Ty Nichols hrdinou i po rodinném neštěstí

ECHO SOBOTY V NBL Výkon za hranicemi běžných dnů dnes večer v Jindřichově Hradci podal děčínský guard Ty Nichols. Podle kouče Grepla se ve středu před pohárovým duelem s Opavou dozvěděl o tom, že mu doma v USA postřelili bratra. Přesto nastoupil a dnes znovu, aby navíc v zápase 2. kola A2 vystřihl hvězdné představení. Sedmadvaceti body dotlačil Válečníky k závěrečnému obratu a vítězství 80-87 nad GBA.

Ve skupině A1 se hrály dva magnety. V Nymburce oslabení domácí přemohli Beksu až v závěru (81-75) a nejinak tomu bylo i pod Špilberkem, kde Šiřina a Kouřil dovedli Opavu k už třetímu vítězství v sezoně nad Brnem (94-100), což Slezanům dovolilo uhájit druhou pozici v tabulce.

Mistr doklopýtal k výhře. Díky Křížovi s Rossem

Nymburk v oslabení (bez Palyzy, Hardinga a stále bez Gibbse) opět ukázal velkou zranitelnost, během posledních osmi minut třetí čtvrtiny stihl vést o 17 i prohrávat 59-60 a ještě 2:40 do konce být na domácím kurtu jen na remíze 72-72.

Pak ale z útočného doskoku Hrubana zaúřadoval trojkou rozehrávač Ross, který do té doby nehrál žádný velký zápas. Američan vzápětí přidal i úspěšný nájezd a po snížení pardubického Waltona trefil obě šestky získané z dalšího útočného doskoku Benda. A když poté Kovář využil aspoň dvě z pěti v rychlém sledu házených šestek týmu, už mistr ukořistil další výhru (81-75). Naopak dosud rozjeté Bekse po pěti utkáních skončila vítězná šňůra.

Přestřelka úvodní čtvrtiny (27-26) vůbec nenaznačovala, že domácím chyběli dva z hlavních skórerů a že tým hrál po dvoutýdenní pauze. Ve druhé navíc Polabané zpřísnili obranu a z 32-31 při erupci pardubických ztrát a těžkých zakončení (navíc tu zřejmě kvůli nějakému limitu hrál málo lídr hostů Vyoral, který v utkání účinkoval jen 13 minut) odskočili na 43-31, když v obraně i na doskoku řádil forward Kříž. Nymburk měl po půli za stavu 44-33 trestné hody 22/14.

Když v úvodu třetího dějství posadil do obruče dvě trojky Benda, zdál se být s Beksou za stavu 52-35 amen. Jenže po timeoutu ji zvedly trojky Burdy s Pekárkem i zásah s faulem Vrankoviče, Nymburk zcela vypadl z rytmu, začal vršit chyby a daleká trojka Waltona s klaksonem třetí čtvrtiny už dávala hostům vedení 59-60. V nouzi se ale domácí opřeli o Bendu a všeplatného Kříže a znovu se vrátili do čela. A závěr už patřil Rossovi.

Vítěze v kulise 534 fanoušků tlačili Benda (15), Ross (14), Kříž (13+11 doskoků, z toho 6 v útoku), Váňa (11) a Hruban (10+6 asistencí). Za hosty kontrovali Walton (16), Šafarčík (15), Henry (12) a Pekárek (10). Nymburk dominoval produkcí trestných hodů (35/22 - 18/12) a útočnými doskoky (18-12) i body z nich (19-10).

