Tuři počtvrté v řadě a Nymburk i bez tří

ECHO ÚTERÝ V NBL Pětice úterních duelů druhého kola nadstavby Kooperativa NBL zrodila hned tři vítězství hostů. V Děčíně se radoval i přes oslabení obhájce titulu, oslabeným kolínským Medvědům přivodila šestou porážku v řadě pardubická Beksa a u Vajgaru uspěli Tuři, venku vítězní už potřetí za sebou. Domácí tým se radoval jen ve dvou případech, a to v Opavě, kde si družina Petra Czudka řekla o vítězství nad USK až v samém závěru, a Pražanům tak utnula jejich výherní šňůru, a také v Ostravě, odkud odjelo tentokrát s nepořízenou Brno.

SKUPINA A1
Medvědi padli pošesté v řadě

Oslabený Kolín, ač nakonec i s 31 minut hrajícím rozehrávačem Čížem, v duelu s Pardubicemi zažil jedinou povedenou sekvenci, a to když v úvodu ze 4-13 úsilím Bakiče a právě Číže otočil na 15-13. Od stavu 26-30 naopak vytáhli svůj nejlepší úsek hosté, kteří posledních 3:20 první půle ovládli 2-13, zadělali tak na pohodový průběh druhého poločasu a mohli pošetřit i některé opory. Výkonná lavička se při vítězství 70-86 postarala o celkem 32 bodů.

Beksa byla výrazně lepší v bodech z brejků (7-21), v trojkách (17/1 – 16/5) a také na doskoku (31-43) či ve ztrátách (15-11). Střelecky ji vedli shodně 18bodoví Burnett s Pandulou, za domácí se nejvýrazněji prosadili Horák (18+10 doskoků) a Bakič (15). Jejich týmu po šesté porážce v řadě odskočila čtvrtá Opava na dvě vítězství.

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Pardubice zaslouženě vyhrály, vedly skoro celý zápas a byly jednoznačně lepší. My jsme se snažili a dělali to, co v současné době můžeme. Máme spoustu zraněných hráčů, máme spoustu unavených hráčů z náročné sezony. Půlka našeho týmu je unavená a půlka není připravená. Ani fyzicky, ani takticky, aby hráči odehráli ty minuty. Proto to vypadá, jak to vypadá. Věřím, že bude lépe, až se všichni dáme dohromady. Nedokázali jsme ubránit rychlý protiútok, který je asi největší zbraní soupeře, a to přesto, že jsme se na to připravovali. Takto jsme dostali asi 20 bodů. Dále nám odešla střelba, trojkové pokusy jsme měli 17/1. S jednou trojkou jde jen těžko hrát vyrovnané utkání a případně vyhrát.“

Lukáš Rovenský (guard BC GEOSAN Kolín): „Všechno se rozhodlo ve druhé čtvrtině, kdy jsme povolili Pardubicím rychlé protiútoky. Pokud jsme je donutili hrát postupný útok, tak jsme hráli vyrovnaně. Bylo vidět, že máme omezenou rotaci hráčů. Pardubice jsou zkušenější tým a dotáhly to do vítězného konce.“

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „My jsme měli dobrý vstup, vedli jsme rychle 4-13. Potom jsme přestali chvilku běhat a dovolili Kolínu jít do vedení. Po timeoutu jsme se vrátili k naší hře, kdy jsme se po obranném doskoku snažili dostat rychle dopředu. To se nám dařilo a skore jsme otočili. Dali jsme hodně jednoduchých košů a dali jsme dvě trojky v závěru. Náskok se natáhl na dvacet bodů a v tom samém duchu jsme pokračovali ve druhém poločase, kdy jsme z dobré obrany přecházeli do protiútoků. Jsme rádi, že se minutáž rozdělila na téměř všechny hráče, a skoro všichni skórovali. Teď je nutno to vyladit na páteční semifinále Českého poháru.“

Ondřej Kohout (power forward BK JIP Pardubice): „Jsem moc rád, že jsme tento zápas zvládli, protože je to po dlouhé době utkání, které jsme tady v Kolíně tak jednoznačně zvládli. Hráli jsme dobře dopředu, ale hodně nás držela špatná úspěšnost střelby Kolína. Hlavně v první půlce nedal spoustu otevřených střel. Kdyby něco dal, tak zápas vypadal úplně jinak. Teď nás čeká Český pohár, což je pro nás jeden z vrcholů sezony.“

Konec v režii slezských dirigentů

Rozhodnou fázi zápasu v Opavě, který se 35 minut hrál prsa na prsa, a po dvou slepených trojkách hostů z USK byl srovnaný na 51 bodech, si vzal na starosti rozehrávač Radovan Kouřil, který z kapitánského můstku – s pobočníkem Šiřinou na křídle – odřídil klíčové útoky. Dvěma koši a asistencí zajistil odskok na 58-51, hostům se vzápětí vyfauloval klíčový křídelník Michal Mareš, a když domácí Blažek proměnil i šestku za technickou chybu Pražanů (pravděpodobně za protesty po situaci, kdy se dožadovali faulu na smečujícího Jaromíra Bohačíka), měli Slezané v kapce 8bodový náskok, z nějž v koncovce už vyžili.

