám odskočili do kabin s náskokem 44-51. Válečníci se však vzápětí nadechli k silné třetí čtvrtce (29-19) a tím i k obratu. Rozhodovalo se ale až v závěru, kdy si GEOSAN pomohl zónou i útočnými doskoky a po dvou trojkách Novotného a jedné Jelínka vystoupal do vedení 83-90. Domácí se ještě několikrát dostali na čtyři body, ale poslední desítky sekund už si Kolín došestkoval.

Jeho dalšími nosnými muži byli Jelínek (19) s Marešem (11). Tým vládl z trojek (10-16), produkcí laviček (11-40) i doskokem (37-47). Za ARMEX (bez Pomikálka), který měl převahu zpod koše (46-32) a ve ztrátách (5-10), zářili Šiška (27, trojky 10/4), Nichols (24), Matěj Svoboda (14+8 doskoků) a Prahl (11+7 doskoků).

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”V závěru utkání rozhodla naše zónová obrana. Děčín jsme díky ní zastavili a byli jsme schopni bodovat v útoku. Před tím jsme však měli slabou třetí čtvrtinu, kterou Děčín vyhrál o deset bodů a skore otočil. Nepokračovali jsme v ní v tom, jak jsme vstoupili do prvního poločasu. Oba týmy dnes bojovaly na samé hraně basketbalové tvrdosti.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín):
”Věděli jsme, že Kolín je velmi dobře střílející mužstvo, což dnes potvrdili. V útoku si to umí dobře podat a hrají to velmi zkušeně. Prohra nás hrozně mrzí, protože jsme cítili, že bychom to dnes mohli zvládnout, ale bohužel nás zradilo obranné doskakování ve druhém poločase. A když Kolínu dovolíte sedmnáct útočných doskoků, ze kterých má druhé, třetí šance, má natolik kvalitní střelce, aby naše chyby potrestali. A to se stalo. Měli jsme poměrně kvalitní útok, přes bodové výpadky několika hráčů, ale na výhru to nestačilo. Dodd dnes absolutně vyhořel, nemůže skončit zápas s žádným bodem. To nám pak chybí v celkovém skóre. Druhý pivot Prahl se snažil, ale není to typ, který by sám vyhrával utkání. Potřebuje pomoc spoluhráčů.”

Jiří Jelínek (pivot BC GEOSAN Kolín): ”Loni jsme z trojkové střelby těžili hodně, letos se budeme samozřejmě pokoušet se opírat o ni znovu. Dnes nám hodně pomohla právě trojková střelba Filipa Novotného a celkově si myslím, že nemáme špatné procento střelby z tříbodové vzdálenosti. Z mého pohledu to musel být velmi pěkný basketbal, bylo to vyrovnané, Děčín dokonce před poslední čtvrtinou vedl a divákům se to muselo líbit. Bylo to napínavé, mělo to šťávu.”

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): ”Chyběla nám dnes trochu lepší obrana, protože dostat doma devadesát sedm bodů je strašně moc. Také nám chyběly obranné doskoky, když jsme zkoušeli zónovou obranu. Doufám, že se to už brzy zlomí a konečně doma vyhrajeme.”

Slezané ubili Pandy trojkami a druhými šancemi, zářil Klečka

Radim Klečka si váží svého současného bytí na prknech NBL jako málokdo jiný. A po tom, co už si vytrpěl se svými koleny, musí být rád za každé další ráno svého ligového působení. I proto hraje doslova jako o život. Po roce mimo hru řádí v Europe Cupu i v domácí nejvyšší soutěži, jako by mu nikdy nic nebylo, a 21 body doma proti Ústí opět posunul své letošní střelecké maximum. Právě jeho výkon včetně čarodějných střel byl klíčem k nesnadné televizní výhře Opavy 80-67.

SLUNETA totiž kladla po většinu utkání velice tuhý odpor. Už do půle ji 15 body potáhl lídr Autrey a hosté drželi i při jediné trefené trojce a manku z druhých šancí (11-3) velmi hřejivé skore 40-38, když navíc téměř nebyli vidět slezští šéfové Šiřina s Markussonem.

Jenže ve třetí čtvrtině (24-12) se sedmi ztrátami hostů už zadul opavský vichr a čtyřmi trojkami i body ze zisků a útočných doskoků sfoukl z cesty i Pandy. Za Klečkou se jako druhý a třetí střelec domácích seřadili Jurečka (13) se Šiřinou (10+7 asistencí), u hostů (bez Maděry) se prakticky nikdo nepřidal k Autreymu (28+8 doskoků) se Svejcarem (18). Slezané kralovali z oblouku (28/11 - 23/4), z druhých šancí (24-7 při útočných doskocích 13-14!) i body laviček (36-6).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): ”Velmi těžké utkání, kdy hosté ukázali, že mají letos silný tým. Začali jsme špatnou obranou Autreyho, ten se rozstřílel a hosté vyhráli první čtvrtinu. Ve druhé čtvrtce jsme mírně odskočili, ale po chybách jsme šli do šaten jen s dvoubodovým náskokem. Asi rozhodující momenty utkání nastaly v začátku třetí čtvrtky, kdy jsme dali tři trojky v řadě. Ve čtvrté čtvrtině jsme vedli již téměř dvacetibodovým rozdílem, ale Ústí svou bojovností snížilo na deset bodů a trenér musel vrátit na palubovku základní pětku. Ta si již náskok uhlídala. Dnes nás střelecky táhl Radim Klečka, který měl několik záhadných úspěšných pokusů.”

Radim Klečka (guard BK Opava):
”Dnes se mi v útoku dařilo, ale radost mám z výkonu celého týmu. V posledních zápasech jsme se trápili a nehráli dobře. Dokázali jsme zabojovat a vcelku přesvědčivě porazit Ústí s jeho pěti cizinci.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): ”Prohráli jsme, ale musím tým pochválit. Bojovali jsme celých čtyřicet minut a dokázali dlouhou dobu silné Opavě vzdorovat. Domácím se podařil nástup do třetí čtvrtiny a potom již náskok zvyšovali.”

Lamb Autrey (guard SLUNETA Ústí): ”Věděli jsme, že jedeme hrát proti silnému týmu, který doma často neprohrává. Mám radost z dnešního svého výkonu. Střelecky se mi opravdu dařilo. Domácí nás překonávali z větších vzdáleností a to asi rozhodlo utkání. V ostatních ukazatelích to bylo vcelku vyrovnané utkání.”