Tuři útoku zbavení, JIP v trháku, USK opět blíž!

ECHO SOBOTY V NBL Pardubice jsou po přesvědčivém zdolání Svitav o další krok blíž ke druhému místu. Děčín po domácí porážce s Nymburkem na ně tři kola do konce ztrácí už tři výhry. Únorový MVP Devon Bookert 31 body táhl trojkařské soví mágy k vítězné koncovce s Ústím, což USK přiblížilo k sedmému soupeři na rozdíl jediné výhry, navíc s lepšími vzájemnými zápasy! Kolín v Ostravě nezvládl poslední minutu a je o výhru mimo play-off. A Brno si dojelo pro jistou výhru k Vajgaru. Takové jsou hlavní zprávy z pěti sobotních bitev nadstavby v Kooperativa NBL.

SKUPINA A1

Beksa zavřela Tury na 55

50 v Děčíně, 65 v Opavě a nyní 55 v Pardubicích. Turům v nadstavbě chybějí ve venkovních zápasech body a po sedmi kolech mají stále jen jednu výhru. Televizní derby domácí Beksa poprvé utrhla už v úvodu (15-7), a to nebývalou 9bodovu erupcí rozehrávače Půlpána. Svitavy na přelomu prvních dvou čtvrtin dokázaly skore dorovnat, ale pak v útoku zcela propadly, za posledních 6:40 první půle skórovaly při smršti ztrát jen tři body ze šestek a z 24-24 jim tak i kvůli výrazné aktivitě domácího Welsche skore uteklo ma 38-27. Ofenzivní mizérie Svitav pokračovala i ve třetí čtvrtině a po 9 bodech ze druhé části v té třetí přidaly dokonce jen pět dalších. A za stavu 57-32 už dávno nebylo co řešit.

Beksa zvítězila 69-55, už do poločasu vládla z brejků 16-0 a v bodech zpod koše 30-6. Na konci to bylo  zpod koše 50-20 a tentokrát kralovala pozměněná základní pětka Pardubic, jež rozbila tu soupeřovu 47-19. Top střelci byli Půlpán a Kohout (po 15), Nečas přibalil 13 doskoků. Za hosty, kteří z pole měli úspěšnost pouhých 30 procent a zapsali i 19 ztrát, byl jediným dvojciferným střelcem náhradník Puršl (11).

Beksa má tři kola do konce A1 už náskok tří výher před čtvrtým Děčínem, ten ale stále má šanci na lepší vzájemné zápasy JIP předehnat. Tuři už nyní bojují jen o páté místo.

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Oproti předchozím zápasům se nám vydařil vstup. Trochu jsme změnili sestavu a osvědčilo se to. Hráči dali do zápasu hned od začátku energii, bylo vidět, že nechtějí opakovat podobný začátek jako ve středu. Měli jsme vysokou kvalitu zpod koše, naši pivoti byli daleko efektivnější než hostující hráči a to spolurozhodlo. Velmi dobře jsme hráli rychlý protiútok, hlavně v prvním poločase, kdy jsme z něj vytěžili 16 snadných bodů. Druhým faktorem byla obrana. Od první minuty jsme velmi dobře bránili. V první čtvrtině sice Svitavy zaznamenaly 18 bodů, ale ve druhé a třetí 9 a 5, což byl základ našeho vítězství. Hráli jsme konzistentně, nutili jsme Svitavy k těžkým střelám, z toho pramení i jejich nízké procento úspěšnosti.“

