Tuři sestřelili Ústí! A Brno počtvrté v řadě

ECHO STŘEDY V NBL Ústecká SLUNETA byla v pátém kole A1 spláchnuta 115bodovým útokem Turů a z východu Čech si odvezla nebývalý 37bodový nářez, který třetí Svitavy odloučil už na rozdíl tří výher od dalších pronásledovatelů. Ve druhém středečním utkání skupiny oslabená Opava skvělou obranou dobyla alternativní kurt oslabených Hánáků v Olomouci, kde rozhodnou sekvenci sestrojil Miroslav Kvapil. Ve čtvrtém kole A2 už čtvrtou výhru v řadě zapsalo Brno, jež doma při návratu Petra Heřmana složilo oslabený Hradec. A nyní již osaměle devátá Nová huť si rovněž v domácím prostředí poradila s Kolínem, jenž už na posledním místě ztrácí dvě výhry.

SKUPINA A1
37bodová d
emolice Pand!

Ústeckým mužům zejména na palubovkách týmů z horní osmičky chybí v sezoně větší síla a vyjma těsných dobytí Děčína a Folimanky se nemohou pochlubit větším venkovním skalpem. Ovšem debakl na svitavské palubovce o 37 bodů (115-78) se v této fázi nadstavby nečekal. Tuři díky vysokému vítězství získali na třetí pozici náskok už tří výher a 9 kol před koncem nadstavby se už hodně přiblížili k výhodné situaci, kdy by se při postupu do semifinále vyhnuli nymburskému favoritovi. Po odchodu power forwarda Stamenkoviče navíc rychle do hry zapracovali nového amerického centra, 213 vysokého Trevora Thompsona, který s Ústím zapsal 14 bodů za pouhých 13 minut. Svitavy navíc na závěr sezony doplnily na soupisku i svého asistenta kouče Martina Nováka, který po minulém ročníku oficiálně ukončil kariéru v NBL.

Pandy byly v utkání zpět od samého začátku, neboť domácí svou agresivitou v obraně (zdvojováním míče ve clonách) i v útoku (nekompromisním atakováním útočného doskoku) rychle utekli na 14-6, když řádil zejména reprezentant Puršl, který suverénně hrál zády i do neméně statného Houšky nebo rovnou z výpichu v obraně přeletěl celé hřiště až k dunku.

Ústí (dál bez křídla Davida) dočasně držel jen power forward Čampara, který z výhodných situací pod košem „cvičil“ s domácími pivoty a po bodově bohaté první čtvrtině (30-21) měl na kontě 10 bodů. Dál už si na něj ale Tuři dali pozor (celkem dal 15 bodů) a hosté v útoku nenalezli jinou alternativu s výjimkou křídla Rodgerse, který jako jeden z mála hrál o další angažmá (13+7 doskoků, 6 asistencí, 4 zisky). Dál už byl výraznější jen rozehrávač Šotnar (10+8 asistencí).

Mnohem horší to ale se SLUNETOU bylo na obranné polovině, kde nestíhala zastavovat svitavský rychlý přechod (i po inkasovaných koších), útočné doskoky i přesnou střelbu. Domácí zápas víceméně ukončili v prvních třech minutách druhé čtvrtiny. Třikrát tu udeřili z útočných doskoků a především power forward Kovář posadil do koše tři trojky v řadě během 80 sekund! Za stavu 43-23 dál nebylo co řešit.

Domácí (dál bez Svobody) kromě Thompsona nejvíc sytili i další dlouzí Kovář (19, trojky 5/4), Puršl (16+11 doskoků) a Dodd (16), a s nimi také guardi Slezák (14+7 doskoků, trojky 10/4) a Marko (11+11 asistencí). Svitavy dominovaly z oblouku (38/13 – 20/2) a na útočném doskoku (19-12, body z druhých šancí 23-13) a soupeře předčily i zpod koše (52-42) a ve ztrátách (13-25). Posbíraly 13 zisků a vystřelily i o 21 střel víc.

