Tuři už umí i venku! A je tu první překvapení!

VIDEOECHO ZÁPASŮ 1 ČTVRTFINÁLE Svitavy změnily kurz bitev s Děčínem. v nichž v této sezoně zásadně vítězili domácí, a při famózním startu do prvního čtvrtfinále na půdě Severočechů překvapily domácího favorita trojkovou smrští a velmi efektivním útokem, což je dovedlo až k vítězství 80-92. To mistr doma i bez tří opor zúčtoval s kompletním Kolínem brzy a v sérii se podle předpokladů ujal při výhře 122-68 vedení. V Děčíně (18:00) i Nymburce (18:30) se pokračuje druhými zápasy už v úterý.

Tuři po třech a půl měsících!

30. listopadu urvali Tuři potřetí - a do startu play-off naposledy – v této sezoně vítězství venku. Skoro čtyři a půl měsíce trvalo, než tuhle radost poznali znovu. O to větší „haló“ tak Východočeši způsobili hned na startu čtvrtfinále, kdy šesti tříbodovými akcemi a trhákem 2-20 založili v Děčíně na překvapivý triumf 80-92. Anebo nebyl tak překvapivý? Domácí Válečníci se v poslední době znovu trápí v útoku a přes dílčí druhopoločasové vzepětí jejich ofenzivní tápání pokračovalo i v prvním duelu čtvrtfinále.

Klíčový rozdíl v zápase udělala trojková úspěšnost. Zatímco domácí proměnili jen 7 z 28 pokusů, hosté hned 13 z 25, když po 24 minutách měli za vedení 43-62 bilanci 19/11, přičemž jen ze základní pětky s dlouhými Jelínkem a Petwayem se mohl trefit prakticky kdokoli.

Domácí útočné trable ještě víc stvrdila jedna absolutně netypická situace ze začátků duelů v děčínském stánku. Když kouč Budínský po 3,5 minutách za stavu 0-11 přerušoval prvním timeoutem tuří smršť, fanoušci už po jeho vypršení znovu nepovstali, aby tradičním skandovaným potleskem vestoje pokračovali až k úvodní trefě svého týmu. Dočkali se jí až z rukou rozehrávače Šišky za stavu 0-14 po 5 minutách.

Tuři v předtuše domácích distančních minel uzavřeli podkošové území, kde k najíždějícímu hráči přistupoval s výpomocí druhý i třetí obránce, a Válečníci z trojek míjeli a míjeli (do půle 12/1). A protože už v úvodu pálili z dálky i dlouzí, chyběli pak na útočném doskoku, který opět téměř exkluzivně držel tým nad vodou. Do půle to bylo 9 bodů z 6 útočných doskoků, na konci zápasu 14 ze 12. Ani 17 střel z pole navíc ale příliš nepomohlo.

Tuři už do půle sázeli na rozdíl od soupeře body z brejků (0-8), nejinak tomu bylo i na konci (4-15). Hosté se navíc až příliš snadno dostávali kombinacemi nebo seběhy až pod koš, a ač v zápase kralovali trojkami, zpod koše zaostali v bodech jen 32-26.

Frustrující pro Válečníky muselo být i to, že vždy když se dostali na dostřel kolem 10 bodů, Svitavy (po měsíční absenci už s pivotem Roseboroem) trefily další trojku, nebo skórovaly po snadném překonání obrany, někdy i po nerušeném přechodu celého hřiště. Změna v utkání nenastala ani ve druhém poločase, byť po první půli (33-49) měli důležití hosté Kerr a Petway po třech faulech. Tuři totiž i přes deficit na útočném doskoku drželi celý zápas vyrovnané doskoky celkové.

Domácí ve třetí čtvrtině přecházeli i otevřené střely, obávali se dalšího minutého pokusu a tak takřka jediný, kdo se nebál ani složitých ran, byl autor 16 bodů rozehrávač Feštr (plus 6 asistencí), jejž předčil jen 18bodový Pavel Houška (do půle 11).

Definitivně Děčín srazila úvodní čtyřminutovka čtvrté čtvrtiny s pouhými 2 body. Tým tu nevyužil šanci dostat se pod deficit 12 bodů a vrcholem pak byla následná sekvence, kdy pivot Grunt minul dva útoky po sobě prakticky sám zpod koše, a Tuři v obou případech kontrovali úspšným zakončením opět na +17. Závěrečné vzepětí forwarda Pomikálka už Děčín dostalo maximálně na osm bodů.

Svitavy, jež poprvé v klubových dějinách uspěli v NBL v play-off zápase venku, vedli 18 body Jelínek a 17 body a 7 asistencemi rozehrávač Marko.