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Teď prožíváme trochu náročnější období, někteří hráči se vrací po zranění, jiní se zranili, do toho zasáhla korona, ale nechci se vymlouvat.  Musíme si tím projít. Proto byly v naší hře lepší a horší momenty. Pro třetí čtvrtinu ale není omluva. Hlavní však je, že jsme našli způsob, jak utkání dovést do vítězného konce. Když to nejde v útoku, tak musíte odvést lepší práci v obraně a tam jsme po většinu zápasu odváděli dobrou práci. Byla tam velká bojovnost, kterou jsme nahrazovali některé chyby. Zejména Martin kříž odehrál úžasné utkání. V útoku, obraně, hrál na různých pozicích, bojoval.“

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Neřekl bych, že se nám úvod zápasu nepovedl, ale Pardubice s námi držely krok. Nakonec se nám povedlo poměrně lehce dostat do vedení. Bohužel po přestávce se soupeř bodově dotáhl a utkání se tahalo až do konce. Ukázalo se, že máme na koncovky trochu šikovnější hráče a že se v takových vyrovnaných koncovkách umíme lépe pohybovat. Chyběl nám „Paly” (Palyza) a „Žeryk” (Harding) a to je v útoku hodně cítit. Kromě toho jsme měli čtrnáctidenní pauzu, během níž jsme nehráli zápas a výpadek ze zápasového rytmu je vždycky znát. To se nám v následujícím programu určitě povede dohnat. Když se někomu nedaří, musí vystoupit ti další. Na začátku to byl Fanda Váňa, který trefil těžké střely, to nám pomohlo. Když se nám ve čtvrté čtvrtině nedařilo zvenku, bylo potřeba to urvat zpod koše. Já a Petr Benda jsme typy hráčů, kteří bojují pod košem. Já, díky absenci Palyzy a Hardinga, jsem hrál na pozici tři, kde jsem měl výškovou a váhovou výhodu. Pod košem to pak bylo pro mě jednoduší, proto jsem tuhle hru preferoval. Každý zápas chceme vyhrát, ale nijak jsme se neohlíželi na to, kolik vítězných jich v řadě máme. Proto mohu říct, že jsme na konci z případného přerušení dlouhatánské série nebyli nervózní. Zase jsme ukázali, jak silní jsme a že si koncovky ohlídáme.“
Dino Repeša (trenér BK Pardubice): „Byl to velmi zajímavý a fyzický zápas. Nymburk teď dva týdny nehrál, takže nebyl ve své top formě. Také mu chyběli Harding a Palyza a měl menší útočný talent. Ale na konci to Nymburk uhrál fyzicky a na doskoku. To byl klíčový faktor. Oni měli útočné doskoky, ze kterých pak měli trestné hody. Od nás to byl dobrý výkon, hráli jsme koncentrovaně, jen škoda té druhé čtvrtiny, kdy jsme měli problém se prosadit. Také jsme měli potíže na rozehrávce, kde měl Vyoral zdravotní potíže a nemohl hrát na sto procent. Doufám, že se dá dohromady na velmi důležitý středeční zápas s Brnem. Ve druhé půli jsme používali mnohem více zónu než osobní obranu, také jsme byli agresivnější do koše. Plus nám tam padly nějaké střely, proto jsme se dotáhli.“

Petr Šafarčík (guard BK Pardubice): „Na konci jsme si nepohlídali útočný doskok domácích. Nymburk měl v celém zápase více střeleckých pokusů a na konci toho dokázal využít. Také Martin Kříž ukázal svou nesmírnou platnost a my už neměli na konci sílu s domácími bojovat. Konec prvního poločasu nebyl dobrý, ale já jsem pyšný na náš tým, že jsme to po první dvacetiminutovce nezabalili. Důležité bylo, že všichni pak splnili pokyny, které jsme si o přestávce dali. To je pozitivum, které si ze zápasu musíme vzít. Věřím, že Nymburk ještě tuhle sezonu potrápíme a že nám to taky proti němu vyjde. Já jsem říkal klukům v šatně, že basketbalově nejsme horší tým, než je Nymburk. On nás jenom válcoval svou agresivitou, silou a tím, co ho zdobí. Řekl jsem, že když se jim vyrovnáme v těchto věcech, že s nimi basketbalově nebudeme mít problém. To se nakonec ukázalo ve druhém poločase. Pro nás byl zápas klíč i lekce a ponaučení do příště. Myslím, že nám hodně dal. Jen bylo škoda, že Tomáš Vyoral nebyl zcela fit, neodehrál tolik minut. Myslím, že s ním bychom oslabený Nymburk dnes porazili.“

Opava i potřetí zlomila Brno!