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Samozřejmě se to těžko hodnotí, ale zkusím být stručný a ne sprostý. My jsme se na zápas připravovali a paradoxně Svitavy vyhrály o 40 bodů a nehrály nic jiného, než na co jsme se připravovali, a co jsem klukům říkal. Od začátku jsme měli veliký problém na obranném doskoku a se zastavením rychlého protiútoku. Byť jsme všechny svitavské akce znali do detailu, na tréninku je procházeli, tak rozdíl byl v obrovské kvalitě provedení, nasazení, rychlosti provedení a rozdíl pak je 40 bodů. Mě jen hodně zaráží, že když z týmu vypadnou jeden dva hráči, je v koncích. Pak nemáme žádného lídra a na rozehrávce není, kdo by podržel míč a tým srovnal. Zápas vypadal, jako bychom ho chtěli dohrát na 120-90 nebo 130-90.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Já věřím a doufám, že od tohoto výkonu se odrazíme zase k lepším výkonům. Mám radost z obranné práce ve druhé a třetí čtvrtině. V první jsme udělali hodně chyb a čtvrtá se, nechci říct dohrávala, ale i když jsme klukům říkali, že se hraje až do konce a každá pozice je důležitá, tak už tam ta energie a dobrá práce nebyla. Ale druhá a třetí čtvrtina rozhodly. Dále jsme výborně běhali do protiútoku. Chtěli jsme udržet vysoké tempo, protože jsme věděli, že Ústí nemá širokou rotaci jako my, a to se, myslím, povedlo. Donutili jsme Ústí k 25 ztrátám, ze kterých jsme dali 33 bodů, což je dobrá práce. Lehká kaňka je 9 útočných doskoků Ústí v prvním poločase. Na to, že máme obrovskou převahu pod košem, to číslo není akceptovatelné. Jsme velmi rádi za toto vítězství a věřím, že to bude odrazový můstek lepším výkonům a budeme zase předvádět hru jako v lednu.“

Pavel Houška (power forward SLUNETA Ústí): „Doufám, že nám toto utkání otevřelo oči a že nás vrátí na zem. Protože jsme si po vítězství nad Děčínem mysleli, že vše půjde samo, ale nešlo. V neděli nás čeká další těžké utkání s USK Praha a já doufám, že nás to trochu probere a vrátíme se zpět tam, kam máme, a začneme makat.“

Luboš Kovář (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme všichni velmi rádi, že jsme napravili výkony z předešlých nepovedených zápasů. Šli jsme do utkání s tím, že musíme zastavit klíčové ústecké hráče, a to se nám povedlo na výbornou. Chtěl bych zmínit 19 útočných doskoků, protože to je skvělé číslo. Takhle musíme na doskoku pracovat pořád. Velmi bych chtěl poděkovat fanouškům, kteří tady byli, i když jich nebylo tolik jako obvykle, ale hnali nás dopředu a pomohli nám k vítězství.“

Šach mat Kvapilem

Alternativní domácí hala zřejmě není Hanákům souzená. Jako jeden z nejútočnějších týmů ligy ve stánku olomouckého gymnázia zvládli s oslabenou Opavou jen 70 bodů a zdá se, že útočné, ale i obranné sehrávání nově poskládané (a simultánně zraněními dále seslabované) sestavě ještě pěkných pár zápasů zabere. S aktuálními třemi výhrami manka na třetí místo to ale také nejspíš bude znamenat obsazení méně výhodných pozic před play-off.

Výsledek 70-86 ve prospěch Slezanů, kteří tak udrželi dvouvýhrový odstup před třetími Tury, ovšem překvapil ještě něčím jiným. Hosté uspěli i bez power forwarda Gniadka a snajprů Jurečky a Bratčenkova. A hlavně s jen 4 body a 5 asistencemi playmakera Šiřiny! Vedle skvělé obrany a doskakování všech hráčů (doskoky 31-46, v útoku 9-14) to umožnili především tři borci. Druhý skvělý výkon v řadě podal forward Švandrlík (17+7 doskoků, trojky 10/5), nejlepší střelecké představení (a druhé takové za poslední tři zápasy) vystřihl dirigent Klečka (22, trojky 10/4) a výživný příspěvek vložil do banku i power forward Kvapil (8+9 doskoků za 14 minut při bezchybné střelbě). Při shodných 13 bodech dua Bujnoch - Dragoun už hosté o moc víc nepotřebovali. Tedy vlastně ano - poslední důležitou ingrediencí byla týmová produkce trojek (32/12 proti 24/7 soupeře).