USK se díky útočným doskokům ještě dostal na 4 body, ale Šiřina v samém závěru dvojkou i asistencí na Gniadka ze zdvojení až pod koš zápas definitivně uzavřel. Opava však i přes vítězství 65-59 má s Pražany stále záporné skore a o to bude zajímavější poslední vzájemný duel v hlavním městě.

Domácí se dostali jen ke 12 trojkovým pokusům, z nichž proměnili 2, a také zaostali o 12 míčů na doskoku, ale pomohli si nízkým počtem ztrát (6-19) a navíc využili i 10 zahozených šestek soupeře. Vítěze vedli Gniadek (17), Šiřina a Blažek (po 14), u USK čněl jen Primorac (13). Top skórera základní části Bohačíka domácí obrana zavřela na 9 bodů při střelbě 12/3.

Mirsad Alilovič (trenér USK Praha): „Gratuluji trenérovi Opavy, kterého respektuji za jeho práci. Zápas byl dobrý pro fanoušky, po celou dobu bylo skore vyrovnané, až do chvíle, kdy Primorac neproměnil zpod koše, a na druhé straně byla odpískaná nesportovní chyba Michala Mareše (z čehož vznikl 7bodový náskok domácích). Následně už jsme se nedokázali vrátit do utkání. Už jsem řekl svým hráčům, že jsme se každý pokoušeli hrát něco jiného a nehráli jsme týmově, jak já bych chtěl. A i když jsme v útoku měli otevřené střely i trestné hody, docházelo k situacím, kdy jsme začali váhat. A pak v útoku neuděláte nic. Když Opava změnila systém obrany, nutila nás při tomhle váhání k chybám a my udělali celkem devatenáct ztrát. V závěru už si Opava pohlídala zápas, zklidnila se a vítězství si zasloužila“.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Když se navzájem chválíme, je potřeba říci, že už nepřijel mladý USK, který jsme dříve znali, ale tým ze čtvrtého místa, hrající o co nejlepší umístění pro play-off. Toto umístění je zasloužené a nejednalo se tak o předem jasný zápas. Odborník si v utkání zajisté našel množství zajímavých momentů, byla tam spousta energie a obrany obou týmů se překonávaly. Nám chyběla kreativita v útoku, byli jsme hodně čitelní. Soupeř dokázal pokrýt naši trojkovou střelbu. Dovolil nám jen 12 pokusů, což normálně míváme už za poločas. My jsme tomu museli přizpůsobit svou hru. Tu nám táhli pouze tři hráči, což také není naším zvykem. Zápas rozhodla osmibodová šňůra v závěru zápasu, díky níž jsme odskočili. Původmě jsem věřil, že pokud nám to půjde jako v Děčíně, vyhrajeme větším rozdílem a překlopíme na svou stranu vzájemné skore. Možná se na nás projevil těžký prodlužovaný sobotní zápas v Děčíně.“

Petr Šafarčík (guard USK Praha): „Začali jsme relativně dobře, s taktikou, kterou jsme si řekli před zápasem, tedy vycházet z obrany a ubránit Kubu Šiřinu. Pokyny trenéra jsme plnili celkem dobře, navíc se nám dařilo vyrážet rychle do protiútoků. Bohužel tam bylo hodně odražených míčů, které doskakovala Opava, která se tím dostávala na koně. I tak se skore tahalo o čtyři pět bodů. Před koncem jsme propadli v obraně, domácí nám dali dva koše s faulem, pak přišla technická chyba lavičky a Opava utekla o osm bodů. S takovým soupeřem, navíc na jeho domácí palubovce, je pak hodně těžké nepříznivý stav zvrátit. Navíc jsme nepředvedli v závěru stoprocentní úsilí k tomu, aby se to povedlo.“

Jakub Blažek (power forward BK Opava): „Velice bojovný zápas, USK hrál disciplinovaně, dlouho jsme se nemohli lehce prosadit. Naopak soupeř měl ze začátku samé koše z velké blízkosti. První trojka padla až po poločase. Byl to boj o každý centimetr. Ve druhém poločase jsme to překlopili díky tomu, že se do hry zapojilo více hráčů.“

Lup oslabeného mistra

Obhájce titulu přijel do Děčína nachystán, a pokud Válečníci věřili, že při řadě soupeřových absencí (power forwardi Simpson a Meier, rozehrávač Sant-Roos a dlouhodobě absentující Pumprla) mají zvlášť doma solidní šanci, museli odcházet po porážce 82-92 zklamáni.