Ondřej Kohout (power forward BK JIP Pardubice): „Před play-off jsou to teď nejdůležitější zápasy a my můžeme být spokojeni s týmovým výkonem. Jsme rádi, že teď odčiňujeme porážku s Olomouckem. Pomohla nám šňůra 10-0 na začátku druhého poločasu, ale řekl bych, že celý zápas jsme hráli s dobrým nasazením v obraně i takticky, pohlídali jsme si doskok a valili jsme dopředu. Svitavy ve třetí čtvrtině odpadly a nebyly schopné s námi držet krok, v tempu, v jakém se hrálo.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme měli velký problém skórovat, vůbec se dostat do dobré střelecké pozice. Domácí velmi dobře zahušťovali náš pick-and-roll. Měli jsme několik dobrých střeleckých pozic, ty jsme nedali a pak jsme se v útoku dostali do kostrbatého poloútoku, nebyla to naše hra. Definitivně rozhodl nástup do druhého poločasu. Zkusili jsme pak přejít do zónové obrany, chvíli jsme Beksu drželi bez koše, leč sami jsme z toho nic nevytěžili - tenhle úsek se hrál 0-0, což je škoda, mohlo to být o trošičku dramatičtější. Pozitivum je, že na konci mladíci vylepšili skore, za to jsem rád, ale jinak je to pořád stejné: na venkovních palubovkách nehrajeme tak uvolněně tak doma. Máme ještě 4 zápasy, abychom to do play-off odstranili.“

Luboš Stria (forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Měli jsme velký problém v útoku. Zasekli jsme se na 27 bodech v poločase, potom nám to vůbec nepadalo. Nemohli jsme se najít, prosadit se. Pardubice hrály s daleko větší energií a vyhrály zaslouženě. My se teď nenacházíme v ideální formě, trošku nám to leží v hlavě. Musíme se před play-off zkonzolidovat, na tréninku se víc povzbudit a máknout, abychom měli takovou formu, co jsme měli před Vánocemi, a byli v play-off konkurenceschopní.“

Mistr na severu drtil trojky

I když matematická šance týmu stále ještě existuje i na druhou pozici, je dost pravděpodobné, že Děčín po sedmém kole A1 už bude bojovat pouze o třetí pozici před play-off. Doma podlehl Nymburku 80-99, když zápas ztratil zápletku v závěru poločasu. Válečníci do té doby přežili dva ataky soupeře, ještě během druhé čtvrtiny se dostali z 28-39 na 40-44, ale tradiční závěr první půle Nymburka znamenal díky 3 trojkám další děčínské manko (45-56). V závěru třetí části se ARMEX ještě přiblížil během tří minut z -22 na -11, ale bezpečí favorita už neohrozil.

Hlavními tahouny domácích byli náhradníci, na čele s Ježkem (13), Gruntem (11) a Jakubem Houškou (10). Za mistra ničili Barač (23, trojky 5/5), Ray (19) a Martin Peterka (13). Klíčový rozdíl v utkání udělaly trojky (7-13).

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Chci pogratulovat svým hráčům. Myslím, že jsme kontrolovali zápas v celém průběhu a hned od začátku. Očekávali jsme těžký zápas, takže jsem šťastný, že jsme zvítězili.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Když máte tým plný košíkářů, tak je to velmi krásný sport. Takový je dnes Nymburk. Od začátku přijel nastavený jako šampion, od začátku dal najevo, že my budeme hrát druhý part. Nám chvíli trvalo, než jsme se dostali do módu rychlosti, preciznosti a exekutivy. První poločas byl sympatický až na závěr, kdy jsme poslední dvě minuty propadli. O celkovém výsledku rozhodlo prvních pět minut třetí čtvrtiny, kde si hosté vytvořili dvacetibodový náskok, který navyšovali, nebo jsme ho stlačili. Nakonec stejně jako my soupeř prostřídal sestavu. Dostali jsme skoro sto bodů, dali jsme hezkých 80, ale Nymburk zaslouženě vyhrál a ukázal, proč dominuje naší soutěži.“

Boris Barač (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Děčín hrál dobrý zápas. Je to velmi tvrdý a entuziastický soupeř. I když jsme většinu zápasu vedli, tak to nevzdal a jsem velmi rád za tuto výhru a natažení vítězné šňůry.“

Šimon Ježek (guard BK ARMEX Děčín): „S námi se trochu táhne, že máme hluché pasáže v našich výkonech, kdy nejsme schopní spolupracovat, a to je vždy kritický okamžik. Myslím, že se nad tím zamyslíme a zapracujeme na tom.“

SKUPINA A2

Soví koncovka snů i s bonusem!