U domácích (bez Kouřila, Morgana, Dryeho) všechny předpokládané opory nedoručily, co se očekávalo, a tak jedinými dvojcifery z pole jen 40procentního týmu, který házel pouhých 11 šestek, byli Váňa (21, trojky 9/4) a nováček v týmu Arrington (12).

Klíčový zlom v utkání nastal v úvodu druhé čtvtiny, již hosté vyhráli 14-25. A byl to dvouapůlminutový šach mat Miroslavem Kvapilem. Opavský pružináč, který týmu do minulého kola chyběl dlouhé tři měsíce, nejdřív dvakrát skóroval z Klečkových asistencí, vzápětí po svém útočném doskoku nabil na trojku Dragounovi, aby po nesportovním faulu domácího Sheltona skóroval hned ze svého dalšího útočného doskoku. Opava tím při vyschnutí hanáckého útoku získala 10bodový trhák (20-30), který pak díky kontrole doskoku držela s mírným navýšením až do konce.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Zpočátku oba týmy chybovaly a ztrácely míče, z toho jsme se ale dokázali rychle dostat. Bylo poznat, že domácí mají v sestavě hodně nových hráčů a toho jsme využili. Dobré utkání v dresu soupeře odehrál František Váňa, na všechno ale sám nestačil. Podařilo se nám eliminovat střelce Lukáše Palyzu. V průběhu utkání bylo vidět, že víme, co chceme hrát, to mi udělalo radost.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Výsledek je naprosto zasloužený. Před zápasem dostali hráči dva hlavní úkoly. Pohlídat si soupeřův doskok a nedovolit opavským hráčům otevřené střely z dálky. V obou případech jsme selhali. Přitom nás Opava nezaskočila. Věděli jsme, že z dálky vyšle minimálně třicet střel. Jen jsem nechtěl, aby to byly pokusy bez obrany a přesně to se nám téměř pravidelně stávalo.“

SKUPINA A2
Pět minut rozhodlo o všem

Nová huť se po čtyřech kolech A2 osamostatnila na devátém místě tabulky. Po prvopoločasové přestřelce s Kolínem (52-54) se ve druhé pětiminutovce třetí části odpoutala díky svým americkým mužům z vyrovnaného stavu na 74-64 a Medvědi se z tohoto úseku lemovaného třemi ztrátami už nevzpamatovali. Ostrava už náskok dovezla až do cílové pásky, zvítězila 97-89 a má nyní náskok jedné výhry na Brno s Hradcem.

Lídrem týmu byl rozehrávač Newkirk (22+7 asistencí), následován Holseym (16), Petrem Bohačíkem (15+7 doskoků), Callowayem (14), Šmídem (12) a Radkem Pumprlou (10+6 asistencí). Za hosty, kteří už nyní na posledním místě ztrácejí dvě výhry, kontrovali Igrutinovič (19), Číž (16+11 asistencí), Gill (15+12 doskoků) a Machač (12). Rozdílovými disciplínami byly trojky (21/10 – 21/6), body z brejků (21-11) a ztráty (9-15).

Čtvrtá v řadě pro Brno

Za poslední čtyři kola, v nichž byli bezchybní, Brňané posbírali více výher než za první čtyři měsíce sezony (3). Ve čtvrtém kole A2 si doma způsobem start – cíl poradili s Hradcem, jejž složili 89-71 a dorovnali jej na desáté pozici tabulky.