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Rozhodl úvod utkání. My jsme přicestovali o den dřív, abychom si nastavili hlavu. Přistoupili jsme k tomu velmi dobře, vytvořili jsme si polštář, který jsme po zbytek utkání drželi. V prvním poločase nás podržela dobrá obrana, vyrovnali jsme se Děčínu na doskoku, kde když se vyrovnáme, tak můžeme s Děčínem hrát. Také rozhodlo lepší procento za tři body, vytvářeli jsme si dobré střelecké pozice. Stav je 1-0 pro nás, ale myslím, že série bude dlouhá. Jsme rádi za vítězství, ale nesmíme ho přeceňovat.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Hrát první utkání a brát si druhý time-out za stavu 2-20 byl pro nás špatný úvod. Byla na nás vidět tíha okamžiku, kdy začínáme sérii doma, a to jsme neunesli. Naivně jsme bránili, Svitavy ukázaly, v čem jsou dobré, a to je produktivita ve střelbě, hlavně za tři body. V poločase byl rozdíl my 1 trojka z 12 a Tuři 8 z 15. Klíčem byl také rozdíl ve hře rozehrávačů, Roman Marko skvěle řídil tým a také dobře střílel. My jsme věděli, že musíme doskakovat, máme 12 útočných doskoků proti třem Svitav, ale to souvisí s procentem střelby. Na to, jak jsme bídně hráli, jsme prohráli o 12. Někdy zapaříme dobrou střelu i zpod koše, přecházíme střelu, takhle se v play-off nehraje. Snažili jsme se bojovat a něco s tím udělat, ale Svitavy si to už pohlídaly. Prohráváme 0-1, v úterý je tady další duel, my se musíme dobře vyspat a hrát jinak.“

Jiří Jelínek (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Ve druhém utkání si musíme pohlídat útočný doskok soupeře. A jinak musíme hrát alespoň stejně jako dnes.“

Pavel Houška (power forward BK ARMEX Děčín): „Doufám, že z nás spadne nervozita, protože první utkání už máme za sebou, a věřím, že do druhého utkání nastoupíme úplně jinak.“

Mistr vyrovnal trojkový rekord sezony

Lídr kolínských Medvědů Lee Skinner dal první čtyři body svého týmu, ale pak ztratil při zdvojení v rohu i při zachyceném pasu do brejku a domácí nymburští favorité postupně začali už po pár minutách utahovat šrouby. Trefovali trojky, opakovaně napadali podkošové území i hrou 1 na 1 a o zbytek se postarali z útočných doskoků. Kolínským perimetrových hráčům to nepadalo zpoza oblouku a mistr v posledních třech minutách prvního dějství unikl z 24-18 až na 31-18, když už za úvodních deset minut vsítil 5 trojek.

Ani si tak nevšiml absence tří opor Bendy (do konce sezony), Beriši (před zápasem se rozcvičoval, ale nenastoupil) a Raye (trápí ho ve středu vytržený zub moudrosti), tedy dvou ze tří týmových top skórerů, a nevadily mi ani brzké dva fauly základního power forwarda Kříže, který tak musel střídat.

Kolín už v první čtvrtině přistoupil k zóně na vrcholu s power forwardem Skinnerem, ale domácí ji snadno rozebírali a měli pak ulehčený i útočný doskok, který sebrali jen za první čtvrtinu pětkrát, a zužitkovali to k 9 bodům. A ve druhém dějství už to šlo ráz na ráz až k poločasovému skore 65-38 s 10 trojkami domácích.

Konečný výsledek 122-68 po stránce produkce mistra v podstatě okopíroval zápas ze základní části. Vítězný tým nejvíc sytili Barač (19), Hruban a Martin Peterka (po 17), hosty pak Šafarčík (17) se Skinnerem (14). Největší rozdíl byl ve sloupečku trojek (38/18 – 23/5), kdy 18 tref Nymburka je vyrovnáním sezonního rekordu Lions. Na doskoku mistr dominoval 46-27, v bodech z brejků 26-12 a v bodech z druhých šancí 19-2 (při útočných doskocích 12-6).

Pavel Beneš (kouč BC GEOSAN Kolín): „Nymburk dnes vyhrál naprosto zaslouženě. Dominoval ve všech činnostech na hřišti. My jsme z úkolů, které jsme si dali, nesplnili vůbec nic. Nezastavili jsme ani protiútok, ani volné střely. Hráči prostě nevěřili, že můžeme udělat dobrý výsledek a od toho se odvíjel celý zápas, protože jsme nebyli důslední. Kromě první čtvrtiny, kdy jsme hráli slušné utkání o 8 až 10 bodů. Poslední tři čtvrtiny byli absolutně v režii mistra. My se do druhého utkání potřebujeme hodně zlepšit, hlavně z hlediska přístupu a bojovnosti, abychom vůbec mohli přemýšlet, jak ztížit Nymburku cestu do semifinále.“

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Po slabším začátku jsme začali hrát koncentrovaně a začali jsme předvádět naši hru. Dobře jsme stříleli a to nás dovedlo k vítězství.“

Petr Šafarčík (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Neplnili jsme to, co jsme si řekli. Ty věci, které jsme chtěli dělat, musíte proti Nymburku provádět nejdůsledněji, jak je to možné, abyste mu alespoň ztížili zápas. My jsme je buď nedělali, nebo to bylo nedůsledné v obraně i útoku. Tohle Nymburk dokáže trestat. Nestavěli jsme pořádné clony, navíc Nymburk když šel do útoku, výborně si rozhodil míč… v tom je extratřída. Pro něj jsou už pak trojky jako tréninková střelba.“

Martin Kolář (forward ČEZ Basketball Nymburk): „Na Kolín jsme se velice dobře připravovali a dokázali jsme splnit pokyny trenéra. Byli jsme ve všech statistikách lepší a myslím, že jsme sehráli výborný zápas.“