Nymburk minimálně chyboval (15-9), k tomu přidal výrazně lepší útočný doskok (7-14), měl tak o 15 střel z pole víc a to mu i při nevalné úspěšnosti (47) stačilo, zejména když dostal od domácích dárek v podobě 12 minutých šestek z 28 pokusů.

Válečníci se ještě dokázali udržet ve hře do poločasu (44-46) s trojkami 8/6. Za hosty vzaly šanci za pačesy mladší ročníky, když Kříž s Peterkou se postarali o 14 z 20 bodů v první čtvrtině. Ve druhé části už po nich převzali štafetu veteráni a další opory, Welsch byl trvalou hrozbou na útočném doskoku a rozhodná fáze nastala v poslední tříminutovce třetí čtvrtiny, v níž vytáhl střelecké i asistenční kolty křídelník Holt, a odpoutal mistra z 58-64 na 62-76.

Domácí rozehrávači pak ještě vymohli snížení na 71-76, ale následné více než tříminutové sucho jejich týmu srazilo vaz definitivně. Vítězové se opřeli o duo 18bodových Lawrencea (7 doskoků, 6 asistencí) a Kříže. Domácí, jimž 50 body přispěla lavička, měli lídry v Šiškovi (22+7 asistencí) s Vyoralem (14), naopak opory Pavel Houška (3) a Pomikálek (0) zůstaly zcela tiché.

Děčínu po této porážce odskočila o další výhru pardubická Beksa, která je tak opět o krok blíž druhému místu před play-off.

Ronen Ginzburg (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Možná to bylo atraktivní utkání pro fanoušky, ale z trenérského pohledu si myslím, že ani jeden z týmů dobře nebránil. Obrana se mi nelíbila, bylo tam příliš otevřených střel.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Náš výkon nebyl na můj vkus nic moc, protože na to, abyste mohli pomýšlet na úspěch s Nymburkem, musíte hrát nad svůj průměr. Jenže na některých našich hráčích bylo znát těch padesát minut s Opavou a chyběla jim šťáva. Také si myslím, že některým chyběla odvaha a víc kuráže v některých situacích. Je těžké čelit Nymburku, jehož hru dnes dělali perimetroví hráči, a to především Lawrence, který byl skvělý ve hře jeden na jednoho, obcházel nás, napichoval obranu a sám zakončoval nebo nacházel spoluhráče v dobrých pozicích. Nymburk měl také čtrnáct útočných doskoků a své druhé, třetí šance využíval. Navíc když soupeř získal dvojciferný náskok, bylo na nás vidět, že máme svěšené hlavy. Snažil jsem se tým vyburcovat, dokázali jsme se pak přiblížit, ale soupeř vždy odpověděl. Čekal jsem z naší strany více entuziazmu a pozitivních emocí po výhře nad Opavou, že do toho půjdeme víc střemhlav.“

Martin Kříž (forward ČEZ Basketball Nymburk): „Chyběli nám tři klíčoví hráči, přesto jsme většinu zápasu kontrolovali a dovedli ho do vítězného konce. Inkasovaných osmdesát dva bodů je však na naši obranu poměrně dost, takže to musíme do dalších zápasů zlepšit.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Soupeř se dokázal vypořádat s absencí tří klíčových hráčů. My jsme inkasovali devadesát dva bodů, což je doma, když hrajeme s Nymburkem, moc a nemůžeme pomýšlet na vítězství. Dokud jsme se drželi našeho taktického plánu, což bylo hrát rychle dopředu, tak naše hra vypadala vcelku pěkně, dávali jsme koše a pramenily z toho fauly soupeře. Ale když se tohle zaseklo, měli jsme hloupé ztráty nebo jsme chodili do plných.“

SKUPINA A2
Ostrava z trestné linie

NH posílila svoje naděje na play-off, za nímž je nyní o jednu výhru, důležitým domácím vítězstvím nad Brnem (86-79). Poprvé na něj zadělala dvouminutovým odskokem z 25-22 na 34-22 ve druhé čtvrtině, jenže Ware s Křemenem přitáhli hosty ve třetí části na 49-48. Na to však domácí okamžitě zareagovali novým trhákem na 57-50 a v úvodu posledního dějství je nový guard Popovič vytáhl až k 11bodovému náskoku, který už pak mmcité srazilo maximálně na pět.