Zápasy na pražské Folimance představují pro Pandy zvláštní druh tortury. V základní části tu vlastními chybami ztratily televizní duel, v nadstavbě to v mnohem důležitějším duelu dopadlo ještě mnohem hůř. A boj o sedmé místo pro play-off získal po triumfu USK 85-73 novou dynamiku. I když…

Sovy se sice i bez kapitána Michala Mareše (zranění z tréninku) oddělily o výhru od Kolína a posunuly se na rozdíl výhry k sedmým Pandám. Dokonce díky nečekaně vysokému vítězství o tucet překlopily na svou stranu o jediný bod i vzájemné skore a stačí jim tak mít shodnou bilanci s Ústím, aby skončily před ním. Jenže – los posledních kol stojí na straně SLUNETY (doma Ostrava, Brno, venku Lions, USK doma už jen Kolín a venku Brno a Ostravu).

Pandy nicméně i tak musejí porážky litovat – po téměř celý enormně vyrovnaný průběh byly většinou o pár bodíků vpředu, 6 minut do konce ještě 64-70. Pak ale přišel úplný kolaps s pouhými 3 vsítěnými body až do konce. Naopak domácí za stejnou dobu vyskládaly bodů 21 (Bookert 9)!

Ještě dvě minuty do konce měly Pandy za stavu 75-73 zcela v moci minimálně vzájemné skore. Jenže dva neuvážené nájezdy rozehrávačů a minutá trojka stačily ke katastrofě. Domácí Bookert trefil trojku, Madsen dostal pozvánku k dunku do otevřené obrany a velmi těžkou trojku pak pár vteřin do konce trefil Sehnal, který stejně jako Raines nastřílel 13 bodů. 19 posbíral Madsen (15 do půle) a 31 body a 7 asistencemi s trojkami 8/5 se stal králem utkání únorový MVP ligy Bookert. Za hosty nejvýrazněji kontrovali Singletary (15) a Pecka (14).

USK, který vyhrál osmé z posledních 10 utkání, dominoval díky trojkové kanonádě (34/14, vyexpedoval více trojek než dvojek), Ústí bylo daleko pozadu s 24/8. Sovy navíc byly lepší o v bodech z druhých šancí (15-7).

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Tohle není první zápas v sezoně proti USK. Tohle je čtvrté utkání. Ty věci jsem schopen prominout některým hráčům po prvním utkání. Opakují se ale i v těch dalších a my to nejsme schopní odstranit. Jsou to individuální rozhodnutí těch hráčů v konkrétních situacích. My jsme si jasně řekli, co budeme dělat, jak budeme bránit, jak chceme v útoku více míčů do vymezeného území, chodit víc dovnitř, nebrat střely po driblinku a tak dál. Pořád dokola opakující se chyby. Nemám k tomu co říct. My jsme ztratili velmi důležité utkání. Děláme si to zbytečně komplikované. Čekají nás tři zápasy a nemůžeme si dovolit ani na vteřinu v žádném z nich vydechnout a je to jen na těch klukách, protože nikdo jiný jim nepomůže.“

Chris Chougaz (trenér USK Praha): „Věděli jsme, že hrajeme proti nejlepšímu týmu A2. V prvním poločase jsme měli problém najít rytmus hry. Ať už to bylo tou kumulací počtu utkání, nebo tím, že nám chyběl kapitán. Ústí dalo několik lehkých košů po útočném doskoku a z rychlého protiútoku. To bylo to, co jsme chtěli zastavit. Ve druhém poločase jsme získali zpět sebedůvěru a začali jsme proměňovat i velké střely. Ve výsledku jsme vyhráli velmi důležité utkání. Máme  tři další zápasy. Soustředíme se na Brno venku. Ústí podle mě play-off nemine a zaslouží si ho. Gratuluji svým hráčům.“

NH v koncovce šestou ze sedmi

Nová huť musí litovat, že svou současnou formu nenaladila v sezoně aspoň o chvilku dřív. Po domácí horské dráze s Kolínem zaknihovala už 6. výhru ze 7 posledních zápasů (85-79) a k nyní devátému soupeři se přiblížila na rozdíl jediné výhry. Na play-off pozici USK jí však chybí dvě, což i přes domácí zápas s Pražany už bude dost široký příkop k překonání. Medvědy ještě čeká duel na USK, s nímž to mají 2-1 na zápasy a +23, a při udržení lepších vzájemných utkání by v případě rovnosti bilancí šli v konečném účtování přes Sovy.