Už prvních pět minut soustředili svou hru pod koš a vedli 16-7. Také ale sbírali fauly a Kirves, Krakovič a Jokl měli už do půle po tech faulech. Hradec (bez Tresače a Pekárka) se v úvodu druhé čtvrtiny krátce přiblížil na bod, ale Roby pak z útočných doskoků vedl zteč 10-1 na 33-23 a půle patřila jeho týmu 40-34. První minuty od poloviny prosince tu dostal i po zranění se vracející power forward domácích Heřman.

V prvních 7 minutách třetího dějství se Brňané body Kirvese a celkem čtyřmi trojkami utrhli až na 59-44 a pro hosty už pak nebylo cesty zpět. Vítěze táhli Kirves (15), Smithson (14+5 asistencí), Roby (13), Nehyba a Novotný (po 11). Za Kingspan kontrovali Barac (18+11 doskoků, 7 asistencí, 8f+), Lošonský (18+8 doskoků, 8f+) a Sedmák (16). Brnu patřily trojky (27/10 – 21/3), menší počet ztrát (12-18) a navzdory slabším útočným doskokům (9-15) i body z druhých šancí (14-8).

Lubomír Peterka (trenér Kingspan Hradec Králové): „Čekali jsme těžký zápas, navíc nejsme v plné sestavě. Domácí zachytili začátek a pořád si udržovali náskok. Hodně jsme se trápili v útoku a v podstatě stříleli jen tři hráči, moc jsme si nepůjčili míč. Taky jsme nedávali šestky. Domácí hráli dobře, trestali nás. Jen mě mrzí výsledná výška prohry, protože neodpovídá průběhu. Pro nás je to kruté, ale takto to prostě v basketu je. Dnes byli domácí jednoznačně lepší.“

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Basket Brno): „Rozdíl 18 bodů neodpovídá tomu, co jsme viděli na palubovce. Hostům patří veškerý kredit, protože přijeli bez dvou perimetrových hráčů - náhradního rozehrávače Petra Andrese a hlavně Tresače, který jim dobře roztahuje hru, protože od něj nemůžeme příliš vypomoct do dolního postavení nebo při cloně na hráče s míčem. To nám samozřejmě trochu usnadnilo práci, ale soupeř hrál uvolněně a i v užší rotaci velmi dobře a trápil nás. Nebylo to tak jednoznačné. Ve druhém poločase nám pomohly trojky a konečně nám něco spadlo zvenku. Z plus sedmi jsme se dostali na plus patnáct. To je asi všechno. Do konce skupiny A2 je pořád osm zápasů a všechno je otevřené. Hradec je navíc velmi dobrý a kompaktní tým. Nakonec chci zmínit, že jsem rád za návrat Petra Heřmana. který nastoupil do zápasu. Vrátil se po několikaměsíční pauze kvůli zranění kolene a pomohl nám.“

Ondřej Peterka (křídlo Kingspan Hradec Králové): „Měli jsme pár dobrých úseků, ale jinak to od nás nebyl dobrý zápas. Minule v Ostravě nám vůbec nešly nohy, a i když to dneska bylo trochu lepší, výsledný rozdíl osmnácti bodů je škoda. Musíme jít dál a musíme se soustředit. Čeká nás teď poslední ze tří zápasů venku, na který se musíme soustředit a pokusit se v Kolíně vyhrát. Bude to důležité utkání. Skupina A2 je neskutečně vyrovnaná, zápasy v ní jsou vyrovnané a rozhodne nějaké vítězství zvenku. Musíme jít dál.“

Petr Heřman (power forward mmcité1 Basket Brno): „Především jsem rád, že jsem zpátky mezi kluky. Dnes jsme trochu hořeli na doskoku, takže to je jedna věc, na které tento týden musíme zapracovat. Taky jsem rád, že se kluci trefovali z dálky a všichni hráli uvolněně. Souhlasím, že bodový rozdíl neodpovídá tomu, jak jsme hráli. Na tréninku po sobě šlapeme a v obraně i útoku jsme agresivnější. Takže asi musíme něco změnit v hlavách, Ostravu o víkendu potrápit a ulovit tam další výhru.“