Slezané našli v pravou chvíli své trojkové zřídlo, a ač jsou nadále bez kouče Czudka (a také bez forwarda Zbránka a guarda Klečky), velkou druhou půlí (44-58) i potřetí v sezoně setnuli Brno (94-100), navíc už podruhé na jeho půdě. Aktuálně se vzmáhajícímu soupeři tak Opava nedovolila jít přes ni na druhé místo a k tomu si už v předstihu zajistila lepší vzájemné zápasy v dlouhodobé části ligy.

Domácí přitom očekávaný duel začali ve velkém stylu a v první půli se trhali na rozdíl deseti bodů, když na hosty tlačili vysunutou, zdvojující a presující obranou, běhali rychle do protiútoků a stále se snažili atakovat koš. Opava ale i přes 50 inkasovaných bodů do půle tomuto tlaku nepodlehla a vedena skvělými výkony obou dirigentů Kouřila se Šiřinou se ve druhém poločase postupně posouvala dál a dál, až skore i díky skvělým trojkám otočila.

V rozhodném závěru si právě trojkami a také zásadními doskoky pomohla k minimálnímu náskoku, který už před dotírajícími domácími uhájila.

Jejími důležitými muži byli Šiřina (24), Kouřil (19+10 asistencí), Markusson (15+13 doskoků), Švandrlík (13, trojky 6/4) a Gniadek (10). Hosté kralovali z trojkoviště (25/7 - 37/14) a lepší byli i na doskoku (37-44). Za domácí byli vidět Půlpán (20), Mickelson (18), Puršl (16), Madden (14), Marko (12+7 asistencí) a Bálint (10+7 asistencí).

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Myslím, že se hrál z obou stran líbivý basket. Prohra nás mrzí, gratuluji Opavě. Za druhý poločas si zasloužila vyhrát, byla přesnější, ať už za 3 body nebo obecně ve hře. My měli hodně otevřených střel či dopichů do koše, které jsme neproměnili, ale tam jsme zápas neztratili. Ztratili jsme ho na obranné polovině, kde jsme obdrželi několik lehkých košů. Ale byl to dobrý basket, a jestli takhle budeme pokračovat, tak se s Opavou ještě uvidíme. Dnes to byla nejlepší návštěva sezony (353), chci poděkovat divákům za atmosféru.“

Jakub Nečas (křídlo Basket Brno): „V první poločase jsme hráli to, co jsme si domluvili. Pak začala Opava hrát tvrději, chtěla víc vyhrát. My jsme minuli nějaké šestky, nějaké otevřené dvojtakty či trojky a hosté to potrestali.“

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Jsme rádi za vítězství, šlo o souboj o druhé místo, což všichni věděli. Byl i divácky atraktivní, padlo hodně bodů. Zahráli nám oba rozehrávači, jak Kouřil, který rozdával míče, tak Šiřina, který dal v poslední čtvrtině asi 15 bodů. Dnes to ale bylo týmové vítězství, byli jsme minus 12 bodů, ale zónou a energií z lavičky jsme se dostali zpět do zápasu. Koncovku jsme si zkušeně pohlídali, hlavně Jurečka trefil trojku a šestky.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Zajímavý zápas pro nás i pro diváky, hrálo se v tempu, nahoru, dolů. Připravovali jsme se na rychlé protiútoky Brna a měli jsme s tím trochu problém. Jsme rádi, že si Brno nevybudovalo větší náskok a dokázali jsme s ním ve třetí čtvrtině držet krok. Domácí pak možná trochu znervózněli ve čtvrté čtvrtině pod vidinou druhého místa a my jsme si to vybojovali.“

Válečníci dobyli Vajgar 4. čtvrtinou. Super hrdinou Nichols

Další zápas utrpení a velikého zmaru mají za sebou jižanští bankéři. Většinu z prvních pětatřiceti minut doma nad Děčínem mírně vedli, ve třetí čtvrtině atakovali i hranu desetibodového náskoku, jenže v posledních čtyřech a půl minutách zápasu o vše přišli.

