Tůma spasil Sovy a Walton Medvědy!

ECHO ZÁPASŮ 2 PŘEDKOLA PLAY-OFF Zelenáč Jakub Tůma byl opět na stráži, když jeho USK po pouhých 15 minutách druhého duelu předkola play-off přišel už o třetího stěžejního hráče, a dotlačil domácí Sovy jako top skórer ke druhému vítězství nad Brnem a tím i k postupu do čtvrtfinále Kooperativa NBL proti zatím neznámému soupeři. A další rozehrávač Anthony Walton vedl pro změnu Medvědy na domácí půdě ke zteči proti Ústí, když především jeho 30 bodů zařídilo přesvědčivou výhru a tím i odeslání série k úternímu Zápasu 3 o všechno na ústeckou palubovku.

Král Tony prodloužil sérii!

Anthony Walton si naložil na záda zbylých pár kolínských mužů a v šesti hrající tým (nadále bez Zolla a Šouly) dovedl velkým výkonem k vyrovnání série předkola play-off (na 1-1), jež se v úterý vrátí na ústeckou palubovku k rozhodné bitvě. Americký playmaker se pod vítězství 80-70 podepsal 30 body, 9 asistencemi, 6 doskoky a dokonce 14 získanými fauly (TH 13/10). Krajan Thompson dodal double double za 18 bodů a 10 doskoků a Purifoy s Novotným (navíc i 7 doskoků) přispěli 11 a 10 body.

Medvědi sice zaspali na startu a po 7 minutách ztráceli 8-19, ale pak hosté ztrátami vznítili kontra nápor domácích, tažený duem Walton – Thompson. Kolín ovládl druhou čtvrtinu 27-12, když mu patřilo především posledních 4:20, kdy z 29-32 šel opět díky nosné americké dvojici na 43-34, což byl klíčový úsek zápasu. Druhou půli už domácí drželi náskok kolem deseti bodů a nikdy se nedostali do vážných potíží.

Kompletní hosté se opírali o kvartet Houška (16+9 doskoků), Šotnar (15), Pecka (13) a Svejcar (11+7 doskoků). Jejich tým měl na své straně jen útočné doskoky (3-9) a body z nich (2-15). Ovšem Medvědi kontrovali lepší produkcí šestek (14-8), z brejků (22-6), zpod koše (40-30) a navíc i méně ztráceli (9-14).

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Chtěli jsme vytlačit hru z vymezeného území, a to se nám povedlo. Hráči Ústí neměli tolik příležitostí tam hrát. Chtěli jsme vytlačit hru za tříbodový oblouk, aby stříleli. My jsme se poučili z útočného doskoku, který nás porazil v Ústí. Dnes jsme se výrazně zlepšili, ale pracovat na něm musíme stále. Našich 22 bodů z rychlého protiútoku je super, my musíme hrát rychle, protože v postupném útoku máme svoje limity. Pokud nehrajeme rychle, tak dáváme kolem sedmdesáti bodů, a to na vítězství nestačí. Dnes jsme do utkání vložili výrazně víc energie než v pátek, kdy byli kluci hodně unavení ze středečního zápasu. Někteří z nich netrénovali, protože byli dlouhodobě zranění. Myslím si, že jsme dnes zaslouženě vyhráli a uvidíme, které družstvo vyhraje a bude šťastnější v úterý.“

Anthony Walton (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Tvrdá hra obou týmů. Bojovalo se celých čtyřicet minut. Předvedli jsme týmovou hru na obou polovinách hřiště.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „My jsme se nepoučili z chyb, které jsme předvedli v domácím utkání a dovolili jsme domácím odehrát zápas v šesti lidech, což je absolutně bláznivé. Nebyli jsme nebezpeční ve vnitřním prostoru, nebyli jsme nebezpeční v přechodové fázi. Je vidět ze statistik, že Kolín dal z rychlých protiútoků 22 bodů a my pouhých šest. Takže tady není co hodnotit, my máme stejně jako Kolín jeden den na to se připravit na rozhodující zápas. Je to celé o hlavách hráčů, pokusíme se na to, stejně jako Kolín, připravit.“

Pavel Houška (power forward SLUNETA Ústí): „Já osobně se na úterní utkání moc těším. Rozhodne to, jak si kdo nastaví hlavu.“

Oslabený USK slaví postup

Páteční úder v Brně USK zužitkoval zcela naplno a po domácí výhře (77-69) i ve druhém duelu předkola play-off postoupil do čtvrtfinále. Brňanům, kterým kvůli účasti v Zápase 2 semifinále první ligy chyběl jeden z opěrných mužů Stegbauer (kmenový hráč Jindřichova Hradce), tak nakonec nepřinesla štěstí ani nečekaná „stáž“ v A1, ani kouč Chougaz, který v minulé sezoně vedl právě Sovy.