Nová huť si o vítězství maximálně řekla na trestné linii (32/23 ku 11/7) a také na doskoku (50-35). Jejími lídry byli Bratčenkov (19, trojky 11/6), Petr Bohačík (15) a Painter s Popovičem (oba 14). 10 body a 13 doskoky se blýskl Smith. Za hosty, kteří se nyní dělí o dno s Prostějovem, kontrovali Křemen (16), Nehyba a Ware (po 15). Týmu nemohl pomoci guard Mikulič a jen 7 minut odehrál centr Stan Simpson.

Ostrava uspěla počtvrté za pět zápasů, přičemž shodně dvakrát se radovala s Brnem a Lions.

Marek Stuchlý (asistent NH Ostrava): „Vítězství si velice vážíme. Byl to netradiční den, komorní kulisa, našim hráčům se těžko hrálo, a proto jsme rádi za vítězství. Velmi se mi líbil Svetozar Popovič, hrál velice dobře, přenášel hru na slabou stranu a přihrávky chodily, kam měly. Přidaly se k němu i Vojta Bratčenkov a Petr Bohačík. Této trojce patří velký dík a uznání.“

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „Ostrava byla na nás dobře připravená, podle statistik nás přeskákala, měla celkem 50 doskoků. My musíme zapracovat na koncentraci, jelikož máme katastrofální příjem informací při našich oddechových časech. Děláme po nich stejné chyby jako před nimi.“

Tuři počtvrté v řadě

Pro Lions se doma proti rozjetým Turům vše začalo hroutit už v první čtvrtině (6-16) s osmi ztrátami. V poločase s pouhými 6 dvojkami bylo ještě hůř (27-42), tým navíc už v půlce druhé desítky přišel o vyfaulovaného pivota Cantyho, kterého po 4. faulu poslala ze zápasu následná technická chyba, po pouhých 10:30 ve hře.

Lions druhou půli zasvětili pokusu o návrat a během třetí čvrtiny díky triu Zuzák, Tawiah, Brooks přirazili na rozdíl pár bodů. Jenže především Teplý Turům v úvodu závěrečného dějství vrátil vedení o 12. Finiš domácích pak přinesl už přinejlepším snížení na tři body. Nepomohlo ani 7 ztrát hostů v posledních 6 minutách.

Lions tak po pouhých 12 trefených dvojkách a 36procentní střelbě z pole padli pošesté (76-80) z posledních 7 utkání. Tuři naopal oslavili už čtvrté vítězství v řadě, z toho třetí venku. Přežili 20 ztrát, a to i díky lepší bilanci zpod koše (22-34) nebo 7 blokům v obraně. Střelce vedli Mickelson (17) se Slezákem (14), rozehrávač Marko zapsal 10 asistencí. Domácí nejvíc sytili Zuzák (22, trojky 6/5) s Brooksem (18).

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Škoda první poloviny, kde jsme byli přílis ustrašení a málo potentní. Pozice, které jsme si vybojovali, jsme přecházeli, mnohdy jsme pak volili těžké střely. Nebyli jsme to my, co se týče útoku. Nedokážu teď říct, jestli to bylo naším útokem, nebo velmi dobrou obranou Svitav, možná od každého kousek, ale takovou útočnou mizérii jsem ještě v tomhle ročníku a možná za celé moje působení tady nezažil. Jsem ale velice rád, že to kluci nezabalili. Chtěli zápas zdramatizovat a to se nakonec povedlo, zase podle mě v rekordně krátké době a škoda těch klíčových minut, kdy jsme měli pár nájezdů, ve kterých jsme podle mého měli být odměněni dvěma trestnými hody. Ale nestalo se tak a těchto pár drobností rozhodlo. V týmu soupeře se ukázal jako velký hráč Roman Marko. Měl 10 asistencí, řídil hru Svitav s velkým přehledem a možná i on byl tou hlavní příčinou jejich výhry.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „V první řadě chci říct, že dokud není konec, není konec a domácí zaslouží zvednutý palec za druhý poločas, kde nám během 4 minut dali 15 bodů. To bylo takové memento pro moje hráče i pro nás trenéry. Dávám obrovský kredit za bojovnost Lions. Na to, že nedisponují hráči s obrovským talentem, mají ohromného týmového ducha. Viděl jsem osobně zápas, ve kterém prohrávali o 20 v Ostravě, a i tak se dokázali vrátit na 9 bodů a chyběly jim dvě dobré střely, aby zápas ještě víc zdramatizovali. Dnes ty střely proměňovali, vrátili se do utkání a udělali z toho výborný zápas. Myslím, že nevyhrál lepší, ale šťastnější tým, nicméně vítězství se počítá a za něj jsme obrovsky rádi, protože hrát před takovou kulisou a v takové atmosféře je pro soupeře velmi těžké. V zápase bylo zásadní i to, že Ryan Canty si udělal už do půle pět faulů, domácí šli do malé pětky a začali hrát mnohem jednodušeji. A čím jednodušeji hráli, tím těžší to pro nás bylo.“