Tuři po setnutí Beksy osaměli na 2. příčce!

SUMMARY STŘEDY V NBL Bohemilk Tuři Svitavy už sami na druhé příčce s bilancí 5-1! To je po šesti kolech jednoznačně největší senzace dosavadního průběhu Kooperativa NBL. Poslední zářez komanda kouče Petra přišel nečekaně v derby s Beksou. A co se ve středu v rámci 6. kola stalo dál? Orel Lukáš Palyza si vzal 27 body na starosti duel s Lions a Medvěd Bojan Bakič totéž zvládl 29 body na ústecké palubovce. A v Ostravě si zašlápli štěstí Brňané, i když rozhodně nejde zastřít ani další báječnou doskakovací show Garreta Kerra.

Brněnské šestiminutové sucho

21 útočných doskoků domácí Ostravy a 11 trojek proti 4 Brna spoluurčilo vítěze v moravském derby šestého kola (68-60). Hned 4 trefy NH sesměroval do koše 16bodový top skórer Číž. Tu největší práci ale pro tým odvedl MVP Kerr, který vedle 9 bodů, 4 asistencí a 3 zisků sesbíral především 22 doskoků, z nichž 11 bylo v útoku!

Paradoxem doskakovacích statistik bylo, že na body z druhých šancí vyhrálo Brno (17-10), jež bylo úspěšnější i zpod koše (28-18). Oslabení hosté se nejvíc opírali o Norwu (18+7) se Šmídem (13+7), tišší naopak byly obě zahraniční akvizice.

Většinu zápasu v šesti hrající NH se vyhoupla už po 7 minutách díky 4 trojkám do vedení 16-5. Ještě začátkem třetí čtvrtky byla vpředu 46-29, ale pak následoval nápor Brna. Po 10 bodech Šmída, osmi Norwy a trojce Nehody to bylo i díky domácím ztrátám ve 30. minutě 50-49 a v o něco širší rotaci hrající mmcité šlo dokonce po sérii ztrát NH šest minut do konce do vedení 56-60.

Jenže tam také útočné snažení hostů skončilo. Ve zbylém čase už navršili jen 5 ztrát a samé minuté pokusy a domácí po trojkách Kerra, Číže a Bratčenkova urvaly výhru.

Tomáš Pětivlas (kouč MMCITÉ BRNO): "Mně se to těžko hodnotí, protože když vedeme 4 minuty před koncem o 4 body, a pak nedáme koš a uděláme 5 ztrát a soupeře nastartujeme k tomu, aby dal trojky, a když celý zápas pracujeme na tom, abychom je přeskočili, tak potom to bylo pro Ostravu hodně jednoduché. Do utkání jsme špatně vstoupili, Ostravě jsme začátek zjednodušili. V poločase jsme si řekli, že takto to dál nejde. Začali jsme bránit, zejména ve třetí čtvrtině, kterou jsme jednoznačně vyhráli. Je to už druhá koncovka, která se nám nepovedla, a už zoufale vyhlížíme návrat našeho prvního rozehrávače Šotnara, který si v těchto situacích dokáže poradit více než naši mladší hráči."

Dušan Medvecký (kouč NH OSTRAVA): "Z mého pohledu byla dobrá první půlka. V obraně jsme hráli dobře. Dostali jsme 20 bodů, což je OK. V útoku jsme hráli, co chceme. Balon jsme si rychle půjčovali, šel rychle z ruky a Brno nevědělo, jak bránit. V poločase asi zavládlo určité sebeuspokojení, nastoupili jsme a nedalo se na to z naší strany dívat. Za Brno dali trojky hráči, od kterých se to moc nečeká, hosté se vrátili do hry a šli přes nás. Nám v závěru pomohla trojka Kerra, který nás přiblížil na jeden bod, a pak jsme tu koncovku už ubránili, jak jsme chtěli, a vyhráli zápas. Z naší strany to byl boj, ale já říkám, že na to se anglická královna neptá. Kdybychom hráli pěkně a prohráli, tak mě to mrzí víc, než když jsme hráli katastrofálně druhý poločas a zápas jsme vyhráli, za což můžeme být rádi."

