Tuři dobyli Opavu! Druhý pád Litoměřic v řadě

V první lize mužů už není neporaženého týmu. Ve šlágru v Opavě se o to postarali svitavští Tuři, kteří v osmém kole východní skupiny triumfovali po nekonečném 50minutovém dramatu se dvěma prodlouženími 99-101.

Opavští rezervisté nejdřív ve třetí čtvrtině manko 40-47 přetočili na 57-47, ale Lukáš Jokl s Hlobilem na přelomu třetí a čtvrté části díru zakopali, aby půl minuty do konce základní hrací doby Opava po třech šestkách (i za technickou Tura Marka) odskočila na 74-70. Petrič vzápětí snížil šestkami na dva, ovšem jeho spoluhráč Slezák spáchal nesportovní faul. K úlevě Turů byl však využit k jedinému bodu skórera utkání Kavana ze čtyř házených šestek a Jokl trojkou zajistil hostům dvě sekundy před sirénou prodloužení.

V prvním nastavení Jokl vytáhl svůj tým z deficitu šesti bodů k vedení o tři. Kavanova trojka a Henzlovo zakončení zpod koše ale vždy nalezly odpověď na miniodstup soupeře a bylo tu druhé nastavení, v němž byl půl minuty před koncem klíčem zisk Hlobila a dunk Martina Nováka na 99-100. Kavan poté neskóroval zpod koše a dosavadní top skórer soutěže Slezák, v utkání ustrážený jen na 4 body, proměnil jen jednu šestku. Třetí prodloužení však v kulise 250 fanoušků odmítl domácí Myšák, který v samém závěru minul obě šestky.

Vítězové, kteří měli i bez podpory Slezáka tři dvacetibodové skórery (navíc Marko dal 19), si víc pomohli z druhých šancí (13-25) a také z mílově efektivnějších šestek (42/23, z toho Kavan 21/11 - 28/21).

Vedle Svitav uspěli i další dva pronásledovatelé Slezanů. Brněnská juniorka si poradila na palubovce ostravských Snakes (79-88), když domácí deklasovala zpod koše 24-60. A Královští sokoli neměli problém v Novém Jičíně (68-90), když před 250 diváky přesněji stříleli a dali víc trojek (10-13).

Na Západě už podruhé v řadě padly Litoměřice, které v souboji předních týmů podlehly doma před 170 fanoušky Sokolu pražskému (91-99). Fatálně zaostaly zejména z oblouku (25/8 - 36/15).

Před totožnou návštěvou se doma už počtvrté radoval nováček z Radotína, který zdolal 62-58 Liberec, když po velmi přesypávaném průběhu rozhodl v poslední pětiminutovce. V číselně enormně vyrovnaném duelu přetlačil soupeře z trojek 7-5.

Nezaváhal spolulídr z Jindřichova Hradce, který dominoval na palubovce Polabí 63-107. Kraloval zpod koše (30-58), z trojek (6-11) a na doskoku (38-59).

Novým top skórerem první ligy je opavský Jiří Štěpánek, dosavadní lídr Pavel Slezák se propadl až na šestou příčku.

SKUPINA ZÁPAD - 8. KOLO

POLABÍ - JINDŘICHŮV HRADEC 63-107 (Kolář 25 - Karasov 25, Valentíny 21)
LITOMĚŘICE - SOKOL PRAŽSKÝ 91-99 (Haiblík 32, Slowiak 25 - Kohout 27, Palek 24)
RADOTÍN - LIBEREC 62-58 (Bělohradský 13 - Kořínek 16)
SP BASKET - CHOMUTOV 60-72 (Hřebík 23 - Boyko 18)
USK PRAHA B - PLZEŇ 46-66 (Šafařík 13 - Honomichl 21)

POŘADÍ

1.-2. Jindřichův Hradec, Sokol pražský (7-1), 3. Litoměřice (6-2), 4. Plzeň (5-3), 5.-6. Liberec, Radotín (4-4), 7. USK B (3-5), 8. Chomutov (2-6), 9.-10. Polabí, SP (1-7)

SKUPINA VÝCHOD - 8. KOLO

NOVÝ JIČÍN - KRÁLOVŠTÍ SOKOLI 68-90 (Bujnoch 13 - Dvořák 22)
SNAKES OSTRAVA - BRNO U23 79-88 (Mička 21 - Kubín 24, Šulc 21)
OPAVA B - SVITAVY 99-101 2P (Kavan 30, Štěpánek 28 - Novák 25+22 doskoků, Hlobil a Jokl po 22)
VIVIDBOOKS PARDUBICE - PROSTĚJOV 107-82 (Lukeš 22, Michal Svojanovský 21 - Adam Klepač 25, Nosek 20)

POŘADÍ PODLE BILANCÍ

1. Opava B (7-1), 2.-3. Královští sokoli, Brno U23 (6-2), 4. Svitavy (5-2), 5. Vividbooks (4-4), 6. Snakes (3-4), 7. Nový Jičín (3-5), 8. Zlín (2-5), 9. Olomouc (1-6), 10. Prostějov (1-7)