Po trojce křídla Novotného na 74-75 byli naposledy nablízku. Pak jejich lídr Dorn minul dvě šestky a ztratil míč při driblinku, nikdo další jej nezastoupil a guard Nichols postrčil hosty na 76-85, což už byl 100 sekund do konce kritický rozdíl.

Zejména do půle skvěle střílející (65 procent z pole) i lépe doskakující domácí, kteří padli už podvanácté v řadě (80-87), v utkání sytili Dorn (23+11 doskoků), Novotný (22, trojky 8/4) a DuBose (16+8 doskoků). Klíčové duo ARMEXU tvořili Nichols (27), jenž nyní prožívá velmi složité rodinné okamžiky, a Matěj Svoboda (19). Jejich tým převýšil domácí zpod koše (30-40), z brejků (9-24), z šestek (9-17) i produkcí náhradníků (7-30). Na straně GBA byly jen útočné doskoky (14-12) a body z nich (18-5).

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): „Ze zápasu v Jindřichově Hradci jsme měli obavy a to se potvrdilo, protože jsme po tři čtvrtiny byli horším týmem, protože domácí hráli velmi dobře. Hlavně nový hráč DuBose a Torin Dorn, který se vrátil po zranění. Oba odehráli výborné utkání. Obrovské problémy nám dělal Filip Novotný, který má výbornou ruku a nám se ho nedařilo zastavit. Dnes jsme vyhráli, ale tentokrát nevyhrál lepší tým, ale spíše šťastnější. Za výhru jsme hrozně rádi, protože se tu nehraje vůbec jednoduše. Jindřichův Hradec má svou kvalitu a jsme moc rádi, že jsme tu vyhráli. Na závěr chci vyzdvihnout Tye Nicholse, který odehrál skvělé utkání. Ve středu se před pohárovým utkáním s Opavou dozvěděl, že mu v Americe postřelili bratra na ulici. I tak ten zápas odehrál, nyní prožívá velmi těžké okamžiky. Je vidět, že má charakter a já bych mu ještě jednou chtěl pogratulovat a poděkovat, protože si prochází velmi složitou situací a v takovém případě je basketbal na druhé koleji.”

Filip Kroutil (křídlo BK ARMEX Děčín): „Dnes to bylo vydřené vítězství, většinu času jsme tahali za kratší konec, a proto jsem rád, že jsme dokázali skore překlopit na naší stranu. K hráčům soupeře Dornovi a DuBosovi se tentokrát přidal i Filip Novotný, který trefoval velmi těžké střely. Nakonec to rozhodl náš týmový výkon a podařilo se nám zvítězit.”

Julian Beťko (asistent GBA Fio banka J. Hradec): „Určitě jsme z dnešního výsledku zklamaní. V prvním poločase byla naše hra solidní na obou koncích hřiště. Některé ztráty nás ale v prvním poločase pravděpodobně stály větší náskok. Ve čtvrté čtvrtině jsme nezachytili vstup, prohrávali jsme o šest bodů a to nás dostalo psychicky dolů. V klíčových momentech jsme nedokázali správně zareagovat na obranu pick-and-rollu ze strany soupeře. V závěru jsme mu povolili moc lehkých košů a hlavně čtvrtá čtvrtina, kterou jsme prohráli 15-27, a k tomu naše ztráty rozhodly o výsledku.”

Ian DuBose (křídlo GBA Fio banka J. Hradec): „Dnešní zápas byl těžce vydřený. Děčín má dobré hráče, hodně nás napadali, na což jsme agresivně reagovali a prováděli tak náš herní plán. Nemáme se za co stydět.”