Úvodní Palyzovo trojkobití

Lukáš Palyza vedl 6 trojkami z 10 pokusů a celkem 27 body Orly k první domácí výhře letošního ročníku. Jeho 16 bodová exploze (včetně 4 trojek z 5 týmu) dala domácím už v první čtvrtině polštář 31-16, na němž se pohodlně donesli až k vítězství 84-68.

Orli (stále bez Tomance) vysázeli 12 trojek proti 9 soupeře a 12 šestek proti pouhým 3 Jihočechů. Ti měli jen 36procentní dvojky (52/19), jež byly zastíněny vynikajícími 45procentními trojkami. A další potíží hostů bylo 17 ztrát, do značné míry negujících 21 útočných doskoků.

Top skórery Lions byli s 20 body Nofflet a s 12 Lamar. Ani bod nestihl za svých 26 minut guard Šoula, dosud čtvrtý střelec týmu.

Karel Forejt (kouč LIONS JINDŘICHŮV HRADEC): "Nevím, co si mám o našem výkonu myslet. Při vší úctě k domácím, kteří šli tvrdě za vítězstvím, tak naše hra nesnesla po tři čtvrtiny žádné měřítko. Propadali jsme v základních činnostech, nechávali jsme se přehrát jeden na jednoho, neubránili jsme pick-and-roll, a když už Prostějov neproměnil volnou střelu, tak si ji doskočil. Jediné pozitivum vidím v poslední čtvrtině, kdy hráči chtěli s výsledkem něco udělat, a utlumili jsme tak částečně náš smutek."

Zbyněk Choleva (kouč ARIETE PROSTĚJOV): "Nám se hrálo dobře, dávali jsme střely z dálky a chodili hodně rychle dopředu. Tak bychom chtěli hrát pořád. Mrzí mě, že po té euforii, kdy jsme dali spoustu trojek, jsme v závěru zapomněli hrát. Celkově jsme byli důslední v obraně, neslo to svoje ovoce, vyplýval z toho rychlý přechod do útoku a volné střely. Spoustu bodů zvenku dal a roztáhl tak obranu Lukáš Palyza, a proto je MVP utkání."

Další střelnice Bojana Bakiče

I bez ústředního playmakera Hunta a power forwarda Aušprunka dokázali Medvědi prohloubit úvodní krizi Pand (1-4). Taženi velkými výkony Bakiče (29, trojky 4/4, 8 doskoků), Allena (14) a Skinnera (12+11 doskoků) vyloupili ústecký stánek 73-84.

Přitom po první čtvrtině se Slunetou v kulise 970 diváků vše vypadalo v pořádku. Po 9 ztrátách hostů (Allen 4) vedla 25-16 a na začátku druhé čtvrtky už 28-16. Jenže pak už se rozehřály i ruce hostů, což vedlo ke snížení manka na 35-33.

Ve třetí části pak Geosan Pandy doslova zaklel a ze 47-40 vyšplhal za pět minut i díky třem trojkám do trháku 47-57. Domácí, kteří v tomto kritickém úseku vršili jen minuté trojky nebo chyby, se vzápětí přitáhli na 2 body a pět minut do konce se na okamžik dostali i před Kolín (71-68). Od trefy Egglestona 3:36 do konce na 73-73 už ale i vinou 4 ztrát (3 rozehrávač Anderson) nepřidali ani bod a Medvědy necelou minutu před koncem uklidnil pěti body na 73-81 Bakič. Jeho tým byl lepší na doskoku a o něco i ve trojkách (11 ku 9), čímž kompenzoval 19 ztrát.

Pandy vedlo americké duo Barham (15) – Anderson (13).

