Tuři se dočkali! A NH loupila v Brně

ECHO LIGOVO-POHÁROVÉ STŘEDY Bolelo to, dřelo, Tuři však po čtyřech porážkách v řadě ulovili v předehře 17. ligového kola kýžené vítězství. Doma to ovšem se Sovami dopadlo opět jen těsně (75-69) a Svitavští museli být při absenci úderného centra Roseboroa rádi, že oslaben, a to hodně výrazně, byl i soupeř. Pražané vedle dlouhodobě zraněného centra Primorace postrádali i druhého střelce ligy Jaromíra Bohačíka, a takovou bodovou díru už v sedmi hrající Sovy nedokázaly vykrýt, byť křídelník Michal Mareš (21) s pivotem Gruntem (14) se snažili, seč mohli.

Svitavy se opřely o 21 bodů Jelínka, osmnáct Mickelsona a patnáct Teplého. Jejich tým víc vytěžil ze šestek, kterých tentokrát házel hned 27 (dal 20, USK 17/12). Zužitkoval i 17 ztrát Pražanů, kteří ale nečekaně vyhráli doskok (28-38) a z 12 útočných doskoků posbírali 17 bodů z druhých šancí. K tomu domácí celek přestříleli z trojek (5-9).

Jelínek s Mickelsonem vytáhli Tury 14 body k úvodnímu vedení 20-11. Ve druhé čtvrtině se ale hosté i přes desítku prvopoločasových ztrát vyškrábali díky trojkám k obratu na 28-33. V závěru třetí čtvrtky už ale přišla silná sekvence domácích, jež Teplý a Jelínek vytáhli do trháku 63-52, z nějž pak Tuři žili navzdory pěti ztrátám i celou závěrečnou část.

V té USK pohřbil více než čtyřminutový úsek bez vstřeleného bodu, a když Feštr trojkou na 72-67 sucho ukončil, vzápětí se vyfauloval. Šterba po ztrátě domácích ještě půl minuty do konce snížil na 72-69, ale po šestkách Teplého už hosté neměli na větší drama čas.

Z už 10. porážky USK se radují celky Prostějova a Opavy, které mají opět o něco větší klid na dobytí horní šestky pro nadstavbu.

O Final-4 bude velké derby!

Brňané z výtečné aktuální formy, jež jim vynesla už tři ligové výhry v řadě, nedokázali vykřesat i úspěch pohárový a z postupu do čtvrtfinále se po dobytí jejich palubovky 67-73 raduje Nová huť, již ve čtvrtfinálovém souboji o Final-4 čeká velké derby s Opavou.

Pro Brno zápas skvěle rozběhl power forward Tomanec, který se 11 body zasloužil o vedení 15-7. Ostravu to však nezneklidnilo, manko brzy smazala a ve druhé čtvrtce už mírně vedla. Ve třetí části pak Painter, Riewer a Smith udeřili třemi trojkami, a když Klímek přihodil čtvrtou, šla NH už do dvojciferného trháku. A z toho už se mmcité neoklepalo.

Osm minut do konce NH vedla již 50-67 a závěrečný finiš domácích přinesl jen snížení na 67-72 2:20 do konce. Další střely už ale mmcité minulo, a byť Ostrava za posledních 8 minut stihla jen 6 bodů, na postup už jí to stačilo.

Brno doma házelo jen 10 trestných hodů a především spáchalo 22 ztrát. V širší rotaci hrající NH se opřela o 26 bodů své lavičky, stejně jako o 9 trojek i 13 útočných doskoků. Její střelecké pole vedli Smith (19), Painter (18) a z trojek neomylný Klímek (3/3, 10 bodů). V dresu domácích vše odtáhli jediní tři nadpětibodoví střelci - Tomanec (22, trojky 11/6), Ware (17+9 doskok, 8F+, 5 asistencí, ale trojky 10/1) a Turman (12). Pouze 7 minut odehrál rozehrávač Sinadinovič.