USK ovšem stále neví, na koho narazí ve čtvrtfinále, neboť to bude záviset na postupujícím z druhé dvojice v předkole.

Pražany tentokrát už jako top skórer táhl dvacetiletý rozehrávač a autor 15 bodů Jakub Tůma, který tak navázal na skvělý výkon z prvního utkání. Získal na sebe dokonce 9 faulů a úspěšně si pak vedl i na trestné linii (8/7). Až za ním se ve střelecké listině seřadili Vukosavljevič (14), Štěrba (13+8 doskoků), Mareš (13+7 doskoků) a Appleby (11), který odehrál kvůli zranění jen prvních 15 minut. Sovy si ale nakonec poradily i s jeho absencí a také s absencemi Ondřeje Sehnala a Marka Stevanoviče.

Brno tlačilo americké trio Keely (21), Roby (19+8 doskoků), Geiger (17), ale nikdo další se k němu výrazně nepřidal. Rozdílovými disciplínami utkání s velmi nízkým počtem střel (48 - 54) byly trestné hody (20-12) a trojky (9-7).

Domácí se vyšvihli do vedení (29-21) už po trojkové přestřelce (4-5) první čtvrtiny, když zabrali především v jejích posledních třech minutách. Stejně i ve druhé čtvrtině to bylo závěrečných 3:30, kdy USK vystřelil z 35-32 aktivitou mladých pušek Tůmy a Samoury na poločasových 44-33.

Ve třetím dějství vedli domácí až o 16, ale brněnští Američané v jeho závěru zejména ze šestek stáhli manko z 57-43 na 57-52. Ve čtvrté části se pak egoé pokoušelo o obrat, ale Sovám se celou dobu dařilo držet aspoň 4bodový odstup, v závěru zejména zásluhou Štěrby s Tůmou.

Chris Chougas (kouč egoé Basket Brno): „Tým USK byl v obou utkáních výrazně lepší. Pro nás po prvních dvou velkých vítězstvích v A1 byl poslední měsíc velmi těžkým obdobím, neboť jsme ztratili čtyři hráče a nebylo snadné pracovat, jak bychom si představovali. Před prvním zápasem předkola se sice všichni naši cizinci dali dohromady, ale stále nám chyběl Nehyba, navíc dnes jsme byli i bez Stegbauera. Přeju ale štěstí Jindřichovu Hradci, Stegbauer mu dnes v těžkém utkání pomohl, a přeju štěstí i těm, proti nimž Nehyba hrál, když se mu stalo to zranění. Jistě nemůžu zapomenout ani na těch pět měsíců skvělé práce se svým týmem. I když jsme teď zklamaní, že jsme nedosáhli na první čtvrtfinále v dějinách klubu, stále jsme dosáhli velkého úspěchu, protože po mém příchodu jsme po sérii porážek klesli až na 11. místo a prohráli i s posledním Hradcem Králové. Dnes to pro mě proti hráčům, které jsem ještě loni vedl, bylo zvláštní, a jsem alespoň rád, že do čtvrtfinále postoupili oni. Celkově si myslím, že kluby z Prahy a Brna, tedy ze dvou největších měst země, by si zasloužily víc než hrát jen o postup do play-off. A chtěl bych poděkovat všem našim hráčům, činovníkům v klubu a fanouškům za spolupráci.“

Dino Repeša (kouč USK Praha): „Čekali jsme jiné utkání, než bylo to v Brně. A také to tak dopadlo. Bylo to typické play-off utkání, fyzické a bohužel jsme přišli o dalšího hráče, ale to je život. Blahopřeju svým hráčům, protože byli schopní zápas dotáhnout k vítězství i přes ztrátu Applebyho, což se téměř rovnalo zázraku. Hrát bez Sehnala, Stevanoviče a pak i bez Applebyho nebylo vůbec snadné. Ti, kteří je zastoupili, do toho ale dali víc než sto procent. Blahopřeju svým hráčům i vedení klubu, protože vím, jak bylo pro klub důležité postoupit do čtvrtfinále. Po roce mimo play-off se do něj dostat bez tří zraněných, s takto mladým týmem je velký úspěch. Ještě jsme ale neskončili, tuším, že asi narazíme na Nymburk a máme před sebou skvělé zápasy a já doufám v podporu fanoušků.“