Už sami na druhém místě!

Tuři to letos myslí – a nejen s play-off - opravdu vážně. Naopak Beksa v šestém kole ztratila už druhý zápas, se kterým v předsezonních kalkulacích nemohla počítat. To všechno znamená nečekaný výsledek 84-75 ze svitavské palubovky, kde se domácímu kouči Petrovi ve východočeském derby splnilo přání o bodovém zapojení většího počtu hráčů.

A když tím nejlepším byl 21bodový křídelník Špaček (trojky 5/3, 7F+), nebylo co řešit. Playmaker Jones přidal 18, Teplý, Barker a Doaks se naskládali mezi 9 a 11 body, navíc poslední dva se složili na 23 doskoků z 41 celého týmu, který uspěl i díky trestné bilanci 31/22.

To Beksa měla jen 8 daných šestek a 23 z 54 dvojek, což nevyvážilo ani 20 útočných doskoků a 24 bodů z druhých šancí. Absence forwardů Kohouta s Wallem a 26 minut Sanderse hraných zřejmě jen  v nouzovém režimu byly na výkonnosti hostů jednoduše až příliš znát.

V utkání je svým letošním top výkonem držel 24bodový Pandula, za nímž však zela bodová díra, když nejblíž mu byli s 12 body Šoukal a s 10 Škranc, tedy dvě mladé pušky. 8 bodů se 14 doskoky pak přidal Nečas. Pro Beksu bylo naprosto zásadních pouhých 10 minut jedné ze dvou zbývajících podkošových opor Švrdlíka, který odehrál jen 10 minut, a vyfauloval se 8 minut před koncem.

Po 36 minut se utkání hrálo prsa na prsa, až poté trefa Doakse a trojka Špačka po Beksou ani načtyřikrát nezakončeném útoku znamenaly odskok na 77-69. Domácí pak minuli 4 šestky v řadě a Pandula ještě 4 body snížil minutu před koncem na 77-73, ale Jones už šestkami dal Turům klid. A po dalších dvou minutých střelách hostů už šestky Špačka na 81-73 půl minuty před koncem prakticky zavíraly zápas, po němž se Tuři s bilancí snů 5-1 již osamostatnili na druhé příčce!

Dušan Bohunický (kouč BK JIP PARDUBICE): "Setkaly se dva týmy, které měly bilanci 4-1. My vstupujeme do těchto utkání jako favoriti, ale hned od úvodu jsme se přizpůsobovali pomalé hře domácího týmu. Během hry se moc do rytmu nedostávali naši pivoti, protože měli problémy s fauly, což nám nepomohlo v hráčské kombinaci. Měli jsme udávat tempo v obraně, kde jsme ale dali spoustu příležitostí domácímu Jonesovi. Musíme si dát pozor na hráče typu Jana Špačka, který dneska proměňoval i těžké střely. V útoku jsme neproměňovali přečíslení, kde nás soupeř lehce blokoval. Já tak tento zápas hodnotím spíše negativně."

Stanislav Petr (kouč BOHEMILK TUŘI SVITAVY): "Jsem strašně šťastný. Děkuju všem hráčů za předvedený výkon, protože ze sebe vymačkali to poslední, co v nich zbylo. Hráli jsme v užší rotaci než soupeř, ale snažili jsme se ubránit jeho rychlou přechodovou fázi. Byl to zápas dvou rozdílných poločasů. V prvním oba týmy proměňovaly skoro všechny střely. Ve druhém to bylo o tom, kdo se pár body odtrhne. Zápas jsme vyhráli, protože jsme asi víc bojovali."

Jan Špaček (MVP utkání, BOHEMILK TUŘI SVITAVY): "My jsme si proti Pardubicím věřili. Vždycky když k nám přijedou, tak jsme na ně nabuzení, protože většina našich českých hráčů prošla jejich mládežnickou základnou."