Tuři vstalí z popela a úder Půlpánovy čety

ECHO ČTVRTKA V NBL Svitavští Tuři byli třicet minut tlačeni ve svém domácím ringu Válečníky do provazů, aby se z nich včas stihli vymanit a urvali dlouho se vzdalující druhou výhru v řadě (78-69), která je z pohledu jejich katastrofického vstupu do sezony předčasným vánočním dárkem. A dokonce už třetí vítězství za sebou sebrali v dohře 10. kola rozjetí Brňané, kteří vyloupili stánek SLUNETY (79-89).

Děčín se proztrácel k porážce

Válečníci poslední čtvrtinou pohřbili předchozích 30 minut naděje, a to zdvojnásobením svého průměru ztrát za čtvrtinu. Zatímco po prvních třech dějstvích jich nabrali celkem 16, jen za poslední čtvrtku to bylo 9, přičemž na jejích prvních šest minut připadlo 6 chyb. A právě v tomhle úseku hosté zápas ve Svitavách ztratili. Padli 78-69, když smutný hrdina týmu Ondřej Šiška zapsal mamutí počet 10 ztrát. Jako by jej v ten nejhorší čas dostihl obří průměr téměř 32 minut ve třech utkáních v rozmezí posledních šesti dnů.

A dlouho se trápící Tuři se nemálo poděkovali. Většinu zápasu marně tloukli na brány děčínské obrany, haldy jejich trojek se kroutily z obruče, při slabší podkošové vozbě hostů se málo nebo neefektivně tlačili do koše (do půle 2 šestky) a zejména se příliš zvolna vraceli s úspěšně brejkujícími Válečníky. Právě díky této produkci vedle občasných trojek hosté dlouho žili i vedli především - tu a tam dokonce o deset, nebo dokonce o tucet bodů, jako pět minut před poločasem.

Jakmile však domácí, jež do půle podržel 16 body (trojky 8/4) Matěj Svoboda, slepili pár povedenějších akcí, hned se jim dýchalo lépe. A v úvodu čtvrté části udeřili – z trestné linie, ze vzdušné spolupráce Welsche s Johnsonem i body Welsche pokračujícího v erupci ze závěru třetí čtvrtky, načež se tým z vedení 70-63 odrazil k poměrně klidnému závěru, v němž už Válečníci při malém počtu nebezpečných hráčů nenalezli munici k dramatickému finiši. A domácí ovládli čtvrté dějství 24-9.

Lídry vítězů, kteří ztráceli dvakrát méně než hosté (12-25), byli Matěj Svoboda (21+6 zisků), Marko (15), Johnson (14+9 doskoků) a Welsch (13). Za Děčín kontrovali jen Pomikálek (19), Ježek (15+7f+) a Šiška (10). Domácím patřily útočné doskoky (10-2), měli o 22 střel víc, lepší byli i z trojek (32/11 – 18/7) a zaostali hlavně z brejků (9-23).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme odehráli velmi dobré tři čtvrtiny. Povedl se nám vstup a postupem času se nám povedlo vytvořit několikabodový náskok, který jsme na konci poločasu ztratili. Nicméně třetí čtvrtina se nám povedla zatím nejlíp za tuto sezonu. Ovšem ve čtvrté jsme vypadli z obrazu v obraně, kde jsme inkasovali 24 bodů. A víceméně naše útočná impotence rozhodla, že jsme zápas v koncovce, respektive tři minuty před koncem ztratili. Je to obrovská škoda. Rozhodně jsme měli na to uhrát tady víc.”

Tomáš Pomikálek (forward BK ARMEX Děčín): „Těžko hodnotit. Naše smolná prohra. My jsme schopní poločas oddupat, hrát skvěle. A pak přijde druhý poločas... Už třetí zápas v řadě, co nás pustili hrát, nejsme schopní unést, že dostaneme několik bodů, něco se nepovede a najednou každý hrajeme něco jiného, než nám vycházelo. Bohužel to nás pak stojí celý druhý poločas.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme velmi rádi, že jsme dokázali zvítězit, máme dvě výhry v řadě a uhájili jsme domácí palubovku. Bohužel jsme nezačali, jak jsme chtěli. Nehráli jsme koncentrovaně, ani fyzicky, jak už to proti Děčínu bývá. A místo, abychom dali pár „šoupáků“ zpod koše, i když tam možná nějaký kontakt byl, to ale nikdo v této soutěži nebude pískat, tak my ten koš nedáme. Mineme asi šest otevřených střel. Do toho špatně bráníme. Nevycházela nám zónová obrana. Naštěstí jsme se ve druhé čtvrtině zmátořili na útočné polovině. Dali jsme 28 bodů a to nás dostalo zpátky do hry. Začátek třetí čtvrtiny nebyl úplně ideální, ale potom, především v poslední čtvrtině jsme konečně začali bránit týmově. Konečně jsme i spolu komunikovali, zacpali „bednu“, což jsme chtěli. Děčínu pak nepadly nějaké střely. A poté jsme výbornými útoky taženými Romanem Markem a Markem Welschem dokráčeli k vítězství, které nebylo vůbec jednoduché. Děkuju všem hráčům i realizačnímu týmu za to, co jsme předvedli.“