Ostrava se doma už v první čtvrtině dostala do vedení o deset bodů, ale Kolín ve druhé části díky Skinnerovi s Vocetkou otočil. V polovině třetí čtvrtiny vedl zásluhou příspěvku Machače už 46-53, ale pak se karta začala znovu obracet a Stojačič s Bohačíkem získali domácím vedení. To bylo 4 minuty do konce i díky třech trojkám Stanojeviče se Stojačičem už osmibodové, a i když Skinner minutu do konce dorovnal na 79-79, závěr už po technické chybě Skinnera a nesportovním faulu Šafarčíka patřil domácím šestkařům.

Střelecké pole vítězů vedli Stojačič (24), Woods (16), Stanojevič (15) a Petr Bohačík (13+11 doskoků), za Kolín kontrovali Skinner (21), Šafarčík (14), Machač a Číž (po 13). NH přestřílela hosty z trojek 10-6 a z trestné linie 19-11.

Brno u Vajgaru lehkou nohou

Duel v Jindřichově Hradci měl od počátku jednoznačný charakter. Zahraniční legie Brna už po sedmi minutách vybudovala vedení 8-23 a po dílčím snížení domácích na 4 body přišel nový kontr hostů, reultující už v poločasové K.O. (27-47). Zbytek utkání se odehrával plně v brněnské režii. Mmcité+ zapsalo po výsledku 66-90 devátou výhru sezony.

V utkání vládlo na doskoku 25-45 a v bodech z brejků 15-34 a jeho šiky vedli Barry (19, trojky 7/4), Lelič (19), Radulovič (14) a Smith (12+12 doskoků). Za z pole jen 38procentní domácí (bez zraněného Zuzáka) se víc zviditelnil pouze Upchurch 17 body.

Rudolf Jugo (asistent Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „Pro nás to bylo další „překvapení“. Po dvanácti dnech tréninku bez zahraničních hráčů a zraněných hráčů jsme chtěli začít zápas koncentrovaní a brzy se ujmout vedení a to byla asi největší chyba. Po deseti minutách jsme ztratili kontrolu nad zápasem. Vrátit se už bylo moc těžké. Měli jsme v nohách dva těžké zápasy v Ústí a v Praze, kdy jsme nastoupili v okleštěné sestavě. Dnes byla soupiska kompletní a já vidím velkou chybu to, že jsme uspěchali návrat zraněných opor. Další věci se teď velmi těžce vysvětlují. Pokračujeme v práci.“

Dejan Jakara (kouč mmcité+ Brno): „Dnes musím hlavně poblahopřát svému týmu, protože po dvou těžkých zápasech v Alpe Adria Cupu, kdy jsme nepostoupili do finále, to bylo velmi těžké. Nepřidal tomu ani zápas s Ostravou, který jsme ztratili v prodloužení střelou v poslední sekundě. Nečekal jsem, že v nás bude tolik energie. Vedlo se nám v rychlém protiútoku, dobře jsme stříleli, což se nám obvykle nedaří. 34 bodů z rychlého protiútoku hovoří za vše.“

Dalibor Fait (power forward Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „34 bodů z rychlého protiútoku Brna svědčí o tom, jakou máme obranu. Takhle se prostě nebrání. Měli bychom na tom ještě víc pracovat. A k útoku řeknu jediné - takhle se týmový sport nehraje.“

Viktor Vašát (power forward mmcité+ Brno): „Dali jsme hodně košů z rychlého protiútoku. Dobře jsme drželi balon, což se nám poslední zápasy moc nedařilo. Padalo nám i několik trojek, což byl hlavní důvod toho, že se posouvalo skore. Dnes jsme stoprocentně plnili předzápasový plán, a to byl také klíč k výhře.“