Údery MVP Retina posouvaly k 17. titulu

ECHO ZÁPASU 2 FINÁLE NBL Už dvě hodiny před druhým finálovým utkáním se v prázdné opavské hale rozhlížel, kde by našel míč. A pak si nikým nerušen procházel své obvyklé předzápasové rutiny. Velmi zavčasu se tak připravil na poslední duel sezony, v němž pak dostal vyměřených jen skromných 16 minut. Víc však rozehrávač Retin Obasohan nepotřeboval.

Do půle, ovládnuté jeho Nymburkem 41-56, zhusta sám trhal skore svými ničivými nájezdy i nesmlouvavou obranou, vysázel tu všech svých 16 bodů a vysloužil si trofej pro MVP finálové série.

Jeho kolegové se po změně stran z trojek a doskoků postarali o zbytek. Až dospěli ke druhému jednoznačnému vítězství (89-108) finále a tím i k sedmnáctému titulu v Kooperativa NBL v řadě. Poražená Opava před pěti sty fanoušky potvrdila druhé místo po dlouhodobé části a podruhé za poslední tři dokončené sezony bere stříbrné medaile, už opět se statečným forwardem Zbránkem ve hře.

Nymburku podle očekávání více vyhovoval v ukrutném tempu vysoce nadstandardních ligových parametrů hraný první poločas, v němž byli hosté kromě úvodu většinu času vpředu. Hned v první čtvrtině přestříleli domácí z trojek (9/2 - 11/5), navíc méně ztráceli (6-2) a zprvu také často hledali svého nejvyššího muže Zimmermana. Opět tak záhy zaměstnali podkošové Slezany, z nichž Gniadek už po třech minutách nabral 2 fauly, po 14 minutách to byly v rychlém sledu třetí a čtvrtý, podkošový pilíř domácích navíc za svých 8 minut v první půli neskóroval.

Velkou nymburskou slabinou se do půle ukázaly často vynucované trestné hody (18/9, domácí 12/10), jež byly jen o píď lepší než trojky (18/7, domácí 19/5). Tým ale měl opět po ruce svého univerzálního Terminátora Obasohana, který začal úřadovat ihned po svém nástupu na hřiště. Po trojce přidal i dva své nebranitelné  nájezdy a na druhé straně jako hladový vlk naháněl lídra domácích Šiřinu. Činil se ale i na doskoku a hostům pomohl k náskoku 25-32 po deseti minutách.

Polabané postupně stále víc vkládali své aktivní ruce do přihrávek soupeřů, a to i nečekaně z druhých pozic při bránění v dolním postavení. Když se v úvodu druhé části domácí forward Zbránek, hrající pod brufeny s pochroumaným kotníkem, vyhecoval k dunku z nájezdu, který ale nedoručil do koše, hosté z brejku unikali už téměř na deset bodů. Jenže domácí vzápětí využili oken v obraně soupeře ke dvěma trojkám a snížení na 35-37.

Po obou těchto trojkách si vzal během 50 vteřin pokaždé timeout kouč Nymburka Amiel a pokaždé jako prvnímu vyčinil za odbytou defenzivní práci Američanu Daltonovi. Jeho zdvižený prst evidentně zabral, Dalton vzápětí získal míč v obraně i na doskoku a znovu Obasohan sedmi z posledních devíti bodů korunoval silný nymburský závěr poločasu (únik z +4 na +15 ), tažený i útočnými doskoky.

Ukolébán náskokem však Nymburk před vstupem do třetí čtvrtiny zapomněl v šatně koncentraci, se zraněným kolenem musel odstoupit Zimmerman a Opavané se ze ztrát favorita odrazili k ještě jednomu odporu. Po jeho místy rozevřené obraně se domácí v závěru třetí části třemi trojkami přitáhli z -16 až na 71-80 a povzbuzováni z hlediště hoblovali ze všech sil i v defenzivě.

V úvodu čtvrté části Kvapil další trojkou snížil až na 74-80, jenže to už trojky lepšícího se rozehrávače Tůmy a ještě plodnějšího Prewitta dělaly nad zápasem amen. Domácím docházela energie, míjeli ze všech pozic a pět minut do konce už ztráceli 100-80. A to už si hosté pomalu chystali propriety na další mistrovskou oslavu.

Vítěze (bez Kříže) sytili Prewitt (21), Palyza (18, trojky 5/4), Obasohan (16 za 16 minut), Tůma (12, trojky 5/4) a Harding (10). Jejich tým měl převahu zpod koše (28-44), na doskoku (31-44, útočné 13-18, body z nich 13-18) i ve ztrátách (19-16). Za domácí, kteří dali o jednu trojku víc (35/15 - 32/14), se prosadili Šiřina (13+8 asistencí), (Zbránek 13+7 doskoků), Kouřil (11+7 asistencí), Petr Bohačík, Jurečka (po 11) a Kvapil (10).

Oren Amiel (kouč ERA Basketball Nymburk): ”Především musím říct, že atmosféra tady v Opavě byla neskutečná a fanoušci obou táborů si to užili. Viděli jsme dobrou bitvu a já bych tohle vítězství chtěl věnovat především našim fanouškům, hlavně těm, kteří za námi přijeli až sem do Opavy. I když jsme měli skvělou sezonu v Lize mistrů, nemohli jsme si to užívat s nimi a moc nám chyběli. A také bych chtěl titul věnovat své rodině, protože já nebyl doma v Izraeli od 19. prosince a to už je dlouhá doba. Moje manželka je ale super žena, která mě tady v Česku ohromně podporuje. A ze všech těchto důvodů je pro mě tahle trofej doprovázena největšími emocemi. Opava dnes hrála doma, kde by měla být silnější, a pokaždé když jsme získávali momentum, znegovali jsme to lacinými chybami, které pomohly soupeři se dostat zpět. Já ale vždy říkám - ”Chlapi, hrajete proti skutečným soupeřům, ne proti stojícím kuželům.” A my tu hrajeme proti dobře vedeným týmům a nejde čekat snadnou práci. Favorité leckde v Evropě prohrávají, vy tak nesmíte nic podcenit. A mentalita tohoto klubu je ta vítězná.”

Petr Czudek (kouč BK Opava): ”Vydrželi jsme 25 minut, nebo i  víc, ale Nymburk má samozřejmě kvalitu, kterou potvrdil. Hrál koncentrovaně a nezbývá než pogratulovat k dalšímu titulu. My jsme chtěli, aby se do haly dostali fanoušci, což se podařilo. Celá sezona byla turbulentní, poznamenaná covidem, ale my se s tím vypořádali velice dobře a já jsem rád, že jsme to dotlačili až do finále. Tentokrát jsme soupeři byli doma více soupeřem než ve finále před třemi roky a už to od nás nebyl tak ustrašený výkon jako tehdy.”