Delvon Johnson (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Je to pro nás velké vítězství, ale to je teď pro nás každé. V prvním poločase jsme nehráli, jak jsme chtěli. Ve druhém jsme zvýšili obranné úsilí a několikrát dobře soupeře zastavili.“

Třetí v řadě pro Brno

Brněnská „juniorka“ se novým izraelským spolumajitelům už možná začíná jevit jako zajímavá investice, jakkoli to v čase korony může znít jako nepravděpodobné tvrzení. Tým po znovuotevření soutěže vyhrál všechna tři utkání a zaujal už čtvrté místo v tabulce s bilancí 4-2, což se poměrům znalým může zdát jako nadpřirozený jev. Navíc třetí úspěch dobyl celek na horké ústecké palubovce (79-89), kde domácí museli být velmi motivovaní odčinit závěrečné fiasko z derby.

Při absenci hlavního pivota Rakočeviče, který v úvodu derby přišel o dokonalé nosní kontury, však jen těžko mohli vzdorovat početné podkošové síle hostů, padli na doskoku a zejména ztratili 8 ku 20 kritických posledních 6 minut třetího dějství.

V této sekvenci se prosadili prakticky jen z trestných hodů a do koše směřující Brno tu naopak nakopli Blake s Půlpánem. A po navýšení náskoku hostů na 62-76 v úvodu čtvrté části už před domácími stála mission impossible. Pecka, Svejcar a spol. se o ni přesto pokusili. Přitlačili v obraně, donutili hosty k chybám a dvě minuty před koncem se přisáli na 77-80. V kritické chvíli však po dvou minutých šestkách kolegy Puršla posadil do obruče svou čtvrtou trojku Brňan Farský a po trestných hodech Blakea minutu do konce už byl osmibodový náskok vstupenkou do „poskakujícího“ návratového autobusu.

Brňané tak vyhráli duel, jehož valnou část šéfovali, když hned v úvodu Půlpán, Blake a Farský roztočili kolotoč až k 9bodovému vedení. Jen druhá část pak z většiny patřila rozohněným domácím, vedení 46-41 v závěru poločasu však bylo i jejich labutí písní.

Ústecké řady drželi Pecka (22+10 doskoků), Autrey (14+8 doskoků a 7 asistencí), Fait (12+8 doskoků) a Svejcar (11), Brňany tlačili k výhře Blake (23+7 doskoků a 8f+, trojky 8/4), Farský (22, trojky 6/4), Půlpán (17+10 doskoků, 7 asistencí, 3 zisky) a Puršl (10+7 doskoků). Hosté byli lepší především v bodech zpod koše (30-40) a v trojkách (7-9).

Lubomír Růžička (kouč Basket Brno): „Za výhru v Ústí jsem nesmírně šťastný, protože domácí tým má výborné hráče a skvělé střelce z perimetru. Pochopitelně jim hodně ublížilo, že jim chyběl pivot Rakočevič, ale na to se historie ptát nebude. Myslím, že když chceme bránit, máme poměrně solidní útok, ale na obranné polovině děláme pořád spoustu chyb. Hrajeme v takových vlnách, chvíli je to skvělé a pak přijde pasáž, kdy máme dvě tři ztráty, špatná řešení v obraně a dáváme soupeři prostor. Výhra je skvělá, po koronavirové přestávce jsme si ale dali cíl, že všechny tři zápasy před reprezentační pauzou chceme vyhrát. Šli jsme krok po kroku a tohle je odměna za tu dřinu, kterou jsme absolvovali od začátku sezony.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Brno si výhru zasloužilo. Šlo za ní od začátku, a tím nemyslím od úvodní minuty, ale už od rozcvičky. Šla z něj cítit daleko větší energie, ten tým sem přijel a už od prvních chvil ukazoval, že sem přijel vyhrát. My jsme za poločasu šli do šaten za vyrovnaného stavu a jasně jsme si řekli, že musíme chytit vstup do druhé půle. To nám ale absolutně nevyšlo, dostali jsme ve třetí části třicet bodů a museli dotahovat. Trápila nás obrana, a to v naprosto základních činnostech, což byl klíč k výhře hostů. Z našeho útoku bych vypíchl, že když už si vypracujeme otevřenou střelu, tak ji buď neproměníme, nebo posuneme míč dál.“

Radek Farský (křídlo Basket Brno):
„Zápas jsme začali naší kontrolou, což jsme měli v plánu. Pak jsme se ale přizpůsobili hře Ústí, začali jsme ztrácet jednoduché míče a do poločasu to bylo vyrovnané. O přestávce jsme v šatně dostali trošku céres a začali jsme na hřišti kmitat, což šlo vidět. Ubránili jsme díky tomu stěžejní ústecké hráče Autreyho a Svejcara a dovedli jsme zápas do vítězného konce.“

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Dva dny jsme se připravovali na sílu brněnských pivotů, které jsme ale nakonec ubránili relativně v pohodě. Bohužel nás zklamala jednoduchá hra, základní dovednosti v soubojích jeden na jednoho, navíc nám chyběla energie a lepší procentuální úspěšnost střelby.“